Съдържание:
- Какво представляват болките в корема?
- Видове болки в корема
- Какви са характерните за болки в корема симптоми?
- Какви са причините за поява на болки в корема?
- Рискови фактори
- Могат ли болките в корема да доведат до усложнения?
- Как се диагностицират болки в корема?
- Лечение на болки в корема
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват болките в корема?
Болката в корема има много причини, някои от които са по-сериозни от други. Често състоянието се характеризира с дискомфорт навсякъде в областта на корема, от гръдния кош до таза. Често хората бъркат коремната болка със стомашна, но е важно да се отбележи, че болките в корема могат да са предизвикани и от други органи, освен от стомаха.
Коремната болка е сравнително субективен симптом, който само и единствено пациентът може да определи и опише. Ето защо е важно при посещението си при лекар да опишете достатъчно добре къде точно се намира болката и какъв е нейният интензитет.
Въпреки че в повечето случаи болките в корема не са сериозни и често отшумяват от само себе си, понякога те могат да са признак за сериозно здравословно състояние, чието лечение не търпи отлагане.
Видове болки в корема
Болките в корема могат да варират в широки граници по отношение на появата, интензивността и местоположението си. Ето и някои от най-често срещаните видове болки в корема:
Въз основа на появата си, болките биват:
Остра коремна болка
Този вид болка се появява внезапно, като често е силна и непоносима. Може да се прояви и с други симптоми. Среща се често, като не винаги е повод за притеснение. Възможно е обаче да показва наличието на сериозно медицинско състояние, като например апендицит, чревна непроходимост или възпаление на жлъчния мехур.
Хронична коремна болка
Хроничната болка продължава за по-дълъг период от време, обикновено три месеца или повече. Също може да бъде съпроводена и от други симптоми, които могат да варират от леки до тежки, като се появяват и изчезват, но не е задължително да се влошават с течение на времето.
Хроничната коремна болка може да е по-слаба по интензивност от острата болка, но все пак може да окаже значително влияние върху ежедневието на засегнатия. Причините за хронична коремна болка могат да включват състояния като синдром на раздразненото черво, болест на Крон или ендометриоза.
Въз основа на интензивността си болката се дели на:
Пронизваща болка
Пронизващата болка често се описва като внезапно, интензивно и пробождащо усещане в определена точка на корема. Този вид болка в корема може да е признак за внезапно нараняване, например перфорация на орган, или наличие на заболявания като камъни в бъбреците или апендицит.
Тъпа болка
Тъпата болка се характеризира с по-продължително, болезнено и не толкова интензивно усещане. Тя може да се опише като неясен дискомфорт или натиск в корема. Тъпата болка в корема може да е показателна за хронични състояния като гастрит, запек или възпаление на подлежащ орган.
Коликообразна болка
Този вид се характеризира с периодични епизоди на силен дискомфорт, последвани от периоди на облекчение. Тя често се свързва със състояния като камъни в бъбреците, камъни в жлъчката или чревни спазми. Коликообразна болка може да бъде силна по време на пика на проявата си, но може да отшуми между епизодите.
Прогресивна болка
Този тип болка постепенно се влошава с течение на времето. Тя може да показва прогресиращо състояние, например нарастващ тумор, влошаващо се възпаление или развиваща се инфекция. Прогресиращата коремна болка често изисква медицински преглед, за да се установи и отстрани основната причина.
Въз основа на местоположението си, коремната болка може да бъде:
Локализирана коремна болка
Локализираната болка е тази, която е ограничена до точна област на корема. Това може да означава проблем с определен орган или структура в тази област.
Генерализирана коремна болка
Този вид болка, се разпространява в целия корем, вместо в една конкретна област. Това може да е показателно за състояния, засягащи множество органи или системи в корема.
Болка в горната част на корема
Болката в горната част на корема може да бъде причинена от проблеми със стомаха, черния дроб, жлъчния мехур, панкреаса или горната част на тънките черва (дванадесетопръстника). Състояния като гастрит, пептична язва, камъни в жлъчката или панкреатит също могат да бъдат асоциирани с болка в тази област.
Болка в долната част на корема
Болката в долната част на корема може да е свързана с дебелото черво, пикочния мехур, репродуктивните органи (при жените) или долната част на тънките черва (илеум). Причините за болки в долната част на корема включват състояния като апендицит, дивертикулит, инфекции на пикочните пътища или кисти на яйчниците.
Болка вдясно на корема
Болката в дясната част на корема може да е свързана с апендикса, жлъчния мехур, черния дроб или десния бъбрек. Състояния като апендицит, холецистит (възпаление на жлъчния мехур) или чернодробни инфекции могат да причинят болка в тази област.
Болка вляво на корема
Болката в лявата част на корема може да е свързана с далака, дебелото черво или левия бъбрек. Състояния като разкъсване на слезката, дивертикулит или камъни в левия бъбрек могат да доведат до болка в тази област.
Какви са характерните за болки в корема симптоми?
Основният симптом на състоянието, както името му подсказва, е болката. Тя обаче може да се прояви с различни съпътстващи симптоми в зависимост от основната причина. Ето и някои от тях:
- Гадене и повръщане
- Промени в чревните навици, като диария или запек
- Подуване на корема или газове
- Кървави изпражнения
- Загуба на апетит
- Чувството на умора или отпадналост
- Болка или затруднено уриниране
- Загуба на тегло
- Промени в менструалния цикъл
- Болка, която се излъчва към други части на тялото
Какви са причините за поява на болки в корема?
Независимо дали човек изпитва лека болка или сериозни спазми, коремната болка може да има много причини. Имайте предвид, че повечето от тях не са сериозни, а болката често отшумява от само себе си. Такива причини могат да са:
- Лошо храносмилане
- Запек
- Диария
- Стомашен вирус
- Менструални болки
- Хранителни алергии или натравяния
- Газове
- Синдром на раздразненото черво
- Прием на някои лекарства
Понякога обаче болките в корема могат да показват и наличието на сериозно заболяване, като например:
- Гастрит
- Херния
- Тазово възпалителна болест
- Камъни в жлъчката
- Камъни в бъбреците
- Болест на Крон
- Ендометриоза
- Апендицит
- Киста на яйчника
- Инфекция на пикочните пътища
- Дивертикулит
- Някои видове рак
- Извънматочна бременност
Гореизброените са само част от възможните причини за появата на болки в корема. Особено важно е да се консултирате с лекар, който да извърши цялостна оценка, за да определи точната причина за появата на състоянието.
Рискови фактори
Тъй като причините за появата на коремни болки са много на брой, рисковите фактори също варират в широки граници. Сред най-често срещаните са:
- Възраст: някои възрастови групи са по-предразположени към поява на болки в корема. Например бебетата и малките деца могат да изпитват болки в корема поради състояния като гастроентерит или инвагинация, докато възрастните хора могат да бъдат изложени на по-висок риск от болки в корема, свързани със стомашно-чревни състояния като дивертикулит или рак на дебелото черво.
- Пол: определени състояния, водещи до болки в корема, могат да бъдат по-често срещани при единия пол в сравнение с другия. Например гинекологични заболявания като кисти на яйчниците или ендометриоза са по-често срещани при жените, докато заболявания като ингвинални хернии са по-разпространени при мъжете.
- Диета: някои диетични фактори могат да допринесат за появата на коремна болка. Консумацията на храни с високо съдържание на мазнини или пикантни храни може да изостри състояния като гастрит или гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Освен това недостатъчният прием на фибри може да доведе до запек, който може да причини дискомфорт в корема.
- Лекарства: някои лекарства могат да раздразнят стомашно-чревния тракт и да доведат до болки в корема като страничен ефект.
- Медицинска история: хора с анамнеза за определени медицински състояния могат да бъдат изложени на повишен риск от поява на коремна болка. Например хора със стомашно-чревни разстройства като синдром на раздразненото черво, възпалително заболяване на червата или камъни в жлъчката могат да бъдат по-предразположени към повтарящи се епизоди на коремна болка.
- Тютюнопушене и консумация на алкохол: също се свързват с различни стомашно-чревни заболявания, включително гастрит, панкреатит и чернодробни заболявания, които могат да се проявят като коремна болка.
- Стрес и безпокойство: психологически фактори като стрес, тревожност и депресия могат да засилят или дори да предизвикат коремна болка при някои хора.
- Затлъстяване: наднорменото тегло може да увеличи риска от развитие на определени медицински състояния и заболявания, които могат да доведат до дискомфорт в корема.
- Липса на физическа активност: както и извършването на натоварващи дейности без подходяща подготовка може да увеличи риска от мускулно-скелетни травми или хернии, които могат да причинят болки в корема.
Могат ли болките в корема да доведат до усложнения?
Сама по себе си коремната болка не води до усложнения, тъй като се счита за симптом на друг подлежащ проблем. В зависимост от това каква е причината за болката в корема, се различават и множество усложнения, които могат да настъпят ако причината не бъде отстранена.
Ето някои от тях:
- Перфорация: при състояния като пептична язва, дивертикулит или апендицит нелекуваното възпаление може да доведе до перфорация в стената на засегнатия орган. Това може да доведе до изтичане на храносмилателни течности или съдържание в коремната кухина, което води до перитонит – тежка и потенциално животозастрашаваща инфекция на коремната лигавица.
- Запушване на червата: състояния като сраствания, хернии или тумори могат да причинят механично запушване на червата, което да доведе до чревна непроходимост. Това може да доведе до още по-силна коремна болка, подуване на корема, повръщане и запек.
- Вътрешно кървене: някои състояния, като язви на стомашно-чревния тракт, разкъсани кръвоносни съдове или травма на коремни органи, могат да причинят вътрешно кървене. Тежкото или продължително вътрешно кървене изисква спешна медицинска помощ.
- Дисфункция на органите: хроничните състояния, засягащи коремните органи, могат да доведат до дисфункция на органите с течение на времето. Това може да причини усложнения, като чернодробна недостатъчност, панкреатична недостатъчност или чревни стриктури, които могат да изискват непрекъснато лечение и контрол.
- Сепсис: в случаите на тежки коремни инфекции, бактериите могат да попаднат в кръвния поток, което води до сепсис.
Как се диагностицират болки в корема?
Поставянето на диагноза се фокусира главно върху установяване на причината водеща до болки в корема. Ето защо лекарят следва да използва цялостен подход, който да включва различни диагностични методи, спрямо всеки пациент.
Задълбочената оценка и поставянето на точна диагноза са от съществено значение за определянето на подходящо лечение и управление на подлежащата причина.
Сред основните диагностични методи използвани от лекарите са:
- Медицинска история: лекарят ще започне с подробен разпит относно началото, продължителността, местоположението и характеристиките на коремната болка. Освен това, ще се поинтересува и от всички свързани симптоми, медицински състояния, лекарства, хранителни навици и фамилна анамнеза за стомашно-чревни или други свързани заболявания.
- Физически преглед: е втората основна стъпка, за да се оценят жизнените показатели, чувствителността на корема, наличието на образувания или аномалии, както и признаци на органна дисфункция или системно заболяване. При жените, може да се наложи и гинекологичен преглед, за да се прецени дали има гинекологични причини за коремната болка.
- Лабораторни тестове: може да бъдат назначени кръвни изследвания за оценка на различни параметри, като например пълна кръвна картина (ПКК), чернодробни функционални тестове, бъбречни функционални тестове, нива на електролити, възпалителни маркери (като С-реактивен протеин или скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ)) и други.
- Образни изследвания: в зависимост от предполагаемата причина за коремната болка може да се назначат образни изследвания, като ултразвук, компютърна томографи или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за визуализиране на вътрешните структури на корема.
- Ендоскопски процедури: в някои случаи могат да бъдат препоръчани ендоскопски процедури като горна ендоскопия или колоноскопия, за да се визуализира директно вътрешността на хранопровода, стомаха, тънките черва или дебелото черво. Тези процедури могат да помогнат за диагностициране на състояния като пептични язви, възпалителни заболявания на червата или кървене от стомашно-чревния тракт.
- Други специализирани тестове: в зависимост от предполагаемата причина за болките в корема могат да бъдат извършени допълнителни специализирани тестове, като например тестове за стомашно-чревни разстройства като непоносимост към лактоза или бактериален свръхрастеж или генетични тестове за наследствени заболявания.
Лечение на болки в корема
Лечението на коремната болка зависи от идентифицирането и отстраняването на основната причина. В зависимост от това каква е тя, могат да се използват различни по вид методи, сред които най-често срещани са:
- Прием на медикаменти
- Общи грижи в домашни условия
- Хирургична намеса
Например при болка, свързана с възпаление, може да са необходими кортикостероиди, а при инфекции – антибиотици за борба с бактериалните нашественици.
В по-слабо изразените случаи облекчение могат да донесат някои мерки, приложими в домашни условия. Почивката, прилагането на топлинни компреси върху корема или прием на достатъчно течности, често са достатъчни при лек дискомфорт. Промените в начина на живот, като например корекции в диетата, редовна физическа активност и усвояването на техники за справяне със стреса, също могат да помогнат за облекчаване на симптомите и предотвратяване на повторна поява.
По-сериозните случаи на болки в корема обаче могат да наложат хирургическа намеса. Състояния като апендицит или запушване на червата могат да изискват бързо хирургично отстраняване, за да се облекчат симптомите и да се предотвратят усложнения. В такива случаи спешната медицинска помощ е от първостепенно значение, за да се гарантира най-добрият възможен резултат.
Ключът към ефективното лечение на болките в корема се крие в консултацията с лекар и спазването на индивидуален план за лечение, съобразен с нуждите на всеки пациент.
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате силна или постоянна болка в корема, която не се подобрява с болкоуспокояващи лекарства без рецепта, е важно незабавно да потърсите лекарска помощ.
Освен това, ако коремната болка е придружена от други тревожни симптоми или имате предшестващо заболяване също е препоръчително да се консултирате със специалист, който да ви помогне за установяването на източника на болката.
Превенция
Въпреки че не винаги е възможно да се предотвратят всички случаи на болки в корема, има някои стъпки, които можете да предприемете, за да намалите риска и да насърчите цялостното здраве на корема:
- Хранете се балансирано с диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и протеини. Избягвайте прекомерната консумация на мазни, пикантни или преработени храни.
- Приемайте достатъчно количество вода през целия ден, за да си осигурите гладко функциониране на храносмилателната система.
- Редовната физическа активност може да помогне за поддържане на здравословно тегло, да насърчи редовността на червата и да намали нивата на стрес, които допринасят за цялостното здраве на корема.
- Управлявайте стреса чрез практикуване на техники за облекчаването му.
- Спазвайте добра хигиена, като например редовно миене на ръцете, може да помогне за предотвратяване на разпространението на инфекции.
- Ограничаване консумацията на алкохол и никотин, тъй като могат да раздразнят стомашно-чревния тракт и да допринесат за болки в корема.
Усвояването на тези навици може да намали риска от поява на болки в корема и да насърчи цялостното здраве на органите и структурите в коремната област. Важно е обаче да запомните, че коремната болка понякога може да бъде симптом на основно медицинско състояние, така че ако имате притеснения или постоянни оплаквания, консултирайте се със специалист за индивидуален съвет и насоки.
Източници:
Abdullah, Murdani & Firmansyah, Mohammad Adi. (2012). Diagnostic Approach and Management of Acute Abdominal Pain. Acta medica Indonesiana. 44. 344-50.
Albahadili, Muhammad. (2019). Abdominal pain. 10.13140/RG.2.2.35761.33125.