Съдържание:
- Какво представлява болестта на Крон?
- Характерните за болестта на Крон симптоми
- Какво причинява болестта на Крон?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе болестта на Крон?
- Диагностика на болестта на Крон
- Как се лекува болестта на Крон?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Има ли превенция за болестта на Крон?
Какво представлява болестта на Крон?
Болестта на Крон (БК) е заболявания на червата, което може да протече в дълъг период от време с етапи на ремисия или обостряне.
Заболяването засяга най-вече тънките и дебелите черва, но може да се разпространи и извън тях, като засяга най-често кожата, ставите и очите. Заболяването също така може да засегне различни участъци на храносмилателната система, като започне от устата и достигне до ануса.
Съществуват няколко разновидности на болестта на Крон, в зависимост от това, коя част на храносмилателната система е засегната. Някои от тях са:
- Илеоколит: може би най-често срещания вид на заболяването, който засяга дебелото черво
- Илеит: засяга крайният участък на червата или още познат като илеум
- Гастродуоденална болест на Крон: тази разновидност на болестта засяга главно стомаха или началната част от тънките черва
- Йеюноилеит: друга форма на заболяването, която засяга горната половина на тънките черва, познати като йеюнум.
Характерните за болестта на Крон симптоми
Симптомите на болестта на Крон могат да бъдат различни спрямо това кои органи засягат. Най-често те могат да се изразяват в:
- Болки в корема
- Диария
- Умора
- Повишена температура
- Загуба на апетит
- Внезапна загуба на тегло
- Кръв в изпражненията
- Рани по устната кухина
Какво причинява болестта на Крон?
Точните причини за поява на заболяването не са напълно изяснени. В хода на изучаване на болестта на Крон, лекарите са имали различни предположения за възможните причини, като начина на хранене или високите нива на стрес. Въпреки това към момента, те се считат по-скоро за фактори, които биха могли да влошат състоянието на пациента, но не и да го провокират.
Съвременните изследвания предполагат, че други фактори могат да доведат до развитието на болестта. Те са:
- Наследствени фактори
- Генетична предразположеност
- Фактори от околната среда
- Автоимунни заболявания
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да допринесат за развитието на болестта на Крон включват:
- Възраст: въпреки че, заболяването може да се развие във всяка една възраст, повечето случаи се наблюдават при хора около 30 годишна възраст.
- Етнос: болестта на Крон може да засегне хора от всякакви етнически групи. Въпреки това, белите хора са поставени под по-голям риск.
- Семейна история: смята се, че рискът от развитие на заболяването е по-голям при хора, чиито родители, братя или сестри са били диагностицирани с болестта на Крон.
- Тютюнопушене: е друг рисков фактор, който може да доведе до развитието на болестта. Той също е един от рисковите фактори, които могат да бъдат контролирани.
До какви усложнения може да доведе болестта на Крон?
Болестта на Крон може да доведе до някое от следните усложнения:
- Ставни проблеми: заболяването може да доведе до периферен артрит или други възпаления на ставите
- Костни нарушения: заболяването или приема на кортикостероиди за неговото лечение могат да доведат до различни костни нарушения
- Кожни проблеми: някои пациенти могат да развият кожни заболявания, които водят до образуването на червени петна или бучки по дланите, прасците, бедрата или предмишниците си
- Вътресъдови съсиреци: кръвните съсиреци следва да бъдат наблюдавани, тъй като могат да доведат до още по-големи усложнения, а дори и смърт
- Язви: хроничните възпаления, които са следствие от болестта могат да причинят появата на язви по цялото протежение на храносмилателния тракт, включително устната кухина и ануса
- Рак на дебелото черво: видоведете болест на Крон, които засягат дебелото черво са съпроводени от по-висок риск за развитие на рак
- Анални фисури: представляват разкъсвания по кожата около ануса
- Странични ефекти от прием на лекарства: някои медикаменти използвани в лечението на болестта на Крон могат да блокират някои функции на имунната система или да доведат до риск от развитие на инфекции
Диагностика на болестта на Крон
За да бъде успешно диагностицирането на заболяването, най-напред трябва да посетите вашия лекуващ лекар, вследствие на симптомите, които имате.
Тъй като няма един определен тест, който да потвърди наличието на болестта, лекуващия ви лекар следва да използва различни методи, които да отхвърлят други заболявания или медицински състояния с подобни симптоми.
Някои от най-често използваните методи включват:
Лабораторни изследвания
- Кръвни тестове
- Изследвания на изпражненията
Образни изследвания
- Колоноскопия: вид ендоскопия, която се осъществява с помощта на малка камера, въведена през ануса. По този начин лекарят може да огледа долната част на стомашно-чревния тракт.
- Гастроскопия: друг вид ендоскопия, при която камерата се въвежда през устата, за да изследва горната част на стомашно-чревния тракт.
- Капсулна ендоскопия: този тип изследване изисква от пациента да погълне малка капсула, в която има безжична камера. Това позволява подробното изследване на червата и наличието на възпаление в тях. Това изследване не използва радиация.
- Компютърна томография: позволява на лекарите да получат по-детайлно изображение на червата, както и тъканите извън тях.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): изследването се извършва в зоната на таза, като цели да определи дали болестта е причинила някакви увреждания.
Биопсия
По време на ендоскопия, лекарят може да прецени, че е необходимо вземането на проба от засегнатите области. Микроскопското изследване на пробата може да потвърди наличието на заболяването, както и да покаже степента на неговото развитие.
Как се лекува болестта на Крон?
Няма окончателно лечение за болестта на Крон. Вашият лекуващ лекар може да назначи различни лечения, които имат за цел да овладеят симптомите и да доведат до така наречените ремисии. Това са периодите, в които симптомите не са активни.
Някои от най-често срещаните методи за лечение включват:
- Противовъзпалителни средства: антибиотици, кортикостероиди, и други медикаменти се използват за подобряване на симптомите.
- Лекарства за лечение на диария: използват се при наличието на остра диария.
- Биологична терапия: включва използването на различни лекарства, познати като блокери, които спомагат за намаляването на проявите на болестта.
- Оперативно лечение: в редки случаи, когато са налице сериозни усложнения, може да се наложи оперативно лечение на засегнатите от болестта участъци.
- Диета: вашият лекуващ лекар може да препоръча специален хранителен режим и хранителни добавки.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да посетите вашия лекуващ лекар ако изпитвате някой от горепосочените симптоми.
Профилактика
Тъй като заболяването възниква по неясни причини, профилактиката на практика е невъзможна. Препоръчително е обаче, да посещавате вашия лекуващ лекар не само при наличието на симптоми.
Профилактичните прегледи могат да допринесат за откриването на заболяването в ранните му стадии, както и за предотвратяването от появата на бъдещи усложнения.
Има ли превенция за болестта на Крон?
Няма сигурен начин за превенция от заболяването. Въпреки това, лекарите препоръчват спазването на някои стъпки, които биха могли да намалят риска от поява на болестта на Крон.
- Спазване на балансирана диета
- Редовна физическа активност
- Отказ от тютюнопушене
- Редуциране на приема на алкохол
- Овладяване на нивата на стрес
Повечето хора, диагностицирани с болестта на Крон, могат да водят активен и пълноценен начин на живот стига да спазват лекарските препоръки. Въпреки че няма окончателно лечение, болестта може да бъде поддържана в ремисия и да не доведе до никакви усложнения.
Източници:
González-Regueiro, José Alberto & Gutiérrez Grobe, Ylse. (2016). Crohn’s disease. Review and current concepts.
Gade, Ajay & Douthit, Nathan & Townsley, Erin. (2020). Medical Management of Crohn’s Disease. Cureus. 12. 10.7759/cureus.8351.