Съдържание:
- Какво е рак на дебело черво?
- Какви са характерните за рак на дебело черво симптоми?
- Какво причинява рак на дебело черво?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе рак на дебелото черво?
- Как се поставя диагноза за рак на дебело черво?
- Какви са стадиите на заболяването?
- Лечение на рак на дебело черво
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е рак на дебело черво?
Както името подсказва, този тип рак засяга дебелото черво и ректума. Счита се, че ракът е налице, когато здравите клетки в една от двете области мутират и започнат да се развиват интензивно.
Характерни за колоректалния рак са полипите, които се сформират вследствие на мутиралите клетки по вътрешната повърхност на червото или ректума. Ако не бъдат открити и третирани навреме, тези полипи могат да се превърнат в тумори.
Ракът на дебелото черво е един от най-често срещаните видове рак. Според проучвания, заболяването засяга повече мъже, отколкото жени. Въпреки че, може да се развие във всяка възраст, ракът на дебелото черво засяга предимно хора над 50 годишна възраст.
Какви са характерните за рак на дебело черво симптоми?
В началните си етапи, ракът на дебелото черво протича безсимптомно. Когато болестта прогресира, симптомите могат да бъдат:
- Промени в начина на изхождане: диария или запек
- Промяна във формата на изпражненията: по-тънки или по-тесни от обичайното
- Кръв в изпражненията или в областта на ректума
- Болки в корема: дискомфорт, подуване, крампи
- Умора
- Гадене и повръщане
- Внезапна загуба на тегло
Важно е да се отбележи, че характерните за рак на дебело черво симптоми са сходни с тези и на други заболявания. Ако изпитвате някой от горепосочените признаци или се съмнявате за наличието на заболяване, е препоръчително да се обърнете към вашия лекуващ лекар.
Какво причинява рак на дебело черво?
Докторите все още не са наясно с точните причини, които водят до развитието на рак на дебелото черво.
Както при повечето видове рак, така и този започва, когато ДНК на здравите клетки мутира. Този процес води до безконтролното размножаване и нарастване на клетките по повърхността на дебелото черво или ректума. Те от своя страна образуват полипи, които с времето могат да се превърнат в рак.
Въпреки че, няма изяснени причини, които да обяснят появата на заболяването, лекарите смятат, че определени рискови фактори могат да повишат риска от развитието на рак на дебелото черво.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които биха могли да допринесат са развитие на рак са:
- Възраст: болестта може да засегне хора от всяка възрастова група. По-голям процент от заболелите обхваща хора над 50 годишна възраст.
- Пол: според проучвания мъжете са с малко по-висок риск от развитие на рак на дебелото черво, отколкото жените.
- Семейна обремененост: рискът от развитие на рак е по-висок при хора, чиито членове на семейството са били диагностицирани с рак на дебелото черво.
- Наследствени заболявания: определени наследствени заболявания като синдром на Линч, фамилна аденоматозна полипоза, синдром на Гарднър и други, мога значително да повишат риска от развитие на рак на дебелото черво.
- Предишни ракови заболявания:
- Тютюнопушене: активните пушачи са с по-висок риск от развитие на рак на дебелото черво, отколкото непушачите.
- Злоупотреба с алкохол: прекомерната употреба на алкохол, дори и в най-леките му варианти, може значително да повиши риска от поява на заболяването.
- Наднормено тегло: затлъстяването води не само до повишен риск от поява на болестта, но също и до по-висока вероятност на почиване от рак на дебелото черво.
- Липса на физическа активност: всякакъв вид физическа активност може да редуцира значително риска от поява на рак на дебелото черво.
- Начин на хранене: диета, която включва консумация предимно да червено и обработено месо, като бекон, колбаси, салами, и други, може да допринесе за развитието на заболяването.
Важно е да се отбележи, че рисковите фактори не са причини за появата на болестта. Те по-скоро оказват влияние върху развитието на рак на дебелото черво.
Голяма част от тях са контролируеми, което позволява на хората да редуцират шансовете за поява на заболяването.
До какви усложнения може да доведе рак на дебелото черво?
Ракът на дебелото черво може да доведе до редица усложнения, от които най-често срещани са:
- Запушване на червата: е състояние при което храната, а понякога и водата не са в състояние да преминат през червата. Това може да доведе до силна болка в областта на корема, подуване, запек, и др.
- Перфорация на червата: в някои случаи, туморът може да прорасне през стената на дебелото черво, което да доведе до дупка в червото.
- Метастази: ракът на дебелото черво може да се разпространи и до други части на тялото, като например белите дробове, черния дроб, мозъка, и др.
- Анемия: в някои случаи ракът на дебелото черво може да доведе до хронично кървене в храносмилателния тракт, което да причини анемия.
- Хранителни дефицити: ако ракът на дебелото черво доведе до запушване на червата, това може да попречи на усвояването на хранителни вещества, а и до хранителни дефицити.
Как се поставя диагноза за рак на дебело черво?
Няма единен тест за диагностициране на рак на дебелото черво. Ето защо, вашия лекуващ лекар може да назначи различни тестове и изследвания, които да спомогнат за изключване на други заболявания със сходни симптоми и установяването на рак на дебелото черво.
Освен за поставяне на диагноза, тези изследвания могат да помогнат на лекарите да разберат дали ракът може да се разпространи и до други органи и части н тялото.
Тези изследвания могат да бъдат:
- Колоноскопия: един от най-често използваните методи за диагностика на рак на дебелото черво. Използва дълга, подвижна тръба, за която е прикачена малка камера. С нейна помощ лекаря изследва вътрешността на червото и ректума.
- Кръвни изследвания: няма единен кръвен тест за установяване на наличието на рак на дебелото черво. Вашия лекуващ лекар следва да назначи различни кръвни тестове, с помощта на които да установи цялостното ви здравословно състояние и функциите на отделните органи.
- Образни изследвания: изследвания като компютърна томография, ЯМР, или ултразвуково изследване, дават на лекарите по-ясни и подробни образи на вътрешните органи. Подобни изследвания показват всички аномалии или тумори, както и тяхното местоположение, размер, и разпространение. Използват се не само за диагностика, но и за назначаване на най-подходящо лечение.
- Биопсия: по време на колоноскопията, лекарят може да вземе проба от засегнатия орган, която да бъде изследвана под микроскоп. Този тип изследване се използва за поставяне на крайна диагноза.
Какви са стадиите на заболяването?
Както при други видове рак, така и при този се използва методът за стадиране. Той позволява на лекарите да локализират тумора и да определят дали и къде се е разпространил той. Подобна информация спомага за изготвянето на подходящо лечение според индивидуалните нужди на пациента.
Ракът на дебелото черво се категоризира в пет основни стадия. Три от тях имат по три по-малки групи.
- Стадий 0: на този етап тумора е локализиран само в най-вътрешния слой на стената на дебелото черво, познат още като мукоза. Той не нараства и не засяга близките до него тъкани и структури.
- Стадий I: туморът нараства в дълбочина в стената на дебелото черво, но все още не се разпространява извън нея.
- Стадий II: ракът продължава да нараства в стената на дебелото черво, но все още не се е разпространил извън нея то близките лимфни възли.
- Стадий III: на този етап туморът е обхванал цялата стена на червото, както и други тъкани и близко разположени лимфни възли.
- Стадий IV: ракът се е разпространил (метастазирал) до други органи в тялото, като черния дроб, белите дробове или яйчниците.
Лечение на рак на дебело черво
Съществуват различни методи за лечение на рак на дебелото черво. Най-подходящия от тях се определя според стадия, локацията и общото здравословно състояние на пациента.
По-познатите методи и процедури включват:
Оперативно лечение
Може би едни от най-често използваните методи за лечение са хирургичните операции и процедури. Някои от по-познатите варианти за хирургично лечение включват:
- Резекция: представлява премахване на тумора и част от заобикалящите го тъкани.
- Лапароскопия: този вид операция е минимално инвазивна, тъй като използва инструмент, който прави няколко малки отвора в коремната стена, за да достигне до засегната област.
- Колостомия: при тази хирургична процедура, част от дебелото черво се извежда напред, за да се свърже с коремната стена. По този начин отпадните продукти се извеждат извън тялото и се събират в специална торбичка, която пациента носи. Това може да бъде както временно, така и постоянно решение.
Химиотерапия
Този метод използва различни медикаменти с цел разрушаване на раковите клетки. По този начин те спират своето делене и растеж.
Лъчетерапия
Лъчелечението се прилага с цел унищожаване на раковите клетки с помощта на високоенергийни лъчи. Съществуват различни видове терапии, като външно лечение или брахитерапия например.
Таргетна терапия
Позната още като прицелна терапия, тази терапия използва различни медикаменти, с цел блокирането на растежа и разпространението на раковите клетки. Характерното за този вид лечение е, че се фокусира върху определени гени и протеини на рака, които спомагат за неговото развитие.
Имунотерапия
Подобно на последните три изброени лечение, този вид терапия също използва медикаменти. Тяхната цел обаче в подсилването на естествената защита на организма и способността ѝ да се бори с раковите клетки.
Кога да посетим лекар?
Запишете си час за преглед, ако изпитвате някой от вече споменатите симптомите за продължителен период от време.
Превенция
За съжаление към момента няма сигурен начин за превенция от рак на дебелото черво. Въпреки това, голяма част от рисковите фактори биха могли да бъдат контролирани. Част от добрите практики, които е препоръчително да спазва човек, включват:
- Отказ от тютюнопушене
- Ограничаване на употребата на алкохол
- Поддържане на здравословно тегло
- Балансирано хранене
- Редовни профилактични прегледи
Късната поява на първите признаци за наличие на рак на дебелото черво не е единствената причина за трудното му лечение след това. Неглижирането на състоянието в голяма част от случаите, е също друг ключов момент за успешното лечение на болестта. Ето защо, от изключително значение е човек да е добре запознат с характерните за заболяването симптоми, както и опасностите, които то крие.
Източници:
Koç, Mehmet & Celik, Suleyman & Akyol, Cihangir. (2019). Colon Cancer. 10.5772/intechopen.81597.
Granados-Romero, Juan & Valderrama-Treviño, Alan & Contreras Flores, Ericka & Barrera-Mera, Baltazar & Herrera, Miguel & Uriarte-Ruiz, Karen & Ceballos-Villalva, Jesús Carlos & Estrada Mata, Aranza & Alvarado, Cristopher & Arauz-Peña, Gerardo. (2017). Colorectal cancer: a review. International Journal of Research in Medical Sciences. 5. 4667. 10.18203/2320-6012.ijrms20174914.