Съдържание:
- Какво представлява синдромът на раздразненото черво?
- Видове СРЧ
- Какви са характерните симптоми при синдром на раздразненото черво?
- Какво причинява синдром на раздразненото черво?
- Рискови фактори
- Усложнения при синдром на раздразненото черво
- Как се диагностицира синдромът на раздразненото черво?
- Лечение при синдром на раздразненото черво
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представлява синдромът на раздразненото черво?
Синдромът на раздразненото черво (СРЧ) е често срещано хронично функционално стомашно-чревно разстройство. Характерното за него е че засяга работата на червата, а не е причинено от структурни аномалии или определено заболяване. В тази вързка СРЧ не води до увреждания на стомашно-чревния тракт, нито пък увеличава риска от развитие на рак на дебелото черво.
Синдромът на раздразненото черво е многостранно заболяване, което означава, че може да се прояви по различен начин при всеки човек. Въпреки че основните симптоми включват болки в корема, подуване на корема и промени в чревните навици, тежестта, честотата и специфичният модел на тези симптоми могат да варират в широки граници. Въпреки че не причинява трайно увреждане на червата, синдромът може значително да повлияе на качеството на живот на засегнатите.
Видове СРЧ
Синдромът на раздразненото черво може да се раздели на четири различни вида в зависимост от преобладаващите симптоми. Те са:
- СРЧ със запек (СРЧ-C): характеризира се предимно с твърди или груби изпражнения и редки изхождания.
- СРЧ с диария (СРЧ-D): наблюдават се чести воднисти изпражнения и внезапно желание за изхождане.
- СРЧ със смесени чревни навици (СРЧ-M): редуват се епизоди на диария и запек.
- СРЧ неуточнен (СРЧ-U): този вид не се вписват в нито една от горните категории, но все пак включва симптоми на СРЧ.
Какви са характерните симптоми при синдром на раздразненото черво?
Симптомите на синдрома могат да се развият постепенно и често варират значително при различните хора. При някои признаците на СРЧ могат да бъдат леки и да отминават сравнително бързо, докато при други те са по-тежки и постоянни.
Общите симптоми, свързани със синдрома на раздразненото черво, включват:
- Болка или спазми в корема, които често се облекчават при изхождане или отделяне на газове
- Подуване на корема
- Усещане за пълнота
- Диария
- Запек
- Редуване на диария и запек
- Слуз в изпражненията
- Усещане за непълно изхождане
- Главоболие
- Безсъние
- Обща отпадналост
- Болки в кръста
Какво причинява синдром на раздразненото черво?
Точната причина за синдрома на раздразненото черво не е напълно изяснена. Счита се, че СРЧ е резултат от комбинация от фактори, които влияят на работата на червата.
Важно е да се отбележи, че СРЧ е функционално разстройство. Това означава, че симптомите се дължат на проблеми с функционирането на червата, а не на структурни аномалии или заболявания.
Една от теориите предполага, че синдромът се развива поради необичайни движения на червата, при които мускулите им се свиват по-силно или по-слабо от нормалното, което води до диария или запек.
Освен това СРЧ се свързва и с проблеми в комуникацията между мозъка и червата. В този случай нервната система може да изтълкува погрешно нормалните храносмилателни процеси като болезнени, което води до повишена чувствителност в червата.
В други случаи нискостепенното възпаление и свръхактивната имунна система в червата също могат да допринесат за промени във функционирането им, а с това и до появата на симптомите характерни за СРЧ.
Определени неща могат да предизвикат симптоми присъщи на синдрома. Често срещани задействащи механизми са:
- Менструален цикъл: жените, могат да забележат, че симптомите на СРЧ се влошават около появата на менструалния им цикъл.
- Определени храни: хранителните отключващи фактори варират при различните хора. Сред тях често срещани виновници са млечни продукти, храни, които съдържат глутен, както и храни/напитки, които водят до образуване на газове.
- Стрес: някои изследователи сочат, че СРЧ е реакция на червата към стрес.
Рискови фактори
Няколко фактора могат да увеличат вероятността от развитие на синдрома на раздразненото черво. Те включват:
- Пол: жените са по-склонни да развият състоянието, отколкото мъжете, вероятно поради хормонални различия.
- Възраст: СРЧ често започва в края на юношеството или в началото на зрелостта, въпреки че може да засегне хора от всички възрасти.
- Семейна история: наличието на близък роднина със СРЧ увеличава риска от развитие на синдрома, което предполага генетичен компонент.
- Проблеми с психичното здраве: тревожност, депресия или травма в миналото могат да увеличат риска от развитие на СРЧ поради силната връзка между мозъка и червата.
- Инфекции: наличието на стомашно-чревни инфекции или хранителни отравяния може да доведе до постинфекциозен синдром на раздразнените черва.
Усложнения при синдром на раздразненото черво
Въпреки че самият синдром не причинява трайни увреждания на червата, той може да доведе до усложнения, които да повлияят на цялостното здраве на засегнатия.
Тежестта на тези усложнения може да варира в зависимост от това колко добре се управлява състоянието.
Често срещаните усложнения включват:
- Хронична умора: постоянните симптоми могат да доведат до изтощение и умора.
- Недохранване: в тежките случаи хората могат да избягват определени храни поради страх от предизвикване на симптоми, което може да доведе до недостиг на хранителни вещества.
- Депресия и тревожност: постоянният дискомфорт и непредсказуемата поява на симптомите на СРЧ могат да допринесат за проблеми с психичното здраве, непрестанно притеснение и чувство на срам.
- Хемороиди: хроничният запек или диария вследствие на СРЧ, могат да доведат до появата на хемороиди.
Как се диагностицира синдромът на раздразненото черво?
Синдромът на раздразненото черво обикновено се диагностицира въз основа на комбинация от анамнеза, физически преглед и определени изследвания. Не съществува специфичен тест за диагностициране на СРЧ, така че лекарите разчитат на моделите на симптомите и изключването на други причини, които могат доведат до развитието на синдрома.
Диагностичният процес често започва с подробна анамнеза и физически преглед. Лекарят търси обичайните за синдрома симптоми, като болки в корема, подуване на корема и промени в навиците на червата.
За да се изключат други състояния като например възпалителни заболяване на червата, могат да се направят допълнителни изследвания, като кръвни тестове, изследвания на изпражненията и колоноскопия.
Лечение при синдром на раздразненото черво
За синдромът на раздразненото дебело черво няма лечение. Въпреки това може да бъде ефективно управляван с подходяща комбинация от промени в начина на живот, корекции в диетата и прием на медикаменти.
Възможните начини са:
- Промени в начина на хранене: избягването на някои храни като млечни продукти, някои въглехидрати или мазни храни може да облекчи появата на симптоми.
- Прием на лекарства: в зависимост от симптомите лекарствата могат да включват спазмолитици, лаксативи, антидиарийни средства или лекарства за намаляване на подуването на корема и газовете.
- Управление на стреса: тъй като той е сред основните причинители на СРЧ, техниките за релаксация като медитация, упражнения за дълбоко дишане или различни терапии дават добри резултати при справянето със симптомите.
- Пробиотици: някои проучвания сочат, че пробиотиците могат да подобрят чревната флора и да намалят симптомите на СРЧ.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се консултирате с лекар ако изпитвате постоянна промяна в навиците на червата или забелязвате проявление на някой от характерните за СРЧ симптоми.
Също така е добре да потърсите мнението на специалист ако попадате в някоя от рисковите групи за поява на синдром на раздразненото черво.
Превенция
Синдромът на раздразненото черво не може да бъде напълно предотвратен, тъй като точните причини за него не са напълно изяснени. Въпреки това някои добри практики могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на симптоми или за по-ефективното им овладяване.
Добрите практики, които помагат включват:
- Управление на стреса чрез практикуването на техники за релаксация като медитация, йога или упражнения за дълбоко дишане.
- Здравословно хранене и редовна физическа активност. Освен това яденето на по-малки и редовни хранения също може да помогне за предотвратяване на храносмилателния дискомфорт.
- Поддържане на добра хидратация чрез пиене на много вода тъй като тя помага за регулиране на движението на червата и намалява риска от запек.
- Прием на пробиотиците, които могат да помогнат за поддържане на здравословна чревна флора и да намалят симптомите на СРЧ.
Симптомите на СРЧ мога да бъдат доста неприятни и да влошат качеството на живот на засегнатите. За щастие те могат да бъдат положително повлияни с въвеждането на някои промени в начина на живот. Ето защо е важно човек да бъде добре информиран за задействащите симптомите механизми, за да могат да се справят по-добре с тях.
Източници:
Patel N, Shackelford KB. Irritable Bowel Syndrome. [Updated 2022 Oct 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534810/
Saha L. Irritable bowel syndrome: pathogenesis, diagnosis, treatment, and evidence-based medicine. World J Gastroenterol. 2014 Jun 14;20(22):6759-73. doi: 10.3748/wjg.v20.i22.6759. PMID: 24944467; PMCID: PMC4051916.