Съдържание:
- Какво е тревожност?
- Видове тревожни разстройства
- Симптоми на тревожността
- Какво причинява тревожност?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе тревожността?
- Как се поставя диагноза?
- Как се лекува тревожност?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е тревожност?
Тревожност или позната още като тревожно разстройство е термин в медицината, с който се обобщават различни видове психични нарушения. Те най-често се характеризират с чувство на страх, дискомфорт, безпомощност, или нервност при предстоящи събития или в различни ситуации от ежедневието на човек.
Изпитването на периодична тревожност се счита за нормална част от живота на човек. Въпреки това, ако често изпитвате постоянни и интензивни притеснения и страхове от ежедневни ситуации, то тогава най-вероятно имате тревожно разстройство.
В последните години тревожните разстройства са все по-често срещани у хората. Този тип психически нарушения могат да засегнат хора от всякакви възрастови групи и да бъдат отключени във всеки един етап от живота на човек.
Видове тревожни разстройства
Съществуват различни видове тревожни разстройства. В тази статия ще разгледаме петте най-познати.
Генерализирано тревожно разстройство (ГТР)
Вероятно най-широко разпространения вид тревожно разстройство, познато още като хронична тревожност. Характеризира се с постоянна и упорита тревожност, дори без наличието на конкретна причина. Това състояние се отразява и на физическото здраве на човек, като причинява:
- Проблеми със съня
- Главоболие и световъртеж
- Горещи вълни
- Треперене
- Шум в ушите
Социална тревожност
Социалното тревожно разстройство включва високи нива на тревожност и страх породени от чувство на срам при попадане в социални ситуации. Хората с подобно психическо нарушение избягват социализирането и общуването с други хора, тъй като се притесняват за това как ще бъдат възприети от другите. Това състояние се различава от нормалната срамежливост, тъй като преживяванията при него са значително по-интензивни.
Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)
В основата на този вид разстройство са серии от тревожни мисли, наричани още мании или обсесии. Хората с ОКР използват редица ритуали, в опит да се предотврати дискомфорта причинен от маниите. Някои примери за ритуали могат да бъдат:
- Непрекъснато чистене и подреждане
- Постоянна нужда за проверка на околната среда
- Повтаряне на специфични думи и фрази
- Многократно къпане или миене на ръцете
- Повтаряне на специфични думи и фрази
Посттравматично стресово разстройство
Този тип разстройство е състояние, което се поражда вследствие на ужасяващо събитие или негативна ситуация. Хората, които биват засегнати може да са преживели подобно събитие или да научат за травматично събитие, което е сполетяло близък до тях човек. Характеризира се с възпроизвеждане на картини и мисли свързани с инцидента. Такива ситуации могат да бъдат:
- Нападение
- Отвличане
- Смърт на близък човек
- Природни бедствия
Паническо разстройство
Хората с паническо разстройство, получават непредвидими паник атаки. Те от своя страна представляват интензивни пристъпи на тревожност и страх, съпроводени от физически симптоми като:
- Учестено сърцебиене
- Болки в гърдите
- Изпотяване в различни области на тялото
- Изтръпване на ръцете
- Слабост
- Замайване
Симптоми на тревожността
Най-често срещаните признаци и симптоми включват:
- Неконтролируемо чувство за безпокойство
- Паника
- Нервност
- Раздразнителност
- Учестено сърцебиене
- Повишено кръвно налягане
- Забързано дишане
- Изпотяване
- Чувство на умора и отпадналост
- Напрежение в мускулите
- Болки в корема
- Проблеми с концентрацията
- Безсъние
- Заекване
Какво причинява тревожност?
Точните причини за поява на тревожно разстройство не са напълно изяснени. Учените вярват, че редица фактори от живота на човек могат да отключат подобно психично нарушение. Някои от тях могат да бъдат:
- Наследствени фактори
- Травматични събития и инциденти: преживяването на силно емоции в миналото или настоящето могат да окажат голямо въздействие върху психиката на човек.
- Стресови фактори от околната среда: проблеми в работата или във взаимоотношенията например.
- Социална изолация: чувството на самота,
- Здравословни проблеми: диагностициране с рак или хронични заболявания могат да бъдат предпоставка за отключване на тревожност.
- Прием на лекарства: приемът на някои медикаменти, като противозачатъчни например, може да окаже странични ефекти, които да отключат подобно състояние.
- Нарушени биохимични процеси в мозъка
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на тревожно разстройство са:
- Травма в детска или юношеска възраст
- Стрес
- Личност и характер на човека
- Наличието на други психични нарушения
- Употреба на наркотици
- Злоупотреба с алкохол
До какви усложнения може да доведе тревожността?
Ако не бъдат взети подходящи мерки за третиране на подобен вид психическо разстройство, могат да настъпят редица други усложнения. Например:
- Депресия
- Злоупотреба с наркотични вещества и антидепресанти
- Липса на здравословен сън
- Проблеми с храносмилателния тракт
- Хронично главоболие
- Невъзможност за установяване на взаимоотношения с други хора
- Самоубийство
Как се поставя диагноза?
Тревожното разстройство често се диагностицира с различни тестове, които могат да бъдат както физиологични, така и психологически. Процесът може да отнеме дълго време, тъй като е необходимо отхвърлянето на определени заболявания, които проявяват сходна симптоматика с тази на тревожното разстройство.
В случай, че не бъдат открити други физически заболявания и състояния, пациентът следва да бъде насочен към психиатър или психолог. Те са специализирани в диагностицирането и лекуването на различни видове психични състояния.
Как се лекува тревожност?
Подходящото лечение за тревожност зависи от степента на нейното развитие.
При по-леки форми на тревожно разстройство се препоръчва:
- Промяна в начина на живот: голяма част от успешното лечение на тревожното разстройство се базира на промяна в начина на живот. Това може да включва увеличаване на социалните комуникации, практикуване на медитация, йога, и други за редуциране на напрежението и стреса.
- Редовна физическа активност: може да повлияе на начина, по който мозъка реагира на стреса, като намалява вероятността за появата на тревожност.
- Изучаване на материали за самопомощ: вашият лекуващ лекар, може да ви насочи към изучаването на различни видове материали, като книги, видеа, или дори групи за взаимопомощ, от които да почерпите информация
По-тежките форми на тревожно разстройство изискват:
- Медикаменти: лекарства като антидепресанти, бета- блокери, и хранителни добавки се използват за облекчаване на симптомите, подобрят настроението и редуцират нивата на стрес.
- Психотерапия: счита се за особено ефективен метод при третирането на тревожност. Посещенията при терапевт могат значително да помогнат за опознаването на различните поведенчески модели и справянето с тях.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да посетите вашия лекуващ лекар ако изпитвате някои от горепосочените симптоми. Той може да ви насочи към подходящ специалист, който да ви помогне за предотвратяването на бъдещи усложнения.
Превенция
Тъй като точните причини за поява на тревожно разстройство не са напълно ясни, няма и сигурен начин за превенция. Въпреки това, съществуват някои добри практики, които значително могат да намалят рисковете свързани с появата на тревожно разстройство.
Ето някои от тях:
- Спазване на здравословна диета
- Избягване на приема на кофеин и захар
- Ограничаване или отказ от тютюнопушене
- Редуциране на употребата на алкохол
- Набавяне на здравословен сън
Пренебрегването на симптомите би могло да доведе до задълбочаване на проблема и влошаване на качеството на живот. Все пак е важно да се отбележи, че не всеки пристъп на тревожност непременно крие зад себе си наличието на тревожно разстройство. Препоръчително е внимателно да наблюдавате какви точно симптоми са налице и каква е тяхната продължителност.
Източници:
C.M. Puleo, C.A. Settipani, S.A. Crawley, R.S. Beidas, P.C. Kendall, Anxiety Disorders, Editor(s): B. Bradford Brown, Mitchell J. Prinstein, Encyclopedia of Adolescence, Academic Press, 2011,
Pages 48-55, ISBN 9780123739513, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-373951-3.00099-5.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123739513000995)