Съдържание:
- Какво трябва да знаем при кръв в изпражненията?
- Видове кръв в изпражненията
- Какви са характерните за състоянието симптоми?
- Какво води до появата на кръв в изпражненията?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе състоянието?
- Как се диагностицира състоянието?
- Лечение при кръв в изпражненията
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво трябва да знаем при кръв в изпражненията?
Появата на кръв в изпражненията (хематохезия) може да изглежда притеснителна, но невинаги е признак за сериозно заболяване. Въпреки това не бива да бъде пренебрегван тъй като може да е симптом на много различни състояния включително хемороиди, болести на храносмилателната система, колоректален рак и др.
Кръвта може да бъде в различен цвят, а самото кървене с различен интензитет. Понякога кръвта е видима с просто око върху тоалетната хартия или в самите изпражнения, но може да се открие в изпражненията само и единствено с лабораторно изследване.
Важно е да се знае, че цвета на изпражненията се определя до голяма степен и от това какво консумира човек. Ето защо храни като червено цвекло, домати, къпини или храни оцветени с червена боя също могат да доведат до промяна в цвета на фекалиите. В допълнение приема на хранителни добавки с желязо също води до по-тъмни или дори черни на цвят изпражнения.
Видове кръв в изпражненията
Наличието на кръв във фекалиите може да се прояви в различни цветове спрямо мястото, от което произлиза кървенето в организма. Така например:
- Светлочервена кръв е признак, че кървенето произлиза в някоя от долните части на дебелото черво, от ректума или от ануса.
- Тъмночервена или кафеникава кръв означава, че кръвоизлива произлиза от горните части на дебелото черво или началните части на тънките черва.
- Черна кръв (мелена) е сигнал за тежко кървене в стомаха вследствие на състояния като стомашни язви. Този вид изисква своевременна консултация с лекар, тъй като може да доведе до сериозни усложнения.
Подобно на кръвта в урината, кръвта в изпражненията също може да бъде видима или невидима. Когато кръвта не може да се види с просто око, то тогава говорим за окултно кървене. В този случай единствения начин, за да се открие е чрез лабораторно изследване.
Какви са характерните за състоянието симптоми?

Хематохезията сама по себе си е симптом, който може да подсказва както за леки състояния, така и за животозастрашаващи такива. Често са налице и други симптоми според конкретната причина, а именно:
- Болка в корема
- Гадене и повръщане
- Обща отпадналост
- Затруднено дишане
- Учестен сърдечен ритъм
- Диария
- Загуба на тегло
- Припадъци
Кръвта в изпражненията може да остане невидима и човек изобщо да не разбере за появата ѝ. Също така може да възникне и без други признаци.
Какво води до появата на кръв в изпражненията?

Кръвта в изпражненията се асоциира с кървене някъде в храносмилателната система. Хематохезията се наблюдава предимно при:
- Хемороиди: считат се за най-честата причина за поява на кръв в изпражненията. Представляват подути кръвоносни съдове в областта на ректума или ануса, които понякога причиняват разкъсване и кървене на кожата в тази област.
- Анални фисури: представляват разкъсвания на лигавицата на ануса. Аналните фисури лесно се бъркат с хемороиди. И двете са свързани със запек и могат да причинят анална болка и кървене. Фисурата може да бъде по-болезнена.
- Полипи на дебелото черво: образувания по лигавицата на дебелото черво. Въпреки че обикновено са доброкачествени, някои полипи могат да кървят и с времето да се превърнат в рак.
- Рак на дебелото черво: може да причини хронично кървене, често без болка. Кръвта може да е видима или скрита (окултна) в изпражненията.
- Последици от външни фактори:
- Дивертикулит: възпаление или инфекция на малки торбички (дивертикули) в стената на дебелото черво. В някои случаи може да доведе до внезапно и значително кървене.
- Инфекциозни болести: бактериалните инфекции, като Ешерихия коли, шигела, салмонела, могат да раздразнят лигавицата на дебелото черво и да предизвикат кървава диария.
- Болест на Крон: заболяване, което засяга различни части на храносмилателния тракт. Причинява хронично възпаление на червата, което може да доведе до кървава диария.
- Колит: също възпалително заболяване засягащо храносмилателния тракт, което също може да протече с кървави изпражнения.
- Пептични язви: представляват открити рани, които се развиват в лигавицата на стомаха, в дванадесетопръстника или хранопровода. Често се причиняват от инфекция с Helicobacter pylori или продължителна употреба на определени лекарства.
- Езофагеални варици: това са разширени кръвоносни съдове на хранопровода, обикновено свързани с чернодробно заболяване и портална хипертония. Ако тези вени се спукат, те могат да причинят силно кървене и тъмни изпражнения.
- Цироза: това хронично състояние на черния дроб, може да доведе до портална хипертония. Това увеличава риска от развитие на езофагеални варици, които могат да се спукат и да кървят.
- Разкъсвания на хранопровода: като например при синдрома на Малори-Вайс, малки разкъсвания на лигавицата на хранопровода, обикновено причинени от силно повръщане, хронична кашлица, и др. Това води до кървене от горния гастроинтестинален тракт.
- Малформация на кръвоносните съдове: състояния като ангиодисплазия, водят до необичайни, крехки кръвоносни съдове в дебелото или тънкото черво, които могат да кървят, често без причина.
- Гастроентерит: състояние, което се характеризира с възпаление както в стомаха, така и в червата. Тежките случаи на заболяването, особено тези, причинени от някои бактерии или вируси, могат да предизвикат кървене, което да се отрази и в изпражненията.
Това са само някои от възможните причини за появата на кръв в изпражненията. Възможностите могат да варират в широки граници – от безобидни състояния като малки разкъсвания или хемороиди до по-сериозни заболявания като колоректален рак или възпалително заболяване на червата.
Важно е да се отбележи, че не всички промени в цвета на изпражненията се дължат на кървене. Определени храни, както и добавки с желязо или лекарства, съдържащи бисмут, също могат да потъмнят изпражненията.
Рискови фактори
Съществуват няколко фактора, които могат да увеличат риска от поява на кръв в изпражненията. Те включват:
- Фамилна анамнеза: за състояния като рак на дебелото черво или полипи на дебелото черво, увеличава вероятността от поява на кръв в изпражненията.
- Възраст: при хората над 50 години рискът от развитие на заболявания, които се асоциират с поява на кървави фекалии е по-голям.
- Хроничен запек: както и прекомерното напъване по време на изхождане могат да доведат до образуване на хемороиди или анални фисури, които да причинят появата на кръв в изпражненията.
- Диета с ниско съдържание на фибри: може да причини твърди изпражнения и да увеличи риска от проблеми с червата, състояния, които биха могли да доведат до поява на кървави фекалии.
- Редовна употреба на лекарства: като например нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), като ибупрофен или аспирин, могат да раздразнят лигавицата на стомаха и да причинят язви или кървене.
- Прекомерна употреба на алкохол: увеличава риска от увреждане на черния дроб, развитие на цироза и кървене от варици на хранопровода, състояния чийто симптом е кръв в изпражненията.
- Тютюнопушене: повишава риска от рак на стомашно-чревния тракт и възпалителни заболявания на червата.
- Някои видове лечение: като лъчетерапия или химиотерапия могат да раздразнят храносмилателния тракт и да доведат до кървене, което да се отрази и в изпражненията.
Разпознаването на тези рискови фактори може да помогне за ранното откриване и бързото лечение на основната причина.
До какви усложнения може да доведе състоянието?
Сама по себе си кръвта в изпражненията е симптом, който се асоциира с някои сериозни заболявания. Те от своя страна биха могли да доведат до различни усложнения ако не бъдат третирани навреме.
Ранното диагностициране и лечение на което и да е заболяване причиняващо кръв в изпражненията, може да помогне за предотвратяване на тези усложнения.
Как се диагностицира състоянието?

За да открият причината за поява на кръв в изпражненията, лекарите обикновено започват с анамнеза и физически преглед. В зависимост от предполагаемата причина могат да се назначат и допълнителни изследвания като:
- Ректално туширане: метод, при който лекарят опипва структурите и органите намиращи се в малкия таз с пръст през рекутма на пациента.
- Тест за окултно кървене: има за цел да открие малки количества скрита (окултна) кръв в изпражненията, която може да не е видима с просто око. За целта се взима проба от фекален материал.
- Посявка на фецес: този тест се използва за установяване на инфекции, причинени от бактерии или паразити.
- Кръвни изследвания: помагат да се установят състояния като анемия или да се открият признаци на инфекция или възпаление.
- Колоноскопия: при това изследване се използва гъвкава тръба с камера, която се вкарва в дебелото черво, за да се провери за кървене, възпаление, полипи или тумори. Това е един от ключовите методи за откриване на кървене от долната част на стомашно-чревния тракт.
- Сигмоидоскопия: подобна на колоноскопията, но при нея се изследва само долната част на дебелото черво и ректума.
- Езофагогастродуоденоскопия: известна още като горна ендоскопия, е процедура, която се извършва при съмнение за кървене в хранопровода, стомаха или горната част на тънките черва.
- Образна диагностика: могат да бъдат назначени изследвания като компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да се проверят други органи или структури за проблеми водещи до кръв в изпражненията.
- Капсулна ендоскопия: в някои случаи може да се прибегне до поглъщане на капсула с размерите на голяма таблетка, в която има камера. По този начин могат да се направят множество снимки на тънките черва докато капсулата преминава през тях.
Изборът на изследвания зависи от симптомите, възрастта на пациента, както и рисковите фактори. Поставянето на правилната диагноза е от ключово значение за започване на подходящо лечение.
Лечение при кръв в изпражненията

Лечението на състоянието зависи от основната причина, тежестта на кървенето и общото здравословно състояние на пациента. След като се открие източникът на кървенето, лекарят следва да избере най-подходящото лечение.
Често срещаните подходи включват:
- Промени в начина на живот и диетата: при незначителни причини като хемороиди или анални фисури може да помогне увеличаването на приема на фибри, пиенето на повече вода и избягването на напъване по време на изхождане. Редовната физическа активност подпомага работата на червата.
- Лекарства: повечето заболявания водещи до хематохезия изискват медикаментозно лечение. Често изписвани лекарства са:
- Антибиотици при инфекции
- Противовъзпалителни лекарства при възпалителни заболявания на червата
- Инхибитори на протонната помпа при язви или кървене, свързано с киселини
- Добавки с желязо за лечение на анемия, причинена от загуба на кръв
- Локални болкоуспокояващи под формата на кремове или свещички за облекчаване на симптомите при състояния като хемороиди
- Лаксативи или фекални омекотители при запек и нужда от размекване на изпражненията за по-лесно изхождане и намаляване на напъването
- Ендоскопско лечение: освен за диагностика ендоскопиите могат да бъдат използвани и за лечение. Така например по време на колоноскопия или горна ендоскопия лекарите могат да спрат кървенето чрез различни методи като например поставяне на на ендоскопски инжекции, каутеризация, и др.
- Хирургична интервенция: при по-сериозни случаи, като големи полипи, дивертикуларно кървене, рак или тежка язва, може да се наложи операция.
- Лечение на рак: ако кървенето се дължи на рак на дебелото черво, лечението може да включва операция, химиотерапия или лъчетерапия.
Във всички случаи основната цел е лечението на причината за кървенето. Възможно е да се наложи и хоспитализация ако кървенето е обилно или продължително.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако забележите някакви признаци на кръв в изпражненията си, дори ако това се случи само веднъж.
Превенция

В много случаи появата на кръв в изпражненията може да бъде предотвратена, предимно чрез добра грижа за здравето на храносмилателната система.
Някои полезни практики включват:
- Диета с високо съдържание на фибри: плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни и бобовите растения помагат за поддържане на меки изпражнения, като стимулират редовното изхождане и намаляват риска от запек и напъване.
- Пиене на много вода: поддържането на добра хидратация подпомага здравословното храносмилане и предотвратява образуването на твърди изпражнения.
- Поддържане на физическа активност: редовното движение помага за стимулиране на нормалната функция на червата.
- Избягване на продължителна употреба на НСПВС: прекомерната употреба на болкоуспокояващи като ибупрофен или аспирин може да раздразни лигавицата на стомаха и да увеличи риска от язви.
- Ограничаване на алкохола и отказване от тютюнопушенето: и двата навика могат да навредят на храносмилателната система и да повишат риска от кървене или рак.
- Поддържане на здравословно тегло: наднорменото тегло, особено в областта на корема, може да увеличи натиска върху ректалните вени и да доведе до хемороиди.
- Управление на хронични заболявания: лечението на възпалителни заболявания на червата, чернодробни заболявания или други стомашно-чревни заболявания помага за предотвратяване на обостряния и усложнения.
- Редовно провеждане на скринингови изследвания: колоноскопията и други прегледи са важни, особено за хората над 50 години или за тези с фамилна обремененост от колоректален рак.
Добрите практики, както и профилактичното проследяване са ключови за предотвратяването на по-сериозни проблеми, свързани с появата на кръв в изпражненията.
Източници:
Sabry AO, Sood T. Rectal Bleeding. 2023 Jul 31. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan–. PMID: 33085290.
Wilson ID. Hematemesis, Melena, and Hematochezia. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 85. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK411/