Съдържание:
- Какво е ендометриоза?
- Етапи на ендометриозата
- Какви са типичните за ендометриоза симптоми?
- Какви са причините за поява на ендометриоза?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе ендометриозата?
- Как се поставя диагноза ендометриоза?
- Има ли лечение ендометриозата?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е ендометриоза?
Ендометриозата е хронично заболяване, при което тъкан подобна на тази, която нормално покрива вътрешността на матката (ендометриум), се разраства извън матката. Тя може да засегне други органи като например яйчниците, фалопиевите тръби, червата или други области в таза.
Тази тъкан може да се удебелява, разрушава и кърви точно както ендометриалната тъкан вътре в матката по време на менструация. Тъй като обаче тази тъкан няма как да излезе от тялото, тя може да причини болка, възпаление, белези и сраствания в засегнатите области.
Ендометриозата засяга приблизително 10% от жените в репродуктивна възраст в световен мащаб. Въпреки това, има докладвани случаи на ендометриоза и при мъжете.
Етапи на ендометриозата
Ендометриозата се класифицира в четири етапа, в зависимост от разположението, дебелината и големината на тъканта. Ето и кои са те:
- Стадий I (минимален): наблюдават се няколко малки области на разпространение на тъканта. Те могат да обхващат някои от тазовите органи или тези в близост до тях. Възможно е да са налице и някои малки сраствания.
- Стадий II (лек): характеризира се с повече и по-дълбоки участъци, отколкото първия стадий. Отното в възможно да се наблюдават сраствания.
- Стадий III (умерен): на този етап засегнатите области са множество на брой, като е възможно да се наблюдават и малки кисти върху единия или и двата яйчника. Наблюдават се значителни сраствания на тъкан в областта на таза.
- Стадий IV (тежък): в последния етап от развитие на ендометриозата се наблюдават широко разпространени засегнати области. Те засяга не само таза, но и други органи като яйчниците, фалопиевите тръби, пикочния мехур, а дори и червата.
Важно е да се отбележи, че стадият на ендометриозата не винаги съответства на тежестта на симптомите. Някои жени с минимална ендометриоза могат да изпитват силна болка, докато други с тежка ендометриоза могат да имат малко или никакви симптоми.
Какви са типичните за ендометриоза симптоми?
Симптомите на заболяването могат да варират в широки граници. Освен това те може да не са налице при всички жени с ендометриоза.
Някои от често срещаните симптоми включват:
- Болка в таза
- Обилни менструации
- Болки или дискомфорт по време на овулация
- Болки при полов акт
- Болки при ходене до тоалетна
- Болки в областта на гърба
- Проблеми с храносмилането
- Подуване на корема
- Гадене и повръщане
- Запек или диария
- Продължителна умора
- Нарушения в плодовитостта
- Необясними промени в теглото
Какви са причините за поява на ендометриоза?
Точната причина за поява на ендометриоза все още не е напълно изяснена, но съществуват няколко теории. Ето и най-разпространените от тях:
Ретроградна менструация
Според тази теория, част от кръвта, която се произвежда по време на менструация, заедно с ендометриални клетки, се връща обратно през маточните тръби, вместо да излиза извън тялото. По този начин ендометриалните клетки достигат до повърхността на тазовата стена, където се ‘’заселват’’ и започват да се размножават.
Клетъчна метаплазия
Представлява процесът на изменение на определени клетки от едни форми в други, вследствие на редица фактори. В случая на ендометриозата, клетките които се намират по вътрешната стена на корема, се трансформират в клетки, подобни на тези намиращи се в нормалната тъкан, която покрива матката (ендометриум).
Генетика
Тази теория гласи, че ендометриозата може да има генетичен компонент, тъй като има тенденция да се предава орез поколения. Някои проучвания са установили определени генетични мутации, които могат да бъдат свързани с ендометриозата.
Дисфункция на имунната система
Ендометриозата може да е причинена от дисфункция на имунната система, която позволява на ендометриалната тъкан да расте извън матката, без да бъде унищожена.
Хормони
Според някои проучвания ендометриозата е естроген-зависимо състояние, което означава, че се влияе от нивата на естроген в организма. Високите нива на този хормон могат да насърчат растежа на ендометриалната тъкан.
Хирургична операция
В някои случаи, ендометриозата се наблюдава при жени претърпели хистеректомия, операция за премахване на матката, или след цезарово сечение.
Рискови фактори
Факторите, които биха могли да увеличат риска от поява на ендометриоза могат да включват:
- Възраст: заболяването може да засегне жени от всякаква възраст, но най-често се среща при жени на възраст между 30 и 40 години
- Повишени нива на естроген
- Ранна менструация
- Късна менопауза
- Наднормено тегло
- Жени, които никога не са раждали
- По-кратък от обичайното менструален цикъл
- Нисък индекс на телесна маса
- Тютюнопушене
- Прекомерна консумация на алкохол
До какви усложнения може да доведе ендометриозата?
Ендометриозата може да доведе до редица усложнения, които могат да повлияят на качеството на живот на една жена, както и на нейното репродуктивно здраве.
Някои от тези усложнения включват:
- Безплодие: основното усложнение, до което може да доведе ендометриозата е трудност при зачеване или в най-лошия случаи безплодие.
- Хронична болка: заболяването може да причини силна болка, особено по време на менструация.
- Кисти на яйчниците: ендометриозата може да доведе до развитието на кисти на яйчниците, известни като ендометриоми.
- Повишен риск от развитие на някои видове рак: жените с ендометриоза могат да имат леко повишен риск от развитие на някои видове рак, като например рак на яйчниците.
- Проблеми с червата и пикочния мехур: болестта може да причини възпаление в червата и пикочния мехур, което да доведе до болка, дискомфорт и затруднения във функционирането на тези органи.
- Депресия и тревожност: хроничната болка и трудностите при зачеването могат да се отразят на емоционалното състояние на жената и да доведат до депресия и тревожност.
Как се поставя диагноза ендометриоза?
Диагностицирането на заболяването може да отнеме години, тъй като понякога ендометриозата протича безсимптомно. Когато признаците са налице, те могат да наподобят тези на редица други заболявания, което също може да постави пречки за правилното диагностициране.
Обикновено процесът по поставяне на диагноза включва:
- Снемане на анамнеза: с този метод, лекарят цели да разбере повече за състоянието на пациента като го разпита подробно за неговите симптоми, както и за медицинската му история.
- Физически преглед: следващата стъпка в диагностицирането е обстоен физически преглед. В случаите касаещи ендометриоза, прегледът се фокусира върху изследване на таза с цел откриването на аномалии или признаци на заболяването.
- Образни изследвания: лекуващият лекар може да назначи и допълнителни образни изследвания като ултразвук или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да получи по-ясни изображения на вътрешните органи.
- Лапароскопия: представлява хирургичен метод, при който се прави малък разрез в корема, през който се вкарва камера, за да се огледат по-добре тазовите органи и да потърси за наличието на ендометриозна тъкан извън матката.
- Биопсия: ако е нужно, по време на лапароскопията, лекарят може да вземе част от тъкан (биопсия), за да бъде тествана допълнително.
Има ли лечение ендометриозата?
За съжаление към момента не е установен единен метод, който напълно да лекува ендометриоза.
Съществуват обаче различни методи, които имат за цел да редуцират симптомите и да помогнат за подобрение на общото състояние на пациента. Ето и някои от тях:
- Прием на болкоуспокояващи: могат да помогнат за облекчаването на болезнените симптоми.
- Хормонална терапия: най-често включва прием на контрацептиви, прогестини, и други лекарства, които спомагат за контрола на хормоните, отговорни за растежа на ендометриалната тъкан.
- Оперативно лечение: в някои случаи се налага хирургично отстраняване на кистите получили се вследствие на заболяването.
- Холистично лечение: освен стандартните методи за лечение, не е изключено да се приложи и холистичен подход към заболяването, който включва установяване на балансирана диета, както и други положителни промени в начина на живот.
Някои от тези методи може да не са напълно подходящи за жени, които планират бременност. Ето защо е важно да се консултирате с вашия лекар, за да може да изберете индивидуален план за лечение, който да съответства на вашите нужди.
Кога да посетим лекар?
Потърсете лекарска помощ ако изпитвате някой от характерните за ендометриоза симптоми в продължение на няколко седмици.
Важно е да не омаловажавате признаците си, тъй като заболяването така или иначе е трудно за откриване в повечето случаи. Навременното диагностициране е от ключово значение за справянето с ендометриозата.
Профилактика
Профилактиката на ендометриозата е ключова за контролирането на заболяването.
Редовните прегледи при гинеколог, особено след 30 годишна възраст са основен метод за действие. Специалистът може да направи правилна оценка на цялостното ви здравословно състояние и да ви назначи подходящи тестове и изследвания.
Превенция
Няма сигурен метод за превенция от ендометриоза.
Въпреки това, на пациентите се препоръчва да спазват някои добри практики, които да им помогнат за редуцирането на рисковите фактори, които могат да увеличат шанса от развитие на заболяването. Ето и някои от тях:
Практикуване на здравословен начин на живот
В някои случаи ендометриозата може да бъде причинена от забавен метаболизъм, наднормено тегло или стрес. Ето защо е препоръчително да се стремите към здравословен начин на живот, който да включва:
- Балансирана диета богата на фибри и антиоксиданти
- Ограничена консумация на алкохол
- Редовна физическа активност
- Нормализиране на нивата на стрес, чрез йога, дихателни практики, медитация, и др.
Проучванията свързани с точните причини за появата на ендометриоза продължават и до днес. За щастие някои рискови фактори биха могли да бъдат успешно редуцирани, което пък да доведе до по-малък шанс от развитие на заболяването. Ето защо е важно да сте добре запознати с ендометриозата, нейните симптоми, както и с различните теории за нейната поява. Ако имате съмнения за наличието на болестта е важно да бъдете постоянна в опитите си за диагностициране, тъй като тя може да бъде много предизвикателна.
Източници:
Alain Audebert, Endometriosis, Editor(s): Ilpo Huhtaniemi, Luciano Martini, Encyclopedia of Endocrine Diseases (Second Edition), Academic Press, 2019, Pages 498-505, ISBN 9780128122006, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-801238-3.95837-9. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128012383958379)
Saunders PTK, Horne AW. Endometriosis: Etiology, pathobiology, and therapeutic prospects. Cell. 2021 May 27;184(11):2807-2824. doi: 10.1016/j.cell.2021.04.041. PMID: 34048704.