Съдържание:
- Какво е херния?
- Видове хернии
- Какви са характерните за херния симптоми?
- Какво причинява херния?
- Рискови фактори
- Какви усложнения могат да се появят?
- Как се поставя диагноза херния?
- Има ли лечение хернията?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е херния?
Хернията е медицинско състояние, което се проявява, когато вътрешен орган или тъкан излезе извън мускулната или съединителнотъканната обвивка. Вследствие на това се образува видима издутина под кожата на мястото на изсипването.
Хернията се състои от три части:
- Херниален пръстен: може да бъде вроден или придобит, като представлява цепка на коремната стена.
- Херниален сак: образува се при преминаването на ципата покриваща органите в областта на корема през херниалния отвор. Може да има различна форма и големина.
- Херниално съдържимо: с този термин се обозначава съдържанието в херниалния сак. В него могат да се намират както всички, така и само някои органи от коремната кухина.
Видове хернии
Съществуват различни видове хернии, които се определят според начина на възникване, както и според тяхното местоположение.
Според начина си на възникване, херниите се делят на:
- Вродени: появяват се по време на бременност, но се изявяват след раждане. Бебетата страдат най-често от ингвинална или пъпна херния.
- Придобити: възникват на по-късен етап в живота вследствие на различни фактори.
Според мястото на възникването:
Ингвинална херния
Това е най-разпространеният вид херния, която се появява в областта на слабините, когато всички или част от коремните органи изпаднат през връзката между коремната кухина и външната зона на срамната област.
Пъпна херния
Този вид херния се появява около пъпа, когато коремни органи изпаднат през пъпния пръстен. Пъпната херния се образува най-често вследствие на напрежение в областта на пъпа. Вероятно поради тази причина се наблюдава предимно при наднормено тегло, бременност, хроничен запек, и др.
Инцизионна херния
Позната още като следоперативна херния, се появява на мястото на предишен хирургичен разрез, където тъканта може да е отслабнала и да е позволила на коремните органи или тъкани да излязат навън. Могат да се появят седмици, месеци, или дори години след операцията.
Феморална херния
Известна е също като бедрена херния. Появява в областта на горната част на бедрото, когато тъкан или част от червата изпъкнат през малкия отвор в коремната стена, през който преминават бедрената артерия и вена. Този тип херния се наблюдава по-често при жените, отколкото при мъжете.
Епигастрална херния
Позната е още като херния на бялата линия. Този участък на тялото се образува вследствие на срастването на обвивките на широките и правите коремни мускули. През него преминават кръвоносни съдове, през които понякога могат да се образуват отвори, през които да се оформи херния.
Какви са характерните за херния симптоми?
Симптомите на херния могат да варират в зависимост от местоположението и тежестта на хернията.
Някои често срещани симптоми на херния включват:
- Видима издутина или бучка под кожата
- Болка или дискомфорт в засегнатата област
- Усещане за тежест или натиск в засегнатата област
- Учестено сърцебиене
- Затруднено преглъщане
- Чувство за пълнота след хранене
- Гадене или повръщане
- Смущения в храносмилането
- Затруднено ходене до тоалетна
Какво причинява херния?
Херниите са следствие най-често на слаби податливи участъци в предната коремна стена. Те се наблюдават в мускулите или съединителната тъкан, от къде и се изсипва част от или целия орган.
Те могат да се дължат на вроден дефект или да се развият с течение на времето вследствие на различни фактори и ситуации, сред които основен причинител е високото вътрекоремно налягане.
Рискови фактори
Различни рискови фактори могат да допринесат за херниите, включително:
- Възраст: с напредването на възрастта мускулите отслабват и рискът от поява на херния се увеличава.
- Семейна история: ако имате фамилна обремененост от хернии, вероятността да развиете такава е по-голяма.
- Затлъстяване: наднорменото тегло или затлъстяването натоварват допълнително коремните мускули и увеличават риска от развитие на херния.
- Бременност: бременността може да отслаби коремните мускули и да увеличи риска от развитие на херния.
- Хронична кашлица или кихане: също могат да окажат натиск върху коремните мускули и да увеличат риска от развитие на херния.
- Хрониен запек: напъването по време на изхождане също може да бъде ситуация, която да окаже напрежение върху вътрекоремното налягане, което от своя страна да причини херния.
- Вдигане на тежести: неправилното или честото вдигане на тежести или тежки предмети може значително да натовари коремните мускули и да повиши вътрекоремното налягане.
- Тютюнопушене: употребата на никотин може да отслаби коремните мускули, което да ги направи по-податливи на разкъсвания.
Какви усложнения могат да се появят?
Ако не се открият навреме или не се лекуват, херниите могат да доведат до редица усложнения, включително:
- Заклещване на хернията: вероятно най-често срещаното усложнение при хернията е нейното заклещване. Това се случва, когато херниалното съдържимо бъде силно притиснато от херниалния отвор. Това може да доведе до силна болка, проблеми с кръвообращението на заклещените органи, перфорация, а дори и некроза на някои от засегнатите участъци.
- Задържане на фекални маси: хернията може да причини запушване на червата, което да доведе до трудно придвижване или застой на съдържанието в червата. .
- Натиск върху други органи и тъкани: ако хернията не бъде лекувана, тя може да се уголеми и да окаже натиск върху близки тъкани и нервни окончания. Това от своя страна води до силни болки и оток.
- Хронична болка: в някои случаи хернията може да причини болка и дискомфорт за продължителен период от време.
Как се поставя диагноза херния?
В голям брой от случаите на херния често е достатъчен обикновен физически преглед, за да се постави диагноза. Опитният специалист може да успее да я види или усети, когато ви помоли да се изкашляте или да промените положението на тялото си.
В някои по-сложни случаи може да се назначат допълнителни образни изследвания за потвърждаване на диагнозата или за определяне на размера и местоположението на хернията. Те включват:
- Ултразвук: особено полезно за откриването на хернии, които могат да бъдат скрити и трудно откриваеми при нормален физически преглед. Извършва се с помощта на ехограф, който използва ултразвукови вълни, за да създаде картина на вътрешните органи в тялото.
- Компютърна томография: използва се за създаването на детайлен образ на коремната стена или областта в слабините посредством рентгенови лъчи.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): друг метод, който се използва за стадиране и наблюдение на хернии е ЯМР. Използва магнитни полета, за да създаде ясни изображения на органите.
Има ли лечение хернията?
Повечето хернии се лекуват предимно по оперативен начин. Съществуват различни методи за операция, които се делят предимно на два основни вида:
- Конвенционални: или традиционна операция, се извършва чрез направата на разрез в коремната стена, през който се възстановява дефектът.
- Лапароскопски: позната още като безкръвна операция, е минимално инвазивна процедура. При нея се правят няколко малки разреза в корема, през които се вкарват малка камера и хирургически инструменти, с които се отстранява хернията.
В някои случаи не е необходимо да се пристъпва към операция веднага. Ако имате малка по размера или лека херния, вашият лекуващ лекар може да предприеме подход на изчакване и наблюдение, за да види дали тя не се влошава значително с времето.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите видима подутина в областта на корема или слабините, придружена от гадене, повръщане, или висока температура е добре да се обърнете към лекар възможно най-бързо.
Профилактика
Профилактиката при херния се основава предимно на добрата осведоменост за заболяването.
Осъзнаването на рисковете и усложненията, до които може да доведе хернията, би могло да ни накара да вземем превантивни мерки, когато това е възможно, с което да ограничим риска от развитие на заболяването.
Превенция
Някои рискови фактори, като вродена херния или пол, за съжаление не могат да бъдат контролирани.
Други обаче могат да бъдат регулирани и съответно да спомогнат за евентуалната превенция от херния. Ето и някои добри практики, с които да си помогнете:
- Поддържайте здравословно тегло.
- Наблягайте на храни с високо съдържание на фибри като плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни.
- Редовна физическа активност, за да се заздравят максимално мускулите на коремната стена.
- Избягвайте вдигането на тежки предмети. Ако това не е възможно, то тогава използвайте правилна техника за вдигане на тежко.
- Отказ от тютюнопушене
Промените в начина на живот могат да се окажат ключови при превенцията не само от херния, но и от други заболявания. Ако вече сте се сблъскали с болестта, то е препоръчително да се опитате да предотвратите влошаването ѝ. Посетете лекар, за да получите най-точни съвети относно това какви промени да направите в живота си.
Източници:
Otto, Jens & Lindenau, Thorsten & Junge, Karsten. (2023). Hernia. 10.1007/978-3-662-66735-4_13.
Jenkins, John & O’Dwyer, Patrick. (2008). Inguinal hernias. BMJ (Clinical research ed.). 336. 269-72. 10.1136/bmj.39450.428275.AD.