Съдържание:
- Какво е аритмия?
- Симптоми на аритмия
- Причини за появата на аритмия
- Рискови фактори
- Какви усложнения съществуват?
- Диагностициране на артимия
- Лечение на аритмия
- Кога да се обърнем към лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е аритмия?
Аритмията е сборно име за различни състояния при които се наблюдава неправилен и непостоянен сърдечен ритъм. Той най-често е следствие на грешно подаване на електрически сигнали, които карат сърцето да се свива. Аритмията може да се появи вследствие на различни състояния и заболявания, сред които са сънна апнея, високо кръвно налягане, заболявания на щитовидната жлеза, и други.
В зависимост от това, в коя част на сърцето възникват, аритмиите се делят на:
- Вентрикулни: зараждат се във вентрикулите на сърцето, т.е. лявата и дясна камера, които изграждат долната половина на сърцето
- Предсърдни: зараждат се в лявото и дясното предсърдие, които заедно изграждат горната половина на сърцето
Нормалната сърдечна честота в състояние на пълен покой варира между 60 и 100 удара в минута. В зависимост от сърдечния ритъм могат да се разграничат два вида аритмии:
- Тахикардия: установява се при ускорен сърдечен ритъм, повече от 100 удара в минута.
- Брадикардия: установява се при забавен сърдечен ритъм, по-малко от 60 удара в минута.
Симптоми на аритмия
Симптомите варират в зависимост от вида аритмия. При леките форми е възможно човек да няма никакви симптоми. При по-тежките обаче е възможно пациентът да усеща някои от следните симптоми:
- Ускорено сърцебиене
- Забавено сърцебиене
- Болки в гърдите
- Задух
- Умора
- Световъртеж
- Припадъци
- Безпокойство
- Изпотяване
Причини за появата на аритмия
Съществуват различни причини и състояния, които могат да доведат до аритмия. Ето някои от тях:
- Генетична предразположеност
- Инфаркт или последици от предишен инфаркт
- Коронарна болест на сърцето (запушени артерии)
- Диабет
- Сънна апнея
- Хормонални промени: месечен цикъл, бременност или менопауза
- Проблеми с щитовидната жлеза
- Високо кръвно налягане
- Вродени сърдечни дефекти
- Прекаран COVID-19
- Прием на алкохол
- Тютюнопушене
- Стрес
Рискови фактори
Някои фактори, които биха могли да увеличат риска от появата на аритимия включват:
- Възраст
- Фамилна анамнеза
- Сърдечни операции
- Заболявания на щитовидната жлеза
- Вродени сърдечни заболявания
- Електролитен дисбаланс: недостиг на натрий, калий, магнезий или фосфор
- Висок холестерол
- Прием на кофеин, никотин или стимуланти
Какви усложнения съществуват?
Аритмията може да не доведе до никакви усложнения, но може да бъде и животозастрашаваща. Най-често срещаните усложнения биват:
Диагностициране на аритмия
Диагноза може да бъде поставена след посещение при личен лекар или кардиолог въз основа на физически преглед. Други често срещани методи за установяване на сърдечно-съдови проблеми включват:
- Електрокардиограма (ЕКГ): един от най-често използваните методи при диагностика на аритмии. Използва електроди, които се прикрепят към кожата на гърдите, ръцете и краката на пациента. Целта на изследването е да проследи сърдечния ритъм и да установи евентуални аритмии.
- Ехокардиография: този метод използва ултразвукови вълни, за да създаде изображение на сърцето. По този начин се визуализират промени в структурата му, както и аномалии, които биха могли да предизвикат аритмии.
- Холтер мониторинг: този методи изисква носенето на малко устройство, което проследява и записва сърдечния ритъм в продължение на 24-48 часа, а ако е необходимо и по-дълго. Помага за откриването на аритмии, които могат да не бъдат видени при ЕКГ изследване.
- Стрес тест: този тест се използва, за да се оцени реакцията на сърцето при физическо натоварване. Пациентите обикновено изпълняват серия от упражнения, най-често на пътека за бягане или велоергометър докато се следи сърдечния ритъм чрез ЕКГ.
- Електрофизиологично изследване (ЕФИ): за разлика от другите изследвания, този метод е инвазивен, като се провежда под лека упойка. Извършва се въвеждането на електроди в сърцето чрез катетър. По този начин се установяват с точност местоположението на аномалиите, което е от изключителна важност при пациенти със сериозни аритмии.
Лечение на аритмия
Подходящото лечение зависи от вида аритмия. В някои случаи дори не е нужно такова. Други случаи обаче изискват прием на определени лекарства, терапии, промени в начина на живот или дори хирургични процедури.
Лекарства
Според вида и тежестта на аритмията се предлагат и различни лекарства за нейното лечение. Някои от тях са:
- Антиаритмични лекарства: използват се за контрол на сърдечната честота, най-често при тахикардия.
- Антикоагуланти: използват се за разреждане на кръвта и предотвратяване на кръвни съсиреци, които могат да причинят инсулт.
- Транквилизатори: използват се за нормализиране на сърдечния ритъм.
- Витамини и електролити: нормализират кръвното налягане и холестерола и набавят нужните минерали за нормална дейност на сърцето.
Терапия
Най-често срещаните терапии за възстановяването на сърдечния ритъм са:
- Кардиоверсия: може да се проведе с прием на медикаменти или чрез процедура, която включва подаване на токов импулс към сърцето чрез външно устройство.
- Вагусови прийоми: различни по вид похвати предназначени за стимулация на вагусовия нерв, който отговаря за забавянето на сърдечната честота.
Хирургични операции
В някои случаи на лечение може да се прибегне и до хирургични процедури. Ето някои от най-срещаните операции:
- Катетърна аблация: процедурата представлява въвеждането на електродни катетри през вена или артерия до сърцето. Аритмията се изгаря чрез управляем електрод, а нормалния сърдечен ритъм бива възстановен.
- Пейсмейкър: представлява малък компютърен чип с тънки жички стигащи до самото сърце. Имплантира се в тялото, най-често в гърдите или корема. Има за цел да “усеща“ ритъма на сърцето и да подава електрически импулси, когато е нужно.
- Имплантируем кардиовертер-дефибрилатор (ICD): подобно на пейсмейкър устройство, което се поставя в гърдите, за да регулира неправилния сърдечен ритъм. Разликата с пейсмейкър идва от това, че ICD доставя електрически шокове на сърцето, подобно на дефибрилатор. Използва се при по-тежките случаи на животозастрашаваща аритмия.
Кога да се обърнем към лекар?
Ако имате някое от следните оплаквания, незабавно посетете лекар:
- Разтуптяване “пърхане“ на сърцето
- Учестен пулс
- Забавен пулс
- Задух
- Болки в областта на гръдния кош
- Замаяност
- Потене
- Ако имате някое от следните заболявания: диабет, високо кръвно налягане, коронарна артериална болест или някой в семейството със сърдечни проблеми
Профилактика
Профилактиката е една от най-важните стъпки, които човек трябва да предприеме при грижа за сърцето.
Препоръчително е след 40-годишна възраст поне веднъж годишно да посещавате кардиолог, който да извърши обстоен преглед и да направи евентуални кардиологични изследвания.
Превенция
Промените в начина ви на живот са от ключово значение за превенция не само от аритмия ами и от други сърдечни заболявания. Ето някои препоръки за по-здравословен начин на живот:
- Здравословно хранене и балансирана диета
- Ограничена консумация на сол, червено месо, наситени мазнини, захари
- Достатъчна физическа активност
- Поддържане на здравословно тегло
- Отказ от тютюнопушене
- Ограничена консумация на кофеин и алкохол
- Редуциране на стреса
Аритмиите са често срещани състояния, които засягат милиони хора по света. Забързаното ежедневие, стреса, както и нездравословния начин на живот са само част от факторите, които биха могли да допринесат за нарушения сърдечен ритъм на човек.
Въпреки че в по-голяма част от случаите на аритмия не се изисква сериозно лечение, е важно човек да е наясно със състоянието и неговите симптоми. Поддържането на здравословен и активен начин на живот, може значително да намали риска от развитие на аритмия и други заболявания.
Източници:
S, Dhinakaran & Thamaraikani, Tamilanban & Chitra, Vellapandian. (2019). ARRHYTHMIA’S: TYPES, PATHOPHYSIOLOGY AND THERAPY: A REVIEW. International Research Journal Of Pharmacy. 10. 23-30. 10.7897/2230-8407.100236.