Съдържание:
- Какво е инфаркт?
- Какви са типичните симптоми на инфаркт?
- Какво причинява инфаркт?
- Рискови фактори
- Усложнения при инфаркт
- Диагностициране на инфаркт
- Лечение на инфаркт
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е инфаркт?
Инфаркт на миокарда, познат още като сърдечен удар, настъпва, когато един от двата кръвоносни съда снабдяващи сърцето с кръв се запуши. Това спира притока на кислород и хранителни вещества до различните области на сърцето. Ако кръвоносния съд остане запушен, важни части от сърцето могат да се увредят и да загинат.
Според проучвания голям процент от хората получили инфаркт често имат други сериозни съпровождащи заболявания. които най-вероятно са допринесли за запушването на кръвоносните съдове. Някои от тях включват коронарна артериална болест, стенокардия, а дори и обструктивна сънна апнея, и други.
Инфарктът е спешно животозастрашаващо медицинско състояние. Ако вие или ваш близък получите инфаркт трябва незабавно да потърсите спешна медицинска помощ като позвъните на телефон 112.
Какви са типичните симптоми на инфаркт?
Основният симптоми при инфаркт е силна болка в гърдите. Освен нея, други признаци са:
- Болка в областта на ключиците и шията
- Болка в горната част на корема
- Болка в гърба
- Изпотяване
- Гадене и повръщане
- Задух
- Обща отпадналост
- Учестено сърцебиене
- Чувство на тревожност
Важно е да се отбележи, че мъжете могат да изпитат по-различни симптоми от жените. Освен това при някои хора някои симптоми протичат по-леко, а при други по-тежко.
В някои случаи инфарктът може да протече без видими признаци. Тогава той се нарича “тих инфаркт”, а пациентът дори не подозира за съществуването му. Причините за поява на този вид инфаркт са същите като при симптоматичния сърдечен удар.
Какво причинява инфаркт?
Сърцето се снабдява с кръв от две големи коронарни артерии. Благодарение на този процес, сърдечния мускул получава кислород и хранителни вещества, които имат важна роля за функцията на сърцето.
Инфарктът се наблюдава при пълно или частично запушване на коронарните артерии. Основната причина за подобен тип запушване е атеросклерозата. Тя се наблюдава при натрупването на холестеролни плаки по вътрешните стени на кръвоносните съдове. С времето те стават по-твърди, а придвижването на кръвта в тях става все по-трудно.
Атеросклерозата е сред основните причини за инфаркт, но не е единствената. Други причинители са:
- Рязък спад на кръвното налягане: в този случай се намалява притока на кръв към сърцето, което също е причина за инфаркт.
- Спазъм на коронарните артерии: възниква, когато мускулите в стените на кръвоносните съдове се свиват внезапно. Това от своя страна намалява притока на кръв към сърцето. Такива спазми са следствие от стресова ситуация, прием на определени стимуланти, прекомерна консумация на алкохол, и др.
- Някои инфекции: те причиняват възпалителни процеси в тялото, които карат натрупалите се плаки да се отделят от стените на кръвоносните съдове. Това от своя страна води до тяхното запушване и до инфаркт.
- Спонтанна дисекация на коронарна артерия: при това състояние стената на артерията се разкъсва. Това води до нарушения в кръвния поток и до инфаркт.
- Кръвни съсиреци: ако в кръвоносните съдове се образуват кръвни съсиреци, те могат да блокират притока на кръв към сърцето и да причинят инфаркт.
- Аномалии на сърцето: някои хора могат да имат вродени или придобити дефекти на структурите в сърцето, които да са причина за сърдечен удар.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да увеличат шанса от запушване на кръвоносните съдове са:
- Възраст: мъже на възраст от 45 години и жени на възраст от 55 години са по-застрашени от сърдечен удар.
- Пол: инфарктът засяга по-често мъже, отколкото жени.
- Високо кръвно налягане: с течение на времето, високото кръвно налягане може да увреди артериите. Това от своя страна увеличава риска от инфаркт.
- Високи нива на холестерол: в частност на “лошия холестерол” са сред основните причинители на отлагане на плаки в кръвоносните съдове.
- Наднормено тегло: също често свързвано с натрупването на мазнини и холестерол в организма, които се отлагат и по кръвоносните съдове.
- Диабет: е сред ключовите рискови фактори за поява на атеросклероза, а с нея и на сърдечен удар.
- Тютюнопушене: активното и пасивно пушене увреждат слоевете на кръвоносните съдове, с което увеличават рисковете от развитие на атеросклероза.
- Прекомерна консумация на алкохол: води до покачване на налягането в артериите, което повишава и риска от инфаркт.
Усложнения при инфаркт
Потенциалните усложнения, до които води инфарктът са:
- Аритмия: инфарктът води до промени в сърдечния ритъм, които в някои случаи да са дори животозастрашаващи.
- Сърдечна недостатъчност: инфарктът може да увреди способността на сърцето да изпомпва кръв. Това състояние може да бъде временно или дълготрайно.
- Асистолия: или още казано спиране на сърцето. Настъпва внезапно и изисква незабавно действие за възстановяване на сърдечния ритъм.
- Перикардит: представлява възпаление на торбичката около сърцето.
- Кардиогенен шок: по-рядко срещано усложнение, което настъпва вследствие на неспособността на сърцето да изпомпва кръв.
Диагностициране на инфаркт
Диагностичните методи за откриване на ранни и късни форми на инфаркт включват:
- Електрокардиография (ЕКГ): един от основните методи за диагностика за установяването на сърдечен удар. С негова помощ може да се установи и мястото на инфаркта.
- Ехокардиография: друг основен метод за изследване при инфаркт. Използва високочестотни звукови вълни, за да създаде картина на сърцето. Помага за определянето на размера на инфаркта и евентуалните усложнения, до които може да доведе.
- Лабораторни изследвания: също важна част от диагностицирането. Кръвните тестове целят да установят наличието на сърдечен тропонин. Обикновено този белтък не се наблюдава в кръвта или е в много ниски количества. Ако бъде открит, то това е сигурен знак за наличието на инфаркт.
- Коронарография: извършва се чрез вкарването на катетър през артерия в крака или ръката. С негова помощ се стига до сърцето, където се въвежда контрастно вещество, докато с рентгенов апарат се наблюдават артериите.
- Компютърна томография на сърцето: вид образно изследване, което дава подробна картина на сърцето и коронарните артерии.
Лечение на инфаркт
Основна цел при лечението на инфаркт е възстановяването на притока на кръв към сърцето възможно най-бързо. Лечението се осъществява задължително в болница под надзор от лекари кардиолози.
Подходящото лечение се определя от различни фактори. Най-често мерките, които се взимат при инфаркт са:
- Преодоляване на болката: най-често чрез опиати като морфин или фентанил, или други лекарства като нитроглицерин.
- Обдишване на пациент: ако пациента има трудности при дишане се използва маска за подаване на кислород.
- Стабилизиране на кръвното налягане: става чрез вливане на различни течности.
- Коронарна ангиопластика: позната още като перкутанна коронарна интервенция, е минимално инвазивна процедура за разширяване на запушените кръвоносни съдове.
- Поставяне на стент: при тази процедура в засегнатата артерия се поставя малка тръбичка с цел да държи кръвоносния съд отворен.
- Байпас хирургия: тази процедура използва съдове от пациента, които се поставят в различни области на сърцето с цел прескачане на стеснените от атеросклероза съдове.
Кога да посетим лекар?
Ако вие или ваш близък изпитате силна стягаща болка в гърдите, която трае повече от 5 минути, незабавно потърсете спешна помощ на телефон 112.
Колкото по-бързо се действа при сърдечен удар, толкова по-малък е рискът от смърт.
Профилактика
Успешната профилактика включва най-вече добра осведоменост за причините и рисковите фактори при сърдечен удар.
Част от основните причинители на инфаркта могат да бъдат контролирани. Освен това редовните профилактични прегледи при кардиолог са също важни за добрата профилактика не само на инфаркт, но и на други сърдечно-съдови заболявания.
Превенция
Има различни мерки, които могат да се предприемат за намаляването на някои рискови фактори водещи до инфаркт. Те са:
- Редовна физическа активност, минимум 30 минути на ден
- Здравословно хранене
- Поддържане на здравословно тегло
- Отказ от тютюнопушене
- Лекуване на други заболявания, като диабет, висок холестерол, високо кръвно налягане, и др.
- Редовно измерване на кръвното налягане, един или два пъти дневно
- Избягване на стреса
Инфарктът може да е много опасно състояние, което да доведе до трайни увеждания на сърцето, а дори и смърт. Ако се сблъскате със сърдечен удар, не подценявайте интензитета на симптомите си. Дори и да са леки, незабавно потърсете медицинска помощ. В подобна ситуация всяка минута е от значение. Колкото повече отлагате, толкова повече тъкани на сърцето загиват.
Източници:
Ojha, Niranjan ; Dhamoon, Amit S., (August 2022). Myocardial Infarction
Meier, C. Kate; Oyama, Mark A. Chapter 41 Myocardial Infarction