Съдържание:
- Какво представлява световъртежът?
- Видове световъртеж
- Какви са характерните за световъртеж симптоми?
- Какви са причините за появата на световъртеж?
- Рискови фактори
- Усложнения при световъртеж
- Как се диагностицира световъртеж?
- Какво е лечението при световъртеж?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представлява световъртежът?
Световъртежът, познат още като вертиго, е усещането за виене на свят. За разлика от обикновеното замайване, световъртежът е по-интензивно, често дезориентиращо усещане, което може да направи действия като вървене или стоене трудни. Обикновено то се предизвиква от проблеми във вътрешното ухо или в частите на мозъка, които управляват равновесието.
Състоянието може да бъде временно или хронично, като може да трае от няколко секунди до седмици или дори месеци. Причините за виенето на свят са различни – от инфекции на вътрешното ухо до по-сложни неврологични състояния.
Видове световъртеж
Световъртежът обикновено се класифицира в два основни вида в зависимост от причината за възникването му:
- Периферно вертиго: това е най-разпространеният вид световъртеж, който представлява около 80% от случаите. Периферното вертиго често се свързва със състояния като:
- Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (ДППС)
- Болест на Мениер
- Вестибуларен неврит
- Лабиринтит
Тези състояния нарушават сигналите на вътрешното ухо, което води до усещане за виене на свят.
- Централно вертиго: по-малко срещан вид световъртеж, който е резултат от проблеми в мозъка, по-специално в мозъчния ствол или малкия мозък, които управляват равновесието и пространствената ориентация. Централният световъртеж може да бъде свързан със състояния като:
- Мигрена
- Множествена склероза
- Мозъчни тумори
- Инсулт
Симптомите на централното вертиго обикновено се развиват постепенно спрямо тези на периферното вертиго. Освен това могат да включват и други неврологични нарушения, като двойно виждане или затруднено преглъщане.
Какви са характерните за световъртеж симптоми?
Основният симптом на състоянието е усещането за виене на свят, дори когато човек стои неподвижно. Това усещане може да бъде доста интензивно и да варира по продължителност и тежест.
Други често срещани симптоми, които могат да съпътстват световъртежа, включват:
- Замайване
- Гадене и повръщане
- Загуба на равновесие
- Изпотяване
- Необичайни движения на очите (нистагъм)
- Шум в ушите
- Главоболие
Какви са причините за появата на световъртеж?
Равновесието е сложна функция, която се основава на координацията между вътрешното ухо, очите, мускулите, ставите и мозъка. Вътрешното ухо, и по-специално вестибуларната система в него, играе централна роля за равновесието на човешкия организъм, позволявайки на тялото да поддържа своята стабилност и ориентация в пространството.
Вестибуларният апарат включва структури като три полуокръжните хода (преден, заден и страничен), които представляват извити канали, пълни с течност. Всеки канал съдържа ампула, подобна на луковица структура, облицована с малки косъмчета. Движението на течността в каналите кара тези косъмчета да се огъват, изпращайки сигнали чрез вестибуларния нерв към мозъка. Това от своя страна му позволява да интерпретира позицията и движението на главата.
Наред с полуокръжните ходове има и две торбички – мехче (utriculus) и сакче (sacculus), всяка от които е покрита със сетивна мембрана и малки власинки. Тези торбички засичат линейни движения, например когато се движим нагоре и надолу или напред и назад. Заедно всички тези части на вестибуларния апарат помагат на мозъка да интегрира сигналите от различните части на тялото, което ни позволява да поддържаме равновесие при различни движения.
Дисбалансът в равновесието се появява, когато има смущение във функциите на тези системи особено във вътрешното ухо или мозъка. Това от своя страна води до фалшиво усещане за движение или въртене. Хората, които изпитват вертиго, могат да усетят силно чувство за виене на свят, което често нарушава нормалните дейности и създава объркване между действителното и възприетото движение.
В някои случаи световъртежът може да е признак за наличието на други здравословни проблеми и заболявания.
Рискови фактори
Основните рискови фактори свързани със състоянието са:
- Възраст: световъртежът е по-често срещан при по-възрастните хора, тъй като системите, свързани с равновесието, естествено отслабват функциите си с напредването на възрастта.
- Семейна история: някои причини за виене на свят имат наследствен характер, което прави хората с фамилна обремененост към такива заболявания по-податливи.
- Травми на главата: могат да доведат до проблеми с вътрешното ухо или мозъчни смущения, като и двете могат да причинят вертиго.
- Нарушения на вътрешното ухо: хората с анамнеза за заболявания на вътрешното ухо, са изложени на по-висок риск от поява на световъртеж.
- Вестибуларна мигрена: страдащите от този вид мигрена са изложени на по-висок риск от поява на световъртеж като симптом на състоянието.
- Прием на медикаменти: някои лекарства, особено токсичните за вътрешното ухо (като някои антибиотици и диуретици), могат да увеличат риска от поява на световъртеж като страничен ефект.
- Други медицински състояния: като диабет, сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане могат да повлияят на притока на кръв към вътрешното ухо или мозъка, като потенциално причинят или обострят симптомите на световъртеж.
Усложнения при световъртеж
Световъртежът може да доведе до различни усложнения, особено ако епизодите са тежки или постоянни. Потенциални проблеми, до които вертигото може да доведе са:
- Наранявания при падане: замайването и нарушаването на равновесието при световъртеж значително увеличават риска от падане, което може да доведе до наранявания като фрактури, травми на главата или навяхвания.
- Влошено качество на живот: честите епизоди на виене на свят могат да повлияят на ежедневните дейности, включително ходене, шофиране и работа, което води до влошено качество на живот, а в някои случаи и до инвалидност.
- Тревожност и депресия: състоянието може да доведе до емоционален и психологически стрес, включително тревожност и депресия. Постоянното притеснение от непредсказуемата поява на вертиго или ограниченията в ежедневието могат да повлияят на психичното състояние.
- Загуба на слуха: в някои случаи, особено при състояния като болестта на Мениер, повтарящите се епизоди на световъртеж могат да бъдат придружени от прогресивна загуба на слуха.
- Умора и дехидратация: постоянният световъртеж може да доведе до изтощение, особено ако е придружен от гадене и повръщане, което може да увеличи риска от дехидратация.
Как се диагностицира световъртеж?
За да се диагностицира състоянието е необходимо да се използва комбинация от методи включително снемане на анамнеза, физически преглед и специфични тестове за оценка на равновесието и функцията на вътрешното ухо.
Ето как изглеждат основните стъпки в диагностичния процес:
- Снемане на анамнеза: лекарят ще започне с въпроси за симптомите, тяхното начало, причинители, продължителност и всички съпътстващи проблеми и потенциални отключващи фактори. Разглеждат се също семейната история и личната медицинска история на пациента.
- Физически преглед: следва физически преглед по време на който лекарят проверява за видими признаци на световъртеж, като например неволни движения на очите (нистагъм), които могат да показват проблеми с вътрешното ухо.
- Тестове за равновесие и вестибуларни функции: с тяхна помощ се оценява доколко добре вътрешното ухо и мозъкът управляват равновесието и координацията. Някои от използваните тестове са:
- Проба на Ромберг
- Проба на Барани
- Проба на Унтербергер
- Отоневрологично изследване: това по-специализирано изследване се провежда в определени за тази цел лаборатории. Обикновено се извършва при съмнение за увреждане на вестибуларния апарат, като включва различно оборудване и методи за анализ на реакциите на вътрешното ухо и цялостното въздействие върху равновесието.
- Тест на слуха: тъй като световъртежът често е свързан с проблеми с вътрешното ухо, е препоръчително да се направи аудиометрия, за да се провери дали няма загуба на слуха или аномалии.
- Образна диагностика: ако лекарят има съмнения за структурен проблем в мозъка или вътрешното ухо, може да се препоръчат образни изследвания, като например ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) или компютърна томография (КТ), за да се открият евентуални нарушения.
Какво е лечението при световъртеж?
Лечението на вертиго зависи основно от причината за неговата поява. Докато в много от случаите световъртежът отшумява от само себе си, в други се налага назначаването на специални подходи за справянето със симптомите.
Обичайните лечения включват:
- Прием на лекарства: за незабавно облекчаване на тежките симптоми на световъртеж лекарите предписват лекарства като антихистамини или бензодиазепини. В случаите, когато световъртежът се дължи на инфекция или възпаление на вътрешното ухо, могат да се използват кортикостероиди и антибиотици за намаляване на възпалението и лечение на инфекциите.
- Вестибуларна рехабилитираща терапия: е специализирана физиотерапия разработена за хора с хроничен световъртеж. Тя включва упражнения, които помагат на мозъка да се адаптира към промените в сигналите за равновесие от вътрешното ухо. Освен това терапията може да подобри стабилността и да намали чувствителността към фактори, предизвикващи световъртеж.
- Упражнения при световъртеж: друг подход за лечение на световъртеж са специфични упражнения, като маневрата на Елпи или упражненията на Бранд Дароф. Те помагат за справянето с неприятните симптоми при виене на свят.
- Корекции в начина на живот: при леки случаи простите промени в начина на живот могат да помогнат за справяне със симптомите. Поддържането на добра хидратация, избягването на резки движения на главата и практикуването на техники за релаксация, като например дълбоко дишане, могат да предотвратят епизодите на световъртеж. Някои хора намират облекчение, като си почиват в тиха и тъмна стая по време на епизод.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се обърнете към лекар, ако епизодите на световъртеж са чести, внезапни или достатъчно тежки, за да попречат на ежедневните дейности.
Потърсете лекарска помощ, ако световъртежът е придружен от симптоми като силно главоболие, затруднен говор, двойно виждане, изтръпване или мравучкане или внезапна загуба на слуха, тъй като те могат да сигнализират за по-сериозни здравословни проблеми.
Ранното диагностициране и лечение често могат да предотвратят влошаването на симптомите и да помогнат за ефективното справя със състоянието.
Превенция
Въпреки че световъртежът не винаги може да бъде предотвратен, някои практики могат да помогнат за намаляване на риска от неговата поява или за справяне със симптомите му. Ето някои съвети:
- Лекувайте ушните инфекции незабавно, за да предотвратите увреждането на вътрешното ухо, от което може да се стигне и до световъртеж.
- Редовните физически упражнения, особено дейности, насочени към равновесието, като йога или тай чи, могат да подобрят баланса и координацията, което да помогне за намаляване на интензивността на епизодите на световъртеж.
- Ограничаване на тютюнопушенето и консумацията на алкохол, тъй като те могат да повлияят на вестибуларния апарат, като засягат нивата на течностите във вътрешното ухо.
- Дехидратацията може да предизвика виене на свят. Ето защо е важно да се приемат достатъчно течности, които да помогнат за поддържането на добрата хидратация на организма.
- Избягвайте внезапни движения на главата, особено ако сте склонни към поява на световъртеж. Движете се бавно, когато сменяте позицията си, особено при навеждане, ставане или бързо обръщане на главата.
- Високите нива на стрес могат да влошат симптомите на световъртеж. Добре е да помислите за използването на техники като дихателни упражнения или медитация, тъй като те могат да бъдат полезни за редуциране на натрупаното напрежение през деня.
- При хора с хронични заболявания редовните профилактични прегледи са от съществено значение, тъй кто могат да помогнат за контролиране на симптомите и потенциално намаляване на епизодите на световъртеж.
Виенето на свят може да се появи внезапно без ясни признаци и също толкова бързо да отмине. Макар че в повечето случаи световъртежът не е повод за притеснение, все е пак е препоръчително да се обърне внимание ако то протича с продължителни и интензивни епизоди.
Източници:
Teggi R, Manfrin M, Balzanelli C, Gatti O, Mura F, Quaglieri S, Pilolli F, Redaelli de Zinis LO, Benazzo M, Bussi M. Point prevalence of vertigo and dizziness in a sample of 2672 subjects and correlation with headaches. Acta Otorhinolaryngol Ital. 2016 Jun;36(3):215-9. doi: 10.14639/0392-100X-847. PMID: 27214833; PMCID: PMC4977009.
Петрова Д., Стамболиева К., (2017), Вестибуларна рехабилитация, Стено, ISBN 978-954-449-931-0