Съдържание:
- Какво е менопауза?
- Какви са типичните за менопауза симптоми?
- Кога настъпва менопаузата?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе менопаузата?
- Как да разберем, че сме в менопауза?
- Има ли лечение менопаузата?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е менопауза?
Менопаузата е термин, с който се обозначава период в живота на жената, в който нейната менструация окончателно се прекратява. Счита се, че менопаузата настъпва, когато е налице липсата на менструация в 12 последователни месеца.
Менопаузата обикновено настъпва при жените на възраст между 45 и 55 години. Ако този процес настъпи между 40 и 45 години, то тогава той се определя като ранна менопауза. Съществува и преждевременна менопауза, която засяга жени преди 40 годишна възраст.
Съществуват няколко етапа, през които процесът преминава. Те са:
- Предменопауза (перименопауза): може да започне между 8 и 10 години преди същинската менопауза. На този етап яйчниците постепенно намаляват производството на естроген и прогестерон.
- Менопауза: това е етапът, в който яйчниците вече не отделят яйцеклетки, а менструалният цикъл спира.
- Постменопауза: този етап определя годините след настъпването на менопаузата. През този период, характерните за менопауза симптоми могат значително да се подобрят. В постменопаузата, нивата на естроген и прогестерон са значително ниски, което е предпоставка за развитието на редица здравословни състояния.
Какви са типичните за менопауза симптоми?
Менопаузата протича различно при всяка жена, затова е възможно и симптомите да се различават. Въпреки това, основните признаци биват:
Физически симптоми
- Нередовен цикъл
- Вагинална сухота
- Горещи вълни
- Болки в гърдите
- Дискомфорт по време на секс
- Понижено либидо
- Нощно изпотяване
- Побиващи тръпки по цялото тяло
- Проблеми със съня
- Покачване на килограми
- Изтъняване на косата и косопад
- Сърцебиене
- Главоболие и световъртеж
- Болки в ставите
- Понижена костна плътност
Психологически симптоми
- Проблеми с паметта
- Понижена концентрация
- Раздразнителност
- Проблеми с взимането на решения
- Депресия
- Тревожност
Кога настъпва менопаузата?
Менопаузата е естествена част от стареенето на една жена. С напредването на възрастта, репродуктивния цикъл преминава през различни етапи, като постепенно се забавя, а накрая спира окончателно.
Менструалният цикъл функционира непрестанно с влизането в пубертета. Когато наближи менопаузата, яйчниците на жената започват да произвеждат все по-малко естроген и прогестерон. Тези хормон са отговорни за менструацията и плодовитостта на жената. В резултат на тяхното понижаване се намалява и фертилитета на жената.
Важно е да се отбележи, че менопаузата не настъпва изведнъж. Това е процес, който се развива с години в няколко различни етапа, описани в началото на статията.
Рискови фактори
Съществуват няколко рискови фактора, които могат да повлияят на възрастта, в която менопаузата настъпи. Те са:
- Тютюнопушене: жените, които пушат, са склонни да достигнат менопауза на по-ранна възраст в сравнение с тези, които не пушат.
- Фамилна история: семейната история, както и някои генетични фактори могат да окажат влияние върху времето на настъпване на менопаузата.
- Определени терапии или лечения: подлагането на определени лечения, като лъчетерапия или химиотерапия, може да предизвика менопауза.
- Оперативно отстраняване на яйчници: тази операция води до незабавна менопауза, независимо от възрастта на жената.
- Висок индекс на телесна маса (ИТМ): високият процент на ИТМ се свързва с по-висок риск от настъпване на менопауза.
- Други заболявания: като например лупус, ревматоиден артрит, или медицински състояния като нарушение в щитовидната жлеза, например могат да повлияят на функцията на яйчниците и да доведат до ранна менопауза.
До какви усложнения може да доведе менопаузата?
Менопаузата може да повиши риска от развиване на някои заболявания и медицински състояния. Някои от най-често срещаните усложнения включват:
- Сърдечно-съдови заболявания: ниските нива на естроген и прогестерон могат да увеличат риска от поява на различни болести на сърцето и кръвоносните съдове.
- Остеопороза: представлява загуба на костна плътност, обикновено през първите години след менопаузата. Костите стават слаби и лесно чупливи, вследствие на понижените нива на естроген, който спомага за задържането на калция в костите.
- Чести позиви за уриниране: са породени от ниската еластичност на вагината и уретрата. Може да се стигне и до неволно изпускане на урина, понякога дори вследствие на кашлица, кихане, смях или напрежение.
- Вагинална сухота: ниските нива на естроген водят до намалено производство на влага в областта на влагалището, както и загуба на еластичност.
- Забавяне на метаболизма: в периода на менопаузата и след него, много жени напълняват, тъй като мускулната маса намалява, а мастните депа се увеличават.
Как да разберем, че сме в менопауза?
Хормоналните изследвания са най-точния начин за установяване на менопаузата. Вашият лекуващ лекар може да изследва някои от следните хормони:
- Естроген: с настъпването на менопаузата, нивата му се понижават.
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH): по време на менопаузата, нивата на този хормон обикновено са завишени.
- Тироид-стимулиращ хормон (TSH): изследването на този хормон спомага за определянето на функциите на щитовидната жлеза, тъй като понякога тя може да доведе до състояние, чиито симптоми много наподобяват тези на менопаузата.
- Липиден профил: използва се за изследване на трите основни вида липиди.
- Антимюлеров хормон: изследването на този хормон помага на лекарите да разберат дали скоро ще влезете в менопауза или дали вече сте достигнали до нея.
Менопаузата може да бъде разпозната най-често и по наличието на присъщите за нея признаци и симптоми. Ако изпитвате съмнения най-добре е да се консултирате с лекар. Той ще попита за честотата на менструацията ви, както и за наличието на симптоми.
Има ли лечение менопаузата?
Менопаузата сама по себе си не се нуждае от лечение. Ако такова бъде предписано, то би се фокусирало върху облекчаване на симптомите. Някои от нещата, които вашият лекар може да препоръча включват:
- Промени в начина на живот: балансираната диета, както и поддържането на здравословно тегло са от изключително значение за понижаването на риска от развитие на диабет, сърдечно-съдови заболявания и други хронични състояния.
- Хормонозаместителна терапия (ХЗТ): най-широко разпространената менопаузална терапия. Чрез различни медикаменти, които целят да заместят естрогена и прогестерона, се постига възстановяване на хормоналния баланс в организма на жената. Някои видове терапии могат да имат сериозни странични ефекти.
- Алтернативни терапии: съществуват различни видове терапии, които използват билкови лекарства или натурални хормони, като фитоестрогените например. С този вид лечение също може да се постигне хормонален баланс.
Кога да посетим лекар?
Редовните посещения при лекар, особено след 40 годишна възраст, са препоръчителни.
Профилактика
Профилактичните прегледи, както и тези по време на и след менопаузата, биха могли да помогнат за предотвратяването на други заболявания. Обикновено прегледите включват различни тестове и изследвания.
Превенция
Предвид, че менопаузата е естествен биологичен процес, превенцията на практика е невъзможна. Въпреки това, предприемането на някои стъпки, може да помогне за справянето с някои симптоми и предотвратяването на възможни усложнения.
Ето и някои препоръки:
- Хранете се здравословно
- Извършвайте редовна физическа активност
- Осигурете си достатъчно сън
- Приемайте витамин D и калций за здрави кости
- Следете редовно кръвното си налягане
Навлизането в менопауза може да бъде изключително тежък период в живота на една жена. Освен че състоянието може да доведе до редица усложнения, то също така може да донесе и редица психични промени. Посещението при лекар и терапевт е от ключово значение за справянето с всякакви боли или проблеми, които може да изпитате по време на менопаузата.
Източници:
Menopause: Diagnosis and management: Guidance (2015) National Institute for Health and Care Excellence. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/ng23 (Accessed: 20 August 2023).
Hajesmaeel-Gohari, S., Shafiei, E., Ghasemi, F. et al. A study on women’s health information needs in menopausal age. BMC Women’s Health 21, 434 (2021). https://doi.org/10.1186/s12905-021-01582-0