Съдържание:
- Защо изпитваме болка в гърдите?
- Какви са характерните за болка в гърдите симптоми?
- Причини за поява на болка в гърдите
- Рискови фактори
- Усложнения при болка в гърдите
- Как се диагностицират болка в гърдите?
- Има ли лечение за болка в гърдите?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Защо изпитваме болка в гърдите?
Болката в гърдите е често срещано оплакване в медицинската практика. Тя често е и повод за притеснение, тъй като се асоциира със сериозни сърдечни състояния като инфаркт. За щастие болката в гърдите не винаги е индикация за животозастрашаващ проблем.
Състоянието само по себе си се определя като усещане на болка или дискомфорт в областта на гърдите. Тя може да се прояви под много различни форми, вариращи от лека притъпена болка до силно пронизващо усещане. Причините за нея също са толкова разнообразни, като най-често включват сърдечни проблеми, стомашно-чревни проблеми, белодробни проблеми, а дори и пристъпи на паника или тревожност.
Болката в гърдите може да е сигнал за сериозен проблем. Особено важно е да потърсите медицинската помощ, ако изпитате внезапна и силна пронизваща болка, особено ако е придружена и с други симптоми като задух, замаяност, гадене или изпотяване.
Какви са характерните за болка в гърдите симптоми?
Разбира се, както името подсказва основният признак на състоянието е болката в областта на гърдите. Тя може да се усети по различни начини в зависимост от това какво я причинява.
В допълнение към нея, човек може да изпита и серия от други симптоми като:
- Задух
- Умора
- Дискомфорт и разпространение на болката към ръцете, раменете, челюстта, врата или гърба
- Болки в стомаха
- Усещане за гадене и повръщане
- Изпотявне
- Замаяност
- Учестен сърдечен ритъм
Причини за поява на болка в гърдите
Съществуват множество различни причини за поява на болка в гърдите. Някои от най-често срещаните примери са:
Болка породена от сърдечни проблеми
- Стенокардия: състояние познато още като ангина, представлява стягаща болка в гърдите, причинена от намален приток на кръв към сърцето. Проявява се най-често вследствие на атеросклероза, както и на физическо или психическо натоварване.
- Инфаркт: друга често срещана причина за болка в гърдите е сърдечния удар. Наблюдава се, когато притокът на кръв към част от сърцето е блокиран.
- Перикардит: представлява възпаление на перикарда, което също може да е причина за остра болка в гърдите. Характерното за този тип болка е че се засилва при легнало положение или дълбоко вдишване.
Болка причинена от проблеми със стомашно-чревния тракт
- Гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ): състояние познато още като стомашни киселини е друга често срещана причина за поява на болки в гърдите. Усеща се парене и неприятно усещане при връщането на киселините назад по хранопровода.
- Езофагоспазъм: представлява най-общо казано необичайни спазми на мускулите на хранопровода. Придвижването на храна и течности става трудно, което води до тежест и болка в областта на гърдите.
- Други заболявания и състояния на хранопровода или стомаха
Болка причинена от проблеми в опорно-двигателния апарат
- Костохондрит: заболяване, което се характеризира с възпаление на хрущяла, свързващ ребрата с гръдната кост. То може да е причина за локална болка в гърдите, която се влошава при движение или натиск.
- Фрактура на ребрата: натъртвания или счупвания на ребрата могат да причинят остра болка в гърдите, която да трае продължително време.
- Мускулно натоварване: претоварвания или наранявания на мускулите и сухожилията на гръдната стена могат да са причина за болка в гърдите, която често се засилва при движение или дълбоко дишане.
Болка причинена от проблеми с белите дробове
- Пневмония: това заболяване обикновено е придружено от болка в гърдите, кашлица, треска и затруднено дишане.
- Плеврит: представлява възпаление на лигавицата около белите дробове и също се счита са причина на остра болка в гърдите, която става по-силна при дишане.
- Белодробна емболия: в този случай появата на болка в гърдите е внезапна и често придружена от задух и учестено сърцебиене. Състоянието има животозастрашаващ характер и изисква незабавна медицинска помощ.
- Астма: хората страдащи от астма могат да изпитат силна болка в гърдите, особено при астматичен пристъп или обостряне на заболяването.
Други причини за болки в гърдите
- Паник атаки: интензивен стрес или страх са също често срещани причинители на болка в гърдите, както и симптоми като сърцебиене, задух и изпотяване.
- Херпес зостер: болката в гърдите, свързана с това заболяване, обикновено се появява преди появата на характерния обрив и често се описва като усещане за парене, изтръпване или пробождане.
- Рак на белите дробове: понякога заболяването може да причини болка в гърдите, особено ако ракът се разпространи в близките тъкани или структури на белите дробове.
Рискови фактори
Част от рисковите фактори свързани с болка в гърдите са:
- Възраст: рискът от поява на болки в гърдите се увеличава с възрастта, особено при хора над 65 години.
- Семейна история на сърдечни заболявания: фамилната история на сърдечно-съдови заболявания може да увеличи риска от появата на болка в гърдите.
- Високо кръвно налягане (хипертония): повишеното кръвно налягане може да натовари сърцето и кръвоносните съдове, като увеличи риска от развитие на сърдечносъдови състояния, свързани с болка в гърдите.
- Висок холестерол: повишените нива на холестерола, особено на лош холестерол, могат да доведат до атеросклероза, стесняване на кръвоносните съдове и намаляване на притока на кръв към сърдечния мускул, което увеличава риска от болка в гърдите.
- Затлъстяване: наднорменото тегло, особено в областта на корема, може да допринесе за високо кръвно налягане, висок холестерол и инсулинова резистентност, което увеличава риска от развитие на заболявания на сърцето и поява на болка в гърдите.
- Заседнал начин на живот: липсата на редовна физическа активност може да отслаби сърдечния мускул, да влоши кръвообращението и да допринесе за други рискови фактори свързани с поява на болки в гърдите.
- Стрес: хроничният стрес, тревожността или депресията могат да допринесат за развитие на нездравословни навици на живот, или поява на паник атаки, което може да увеличи риска от болки в гърдите.
- Пушене: тютюневият дим съдържа множество вредни химикали, които могат да увредят кръвоносните съдове, да увеличат натрупването на плаки в артериите и да повишат риска от развитие на състояния, които причиняват болка в гърдите.
Усложнения при болка в гърдите
Болката в гърдите сама по себе си не е заболяване, а по-скоро симптом на основен проблем. В по-голяма част от случаите болката в гърдите не е повод за сериозно притеснение, като може да бъде повлияна с премахването на основния ѝ причинител.
Въпреки това е важно да се отбележи, че в определени случаи тя може да е признак за животозастрашаващо състояние, което да изисква незабавна медицинска помощ.
Освен това хроничната или повтаряща се болка в гърдите може значително да въздейства върху качеството на живот на засегнатия.
Как се диагностицират болка в гърдите?
Диагностицирането на болката в гърдите всъщност е насочено към откриване на причината, поради която тя е налице. Ето защо лекарите обикновено използват комбинация от диагностични методи, с които да определят основната причина. Кои методи ще бъдат използвани, до голяма степен зависи от оплакванията на пациента, но най-често включват:
- Снемане на анамнеза: лекарят започва прегледа с разпит относно естеството на болката в гърдите, включително нейното местоположението, продължителност, интензивност, както и всички останали съпътстващи симптоми. Възможно е пациентът също да бъде разпита и за факторите, които могат да засилят или облекчат болката.
- Физически преглед: следващата основна стъпка в диагностичния процес е обстойният физически преглед. Той включва оценка на жизнените показатели на пациента като кръвно налягане, сърдечен ритъм и честота на дишане. В допълнение лекарят може да преслуша сърцето и белите дробове, както и да опипа гръднат стена, за да проследи за чувствителост, подуване или други аномалии.
- Лабораторни изследвания: възможно е да бъдат назначени и различни изследвания, като например такива на кръв или урина, с които да се оцени цялостното здравословно състояние на пациента, както и жизнените функции на важни органи като сърцето, белите дробове, и др.
- Електрогардиограма (ЕКГ) и/или Ехокардиография (ЕхоКГ): и двете изследвания са неинвазивни и могат да бъдат назначени с цел оценка на сърдечните функции и структури. При ЕКГ лекарят записва електрическата активност на сърцето, докато при ЕхоКГ се използват звукови вълни за създаване на изображение на сърцето.
- Образни изследвания: в допълнение към всичко останало, лекуващият лекар може да назначи и образни изследвания като рентгенография, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Всяко едно от тях има за цел да осигури подробно изображение на определени вътрешни органи, за който се подозира, че могат да са причината за болките в гърдите.
Има ли лечение за болка в гърдите?
Лечението на болките в гърдите често е насочено към отстраняване на основната причина и облекчаване на симптомите. Често то включва:
- Прием на лекарства: медикаментите са често предписвани за третиране на различните причини, които са довели до болки в гърдите. Лекарства като аспирин, антикоагуланти, бета-блокери, антидепресанти са само част от възможните опции за лечение на най-често срещаните причинители на болки в гърдите.
- Хирургични интервенции: тежките случаи на опасни заболявания, които водят до болка в гърдите могат да изискват оперативно лечение. Тук възможностите отново са различни в зависимост от основната причина.
- Промени в начина на живот: също могат да бъдат назначени от вашия лекуващ лекар в зависимост от причината или като допълнение към основното лечение. Чести препоръки са отказ от вредни навици, подобряване на диетата, редовна физическа активност, и други.
Това са само част от възможните методи за лечение на болка в гърдите. Особено важно е да се консултирате със специалист, който да подбере най-подходящото за вас лечение спрямо оплакванията и медицинската ви история.
Кога да посетим лекар?
Ако усетите внезапна пронизваща болка в гърдите придружена със симптоми на задух, учестен сърдечен ритъм, изтръпване на крайниците или изпотяване, то незабавно потърсете спешна помощ. Това може да са признаци за инфаркт.
Въпреки че болката в гърдите не винаги е признак за сериозно животозастрашаващо заболяване, е препоръчително да не подценявате сериозността ѝ. Най-добре е да се консултирате с лекар в момента, в който усетите неразположение в областта на гръдния кош.
Превенция
Превенцията срещу болка в гърдите не винаги е сигурна, но все пак е възможна. Спазването на здравословен начин на живот, поддържането на балансирано тегло, както и редовната физическа активност биха могли да осигурят добро здраве на организма ви. По този начин значително намалявате риска от развитие на редица заболявания, които могат да доведат до болка в гърдите.
Освен това редовните профилактични прегледи също са добро средство за превенция. Не игнорирайте симптомите си и се вслушвайте в тялото си. Ако изпитвате каквото и да е неразположение, то най-добре е да се обърнете към специалист. Той ще ви помогне в поставянето на точна диагноза и определяне на подходящо лечение, ако такова е необходимо.
Източници:
Hickam DH. Chest Pain or Discomfort. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 9. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK416/