Съдържание:
- Какво е коксаки вирус или т.н. Болест Ръка-Крак-Уста?
- Какви са типичните за коксаки вирус симптоми?
- Какво причинява коксаки вирус?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе заболяването
- Как се поставя диагноза коксаки вирус?
- Има ли коксаки вируса лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е коксаки вирус или т.н. болест “Ръка – Крак – Уста”?
Коксаки вирусите принадлежат към ентеровирусите, които представляват род РНК вируси. Този тип вируси са силно заразни и обикновено се разпространяват по въздушно-капков път чрез близък контакт със заразени лица. Също така, човек може да се зарази и при допир със замърсени повърхности или при фекално-орално предаване.
Съществуват различни видове Коксаки вируси. Те най-общо се разделят в две категории:
- Коксаки вируси тип А: причиняват заболявания като херпангина, както и болестта ръка-крак-уста, широко разпространена сред децата. Най-общо казано този тип засяга кожата и лигавицата.
- Коксаки вируси тип В: засяга органите и мускулите
Вирусите и от двата типа могат да причинят широк спектър от заболявания при хората, като между двата типа има някои прилики и разлики.
Какви са типичните за коксаки вирус симптоми?
Симптомите на коксаки вирусната инфекция могат да варират в зависимост от конкретния тип коксаки вирус и мястото на инфекцията.
Въпреки това някои общи симптоми, свързани с най-разпространените заболявания причинени от вируса, включват:
Болестта на ръка-крак-уста
- Висока температура
- Болки в гърлото
- Болезнени рани или мехури в устната кухина, по дланите на ръцете, стъпалата на краката, а понякога и по седалището
- Обрив по тялото
- Загуба на апетит
- Обща отпадналост и умора
- Мускулни болки
- Болки в корема
- Диария
- Сънливост
- Подобни на настинка симптоми
Херпангина
- Висока температура
- Възпалено гърло
- Затруднено преглъщане
- Малки язвички, подобни на мехури, в задната част на гърлото и на покрива на устата
- Обща отпадналост
Вирусен менингит
- Висока температура
- Главоболие
- Скованост във врата
- Гадене и повръщане
- Чувствителност към светлина
- Умора
- Болки в тялото
- Загуба на апетит
Както виждате голяма част от заболяванията причинени от единия или другия вид коксаки вируси споделят сходни признаци. Важно е да се отбележи, че не всеки, заразен с коксаки вирус, може да изпита симптоми. Освен това тежестта им може да варира в широки граници – от леки до тежки.
Съществуват и случаи, в които инфекцията с коксаки вируси протича безсимптомно само с леки симптоми, които отшумяват от само себе си без медицинска намеса.
Какво причинява инфекция с коксаки вирус?
Както става ясно от името този тип инфекции са причинени от коксаки вирусите, които спадат към ентеровирусите. Те са особено издържливи на условията на околната среда и се размножават добре след като веднъж попаднат в стомашно-чревния тракт на човек.
Коксаки вирусите са силно заразни и могат да се предават от човек на човек чрез:
- Въздушно-капков път
- Замърсени ръце
- Замърсена храна или вода
- Замърсени повърхности или предмети
След като вирусът попадне в организма, той може да се размножи в клетките на различни органи и тъкани, което води до инфекция. Коксаки вирусите могат да причинят редица заболявания, включително:
- Болест на ръка-крак-уста
- Херпангина
- Вирусен менингит
- Миокардит
- Перикардит
- Конюнктивит и др.
Рискови фактори
Съществуват няколко рискови фактора, които могат да увеличат вероятността от заразяване с коксаки вируси. Те включват:
- Близък контакт със заразени лица
- Лоши хигиенни навици
- Излагане на заразени повърхности или предмети
- Възраст: инфекцията може да засегне хора от всички възрасти, но най-уязвими са малките деца, особено тези на възраст под 5 години
- Отслабена имунна система: Лица с отслабена имунна система, като тези с определени медицински състояния (напр. ХИВ/СПИН) или приемащи имуносупресивни лекарства (напр. след трансплантация на органи), могат да бъдат изложени на повишен риск от инфекция с Коксакивирус и да имат по-тежки симптоми.
- Сезон: Коксакивирусните инфекции са по-често срещани през топлите месеци, особено в края на лятото и началото на есента, въпреки че могат да възникнат през цялата година.
До какви усложнения може да доведе заболяването
Коксаки вирусните инфекции обикновено са самоограничаващи се и отшумяват сами без усложнения при здрави хора.
Въпреки това в някои случаи могат да възникнат усложнения, особено при лица с отслабена имунна система или основни заболявания. Усложненията могат да включват:
- Вторична бактериална инфекция: при отслабена имунна система, някои хора могат да бъдат по-податливи на вторични бактериални инфекции, например на кожата или дихателните пътища.
- Дехидратация: някои от горепосочените заболявания могат да причинят силни болки, които да откажат пациента от приема на храна или вода, което от своя страна да доведе до дехидратация, особено при бебета и малки деца.
- Неврологични усложнения: тези усложнения са рядко срещани, но крият рискове за трайни увреждания.
- Сърдечни усложнения: инфекциите с коксаки вирус тип В могат да засегнат сърцето и да причинят възпаление на сърдечния мускул или на лигавицата около сърцето. Това от своя страна води до нарушения в работата на сърцето.
- Плевродиния: представлява остра, силна болка в гърдите или горната част на корема, която се влошава при дишане или движение.
- Усложнения при новородените: Бебетата, които се заразяват с коксаки вирус по време на бременност или раждане от заразена майка, могат да бъдат изложени на риск от развитие на тежко заболяване, включително системна инфекция, миокардит или други усложнения.
Как се поставя диагноза коксаки вирус?
Диагностицирането на коксаки вирусните инфекции може да включва следните методи:
- Снемане на анамнеза: лекарят ще разпита за симптомите и медицинската история на пациента.
- Физически преглед: за да провери за характерни признаци и симптоми на коксакивирусна инфекция, лекарят следва да прегледа пациента за наличието на кожен обрив, мехури или язви в устата, възпалено гърло, и други клинични находки.
- Лабораторни изследвания: тестове на гърлен секрет, фекална проба, кръв или други, могат да помогнат за потвърждаване на наличието на коксаки вирус в организма.
- Образни изследвания: в редки случаи, когато инфекцията би могла да причини усложнения, могат да бъдат назначени образни изследвания като ултразвук на сърцето или рентгенови снимки на гръдния кош, за да се оцени степента на засягане на органите.
Има ли коксаки вируса лечение?
Няма специфично антивирусно лечение за инфекциите с коксаки вирус. Повечето случаи са самоограничаващи се и отшумяват от само себе си без специфична медицинска намеса.
Лечението на коксаки вирусните инфекции обикновено е насочено към облекчаване на симптомите и поддържащи грижи в домашни условия.
Ето някои общи мерки, които се препоръчат за лечение на коксаки вирусни инфекции:
- Почивка: Адекватната почивка е важна, за да може организмът да се възстанови и да се пребори с вирусната инфекция. Избягването на натоварващи дейности и достатъчният сън могат да помогнат за поддържане на имунната система.
- Хидратация: поддържането на добра хидратация чрез пиене на много течности, като вода, бистър бульон или разтвори за орална рехидратация, е важно особено в случаи на висока температура, повръщане или диария.
- Прием на обезболяващи: за облекчаване на температурата, болката и дискомфорта могат да се използват болкоуспокояващи без рецепта. Въпреки това аспиринът трябва да се избягва при деца и тийнейджъри поради риска от развитието на рядко, но сериозно състояние, наречено синдром на Рей.
- Прием на витамини: лекуващия лекар може да предпише витамини и минерали в допълнение към останалите лекарства. Тази практика има за цел да подсили имунната система и да компенсира липсата на хранителни вещества поради загуба на апетит и дехидратация.
- Симптоматично облекчение: за облекчаване на болката, свързана с язвите в устата в случаите на херпангина или болестта на ръка-крак-уста, могат да се използват локални перорални аналгетици или води за уста, като лидокаин или хлорхексидин.
В редки случаи, когато налице може да са потенциални усложнения, може да се наложи и хоспитализация.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите някои от горепосочените симпотми при детето си е препоръчително да запазите час при лекар. Въпреки че болестта преминава от само себе си до няколко дни е добре за детето ви да бъде прегледано и диагностицирано от специалист, за да се избегнат евентуални бъдещи усложнения.
Профилактика
Като профилактична мярка срещу заразяване с коксаки вирус се препоръчва прецизирането на контактите с болни деца. Тъй като инфекциите засягат предимно деца, затворените помещения като детски градини, ясли, училища и детски центрове са най-вероятните места за заразяване с коксаки вируса.
Превенция
Превенцията от заболяването е трудна, тъй като коксаки вирусите са особено издържливи в условията на околната среда.
Въпреки че няма разработена ваксина срещу коксаки вирус, съществуват добри практики, които могат да помогнат за намаляване на рисковите фактори. Ето и някои от тях:
- Редовно миене на ръце
- Дезинфекция на играчките и предметите, до които детето се докосва
- Добра респираторна хигиена: научете детето си да киха и кашля като закрива устата и носа си с кърпичка или лакът
- Щателно измиване на плодове и зеленчуци
- Поддържане на силен имунитет
След преболедуване, обикновено децата изграждат имунитет срещу съответния причинител. Въпреки това не е изключена и появата на повторно заболяване дори и на по-голяма възраст.
Източници:
Afrose, Tahmina. (2018). Coxsackie Virus- The Hand, Foot, Mouth Disease. Juniper Online Journal of Public Health. 1. 10.19080/JOJPH.2017.01.555566.
Shalom Z. Hirschman, Glenn S. Hammer, Coxsackie virus myopericarditis: A microbiological and clinical review, The American Journal of Cardiology, Volume 34, Issue 2, 1974, Pages 224-232, ISSN 0002-9149, https://doi.org/10.1016/0002-9149(74)90201-X.