Съдържание:
- Какво представлява конюнктивита?
- Видове конюнктивит
- Какви са характерните за конюнктивит симптоми?
- Какви са причините за поява на конюнктивит?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе конюнктивита?
- Как се поставя диагноза конюнктивит?
- Има ли лечение за конюнктивит?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява конюнктивита?
Конюнктивитът е възпалително заболяване, което засяга конюнктивата на окото. Тя представлява тънък прозрачен слой, покриващ бялата част на окото, както и вътрешната повърхност на клепача.
Конюнктивитът се счита за едно от най-често срещаните очни заболявания. Може да бъде причинен от редица фактори, включително вирусни или бактериални инфекции, алергии или дразнители. Заболяването засяга хора от всякакви възрасти, дори и новородени бебета.
Рядко конюнктивита засяга зрението на човек. Обикновено се лекува лесно с подходящо лечение и грижи. Важно е да се отбележи, че конюнктивита има силно заразен характер.
Видове конюнктивит
Конюнктивитът се разделя на няколко вида в зависимост от причините, които го пораждат. Някои от най-често срещаните видове включват:
Вирусен конюнктивит
Както името подсказва, този вид е причинен от вируси, често аденовируси, херпес зостер, херпес симплекс, или ентеровируси. Проявява се с характерно зачервяване, сълзене на очите, дискомфорт и чувствителност към светлина.
Този вид е силно заразен, като се разпространява чрез дихателни капчици или контакт със замърсени повърхности. Вирусният конюнктивит може да засегне както едното, така и двете очи.
Бактериален конюнктивит
Характеризира се с инфекция, причинена от бактерии, обикновено стафилококи, стрептококи или хемофилус инфлуенце. Този вид може да протече в три форми: остър, свръхостър и хроничен. Симптомите включват зачервяване, подуване, жълт или зелен секрет и често засягат по-силно едното око.
Бактериалният конюнктивит е силно заразен, като се разпространява чрез директен контакт със заразен очен секрет или заразени предмети. Ето защо спазването на добра хигиена е от решаващо значение за предотвратяване на разпространението му.
Алергичен конюнктивит
Предизвиква се от алергени като полени, прах, животински пърхот, козметика, слънчева светлина, и други, които водят до реакция на имунната система. Симптомите включват сърбеж, сълзене на очите, зачервяване и подуване на клепачите, както и запушен нос и кихане.
За разлика от другите видове, този не е заразен, тъй като е резултат от алергична реакция. В голям процент от случаите и двете очи са засегнати. Алергичният конюнктивит е често срещан предимно в пролетно-летния сезон.
Химичен конюнктивит
Понякога наричан още иритативен конюнктивит, възниква в резултат от излагане на дразнители или химикали, като дим, изпарения или агресивни почистващи препарати. Характерните признаци за този вид включват зачервяване на очите, сълзене, усещане на парене и дискомфорт.
Този вид също не е заразен. Често ен изисква специфично лечение и отшумява бързо само след промиване на засегнатото око с вода или физиологичен разтвор. Въпреки това тежките случаи на химичен конюнктивит могат да изискват и спешна помощ, тъй като могат да засегнат зрението на човек.
Какви са характерните за конюнктивит симптоми?
Симптомите на конюнктивит могат да се различават в зависимост от причината за неговата поява. Ако трябва да бъдат обобщени, най-често срещаните признаци са:
- Зачервяване
- Сърбеж и чувство за парене
- Засилено сълзене
- Подуване на клепачите
- Отделяне на слуз или гной
- Чувствителност към ярка светлина
Някои от тези симптоми могат да се проявят както в едното, така и в двете очи.
Какви са причините за поява на конюнктивит?
Човешкото око е изградено от множество компоненти. Един от тях е конюнктивата – лигавицата, покриваща предната бяла част на окото (склерата) и вътрешната част на клепачите.
Конюнктивата изпълнява важни функции с цел защита на окото. Тя действа като бариера срещу чужди частици, микроби, или дразнители. Освен това тя допринася и за “смазването” на очната ябълка чрез производството на слуз и сълзи. В конюнктивата се намират и имунни клетки, които играят важна роля в защитата на окото от инфекции, като същевременно подпомагат цялостното здраве на очите.
При наличие на инфекция, конюнктивата претърпява възпалителни промени. В такива случаи говорим за конюнктивит. Спряганите за основни причинители на това заболяване са:
- Бактерии
- Вируси
- Алергии
- Токсични вещества и химикали
- Попадането на чужди тела в окото
- Запушени слъзни канали при новородени
Рискови фактори
Рисковите фактори, които могат да увеличат вероятността от развитие на конюнктивит са:
- Близък контакт със заразен човек, който страда от бактериален или вирусен конюнктивит.
- Излагане на алергени и дразнители, които могат да провокират алергична реакция.
- Употреба на контактни лещи, особено ако не се спазват подходящи хигиенни практики.
- Отслабен имунитет поради медицински състояние или прием на някои лекарства.
- Фактори от околната среда, като излагане на дим, алергени, дразнители или инфекциозни агенти.
До какви усложнения може да доведе конюнктивита?
Обикновено конюнктивитът не води до сериозни усложнения. Ако не бъде лекуван правилно или навреме обаче, би могъл да причини:
- Кератит: тежките случаи на конюнктивит могат да доведат до възпаление на роговицата, познато като кератит. Това може да доведе до замъглено зрение, болка и чувствителност към светлина.
- Белези по конюнктивата: продължителният или повтарящ се конюнктивит може да доведе до образуване на белези по конюнктивата, което от своя страна да повлияе на нормалното функциониране на окото.
- Проблеми със зрението: в някои случаи, особено ако конюнктивитът засегне роговицата, заболяването може да доведе до временни или постоянни проблеми със зрението.
- Хроничен конюнктивит: при някои хора може да се наблюдава повтарящ се конюнктивит, който води до постоянен дискомфорт и изисква постоянно лечение.
Как се поставя диагноза конюнктивит?
Обикновено диагностицирането на конюнктивита не представлява трудност за опитните специалисти. Важно е обаче да се определи и точната причина за неговата поява, за да може да се назначи и подходящо лечение.
Ето защо лекуващият лекар може да прибегне до следните диагностични методи:
- Клиничен преглед: лекарят започва прегледа като се запознава подробно със симптомите на пациента, неговите оплаквания и медицинската му история. Следва и физически преглед, при който фокуса е върху очите на пациента. Търсят се характерни за заболяването признаци като зачервяване, подуване, отделяне на течност от окото, и др.
- Изследване на очен секрет: лекарят може да вземе малка проба от секрета отделян от засегнатото око, която да бъде изследвана в лабораторни условия. По този начин се определя наличието на определени бактерии, които биха могли да причиняват инфекцията.
- Микробиологични изследвания: макар и рядко, тези изследвания се използват предимно в тежки или повтарящи се случаи на конюнктивит, при които заболяването не се повлиява от вече предписано лечение.
Съществуват и други по-специфични изследвания, които се прилагат най-вече при по-редките видове конюнктивит или при по тежките случаи. В повечето случаи клиничния преглед е напълно достатъчен за поставяне на диагноза.
Има ли лечение за конюнктивит?
Лечението на конюнктивита зависи от причината за неговото развитие. Често то се фокусира върху облекчаване на симптомите съпровождащи заболяването.
Възможни методи за лечение на най-честите видове конюнктивит са:
При вирусен конюнктивит
Вирусният конюнктивит често отшумява от само себе си с течение на времето. Поддържащите грижи включват използване на изкуствени сълзи за смазване и поставяне на студени компреси за облекчаване на дискомфорта.
Приемът на антибиотици не е подходящо лечение в случая.
При бактериален конюнктивит
Леките случаи на бактериален конюнктивит също могат да бъдат самоограничаващи се. Тежките случаи обикновено се лекува с антибиотични капки или мехлеми за очи, за да се премахне бактериалната инфекция. Обичайните антибиотици включват еритромицин, азитромицин или флуорохинолони.
Алергичен конюнктивит
Идентифицирането и избягването на алергени е от решаващо значение при лечението на алергичен конюнктивит. Това може да включва промени в начина на живот, използване на студени компреси или използване на защитни мерки като слънчеви очила.
В допълнение могат да бъдат предписани антихистаминови лекарства или кортикостероиди за облекчаването на алергичната реакция и симптомите.
При химичен конюнктивит
Ако причината за конюнктивита е излагане на дразнещи вещества или химикали, промиването на окото с чиста вода или физиологичен разтвор е от съществено значение за отстраняване на дразнещото вещество.
Кога да посетим лекар?
Ако вие или вашето дете изпитвате някой от характерните за конюнктивит симптоми е добре да се съгласувате със специалист възможно най-бързо.
Профилактика
Основните стъпки в профилактиката на конюнктивита включват спазване на добра хигиена и избягване на близък контакт със заразени хора. Някои форми на заболяването имат изключително заразен характер и е важно разпространението на инфекцията да бъде предотвратено.
Препоръчителни профилактични практики включват:
- Редовно миене на ръцете с топла вода и сапун
- Избягване на докосване на очите с мръсни ръце
- Избягване на споделяне на лични вещи като чужди контактни лещи, кърпи за лице, козметика, и др.
Превенция
Други добри практики, които човек може да спазва, за да се предпази от развитие на конюнктивит са:
- Правилно използване на контактни лещи и следване на добри хигиенни практики.
- Избягване на алергени, които биха могли да провокират алергична реакция.
- Носене на специални очила при плуване, които да предпазват очите от замърсяване и заразяване с бактерии.
Конюнктивитът не е сериозно заболяване и обикновено не води до сериозни усложнения. Макар и да отшумява от само себе си в повечето случаи е добре да вземат мерки навреме. Ако вие или вашето дете страдате от конюнктивит е добре да се консултирате със специалист възможно най-бързо.
Източници:
Hashmi MF, Gurnani B, Benson S. Conjunctivitis. [Updated 2024 Jan 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541034/
Azari, Amir & Arabi, Amir. (2020). Conjunctivitis: A Systematic Review. Journal of Ophthalmic and Vision Research. 15. 10.18502/jovr.v15i3.7456.