Съдържание:
- Какво е фарингит?
- Видове фарингит
- Какви са характерните за фарингит симптоми?
- От какво се получава фарингит?
- Рискови фактори
- Усложнения при фарингит
- Как се диагностицират фарингит?
- Лечение на фарингит
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е фарингит?
Фарингитът, е възпаление на фаринкса, който представлява задната част на гърлото. Обикновено когато говорим за фарингит, го наричаме „възпалено гърло“. Характерното за това състояние е чувството за болезнено гърло и трудно преглъщане.
Една от основните причини за фарингита е инфекция, обикновено бактериална или вирусна. Не само инфекциите обаче могат да го причинят. Алергии, травми (като случайно поглъщане на нещо остро), определени токсини или дори киселинен рефлукс също могат да доведат до фарингит.
Фарингитът е доста често срещано състояние. Всъщност той е една от основните причини за посещението при лекар, особено през студените месеци, когато настинките и грипът са по-чести.
Видове фарингит
Фарингитът може да се раздели на няколко различни вида.
Спрямо начина си на протичане, фарингитът бива:
- Остър фарингит: проявява се като внезапно възпаление на гърлото, често характеризиращо се със симптоми като болки в гърлото, затруднено преглъщане и понякога повишена температура. Обикновено се причинява от бактериални или вирусни инфекции. Често отшумява бързо, в рамките на няколко седмици.
- Хроничен фарингит: характеризира се с постоянно възпаление на гърлото, което продължава обикновено над три месеца. За разлика от острия фарингит, хроничните случаи невинаги протичат с тежки симптоми. Причините за хроничния фарингит могат да бъдат различни, включително повтарящи се бактериални инфекции, които не са лекувани адекватно, хронични вирусни инфекции, гъбични инфекции или неинфекциозни фактори.
Спрямо основната причина фарингитът бива:
- Вирусен фарингит: е най-честата форма на състоянието. Причинява се предимно от различни вируси, включително риновирус, грипен вирус, аденовируси или вирус на Епщайн-Барр (мононуклеоза). Характеризира със симптоми, като болки в гърлото, повишена температура и подути лимфни възли, но обикновено няма тежките симптоми и усложнения, както при бактериалните инфекции.
- Бактериален фарингит: причинява се от бактериални патогени като стрептококи от група А, пневмококи, Хемофилус инфлуенце, и др. Проявява се със симптоми, включващи силна болка в гърлото, подути сливици, повишена температура, а понякога и бели петна или гной по сливиците.
- Гъбичен фарингит: сравнително рядко срещана форма на фарингит, която обикновено се появява при хора с отслабена имунна система, като например болни от ХИВ/СПИН или подложени на химиотерапия. Най-често срещаният гъбичен патоген, причиняващ фарингит е Candida albicans. Проявява се със симптоми, подобни на бактериален и вирусен фарингит, но често продължава въпреки лечението с антибиотици или антивирусни препарати.
- Неспецифичен фарингит: отнася се до възпаление на гърлото без ясна бактериална, вирусна или гъбична причина. Може да се дължи на дразнители от околната среда като дим или замърсяване, алергии или неинфекциозно възпаление, дължащо се на фактори като сух въздух или гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Симптомите обикновено включват лека до умерена болка в гърлото, дразнене и сухота.
Какви са характерните за фарингит симптоми?
Типичните признаци за фарингит, които могат да се проявят без значение от основната причина са:
- Възпалено гърло, придружено от болка или дискомфорт
- Затруднено преглъщане (дисфагия)
- Усещане за сухота или дразнене в гърлото
- Подуване на сливиците, които могат да изглеждат червени, подути и да имат бели петна или гной
- Промени в гласа
- Подуване на лимфните възли в областта на шията
- Повишена телесна температура, често придружена от втрисане, изпотяване и общо неразположение
- Суха кашлица
- Обща умора, отпадналост и болки в мускулите
- Запушен нос и отделяне на секрет, придружено с кашлица или кихане
- Главоболие
- Загуба на апетит
От какво се получава фарингит?
Най-честите причинители са вирусните инфекции, като обикновена настинка или грип, които често се разпространяват по въздушно-капков път от заразени хора, особено в зимните месеци. Тези вируси нахлуват в лигавицата на гърлото, като предизвикват имунен отговор, който води до възпаление на гърлото.
Бактериални инфекции, особено тези причинени от стрептококи от група А, също могат да причинят фарингит. Гъбичните инфекции, макар и по-рядко срещани, също се нареждат сред основните причините на възпаление на гърлото, особено при хора с отслабена имунна система.
Фарингитът може да възникне и поради неспецифични фактори, които не са свързани с инфекции. Някои примери включват дразнители от околната среда, алергии или основни медицински заболявания и състояния.
Когато организмът открие наличието на патогени в гърлото, той започва възпалителна реакция като защитен механизъм. Този отговор включва активиране на различни имунни клетки и освобождаване на възпалителни медиатори. В резултат на това кръвоносните съдове в лигавицата на гърлото се разширяват, което води до увеличаване на притока на кръв към тази област. Това от своя страна води до зачервяване и подуване в гърлото, което допринася за характерните симптоми на фарингита.
Рискови фактори
Най-често срещаните рискови фактори, свързани с появата на фарингит са:
- Възраст: децата и юношите са изложени на по-висок риск от развитие на фарингит, особено вирусен фарингит, поради повишената им чувствителност към респираторни инфекции и честото излагане на въздействието им в училищна или детска среда.
- Отслабена имунна система: хората с отслабен имунитет са по-податливи на инфекции, включително фарингит.
- Излагане на инфекциозни агенти: близкият контакт със заразени с вируси или бактерии хора, увеличава риска от развитие на фарингит.
- Сезонни фактори: фарингитът, особено вирусният, обикновено е по-разпространен през студените месеци, което съвпада с пиковите сезони за респираторни вируси като грипа.
- Алергии: хората с алергии, особено с алергичен ринит, са изложени на по-висок риск от развитие на състоянието.
- Тютюнопушене: тютюневият дим може да раздразни гърлото и да отслаби имунната система, което прави както активните, така и пасивните пушачи по-податливи на фарингит и други респираторни инфекции.
- Фактори на околната среда: излагането на дразнители от околната среда, като химикали, прах или сух въздух, може да раздразни гърлото и да допринесе за развитието на фарингит.
- Хронични медицински състояния: като гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), синузит, автоимунни заболявания, и др. , се считат за рискови фактори за развитието на неспецифичен фарингит.
- Някои професии: като например тези включващи често излагане на прах, химикали или други дразнители, могат да увеличат риска от развитие на фарингит.
- Лоша хигиена: липсата на хигиенни практики също може да допринесе за разпространението на инфекциозни агенти, които причиняват фарингит.
Усложнения при фарингит
Усложненията при фарингит могат да бъдат различни, като често те зависят от основната причина довела до състоянието. Основните усложнения на фарингит, се свързват предимно с бактериалната му форма. Те включват:
- Синузит: фарингитът може да се разпространи до близките структури, с което да причини възпаление и запушване на проходите на синусите, което увеличава риска от развитие на синузит.
- Отит: възпалението на средното ухо, може да възникне като усложнение на фарингита, особено при децата. Симптомите включват болка в ухото, повишена температура, а дори и до загуба на слуха.
- Скарлатина: някои щамове на стрептококовите бактерии могат да доведат до скарлатина, особено ако не се лекуват правилно или навреме.
- Епиглотит: представлява потенциално животозастрашаващо усложнение на бактериален фарингит, особено ако той е причинен от бактерията Хемофилус инфлуенце тип Б.
- Мастоидит: е рядко, но сериозно усложнение на нелекувани инфекции, което понякога може да възникне вторично след фарингит. Симптомите включват болка в ухото, подуване зад ухото, повишена температура и секрет от ухото.
- Постстрептококов гломерулонефрит: е друго рядко усложнение на нелекувани стрептококови инфекции. То включва възпаление на гломерулите, филтриращите звена на бъбреците, което води до симптоми като кръв в урината, оток и високо кръвно налягане.
- Ревматична треска: отново рядко срещано, но сериозно усложнение на нелекуван бактериален фарингит. Ревматичната треска може да доведе до възпаление на сърцето, ставите, кожата и нервната система, като може да причини дългосрочно увреждане на тези органи.
Как се диагностицират фарингит?
Диагностицирането на фарингит става след посещение при лекар и извършването на клиничен преглед. Обикновено поставянето на диагноза не представлява затруднение за опитните специалисти, но това което е важно в случая е да се установи точната причина довела до състоянието. Само така може да се назначи и подходящо лечение.
Най-често използваните диагностични методи са:
- Снемане на анамнеза: лекарят следва да разпита за симптомите на пациента, включително за тяхната продължителност и интензитет на болката в гърлото, затрудненията при преглъщане, температурата и други свързани симптоми. Информацията за скорошно излагане на болни лица или скорошно пътуване също може да е от значение.
- Физически преглед: следваща основна стъпка в клиничния преглед е обстойният физически преглед. С него лекарят цели да проследи за наличието на характерни за фарингит признаци. Обикновено фокусът на прегледа е върху гърлото, като се следи за зачервяване, подуване или бели петна по сливиците.
- Гърлен секрет: друг основен диагностичен метод е изследването на гърлен секрет. Лекарят взима секрет от гърлото, който се изпраща в лаборатория за изследване. Основната цел на изследването е да установи наличието на конкретен микроорганизъм, който може да е причина за фарингит.
- Бърз тест за стрептококи: е друг вариант за откриване на стрептококови бактерии от група А в гърлото. Използва се като помощно средство за установяване на бактериален фарингит. Дори и тестът да даде положителен резултат е необходима консултация с лекар.
- Вирусологични изследвания: в случаите, в които се подозира вирусен фарингит, лекарят може да назначи вирусологични изследвания. Те могат да включват тестове за откриване на антигени за специфични вируси, като например грип или вирус на Епщайн-Барр.
Лечение на фарингит
Фарингитът е лечим, като подходящият подход зависи строго от подлежащата причина за състоянието. Основната цел на каквото и да е лечение е елиминирането на патогена причиняващ фарингит, както и облекчаване на симптомите.
Бактериалният фарингит се лекува предимно с медикаменти, най-често антибиотици. Вирусният фарингит от друга страна не може да бъде лекуван с антибиотици, но и обикновено отшумява с подходящи грижи в домашна среда.
Домашните грижи често включват:
- Активна почивка
- Добра хидратация, чрез прием на достатъчно течности като вода, чай и бульон
- Прием на лекарства, смучене на таблетки или употреба на спрейове за облекчение на болката и дразненето
- Гаргара с топла подсолена вода
- Използване на овлажнители за въздух
- Избягване на дразнители
От гледна точка на медикаментите, лекуващият лекар може да предпише различни лекарства според причините довели до фарингит. Някои от често срещаните лекарства включват:
- Антибиотици съдържащи пеницилин или амоксицилин за третиране на бактериален фарингит
- Болкоуспокояващи като парацетамол, ибупрофен, нестероидни противовъзпалителни лекарства, и други.
- Антивирусни лекарства при вирусен фарингит
- Противогъбични лекарства при гъбичен фарингит
- Кортикостероиди за намаляване на възпалението и облекчаване на симптомите
- Антихистамини, ако фарингитът е причинен от алергия
Кога да посетим лекар?
Ако изпитвате постоянни симптоми характерни за фарингит като болка в гърлото, затруднено преглъщане или висока температура, е важно незабавно да потърсите лекарска помощ.
Превенция
Превенцията от фарингит не винаги е гарантирана. Все пак човек може да спазва някои добри практики, коити да помогнат за намаляването на риска от заразяване с инфекции и развитие на състоянието. Ето някои примери:
- Практикуване на добра хигиена с редовно миене на ръцете или дезинфекция
- Избягване на близък контакт с болни, особено през сезона на настинките и грипа
- Избягване на споделянето на лични вещи, прибори за хранене, чаши за пиене и други с хора, за които подозирате че може да са болни и заразни
- Поддържане на здравословен начин на живот чрез балансирано хранене и редовна физическа активност. По този начин поддържате имунната си система силна и способна да се справи с инфекции.
- Избягване на помещения със сух въздух, твърде много дим или ниски температури
Повечето случаи на фарингит се дължат на вирусна инфекция. Този вид за щастие отшумява за няколко дни до седмица като лесно се повлиява само от домашни грижи. Ако все пак вие или вашето дете страдате от фарингит, то е добре да посетите лекар, който да установи точната причина за възпалението на гърлото.
Източници:
Harberger S, Graber M. Bacterial Pharyngitis. [Updated 2023 Jul 3]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559007/
Wolford RW, Goyal A, Belgam Syed SY, et al. Pharyngitis. [Updated 2023 May 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/