Съдържание:
- Какво представляват болките в гърлото?
- Какви са характерните за болки в гърлото симптоми?
- Какви са причините за поява на болки в гърлото?
- Рискови фактори
- Усложнения при болки в гърлото
- Как се диагностицират болки в гърлото?
- Има ли лечение за болки в гърлото?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво представляват болките в гърлото?
Всеки човек изпитва болки в гърлото в даден момент от живота си. Това често срещано неразположение се характеризира с болка, дразнене и дискомфорт в областта на гърлото.
Причините за появата му могат да са много, като най-често се касае за бактериални или вирусни инфекции. Освен тях фактори от околната среда като сух въздух, излагане на дразнители, или тютюнев дим също могат да допринесат за това.
Болките в гърлото могат да засегнат хора от всички възрасти. Срещат се по-често през студените месеци, когато вирусите са склонни да се разпространяват лесно. Повечето случаи на болки в гърлото отшумяват от само себе си сравнително бързо. Ако все пак симптомите продължат или се влошат, е препоръчително да се премине към по-специфично лечение.
Какви са характерните за болки в гърлото симптоми?
Състоянието може лесно да бъде разпозната с няколко характерни симптома. Те са:
- Болка и дразнене
- Затруднено преглъщане
- Усещане за сухота
- Подуване на лимфните възли в областта на шията
- Промяна в глава или дрезгавост
Какви са причините за поява на болки в гърлото?
Болките в гърлото могат да бъдат следствие от множество различни причини. Сред тях са:
Вирусни инфекции
Вирусните инфекции, като обикновена настинка, грип, вирус на Епщайн-Барр, често предизвикват болки в гърлото, като инфектират клетките на дихателните пътища. Имунният отговор на организма води до възпаление и подуване на гърлото, което причинява дискомфорт.
Бактериални инфекции
Стрептококовите бактерии, причиняващи стрептококова инфекция в гърлото, са честа причина за поява на болка в гърлото. Бактериите от този род могат бързо да се размножат в гърлото, което води до възпаление, зачервяване и поява на бели петна по сливиците. За разлика от вирусните инфекции, бактериалните инфекции може да изискват антибиотици за ефективно лечение.
Възпаление на гърлото
Възпаленията в гърлото са също често срещана причина за поява на болки и дискомфорт в тази област. Различават се три основни форми на възпалено гърло: фарингит, ларингит и тонзилит. Тези три състояния се характеризират с възпаление на определени области на гърлото.
Фарингитът засяга фаринкса, задната част на гърлото. Ларингитът е фокусиран върху ларинкса, засягайки гласните връзки. Тонзилитът включва възпаление на сливиците намиращи се в задната част на гърлото.
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
Хората с рефлукс също често са обект на болки в гърлото. Това е така, тъй като многократното връщане на стомашната киселина в хранопровода води до дразнене на лигавицата на гърлото. В допълнение към болката в гърлото, засегнатите също се оплакват и от парене, дискомфорт, хронична кашлица и регургитация.
Алергии
Болката в гърлото може да се дължи също и на алергии. В някои случаи реакцията на имунната система към алергени, като полени, прах или някои храни, може да доведе до възпаление и дразнене на гърлото. Наред с болката в гърлото, свързаните с алергия симптоми могат да включват и кихане, сърбеж и парене в очите и запушен нос.
Претоварване на гласа
Прекомерната употреба на гласа при говорене, викане или пеене, също може да причини болки в гърлото. Това натоварване може да доведе до възпаление и подуване, в резултата на което гласът става дрезгав или болезнен.
Дишане през устата
Продължителното дишане през устата може да допринесе за сухота, дразнене и болки в гърлото. Когато човек диша през устата вместо през носа, защитния ефект на носната кухина се намалява, което води и до по-сухо гърло.
Рискови фактори
Различни рискови фактори могат да допринесат за поява на болки в гърлото. Най-често срещаните от тях са:
- Отслабена имунна система: хората с отслабена имунна система, независимо дали това се дължи на здравословни състояния или на прием на някои лекарства, могат да са по-податливи на инфекции, които да причинят болки в гърлото.
- Възраст: децата и по-възрастните хора са изложени на по-висок риск от развитие на инфекции на гърлото поради разликите в силата и устойчивостта на имунната система.
- Близък контакт с болен: непосредствената близост до лица със заразни заболявания, като грип или стрептококова инфекция, увеличава риска от заразяване с инфекции, които могат да доведат до болки в гърлото.
- Фактори на околната среда: излагането на дразнители като замърсяване или сух въздух може да раздразни гърлото и да доведе до болка или дискомфорт.
- Тютюнопушене: тютюневият дим може да доведе до хронично дразнене и болки в гърлото, както и до повишен риск от респираторни инфекции.
- Хронични респираторни заболявания: състояния като астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) могат да допринесат за дразнене и болка в гърлото.
Усложнения при болки в гърлото
Ако не бъдат лекувани правилно или навреме, болките в гърлото могат да доведат до различни усложнения. Те до голяма степен зависят и от причините за поява на болка в гърлото. Някои от тях включват:
- Хронична болка в гърлото: нелекуваните инфекции могат да доведат до чести епизоди на болки в гърлото.
- Болки в ушите: болките в гърлото, особено когато са причинени от инфекции или възпаления, понякога могат да се разпространят към ушите.
- Затруднено преглъщане: постоянната болка в гърлото може да доведе до затруднено преглъщане, известно като дисфагия. Ако не се вземат мерки, това усложнение може да доведе до дехидратация, недохранване или загуба на тегло.
- Затруднено дишане: силната болка в гърлото, особено когато е свързана с поява на абсцес или оток в сливиците, може да блокира дихателните пътища, причинявайки затруднено дишане.
- Нарушения на съня: болките в гърлото могат да доведат до нарушения на съня, да повлияят на цялостното благосъстояние и да допринесат за състояния като инсомния или сънна апнея.
- Промени в гласа: хроничната болка в гърлото, може да доведе до постоянни промени в гласа, дрезгавост или загуба на глас.
- Образуване на абсцес: тежкият или нелекуван тонзилит може да доведе до образуване на абсцеси около сливиците. Това може да доведе до локализирана болка, затруднено преглъщане и може да наложи дренаж и антибиотично лечение.
Как се диагностицират болки в гърлото?
Болките в гърлото лесно могат да бъдат разпознати дори и от самите пациенти. Основна задача на лекарите обаче е да установят причината за тяхната поява. По този начин може да се определи и подходящото лечение.
Обикновено лекарите използват комбинация от диагностични методи, които включват:
- Снемане на анамнеза: събирането на подробна информация относно симптомите на пациента, включително за началото, продължителността и специфичните характеристики на болката в гърлото, помага да се идентифицират потенциалните причини.
- Физически преглед: лекарят извършва обстоен преглед на гърлото, оглеждайки сливиците, фаринкса и околните структури. Това му позволява да оцени признаците на възпаление, инфекция или други аномалии.
- Гърлен секрет: това изследване се използва с цел изследване на наличието на патогени в гърлото, които биха могли да причинят инфекция.
- Кръвни тестове: като например пълна кръвна картина (ПКК) или изследвания за специфични антитела, могат да предоставят допълнителна информация на лекаря за наличието на инфекция или възпаление.
- Други изследвания: при по-тежките случаи на болки в гърлото, особено ако те са съпроводени с други симптоми от по-широк медицински контекст, то лекарят може да назнаци специфични изследвания като образна диагностика, ендоскопия, изследване за алергии, и други.
Има ли лечение за болки в гърлото?
Лечението на болките в гърлото до голяма степен зависи от основната причина. В повечето случаи страдащите намират облекчение чрез прости грижи в домашни условия. Въпреки това е важно да се консултирате със специалист, тъй като понякога може да се наложи назначаването на специфично лечение.
Ето някои методи за лечение често препоръчвани от лекари при болки в гърлото:
- Антибиотици се предписват предимно при болки в гърлото причинени от бактериална инфекция.
- Антивирусни лекарства са за предпочитане при болки в гърлото причинени от вирусни инфекции.
- Кортикостероиди също могат да бъдат предписани, особено в по-тежките случаи, когато налице са и по-сериозни симптоми като оток.
- Активна почивка, която да позволи на тялото да се пребори с инфекцията.
- Адекватна хидратация, която помага за успокояване на гърлото.
- Употреба на болкоуспокояващи, като ибупрофен или парацетамол, могат да помогнат за облекчаване на болката в гърлото и да намалят възпалението.
- Таблетки или спрейове за гърло с успокояващи и аналгетични свойства, могат да осигурят временно облекчение.
- Гаргара с топла подсолена вода може да помогне за намаляване на възпалението и облекчаване на болките в гърлото.
- Овлажняване на въздуха може да спомогне с облекчаването на сухотата и дразненето в гърлото.
- Почивка на гласа е препоръчителна, когато болката в гърлото е свързана с натоварване на гласните струни.
- Отказ от вредни навици като тютюнопушене може да допринесе за дългосрочното облекчаване на болките в гърлото.
Кога да посетим лекар?
Въпреки че повечето случаи на болки в гърлото могат да бъдат овладени в домашни условия, е препоръчително да се обърнете към специалист. Той ще ви помогне с диагностицирането на точната причина, като назначи и подходящо за вашия случай лечение.
Освен това ранната намеса може да помогне за предотвратяването на потенциални усложнения.
Превенция
Болките в гърлото биха могли да бъдат предотвратени с въвеждането на някои добри практики в ежедневието. По този начин човек може да сведе до минимум рисковите фактори, увеличаващи риска от развитие на инфекции или други причини водещи до болки в гърлото.
Ето и някои добри практики:
- Поддържане на добра хигиена чрез редовно миене на ръцете с топла вода и сапун.
- Избягване на дразнители като дим, замърсители във въздуха, алергени и други.
- Поддържане на добро хидратация чрез прием на достатъчно течности като вода и чай, за да се поддържа гърлото влажно.
- Използване на овлажнители за въздух особено в суха среда.
- Поддържане на балансирана и пълноценна диета с цел осигуряване на силен имунитет и намаляване на податливостта на организма към инфекции.
- Избягване на крещене или говорене на висок глас.
- Отказ от вредни навици като тютюнопушене и консумация на алкохол.
Болки в гърлото не са рядкост и е много вероятно човек да се сблъска с тях в някакъв етап от живота си. Въпреки че много от случаите могат да бъдат овладяни с почивка, хидратация и лекарства без рецепта, е важно да се потърси лекарска намеса при поява на първи симптоми.
Източници:
Tanz RR. Sore Throat. Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. 2018:1–14.e2. doi: 10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7. Epub 2017 May 12. PMCID: PMC7152117.