Съдържание:
- Какво са поликистозни яйчници?
- Какви са характерните за поликистозни яйчници симптоми?
- Какви са причините за развитие на поликистоза?
- Рискови фактори
- Усложнения при поликистоза
- Как се поставя диагноза поликистоза?
- Лечение на поликистозни яйчници
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво са поликистозни яйчници?
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ), срещан още под името поликистоза, е хормонално състояние, което може да доведе до хормонален дисбаланс, нередовна менструация и образуване на кисти.
Поликистозата е водеща причина за безплодие сред жените по света. Към момента точната причина за поява на състоянието не е напълно ясна. Съществуват различни теории за това какво може да доведе до тази ендокринна аномалия, някои от които твърдят че състоянието може да е наследствено или свързано с други фактори като наднормено тегло, инсулинова резистентност, цялостен начин на живот, и други.
Към момента няма установено лечение за поликистозни яйчници. Различни методи и терапии могат да помогнат за облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот на засегнатите.
Какви са характерните за поликистозни яйчници симптоми?
Симптомите на СПКЯ често се проявяват по време на първата менструация. Понякога признаците се появяват по-късно, след като жената е имала няколко менструации.
Симптомите на състоянието могат да бъдат различни при всяка жена. За да се постави диагноза, лекарите проследяват за наличието на поне два от характерните за поликистоза признаци.
Най-често срещаните симптоми на състоянието са:
- Нередовна менструация
- Твърде обилно или твърде оскъдно кървене по време не менструация
- Увеличено окосмяване по лицето и тялото
- Поява на акне или омазняване на кожата
- Увеличаване на телесното тегло
- Потъмняване на кожата в областта на врата, мишниците или под гърдите
- Главоболие
- Косопад в областта на темето
- Проблемно забременяване или безплодие
- Развитие на депресия или тревожност
Какви са причините за развитие на поликистоза?
Преди да разгледаме причините водещи до състоянието е полезно да разберем как точно функционират яйчниците. Една от ролите на яйчниците е да произвеждат хормони, включително естроген и прогестерон, които регулират менструалния цикъл и овулацията. Овулацията е процес, при който яйчникът освобождава яйцеклетка за потенциално ѝ оплождане.
При жените със СПКЯ, яйчниците не функционират правилно. Вместо това те произвеждат необичайно количество андрогени, които са мъжки хормони подобни на тестостерона. Този хормонален дисбаланс може да попречи на нормалното развитие и освобождаването на яйцеклетки по време на овулация. Това от своя страна води до образуването на малки кисти, съдържащи яйцеклетки, които не са узрели правилно. Не всички жени страдащи от СПКЯ получават кисти.
Наличието на кисти е само един от възможните симптоми, тъй като синдромът обхваща по-широк спектър от проблеми. Високите нива на андрогени могат да доведат до нередовен или липсващ менструален цикъл, проблеми с овулацията, инсулинова резистентност и дргуи.
Точната причина за СПКЯ не е напълно изяснена, но проучванията сочат, че тя може да включва комбинация от множество различни фактори, които предстои да разгледаме.
Рискови фактори
Основните рискови фактори свързани със синдрома на поликистозните яйчници включват:
- Семейна история: наличието на роднина като майка или сестра със СПКЯ увеличава вероятността от развитие на заболяването.
- Инсулинова резистентност: може да доведе до високи нива на инсулин, които да стимулират яйчниците да произвеждат прекомерни количества мъжки хормони (андрогени).
- Затлъстяване: наднорменото тегло също се свързва с повишен риск от развитие на СПКЯ, тъй като може да повлияе за развитието на инсулинова резистентност.
- Хормонален дисбаланс: повишените нива на андрогени и други хормони, като лутеинизиращия хормон, могат да попречат на нормалния растеж и освобождаването на яйцеклетки от яйчниците, което да доведе до развитието на СПКЯ.
- Заседнал начин на живот: липсата на физическа активност може да допринесе за затлъстяване и инсулинова резистентност, както и до влошаване на общото здравословно състояние, което допълнително да изостри симптомите на състоянието и свързаните с него усложнения.
- Фактори на околната среда: като например химикали, нарушаващи функциите на ендокринната система, може да играе роля в развитието на синдрома, тъй като тези вещества могат да попречат на хормоналната функция и регулация.
Усложнения при поликистоза
Поликистозата може да доведе до няколко различни усложнения, всяко от които засяга различни аспекти от здравето на жената. Сред потенциалните проблеми, които могат да се развият вследствие на синдрома се нареждат:
- Безплодие: поликистозата е често срещана причина за безплодие, тъй като може да попречи на редовната овулация.
- Диабет тип 2: жените със СПКЯ са изложени на по-висок риск от развитие на инсулинова резистентност и диабет тип 2.
- Метаболитен синдром: това включва редица състояния, като високо кръвно налягане, висока кръвна захар, необичайни нива на холестерола или триглицеридите, които увеличават риска от сърдечносъдови заболявания.
- Сънна апнея: затлъстяването, което често съпътства синдрома на поликистозните яйчници, може да доведе до сънна апнея.
- Рак на ендометриума: нередовните менструални цикли могат да доведат до удебеляване на лигавицата на матката, което увеличава риска от рак на ендометриума.
- Депресия и тревожност: симптомите и хормоналният дисбаланс, свързани със заболяването, могат да допринесат за проблеми с психичното здраве като депресия и тревожност.
- Необичайно маточно кървене: СПКЯ може да причини нередовно или обилно кървене по време на менструация.
- Гестационен диабет: жените със СПКЯ са с повишен риск от развитие на гестационен диабет по време на бременност поради по-високите нива на инсулин.
- Сърдечно-съдови проблеми: страдащите от СПКЯ са изложени на по-висок риск от развитие на сърдечносъдови проблеми, като високо кръвно налягане, висок холестерол и сърдечни заболявания, поради фактори като инсулинова резистентност, затлъстяване и метаболитен синдром.
Как се поставя диагноза поликистоза?
Обикновено поликистозата се диагностицира чрез комбинация от медицинска анамнеза, физически преглед и специфични тестове. Първоначално лекарят ще попита за симптоми като нередовна менструация, промени в теглото и признаци, като прекомерно окосмяване или акне. Той също следва да се поинтересува и от семейната история на пациентката.
По време на физическия преглед лекарят проверява за физически признаци на СПКЯ. Извършват се кръвни изследвания за измерване на нивата на хормоните, включително андрогени, лутеинизиращ хормон (LH), фоликулостимулиращ хормон (FSH) и инсулин. Тези тестове могат да помогнат и за изключване на други състояния, които имитират симптомите на поликистоза.
Може да бъде извършено и ултразвуково изследване, за да се провери за евентуални аномалии в яйчниците или други части на репродуктивната система. То може да бъде както трансабдоминално (през корема), така и трансвагинално (през влагалището).
Лечение на поликистозни яйчници
Лечението на СПКЯ включва предимно промени в начина на живот и прием на медикаменти за овладяване на симптомите и предотвратяване на усложненията. По-конкретно всеки вид лечение може да включва:
Промени в начина на живот:
- Диета: здравословната и балансирана диета може да помогне за регулиране на теглото и подобряване на инсулиновата резистентност. Често лекарите препоръчват да се наблегне на консумацията на пълнозърнести храни, протеини, плодове, зеленчуци и здравословни мазнини.
- Редовна физическа активност: също е от решаващо значение не само за поддържането на здравословно тегло, но и за по-доброто усвояване и ефективност на лекарствата, които лекарят може да предпише в допълнение.
Лекарства:
- Хормонални контрацептиви: са едни от най-често предписваните лекарства при СПКЯ. Те имат за цел да регулират менструалния цикъл, да понижат нивата на андрогените и да подобрят характерните за поликистоза симптоми.
- Антиандрогенни лекарства: предтсавляват клас медикаменти, които имат за цел да намалят нивата на андрогените (мъжките хормони). Обикновено биват предписвани в комбинация с други лекарства.
- Метформин: е медикамент, който обикновено се използва за лечение на диабет тип 2, подобрява инсулиновата резистентност, но също така може да подпомогне и процеса на овулация.
- Лекарства за плодовитост: за жени, които се опитват да заченат, лекарства като кломифен или летрозол могат да бъдат предписани с цел насърчаване възстановяването на редовната овулация. В някои случаи може да се препоръчат и гонадотропини – хормони, които стимулират овулацията.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате промени в менструалния си цикъл или пък изпитвате трудности при забременяване е добре да се консултирате със специалист.
Освен това ако забелязвате симптоми като прекомерно окосмяване в някои части на тялото, акне или други характерни за поликистоза признаци, то също е препоръчително да се консултирате с лекар.
Превенция
Няма установен начин за предотвратяване на синдрома на поликистозните яйчници, тъй като точната причина за него не е напълно изяснена и включва комбинация от редица различни по вид фактори.
Въпреки това някои промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на поликистоза, както и за предотвратяването на усложнения при вече поставена диагноза. Ето някои примери:
- Поддържане на здравословно тегло, тъй като това може да помогне за регулиране на нивата на инсулина и да намали риска от развитие на инсулинова резистентност, която е ключов фактор при СПКЯ.
- Балансирано хранене с диета, богата на пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци и здравословни мазнини. Тя може да подобри общото здравословно състояние и да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар.
- Практикуване на редовна физическа активност, която помага не само за поддържане на здравословно тегло, но също така подобрява инсулиновата резистентност и може да намали тежестта на симптомите на вече диагностицирана поликистоза.
- Редовно проследяване и регулиране на нивата на кръвната захар. При жените с риск от СПКЯ следенето на нивата на кръвната захар и тяхното управление чрез диета и начин на живот може да помогне за предотвратяване на инсулиновата резистентност и свързаните с нея усложнения.
- Избягване на тютюнопушенето, тъй като за него се смята, че повишава нивата на андрогените, които могат да са причина за появата на СПКЯ. Освен това избягването на тютюнопушенето може да помогне и за поддържане на хормоналния баланс.
Важно е да се отбележи, че тези мерки не могат да гарантират предотвратяването на СПКЯ на всяка цена. Въпреки това те могат значително да намалят риска и да помогнат за ефективното справяне със симптомите, ако състоянието все пак се развие. Освен горепосочените, на жените се препоръча и да провеждат редовни прегледи, особено ако спадат в някоя от рисковите групи.
Източници:
Jabeen A, Yamini V, Rahman Amberina A, Dinesh Eshwar M, Vadakedath S, Begum GS, Kandi V. Polycystic Ovarian Syndrome: Prevalence, Predisposing Factors, and Awareness Among Adolescent and Young Girls of South India. Cureus. 2022 Aug 12;14(8):e27943. doi: 10.7759/cureus.27943. PMID: 36120281; PMCID: PMC9464521.