Съдържание:
- Какво е гестационен диабет?
- Какви са симптомите при гестационен диабет?
- Какви са причините за поява на гестационен диабет?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе гестационният диабет?
- Как се поставя диагноза гестационен диабет?
- Има ли лечение за гестационен диабет?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е гестационен диабет?
Гестационният диабет е вид диабет, който възниква при жени по време на бременност. Характерното за този вид диабет е, че възниква за първи път в живота на жената точно в този период.
Както всички други видове диабет и гестационният се характеризира с високи нива на кръвната захар. Обикновено възниква между 24-та и 28-ма гестационна седмица от бременността.
За разлика от диабет тип 1 и диабет тип 2, които са хронични състояния, гестационният диабет обикновено отшумява след раждането. Въпреки това този вид диабет увеличава риска от развитие на диабет тип 2 в бъдеще.
Какви са симптомите при гестационен диабет?
В голяма част от случаите симптомите на заболяването са едва забележими. Освен това до голяма степен те се припокриват с признаците, които повечето жени изпитват вследствие на самата бременност.
Въпреки това общите симптоми могат да включват:
- Повишена жажда
- Често уриниране
- Обща умора и отпадналост
- Повишен апетит
- Замъглено зрение
- Гадене и повръщане
- Внезапно отслабване или покачване на тегло
Какви са причините за поява на гестационен диабет?
Както при останалите видове диабет, така и при гестационния се наблюдават повишени нива на кръвната захар. Те често са провокирани от неправилното използване на захарта от организма и развитието на инсулинова резистентност.
По време на бременността плацентата произвежда хормони, които могат значително да повлияят чувствителността на клетките към инсулина. Вследствие на това нуждите от инсулин в организма се увеличават, а с тях и нивата на кръвната захар.
Рискови фактори
Основните рискови фактори за поява на гестационен диабет са:
- Възраст: жените на възраст над 25 години са изложени на по-висок риск от развитие на гестационен диабет.
- Семейна анамнеза: жени, чиито родители са имали диабет, са изложени на по-висок риск от гестационен диабет.
- Затлъстяване: наднорменото тегло преди или по време на бременността също увеличават риска.
- Предишен гестационен диабет: жени, които са имали гестационен диабет по време на предишна бременност, имат по-голяма вероятност да го развият отново.
- Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ): жените с този синдром са по-предразположени към гестационен диабет.
- Високо кръвно налягане: наличието на хипертония може да увеличи риска от гестационен диабет.
- Едър плод при предходна бременност: жени, които преди са имали бременност с бебе над 4 килограма са изложени на по-висок риск.
До какви усложнения може да доведе гестационният диабет?
Ако не бъде лекуван правилно или навреме, гестационният диабет може да доведе до различни усложнения както за майката, така и за бебето.
Ето и някои от тях:
Усложнения за майката:
- Прееклампсия: представлява състояние, което се характеризира с високо кръвно налягане, поява на белтък в урината. Появява се обикновено около 20-та гестационна седмица от бременността. Ако не бъде лекувана правилно може да доведе до нарушения в други органи като черен дроб, бъбреци, очи и др.
- Цезарово сечение: когато е налице гестационен диабет, съществува по-голяма вероятност от раждане с Цезарово сечение, ако бебето е с по-големи размери.
- Диабет тип 2: жени, които са имали гестационен диабет, са изложени на по-голям риск от развитие на диабет тип 2 в бъдеще. .
Усложнения за бебето:
- Вродени малформации: високите нива на кръвна захар при майката, могат да причинят вродени аномалии като дефекти в развитието на сърцето, проблеми с централната нервна система, аномалии в скелета, и др.
- Фетална макрозомия: неконтролинарният гестационен диабет може да доведе до по-голям размер на плода от нормалното. Това от своя страна може да доведе до усложнения по време на раждането.
- Хипогликемия: представлява ниско ниво на кръвната захар. Бебетата, родени от майки с гестационен диабет, могат да развият хипогликемия.
Как се поставя диагноза гестационен диабет?
Подобно на другите форми диабет, и гестационният се диагностицира предимно с помощта на лабораторни изследвания.
Обикновено стандартният клиничен преглед включващ разпит на пациентката и физически преглед не са достатъчни за поставянето на диагноза. Това е така, тъй като гестационният диабет често протича със симптоми припокриващите се с тези на бременността.
Основнен диагностичен метод за гестационен диабет е кръвното изследване познато като орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ). Тестът се извършва с цел измерване на отговора на тялото при натоварване със захар. Обикновено при здрав човек се наблюдава повишено отделяне на инсулин след прием на голямо количество захар. Пикът му настъпа около 30 до 60 минути след нахранване.
Когато тялото произвежда достатъчно инсулин, който да помогне за усвояването на захарта, приета от храната, нивата на кръвната захар бързо се връщат в норма. Този процес се наблюдава обикновено около 2 часа след нахранване. Именно този механизъм е заложен и в основата на ОГТТ изследването.
То се извършва сутрин на гладно, като е необходимо да са изминали между 8 и 16 часа от последното хранене. На пациентката се взимат няколко проби – непосредствено преди прием на глюкоза и 2 часа след това. След първата проба, пациентката изпива разтвор от 75 гр глюкоза разтворени във вода. Следва взимането на повторна кръвна проба на 1-ви, 2-ри, а ако е необходимо и на 3-ти час
след изпиването на разтвора.
Референтните стойности са както следва:
- Кръвна захар на гладно под 5.3 mmol/L – се счита за нормална
- Кръвна захар на първия час над 7.8 mmol/L – се счита за повишена
- Кръвна захар на втория час над 6.7 mmol/L – се счита за гестационен диабет
Непосредствено след бременността на жените се препоръчва да проследяват нивата на кръвната си захар. Освен това е желателно пациентките развили гестационен диабет да следят здравословното си състояние, поради риска от развитие на диабет тип 2.
Има ли лечение за гестационен диабет?
Лечението на заболяването обикновено включва комбинация от терапевтични методи, практики и в някои случаи лекарства. Основната цел на лечението е да се контролират нивата на кръвната захар, за да се гарантира здравето на майката и бебето по време на бременността.
Подходящият подход е строго индивидуален за всеки случай, но обикновено лекарите препоръчват:
- Промяна в начина на живот: касае се предимно за промяна в диетата, както и повишаване на физическата активност. Балансираното хранене в комбинация с двигателна активност водят до подобряване на резултатите в голям процент от случаите.
- Проследяване на кръвната захар: на жените с гестационен диабет обикновено се препоръчва да следят нивата на кръвната си захар с помощта на глюкомер. По този начин всяка жена може да упражнява самоконтрол върху кръвната си захар дори и в домашни условия.
- Медикаментозна терапия: в случай, че хранителният режим и двигателната активност не са достатъчни, на пациентката може да се назначи медикаментозна терапия. Тя може да включва както хапчета, така и инсулин, който се приема или чрез инжектиране или чрез инсулинова помпа.
Кога да посетим лекар?
Ако спадате към някоя от рисковите групи или подозирате, че може да сте развили гестационен диабет то е най-добре да потърсите консултация с лекар.
Профилактика
На бременните се препоръчват скринингови тестове за глюкозно натоварване от 24-та и 28-ма гестационна седмица. В случай, че спадате към някоя от горепосочените рискови групи, то е препоръчително да преминете теста дори по-рано.
Превенция
За съжаление няма сигурен начин за превенция от развитието на гестационен диабет. Някои добри практики обаче биха могли значително да намалят риска от поява на заболяването. Ето и някои от тях:
- Поддържане на здравословен начин на живот преди и по време на бременността. Това включва редовна физическа активност, както и балансирана диета богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, полезни мазнини и др.
- Следене на приема на въглехидрати с цел предотвратяване на рязкото повишаване на кръвната захар.
- Добро познаване на рисковите фактори, които биха могли да доведат до гестационен диабет.
- Кърменето е чудесен метод за подобряване на глюкозната толерантност на жената след раждането.
В миналото гестационният диабет е бил една от причините за фатален край както за майките, така и за децата. За щастие в днешно време прогнозите на заболяването са далеч по-добри. Дори и да бъдете диагностицирана с гестационен диабет шансовете ви да износите и родите здраво дете са изключително големи. Благодарение на съвременната медицина неблагоприятните ефекти от заболяване могат да бъдат редуцирани навреме.
Източници:
Emma C. Johns, Fiona C. Denison, Jane E. Norman, Rebecca M. Reynolds, Gestational Diabetes Mellitus: Mechanisms, Treatment, and Complications, Trends in Endocrinology & Metabolism, Volume 29, Issue 11, 2018, Pages 743-754,ISSN 1043-2760, https://doi.org/10.1016/j.tem.2018.09.004
Kharroubi AT, Darwish HM. Diabetes mellitus: The epidemic of the century. World J Diabetes. 2015 Jun 25;6(6):850-67. doi: 10.4239/wjd.v6.i6.850. PMID: 26131326; PMCID: PMC4478580.