Съдържание:
- Какво е диабет тип 2?
- Какви са характерните за диабет тип 2 симптоми?
- Какви са причините за поява на диабет тип 2?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе диабет тип 2?
- Как се поставя диагноза диабети тип 2?
- Има ли лечение за диабет тип 2?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е диабет тип 2?
Диабет тип 2 е най-разпространената форма на диабет, като засяга около 90% от случаите. Състоянието се дължи на проблем в начина, по който организмът регулира и използва захарта от храната.
При диабет тип 2 се разграничават два основни проблема:
- Панкреасът не произвежда достатъчно инсулин
- Тялото не може да усвои правилно инсулина – състояние, което наричаме инсулинова резистентност
Обикновено човешкият организъм използва хормона инсулин, за да помогне на глюкозата (захарта) от храната да постъпи в клетките като източник на енергия.
При захарния диабет тип 2 обаче тялото не може да използва инсулина правилно, което води до повишени нива на кръвната захар. Това състояние наричаме хипергликемия.
С всяка изминала година броят на засегнатите от диабет тип 2 се покачва значително и то в световен мащаб. Интересното в случая, е че в миналото диабет тип 2 е бил считан за заболяване при възрастните, тъй като обикновено се диагностицира на по-късен етап. Нарастващият брой на деца страдащи от затлъстяване обаче води и до значително повече случаи на диабет тип 2 при деца.
Диабетът не може да бъде излекуван напълно. Въпреки това състоянието може да бъде овладяно при промяна на начина на живот. Ако не бъде третиран навреме или правилно, диабетът от тип 2 може да доведе до сериозни усложнения като сърдечни заболявания, проблеми с очите, сънна апнея, увреждания на нервите, проблеми със слуха, и много други.
Какви са характерните за диабет тип 2 симптоми?
Симптомите на диабет тип 2 често се развиват бавно. Възможно е човек да живее с диабет тип 2 в продължение на години без дори да подозира за това.
Когато се появят симптоми, те обикновено включват:
- Силна жажда (полидипсия)
- Често уриниране
- Повишен апетит
- Замъглено зрение
- Изтръпване или мравучкане в крайниците
- Обща умора и отпадналост
- Бавно заздравяване на рани
- Чести повтарящи се инфекции
- Поява на тъмни петна по кожата
- Необяснима загуба на тегло
Какви са причините за поява на диабет тип 2?
Диабет тип 2 се развива в резултат от сложното взаимодействие на:
- генетични фактори
- фактори, свързани с начина на живот на човек
- фактори от околната среда
Както се спомена в началото на статията, в основата си състоянието се свързва с инсулинова резистентност. Обикновено инсулинът, произвеждан от панкреаса, улеснява навлизането на захарта от кръвния поток в клетките. Там тя служи като източник на енергия.
При захарен диабет тип 2 обаче клетките на организма стават резистентни към действието на инсулина. Едновременно с това често се наблюдава спад в способността на панкреаса да произвежда достатъчно инсулин, за да се бори с тази резистентност. Това от своя страна води до недостатъчни нива на инсулин за ефективното регулиране на кръвната захар.
Рискови фактори
Рисковите фактори свързани с диабет тип 2 могат да се разделят на две основни групи – контролируеми и неконтролируеми. Първите са тези, върху които човек има известен контрол и са главно свързани с начина му на живот. Вторите обаче са тези, които за съжаление не подлежат на човешкия контрол.
Ето и кои са те:
Неконтролируеми:
- Възраст: състоянието засяга хора от всякакви възрасти, въпреки това то най-често се среща при хора над 45 годишна възраст.
- Семейна история: хора, чиито родители страдат от диабет са изложени на по-голям риск от развитие на заболяването.
- Генетична предразположеност: определени генни мутации могат да направят някои хора по-предразположени към развитието на диабет тип 2.
Контролируеми:
- Наднормено тегло: прекомерното количество телесни мазнини, особено в областта на корема, е основен рисков фактор за диабет тип 2.
- Заседнал начин на живот: липсата на редовна физическа активност увеличава риска от развитие на заболяването. Редовните упражнения могат значително да помогнат за подобряване на инсулиновата резистентност.
- Лоши хранителни навици: нездравословното хранене с диета богата на захари, преработени храни, мазнини и други може да допринесе за покачване на теглото, а с него и инсулиновата резистентност.
- Гестационен диабет: този тип диабет се развива по време на бременност. Неговата поява се свързва с увеличен риск от развитие на диабет тип 2 на по-късен етап от живота на жената.
- Високо кръвно налягане: познато още като хипертония е друг фактор, който нарушава способността на организма да използва ефективно инсулина.
- Висок холестерол: високите нива на холестерол могат да влошат чувствителността на клетките към инсулина, с което да затруднят неговото усвояване.
- Тютюнопушене и алкохол: прекомерната употреба на никотин и консумацията на алкохол могат да допринесат за нарушената способност на организма да регулира ефективно кръвната захар, с което да увеличат риска от развитие на диабет тип 2.
- Стрес: може да повлияе нивата на кръвната захар и инсулиновата резистентност, като потенциално да увеличи риска от развитие на диабет тип 2.
Наличието на един или повече рискови фактори не означава, че непременно човек може да развие диабет тип 2.
До какви усложнения може да доведе диабет тип 2?
Заболяването засяга важни органи и системи, включително сърцето, кръвоносните съдове, нервната система, очите и бъбреците. Освен това факторите, които увеличават риска от диабет, са рискови фактори и за други сериозни заболявания.
Ето защо нелекуваният диабет може да доведе до сериозни усложнения като:
- Диабетна кетоацидоза: вероятно най-тежкото усложнение на диабета. Макар и по-често срещано при диабет тип 1, може да се наблюдава и при диабет тип 2. Характерни за него са опасно високите нива на кръвна захар, кетони или киселини, поради липса на достатъчно инсулин. Състоянието може да доведе до диабетна кома, а дори и до смърт.
- Сърдечни заболявания: диабетът се свързва с повишен риск от развитието на инсулт, високо кръвно налягане, както и стесняване на кръвоносните съдове познато като атеросклероза.
- Проблеми със слуха: високите нива на глюкоза могат да увредят малките кръвоносни съдове и нервите във вътрешното ухо. Това от своя страна води до проблеми със слуха, а ако те не бъдат третирани навреме дори и го трайна загуба на слуха.
- Сънна апнея: диабетът може да повиши риска от развитие на сънна апнея. Главно това се дължи на наднорменото тегло на засегнатия или на други усложнения, до които високата кръвна захар води като например увреждане на нервите.
- Заболявания на бъбреците: с течение на времето високите нива на кръвната захар могат да увредят малките кръвоносни съдове в бъбреците, което води до бъбречна дисфункция, а в тежки случаи дори и до бъбречна недостатъчност.
- Проблеми със зрението: високите нива на кръвна захар могат да увредят кръвоносните съдове в ретината, което да доведе до проблеми със зрението и дори до слепота, ако не се лекува.
- Увреждане на нервите: с течение на времето диабетът може да увреди или унищожи нервите. Това от своя страна води до изтръпване, мравучкане, парене, болка или евентуална загуба на чувствителност в крайниците. Освен това могат да бъдат засегнати и други неври, които отговарят за различни телесни функции.
- Заболявания по кожата: диабетът отслабва имунната система на засегнатия, като го прави по уязвим към развитието на бактериални или гъбични инфекции по кожата. Освен това заболяването може да доведе до появата на тъмни петна по кожата.
Как се поставя диагноза диабети тип 2?
Диагностицирането на заболяването се извършва чрез комбинация от различни методи. Те най-често включват:
- Снемане на анамнеза: лекарят разпитва подробно пациента за неговите оплаквания както и за медицинската му история.
- Физически преглед: при него лекарят прави оглед на общото здравословно състояние на пациента следейки за наличието на характерни за диабет тип 2 белези.
- Изследване на гликиран хемоглобин (HbA1c): е сред основните изследвания за диагностициране на диабет. С него се измерват средните нива на кръвната захар през последните два до три месеца. Референтните стойности при него се интерпретират в проценти както следва:
– От 4% до 5.6 % се считат за нормални нива на кръвната захар
– Между 5.7 % и 6.4 % се определят като повишен риск от развитие на захарен диабет
– Над 6.5 % отчетени при две отделни изследвания индикират наличието на диабет - Изследване на кръвна захар на гладно: както името подсказва, този тест цели да измери нивата на кръвната захар на гладно. За целта пациента трябва да не приема храна поне 8 часа преди теста. Стойностите на кръвната захар за диабет тип 2 в България се изразяват в милимол на литър кръв. Интерпретират се както следва:
– По-малко от 5.5 mmol/L се считат за нормални стойности на кръвната захар
– Стойности между 5.5 и 6.5 mmol/L се наблюдават при преддиабет
– Стойности над 7 mmol/l при две отделни изследвания показват наличието на диабет
- Случайно измерване на кръвна захар: при това изследване кръвните проби се вземат в случаен момент без значение когато пациента е ял за последно. Изследването не изисква предварителна подготовка, като може да се извърши по всяко време на деня. Стойностите на кръвната захар при това изследване надхвърлящи 11.1 mmol/L показват наличието на диабет.
- Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ): това изследване се провежда след гладуване от поне 10 часа, но не повече от 16 часа. Нивата на кръвната захар се измерват, след което на пациента се предоставя разтвор със захар. След като бъде изпит разтвора следват измервания на нивата на кръвната захар на определени интервали от време. Този тест се използва за установяване на захарен диабет тип 1 и 2, както и за гестационен диабет.
Има ли лечение за диабет тип 2?
Към момента няма наличен лек за заболяването. Редица добри практики биха могли да повлияят симптомите и да доведат пациента до ремисия с нормални стойности на кръвната му захар.
На пациентите с диабет тип 2 често се препоръчва:
Промяна в начина на живот
- Здравословно хранене: балансираното и здравословно хранене е от съществено значение. Хората с диабет тип 2 трябва да следят приема на въглехидрати, да се фокусират върху пълноценни храни богати на витамини, минерали и фибри и да контролират размера на порциите.
- Редовна физическа активност: редовните физически упражнения помагат за подобряване на инсулиновата резистентност и понижаване на нивата на кръвната захар. Препоръчителни са поне 30 минути физическа активност с умерена интензивност всеки ден.
- Поддържане на здравословно тегло: редуцирането на теглото дори с 5 или 10% може да окаже значително благоприятно въздействие и да подобри контрола на кръвната захар.
Прием на медикаменти
Възможно е лекуващият лекар да назначи медикаментозна терапия с лекарства от различни класове. Те имат за цел да регулират кръвната захар, както и да подобрят чувствителността на клетките към инсулина, така че тялото да го използва по-ефективно. Сред най-използваните медикаменти са метформин, сулфанилурейни лекарства, дипептидил пептидаза 4 инхибитори, и други.
Инсулинова терапия
Някои хора с диабет тип 2 имат нужда от инсулинова терапия. В случаи, че другите методи не постигнат желания ефект, лекарят може да назначи инсулинова терапия. Съществуват различни видове инсулин. Вашият лекуващ лекар следва да определи подходящия вид, доза, както и график за прием спрямо личните ви нужди. Повечето видове инсулин се приемат чрез инжектиране.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате някой от характерните за диабет симптоми е препоръчително да се консултирате с лекар.
Профилактика
Основна роля за профилактиката на захарен диабет тип 2 са редовните контролни прегледи и изследвания. Те са от ключово значение за навременното диагностициране на заболяването. Неконтролираният диабет може да доведе до сериозни усложнения, които могат да повредят сърцето, бъбреците, мозъка, очите и други органи.
Превенция
За щастие съществуват добри практики, които биха могли да спомогнат за превенцията или забавянето на диабет тип 2. Те са приложими предимно за случаите, в които заболяването не е следствие на неконтролируеми рискови фактори, като непример генетика.
Основните методи за превенция са:
- Поддържане на здравословно тегло е една от най-ефективните практики за редуциране на риск от развитие на диабет тип 2.
- Пълноценно и балансирано хранене с диета богата на пълнозърнести храни, плодове, зеленцучи, здравословни мазнини и др. Този тип хранене спомага значително за постигането и поддържането на нормално тегло.
- Редовна физическа активност е още един метод, който се препоръчва за предпазване от диабет тип 2.
- Поддържане на нормално кръвно налягане. Средните стойности за здрав възрастен човек трябва да са под 120/80 mm Hg и над 90/60 mm Hg.
- Отказ от тютюнопушене може значително да намали риска от поява на диабет тип 2.
- Редуциране на консумацията на алкохол също може да повлияе благоприятно на нивата на кръвната захар.
Здравословният начин на живот е в основата на превенцията не само на диабет тип 2, но и на много други заболявания. Подходящият хранителен режим и редовната физическа активност вършат чудеса дори и вече да сте диагностицирани със заболяването. В днешно време случаите на хора със захарен диабет нарастват светкавично в световен мащаб. Затова е необходимо да се добре запознати със заболяването и рисовките фактори, които могат да доведат до него.
Източници:
Ehtasham Ahmad, Soo Lim, Roberta Lamptey, David R Webb, Melanie J Davies, Type 2 diabetes, The Lancet, Volume 400, Issue 10365, 2022, Pages 1803-1820, ISSN 0140-6736, https://doi.org/10.1016/S0140-6736(22)01655-5.
Olokoba AB, Obateru OA, Olokoba LB. Type 2 diabetes mellitus: a review of current trends. Oman Med J. 2012 Jul;27(4):269-73. doi: 10.5001/omj.2012.68. PMID: 23071876; PMCID: PMC3464757.