Съдържание:
- Какво представлява мастоидит?
- Видове мастоидит
- Какви са типичните за мастоидит симптоми?
- Какви са причините за поява на мастоидит?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе мастоидит?
- Как се поставя диагноза мастоидит?
- Има ли лечение за мастоидит?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява мастоидит?
Мастоидитът представлява инфекция засягаща голямата кост зад ухото, позната още като мастоиден израстък. Основният причинител за появата на този възпалителен процес са инфекциите в средното ухо.
Мастоидитът може да засегне хора от всякакви възрасти, но най-често се наблюдава при деца на възраст под две години. В миналото заболяването е било много по-често срещано, като дори е било водеща причина за смъртност при децата.
За щастие в днешно време се е превърналo в рядкост благодарение на антибиотици и ваксини, които се борят успешно с инфекциите, които могат да допринесат за развитието му.
Въпреки това, сериозността на мастоидитът не бива да се подценява. Ако не бъде лекуван навреме или правилно, той може да доведе до тежки усложнения, най-сериозното от които е загубата на слух.
Видове мастоидит
Заболяването се дели основно на два вида:
- Остър мастоидит: представлява рядко срещано усложнение на различни ушни инфекции, като например среден отит. Може да възникне и като следствие от травма в тази област. Следва да се третира незабавно с антибиотици, като обикновено отшумява за около месец след започване на лечение.
- Хроничен мастоидит: протича с продължително възпаление или инфекция на мастоидната кост. Често е резултат от повтарящи се или неправилно лекувани ушни инфекции. Лечението отново включва предимно антибиотици, с тази разлика, че може да продължи с месеци. Ако този метод не бъде успешен може да се прибегне и до оперативно лечение.
Какви са типичните за мастоидит симптоми?
В повечето случаи първите признаци се наблюдават дни или дори седмици, след развитието на инфекцията. Симптомите могат да се различават леко в зависимост от вида мастоидит, но най-често включват:
- Силна болка в ухото
- Висока температура
- Подуване и зачервяване зад ухото
- Изтичане на секрет подобен на гной или жълта на цвят течност от ухото
- Проблеми със слуха
- Главоболие
- Шум в ушите
- Раздразнителност особено изявена при малките деца и кърмачетата
Какви са причините за поява на мастоидит?
Преди да разберем какво точно причинява развитието на заболяването нека се запознаем със структурите, които засяга то.
Както бе споменато в началото, мастоидитът е инфекция, която засяга мастоидната кост. Тя е част от човешкия череп и се намира зад ухото. Изградена е от мрежа от малки пространства изпълнени с въздух подобно на пчелна пита. Тях наричаме мастоидни въздушни клетки.
Те са свързани със средното ухо, пространството намиращо се зад тъпанчето. Основната им роля е да регулират налягането в ухото и оттичането на течностите в него. Когато тези клетки са заразени или се възпалят се наблюдава развитието на мастоидит.
Основният причинител са инфекции развиващи се в средното ухо. В голяма част от случаите се касае конкретно за среден отит. Когато инфекцията се разпространи от средното ухо в съседните мастоидни клетки това води до тяхното възпаление.
Причинителите на подобен тип ушни инфекции най-често са бактерии от вида пневмококи, стрептококи и по-рядко грам-отрицателни бактерии или стафилококи.
Рискови фактори
Факторите играещи роля за развитието на мастоидит са:
- Възраст: основният рисков фактор е възрастта, тъй като заболяването засяга предимно кърмачета и деца на възраст под две години. Това е така поради редица фактори като недоразвита структура на ухото, все още слаба имунна система, и други.
- Неправилно лекувани ушни инфекции: късното или неправилно третиране на възпаленията в ухото могат да увеличат риска от развитие на мастоидит.
- Респираторни инфекции: и по-конкретно тези на горните дихателни пътища като грип или синузит също могат да доведат и до ушни инфекции, а от там и до мастоидит.
- Отслабена имунна система: вследствие на различни заболявания като например ХИВ / СПИН или прием на медикаменти подтискащи имунната система могат да увеличат риска от развитие на инфекции.
- Излагане на вторичен тютюнев дим: се счита за неблагоприятно за здравето на човек, тъй като може да доведе до развитието на инфекции включително и такива в ушите.
До какви усложнения може да доведе мастоидит?
Ако не бъде лекуван навреме или правилно, мастоидитът може да доведе до сериозни усложнения. Те най-често са свързани с ухото и тъканите около него. Ето и някои от най-често срещаните:
- Разрушаване на мастоидната кост
- Образуването на абсцес
- Разпространяване на инфекцията извън мастоидната кост
- Засягане на лицевия нерв, който преминава през мастоидната кост
- Частнична или трайна загуба на слуха
- Менингит
Как се поставя диагноза мастоидит?
Диагностицирането на мастоидит става въз основа на данните получени от:
- Анамнеза: лекарят разпитва пациента подробно за симптомите ми както и за медицинската му история.
- Физически преглед: лекарят преглежда внимателно пациента като търси характерните признаци за мастоидит. Те включват изменения на меките тъкани зад ухото, увисване на ушната мида, болезненост при досковане на областта зад ухото, и други.
- Отоскопия: при този метод лекарят използва специален инструмент, познат още като отоскоп, с който се оглежда вътрешността на ухото. Търсят се белези на зачервяване на слуховия канал или наличието на гной или течност в него.
- Изследване на ушен секрет: ако бъде установен наличието на секрет в ухото, то част от него може да бъде взета и изследвана за да се установи наличието на инфекция.
- Кръвни изследвания: лекарят може да назначи и кръвни изследвания, с които да провери за наличието на инфекция или друг възпалителен процес в тялото.
- Образни изследвания: като компютърна томография, могат да дадат още по-точни сведения за евентуални нарушения в костта вследствие на заболяването.
Има ли лечение за мастоидит?
Ако бъде диагностициран навреме, мастоидитът може да бъде излекуван успешно с правилното лечение. Като най-често предписваното лечение включва прием на антибиотици и кортикостероиди. Ето защо е изключително важно заболяването да бъде открито в началните си стадии.
По-тежките случаи на мастоидит изискват оперативно лечение, което може да бъде:
- Тимпанопластика: представлява хирургична корекция на тъпанчето с цел неговото възстановяване.
- Мирингопластика:
- Мастоидектомия: при тази операция се отстранява възпалението прогресирало в мастоидната кост.
Кога да посетим лекар?
Ако подозирате, че вие или вашето дете може да имате мастоидит е добре да се консултирате с лекар. Колкото по-рано диагностицирате заболяването, толкова по-големи шансове имате за успешно лечение без нуждата от оперативна намеса.
Профилактика
Основен похват при профилактиката за мастоидит са редовните прегледи при отоларинголог (специалист УНГ). Ваксинацията на деца е също ефективен похват в борбата срещу заразяването с бактериални инфекции.
Заболяването показва първите си симптоми дни след като инфекцията се е разразила. Затова е важно дори и при най-леките симпотми да се консултирате с лекар, който да ви помогне за третирането на потенциална инфекция преди да се превърне в мастоидит.
Превенция
Превенцията на развитието на ушни инфекции е основният похват за предотвратяване на развитието на мастоидит. Ето някои добри практики, които може да предприемете:
- Поддържане на добра хигиена чрез щателно измиване на ръцете с топла вода и сапун, за да се предотврати разпространението на бактерии и инфекции.
- Кърменето е от ключово значение, тъй като то спомага за засилване на имунната система на бебета. Тъй като те са подложени на по-голям риск от развитие на ушни инфекции и мастоидит, кърменето може да спомогне за намаляването на това.
- Правилното третиране на ушни инфекции с помощта на специалист е важно за превенцията на мастоидит.
- Взимане на предпазни мерки при плуване също играе роля в превенцията от развитие на ушни инфекции. Носенето на тапи за уши може да предотврати навлизането на вода в ушите, която понякога може да доведе до развитието на ушни инфекции.
Мастоидитът се развива, когато обикновените инфекции на средното ухо не се лекуват правилно или навреме. За щастие в днешно време разполагаме с ваксини и антибиотици, които помагат значително в борбата с инфекции на средното ухо, които са и причината за мастоидит. От изключителна важност е да потърсите лекарска помощ, особено ако подозирате че вашето дете проявява симптоми на ушна инфекция. По този начин може да си гарантирате успешното лечение на заболяването, както и предотвратяването на по-сериозни усложнения.
Източници:
Avi Khafif, Doron Halperin, Ilan Hochman, Reuven Gertler, Itzhak Poria, D. Shindel, Gabi Marshak, Acute mastoiditis: A 10-year review, American Journal of Otolaryngology, Volume 19, Issue 3, 1998,
Pages 170-173, ISSN 0196-0709, https://doi.org/10.1016/S0196-0709(98)90083-7.
Palva, T., Virtanan, H., & Mäkinen, J. (1985). Acute and latent mastoiditid in children. The Journal of Laryngology & Otology, 99(2), 127-136. doi:10.1017/S0022215100096407