Съдържание:
- Какво е скарлатина?
- Какви са характерните за скарлатина симптоми?
- Какви са причините за поява на скарлатина?
- Рискови фактори
- Усложнения при скарлатина
- Как се поставя диагноза скарлатина?
- Има ли лечение за скарлатина?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е скарлатина?
Скарлатината е остра бактериална инфекция, причинена от бета-хемолитични стрептококи от група А (Streptococcus pyogenes). Заболяването засяга предимно деца на възраст между 5 и 15 години.
Характерни за скарлтината признаци са червен обрив, висока температура, възпалено гърло и зачервен език, познат още като “малинов език”. Възможно е да бъдат засегнати и други органи като бъбреците, ставите, белите дробове или централната нервна система, тъй като стрептококовите бактерии отделят специфични токсини.
В миналото скарлатината е била доста по-често срещано заболяване, но с появата на антибиотиците нейната честото значително е намаляла. Ако подозирате, че детето ви е заразено е важно незабавно да потърсите лекарска помощ, за да предотвратите появата на усложнения.
Веднъж прекарана скарлатина не гарантира придобиване на траен имунитет. Възможно е заболяването да се повтори на по-късен етап.
Какви са характерните за скарлатина симптоми?
Инкубационният период обикновено е кратък и варира от 2 до 4 дни след излагането на бактериите. Появата на симптомите обаче може да отнеме малко повече време.
Характерните симптоми на скарлатината включват:
- Червен обрив, под формата на дребни петънца. Появява се най-напред зад ушите, в областта на шията и горната част на гръдния кош, лактите и слабините и след което се разпространява до други зони от тялото.
- Висока температура
- Болезнено гърло
- Зачервен език (малинов език)
- Промени в устната кхина като поява на ангина, увеличени сливици, зачервени устни, и др.
- Главоболие
- Гадене и повръщане
- Втрисане
- Умора и отпадналост
- Липса на апетит
- Болки в мускулите на цялото тяло
- Подути лимфни възли в областта на шията
- Раздразнителност
- Нарушения на съня
Доброто познаване на характерните за заболяването признаци може да спомогне за ранното откриване на инфекцията.
Какви са причините за поява на скарлатина?
Скарлатината се причинява от Грам-положителни бактерии от рода стрептококи група А. Тези бактерии обикновено се срещат в гърлото и по кожата, като различните щамове могат да причинят редица инфекциозни заболявания, вариращи от леки до тежки. Бактериите не са особено устойчиви извън човешкото тяло, тъй като показват чувствителност към топлина, дезинфектанти и изсушаване.
Повечето бактерии от този вид произвеждат ензими и токсини, сред които и еритрогенния токсин, отговорен за характерния обрив при скарлатината. Други токсини отделяни от стрептококи от група А могат да доведат до усложнения засящи други органи. Въпреки че скарлатината засяга предимно гърлото и кожата, не е изключено инфекцията да обхване и други органи.
Бактериите са изключително заразни като основният механизъм за предаването им е по въздушно-капков път. Това става най-често при контакт със заразен. Възможно е предаването на инфекцията да стане и при контакт със заразена храна или предмети и последващо докосване на устата или носа, макар че това е по-рядко срещано.
Рискови фактори
Основните рискови фактори за скарлатина са:
- Възраст: скарлатината се среща най-често при деца на възраст между 5 и 15 години, въпреки че всеки може да бъде засегнат.
- Близък контакт: близкият контакт с човек, който има стрептококова инфекция или скарлатина, може да увеличи риска от предаване на инфекцията.
- Наличие на стрептококова инфекция: скорошна или нелекувана стрептококова инфекция, например такава в гърлото, може да увеличи риска от развитие на скарлатина.
- Затворени помещения: тесният контакт с много деца в затворени помещения като детски градини, училища, занимални, или други заведения, значително увеличава риска от разпространение не само на скарлатина, но и на други вирусни и бактериални инфекции.
- Лоши хигиенни навици: липсата на подходяща хигиена, като редовно миене на ръце, увеличава риска от заразяване с инфекцията.
Усложнения при скарлатина
В миналото скарлатината е била причина за детска смъртност. В днешно време обаче прогнозите за протичането ѝ за значително по-добри, без да се стига до сериозни усложнения.
Разбира се, тяхното развитие не е изключено, дори и при привидно здрави пациенти с лека форма на заболяването. Ето и някои от възможните усложнения:
- Разпространение на инфекцията: ако скарлатината не бъде лекувана правилно или навреме тя може да се разпространи и до други части на тялото като синусите, белите дробове, бъбреците, ставите, мускулите, и др.
- Постстрептококов гломерулонефрит: представлява възпалително заболяване, което засяга бъбреците. Появява се след наличието на стрептококова инфекция, включително и скарлатина.
- Ревматична треска: скарлатината може да доведе в редки случаи и то ревматична треска. Тя води до възпаление на ставите, кожата, очите, сърцето, и други органи.
- Ушни инфекции: нелекуваната скарлатина може да се разпространи до структурите на вътрешното ухо, с което да доведе до ушни инфекции.
- Синузит: ако скарлатината се разпространи до синусите, тя може да доведе до тяхното възпаление, и синузит.
- Пневмония: тежките случаи на скарлатина могат да доведат до усложнения засягащи белите дробове като пневмония.
Как се поставя диагноза скарлатина?
Когато заболяването протича с характерните си симпотми, диагностицирането не е особено трудна задача за оптините специалисти дори и на пръв поглед. Въпреки това понякога скарлатината може да протича атипично. И в двата случая е необходимо да се подходи отговорно като се постави точна диагноза.
Най-често използваните диагностичини методи за установяването на скарлатина са:
- Снемане на анамнеза: лекарят задава поредица от въпроси касаещи симптомите на пациента, рисковите фактори, както и медицинската му история.
- Физически преглед: следва обстоен физически преглед, с който лекарят цели да установи наличието на характерни за скарлатината признаци като обрив, възпалено гърло, подути шийни лимфни възли, и други.
- Гърлен секрет: лекарят може да вземе секрет от гърлото, който да се изследва за наличието на стрептококови бактерии от група А.
- Кръвни изследвания: лекарят може да назначи изследването на няколко различни показателя, с което да установи наличието на инфекция в организма.
- Бърз тест за стрептококи: с него могат да се открият антигени на стрептококи от група А чрез взети проби от гърлото. Осигурява бързи резултати в рамките на 15 минути и се използва като помощно средство при диагностицирането на скарлатина.
Има ли лечение за скарлатина?
Лечението на скарлатината обикновено е насочено към справяне с инфекцията и облекчаване на симптомите с цел осигуряване комфорта на пациента. Най-често използваните методи за лечение на скарлатина включват:
- Антибиотици, най-често от групата на пеницилините с продължителен прием от около 10 дни
- Болкоуспокояващи лекарства съдържащи ибупрофен, парацетамол, аналгин, и др.
- Активна почивка
- Прием на достатъчно течности и питателна храна
- Изолиране на болния с цел предотвратяване на разпространението на инфекцията
От особено значение е да бъде завършен пълният курс на лечение с антибиотици, дори ако симптомите се подобрят преди края на лечението. Това гарантира пълното елиминиране на бактериите, както и намаляването на риска от повторна появя или усложнения.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате поява на характерните симптоми за скарлатина у вашето дете или вас самите е добре незабавно да се консултирате с лекар. Своевременната реакция е от ключово значение за успешното лечение на заболяването.
Профилактика
Към момента не съществува специална ваксина за скарлатина. Профилактиката се свежда основно до доброто познаване на заболяването, характерните за него симптоми и рискови фактори.
Редовните прегледи при педиатър също са препоръчителни особено при по-малките деца.
Превенция
Превенцията от скарлатина до голяма степен се свежда до ограничаването на рисковите фактори, които могат да увеличат шанса от заразяване с инфекцията. Някои добри практики включват:
- Добри хигиенни навици с редовно измиване на ръцете с топла вода и сапун, особено преди хранене.
- Избягване на близък контакт с болни и потенциално заразени.
- Избягване на споделяне на лични предмети с други хора.
- Покриване на устата и носа при кашляне или кихане.
Макар и да крие някои опасности, скарлатината е сравнително лесно за овладяване заболяване при стриктно спазване на лекарските препоръки. Ранното разпознаване на симптомите, както и навременното поставяне на диагноза са основните стъпки към бързото възстановяване.
Източници:
Pardo S, Perera TB. Scarlet Fever. [Updated 2023 Jan 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507889/
Victor Haruo Matsubara, Janina Christoforou, Lakshman Samaranayake, Recrudescence of Scarlet Fever and Its Implications for Dental Professionals, International Dental Journal,Volume 73, Issue 3, 2023, Pages 331-336, ISSN 0020-6539, https://doi.org/10.1016/j.identj.2023.03.009. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002065392300062X)