Съдържание:
- Какво е синдром на неспокойните крака?
- Какви са характерните за синдром на неспокойните крака симптоми?
- Какви са причините за поява на синдром на неспокойните крака?
- Рискови фактори
- Усложнения при синдром на неспокойните крака
- Как се поставя диагноза синдром на неспокойните крака?
- Има ли лечение за синдром на неспокойните крака?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е синдром на неспокойните крака?
Синдромът на неспокойните крака (СНК) е неврологично състояние, което се характеризира с неконтролируема нужда за движение на краката.
Проявява се главно през нощта, което е и причината за поява на повишена сънливост, усещане за недоспиване, проблеми със съня, и други. Въпреки това състоянието може да се наблюдава и през деня, особено след продължително седене.
Синдромът на неспокойните крака засяга приблизително около 5% до 10% от населението, от които предимно жени и възрастни хора. Може да се появи в допълнение с други разстройства на съня като сънна апнея, инсомния, нарколепсия, и други.
Какви са характерните за синдром на неспокойните крака симптоми?
Храктерните за синдром на неспокойните крака признаци могат да варират по тежест и проявление при всеки човек. Най-общо те включват:
- Неприятно усещане в краката
- Крампи
- Изтръпване и мравучкане
- Чувство за сърбеж
- Усещане на парене
- Желание за разтягане или раздвижване на краката
- Повишена сънливост през деня
- Трудности с концетрацията
- Честа смяна в настроенията
- Проблеми със съня
Симптомите се проявяват най-често, когато тялото е в покой. Ето защо те се обострят предимно през нощта по време на сън. Въпреки това е възможно да се проявяват и през деня, особено при ситуации на стрес и емоционално напрежение.
Какви са причините за поява на синдром на неспокойните крака?
Причините за появата на състоянието не са напълно ясни. Според различни проучвания множество фактори могат да доведат до появата на синдром на неспокойните крака.
Някои от най-често спряганите причини са:
- Генетично предразположение: някои гени предавани в поколенията могат да играят важна роля в развитието на състоянието.
- Недостиг на желязо: ниските нива на желязо в определени области на мозъка също се свързват с развитието на заболяването.
- Аномалии на централната нервна система (ЦНС): тъй като заболяването се характеризира като неврологично, се смята че определени аномалли в ЦНС могат да причинят неговата поява.
- Употреба на стимуланти: прекомерният прием на някои лекарства, както и на кофеинови напитки и алкохол също се свързва с проява на синдрома на неспокойните крака.
Рискови фактори
Съществуват няколко фактора, които могат да увеличат риска от развитие на синдрома на неспокойните крака. Ето кои са те:
- Пол: жените са два пъти по-склонни от развитие на СНК, отколкото мъжете.
- Възраст: състоянието е по-често срещано при възрастни хора, макар че може да се развие във всяка възраст.
- Фамилна обремененост: хората, чиито роднини от първа линия са били диагностицирани със СНК са изложени на по-голям риск от заболяване.
- Бременност: някои жени развиват синдрома на неспокойните крака по време на бременност, особено в последния триместър. Състоянието обикновено отшумява след раждането, но може да се прояви отново на по-късен етап от живота на жената.
- Хронични заболявания: като периферна невропатия, диабет, бъбречна недостатъчност или недостиг на желязо могат да доведат до синдром на неспокойните крака.
- Употреба на някои медикаменти: като лекарства против гадене и повръщане, антидепресанти и други могат да отключат или да влошат симптомите на заболяването.
- Високи нива на стрес: са също често срещан фактор, който повишава риска от развитие на СНК или от засилване на симптомите на вече налично заболяване.
Усложнения при синдром на неспокойните крака
Сам по себе си синдромът на неспокойните крака не води до сериозни здравословни усложнения.
Въпреки това, ако симптомите му не бъдат овладяни, те могат да влошат качеството на живот на засегнатия. Предвид, че се проявява предимно вечер, СНК може да доведе до висока сънливост през деня. Това от своя страна води до намалена концентрация и неспособност за изпълнение на ежедневни дейности.
Често страдащите от СНК развиват депресия, тревожност или други емоционални разстройства вследствие на симптомите, които състоянието предизвиква.
Как се поставя диагноза синдром на неспокойните крака?
Диагностицирането на синдрома на неспокойните крака се осъществява чрез:
- Снемане на анамнеза: е първата стъпка при всеки клиничен преглед. Лекарят задава подробни въпроси за симптомите на пациента, както и за неговата медицинска история.
- Физически преглед: е втората основна стъпка, чиято основна цел е оценката на физическото състояние на пациента. Лекарят следи за характерните за СНК признаци, които могат да бъдат достатъчно основание за поставяне на диагноза.
- Полисомнография: ако все пак лекарят изпитва затруднения в диагностицирането е възможно да назначи и полисомнография, с която да се изключат други причинители на нарушенията на съня.
- Други изследвания: в някои случаи могат да бъдат назначени различни кръвни изследвания, които да проверят нивата на желязо в тялото. В допълнение лекарят може да назначи и образни изследвания, за да се отхвърлят съмнения за други заболявания с подобни симптоми.
Поставянето на диагноза СНК често се базира на някои от следните четири критерии:
- Постоянна нужда за движение на краката, обикновено придружена от дискомфорт
- Нуждата или дискомфорта се появяват или се влошават в спокойно състояние на краката
- Симптомите се облекчават частично или напълно при движение на краката
- Симптомите следват циркаден ритъм, като се влошават през нощта
Има ли лечение за синдром на неспокойните крака?
Подходящото лечение за синдром на неспокойните крака, често зависи от неговите причинители.
Ако състоянието е следствие от друго подлежащо заболяване, то тогава лечението е насочено към овладяване на този проблем. В случаите, в които СНК е причинен от недостиг на желязо на пациентите се изписват специални медикаменти и хранителни добавки. С тяхна помощ нивата на желязо могат да бъдат нормализирани, а симптомите овладяни.
На засегнатите също се препоръчва и промяна в начина на живот. Подобряване на хранителните навици, редовната физическа активност, както и усвояване на практики за редуциране на стреса са от ключово значение за овладяване на симптомите на СНК.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате някой от горепосочените симптоми за по-продължителен период от време е добре да се консултирате със специалист.
Превенция
Превенцията на заболяването не винаги е възможна, тъй като точните механизми за неговата проява не са напълно ясни. Някои добри практики обаче могат да помогнат за редуцирането на риск от развитие на СНК. Те са:
- Пълноценно и балансирано хранене с храни богати на желязо и магнезий
- Редовна физическа активност за подобряване на общия тонус на тялото
- Овладяване на стреса чрез йога, медитажия, или други подобни практики
- Установяване на добра хигиена на съня
- Овладяване на подлежащи заболявания, които биха могли да отключат синдром на неспокойните крака
Синдромът на неспокойните крака е все по-често срещано заболяване в днешно време. Въпреки това, състоянието често остава неглижирано или късно диагностицирано. Затова е важно да сте добре запознати с характерните за него симптоми и рискови фактори. Колкото по-рано се открие СНК, толкова по-възможно е да се предотвратят евентуални нарушения.
Източници:
Wolfgang H. Oertel, Karin Stiasny-Kolster, CHAPTER 37 – RESTLESS LEGS SYNDROME, Editor(s): Anthony H.V. Schapira, Edward Byrne, Salvatore DiMauro, Richard S.J. Frackowiak, Richard T. Johnson, Yoshikuni Mizuno, Martin A. Samuels, Stephen D. Silberstein, Zbigniew K. Wszolek, Neurology and Clinical Neuroscience, Mosby, 2007, Pages 471-485, ISBN 9780323033541, https://doi.org/10.1016/B978-0-323-03354-1.50041-9. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780323033541500419)