Съдържание:
- Какво е нарколепсия?
- Какви са симптомите при нарколепсия?
- Какви са причините за поява на нарколепсия?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе нарколепсия?
- Как се поставя диагноза нарколепсия?
- Има ли лечение за нарколепсия?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е нарколепсия?
Нарколепсията е изключително рядко срещано хронично неврологично заболяване, което засяга мозъка на човек и способността му да избира, кога да заспи и да се събуди. Хората, страдащи от нарколепсия, изпитват висока сънливост през голяма част от ежедневието си.
Нарколепсията е вродена, като обикновено се разграничават два пика. Първият и по-често срещаният е около 15-годишна възраст. Вторият, който е и по-рядко срещан между 30 и 40-годишна възраст.
Заболяването не води до сериозни или дългострочни усложнения за физическото здраве на засегнатия. Въпреки това голям брой от страдащите от нарколепсия страдат и от други съпътстващи заболявания на съня като например инсномния, сънна апнея, синдром на неспокойните крака и други.
Какви са симптомите при нарколепсия?
Характерни за нарколепсията признаци са:
Прекомерна съливост през деня
Това обикновено е един от първите признаци за наличието на нарколепсия. Високата сънливост може да окаже негативно влияние върху ежедневието на засегнатия, тъй като често концентрацията му е значително нарушена.
Катаплексия
Един от основните симптоми при нарколепсията е катаплексията. Характеризира се с внезапно отслабване на мускулите и парализа. Обикновено това води до загуба на координация и припадък. Катаплексията най-често е провокирана от силно емоционални състояния като радост, смях, гняв, изненада.
Катаплектичните атаки могат да траят от няколко секунди до няколко минути. Честотата им също е строго индивидуална, тъй като някои хора ги получават веднъж или два пъти годишно, докато други няколко пъти на ден.
Сънна парализа
Друг често срещан за нарколепсията симптом е сънната парализа. Проявява се при около половината от болните. Характерна за нея е краткотрайната загуба на тонус в мускулите и невъзможността за тяхното движение при събуждане или заспиване.
Халюцинации
Халюцинациите са също често срещано явление при около две трети от страдащите от нарколепсия. Те обикновено се проявяват при крайна нужда от сън. Засегнатият може да чува, вижда или изживява нереални неща при заспиване или събуждане.
Други характерни за нарколепсията симптоми са:
- Постоянно будене през нощта
- Замъглено зрение
- Проблеми с паметта
- Главоболие
- Извършване на рутинни задачи без ясно осъзнава
- Депресия
Какви са причините за поява на нарколепсия?
Към момента причините за развитието на нарколепсия не са напълно ясни. Дълго време се е смятало, че до голяма степен в основата ѝ стоят генетични фактори, както и такива от околната среда.
Според последни проучвания се предполага, че нарколепсията се развива като автоимунно заболяване. В този случаи имунната система погрешно атакува клетките в мозъка, произвеждащи невротрансмитера хипокретин. Той играе важна роля за регулирането на съня.
Друга особеност на нарколепсията е начина, по който тя засяга цикличността на съня. Нормално сънят започва с фаза на NREM (
Рискови фактори
Нарколепсията е сложно заболяване, за което са известни малко на брой рискови фактори. Те са:
- Възраст: пикът на заболяването се наблюдава предимно в късните тийнейджърски години, въпреки че може да се развие във всяка една възраст.
- Семейна история: наследствеността също се счита за фактор, който повишава риска от развитие на нарколепсия.
До какви усложнения може да доведе нарколепсия?
Сама по себе си нарколепсията не води до тежки здравословни усложнения. Въпреки това тя може значително да влоши качеството на живот на засегнатия.
Най-често страдащите са застрашени от физически наранявания причинени вследствие на припадъците. От друга страна отслабената концентрация пречи на мотивацията на страдащия при извършването на всякакъв вид активности в ежедневието.
Голяма част от страдащите от нарколепсия също така изпадат в депресия.
Как се поставя диагноза нарколепсия?
Клиничният преглед и подробната анамнеза са от съществено значение за диагностицирането на нарколепсията. Въпреки това заболяването често има сходни симптоми с тези на други неврологични заболявания.
Ето защо единственията начин за поставянето на точна диагноза е чрез извършването на специални тестове и изследвания. Като за начало на пациента може да се наложи да води дневник на съня си. С негова помощ може да се проследят навиците на сън в определен период от време.
Обикновен по-сериозните изследвания се провеждат в специализиран медицински център. Някои от често използваните методи включват:
- Полисомнография: при това изследване се наблюдават различни физиологични параметри по време на сън, включително мозъчна активност, движение на очите, мускулен тонус, сърдечна дейност, и др. То помага да се оценят качеството и количеството на съня, с което да се определи и наличието на дадено заболяване.
- Изследване на ниво на сънливост (MSLT): този тест се назначава с цел измерване на времето, за което човек заспива (латентност на съня). Счита се, че нивото на сънливост се отразява пряко на латентността на съня. Ето защо хората с нарколепсия обикновено имат по-къса латентност на съня.
Има ли лечение за нарколепсия?
Към момента няма специфично лечение за нарколепсия. Препоръчваните от лекарите терапевтични подходи са насочени към овладяване на симптомите и подобряване на качеството на живот на страдащите.
Възможностите за лечение включват:
- Прием на медикаменти: като например антидепресанти, стимуланти на централната нервна система, и други могат да бъдат предписани за лечение на прекомерна сънливост, насърчаване на будно състояние, овладяване на катаплексията и други симптоми.
- Промени в начина на живот като:
- избягване на кофеинови напитки и алкохол непосредствено преди лягане
- избягване на тежки хранения непосредствено преди лягане
- спазването на стриктен режим на съня
- поддържане на добра хигиена на съня
- редовна физическа активност
- практикуване на релаксиращи дейности преди лягане, които могат да помогнат за насърчаване на сънливостта
Кога да посетим лекар?
Понякога може да отнеме години на човек да осъзнае, че страда от нарколепсия.
Ако забележите някой от характерните признаци за заболяването като прекомерна сънливост, слабост в мускълите, халюцинации, и други е препоръчително да се консултирате със специалист.
Превенция
Тъй като към момента причината за появата на заболяването не е напълно ясна е трудно да се определи ефикасна превантивна мярка.
Макар и рядо срещана, нарколепсията е състояние, което може да влоши значително качеството на живот на страдащия. Често хората с нарколепсия остават неразбрани от околните, което ги гара да се изолират все повече, ставайки жертви на състояния като тревожност и депресия.
Ето защо е важно повече хора да разберат за предизвикателствата, които заболяването поставя пред засегнатите. Подкрепата и разбирателството от околните могат значително да подобрят качеството на живот на болните.
Източници:
E. Mignot, L. Lin, Narcolepsy, Editor(s): Larry R. Squire, Encyclopedia of Neuroscience, Academic Press, 2009, Pages 7-14, ISBN 9780080450469, https://doi.org/10.1016/B978-008045046-9.00062-0. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780080450469000620)
Akintomide, Gbolagade & Rickards, Hugh. (2011). Narcolepsy: A review. Neuropsychiatric disease and treatment. 7. 507-18. 10.2147/NDT.S23624.