Съдържание:
- Какво е инсомния?
- Видове инсомния
- Какви са симптомите при инсомния?
- Какви са причините за поява на инсомния?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе инсомния?
- Как се поставя диагноза инсомния?
- Има ли лечение за инсомния?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е инсомния?
Инсомния, позната също като безсъние, е често срещано разстройство на съня. Хората, които страдат от безсъние не спят добре или достатъчно или имат трудности със заспиването. Това от своя страна води до множество трудности през деня като проблеми с концентрацията, сънливост и умора.
Инсомнията засяга множество хора в световен мащаб, като един на всеки трима души страда от безсъние. Нелекувано безсънието може да доведе и до по-сериозни усложнения като сънна апнея, сърдечен удар, диабет тип 2, психоза, и други.
Причините за това състояние могат да са много, като най-често бесзънието може да е резултат на друго заболяване. За щастлие в голяма част от случаите инсомнията се лекува без да представлява проблем за живота на страдащия.
Видове инсомния
Безсънието се дели основно на три вида в зависимост от протичането му. Те са:
- Преходно безсъние: това е най-кратката форма на безсъние, която трае няколко дни. Може да бъде провокирано от фактори като часова разлика, стрес, и други.
- Остро безсъние: наричано още краткосрочно, се характеризира с нарушен сън в период от един до три месеца. Обикновено се свърза със стрес, физическо натоварване или травмиращо събитие.
- Хронично безсъние: познат като дълготрайно безсъние се касае за периоди на нарушен сън траещи повече от три месеца. Най-често се дължи на хронични медицински състояния или заболявания, както и на дългосрочна употреба на лекарства.
Освен според дължината на протичането си, безсънието може да се класифицира и според причината за възникването си. По този критерий безсънието се дели на:
- Първично безсъние: при този вид, проблемите със съня не са пряко свързани с друго медицинско състояние или заболяване.
- Вторнично безсъние: наблюдава се, когато проблемите със съня са породени от друг здравословен проблем, прием на някои медикаменти или употреба на определени вещества.
Какви са симптомите при инсомния?
Хората страдащи от инсомния могат да изпитат някой от следните симптоми:
- Трудности при заспиване
- Често събуждане през нощта
- Невъзможност за повторно заспиване след събуждане
- Сънливост
- Обща умора и отпадналост през деня
- Нарушена концентрация през деня
- Лесна раздразнимост и смяна в настроенията
- Главоболие
Какви са причините за поява на инсомния?
Инсомнията може да възникне вследствие на множество различни причини. В голяма част от случаите безсънието е следствие на друго медицинско състояние или заболяване. Сред основните причинители са:
- Семейна история: някои видове инсомния имат генетичен компонент.
- Стрес: емоционалните и психологически фактори, като тревожност, безпокойство, както и травмиращи преживявания, бременност, и други са сред често срещаните причинители на острото и хроничното безсъние.
- Заболявания: като тези звързани с хронични болки, дихателни нарушения, стомашно-чревни проблеми, неврологични нарушения и други.
- Психични разстройства: като депресия, тревожност, биполярно разстройство, и други.
- Прием на някои лекарства: като антидепресанти, стимуланти, лекарства за високо кръвно налягане и други, могат да нарушат режима на съня и да допринесат за безсъние.
- Фактори на околната среда: като например силен шум или светлина, ниска или висока температура или неудобно легло могат да повлияят каеството на съня, с което да доведат до инсомния.
- Хормонални промени: като хормонален дисбаланс или тези предхождащи менструация,
- Хранене непосредствено преди сън: яденето на големи количества храна непосредствено рпеди лягане може да причини усещане за тежест и да доведе до безсъние.
Рискови фактори
Сред рисковите фактори, които могат да доведат до инсомния са:
- Възраст: безсънието може да се появи във всякаква възраст, но най-често се наблюдава при хора в напреднала възраст над 60 години.
- Работа: касае се главно за работа на нощни смени
- Пътувания: когато човек пътува до дестинации с различни часови зони е възможно да изпита преходно безсъние докато се адаптира към условията на мястото, в което се намира.
- Лоша хигиена на съня: лишаването от необходимите часове сън, лягане в различни часове всеки ден, лош комфорт на мястото за отговорни за нарушаването на качествения сън.
- Прекомерна употреба на електронни устройства: ежедневната работа с компютър, както и използването на телефон непосредствено преди лягане неминуемо повишава нивото на стрес и пречи на здравия и спокоен сън.
- Употреба на никотин, кофеин и алкохол: тези три вещества могат значително да нарушят съня, особено когато се употребяват в прекомерни количества или непосредствено преди лягане.
До какви усложнения може да доведе инсомния?
Продължителната липса на сън пречи на органи като сърцето, мозъка и други части на тялото да функционират правилно. Това от своя страна води до сериозни усложнения като:
- Сърдечно-съдови заболявания
- Отслабена имунна система
- Повишен риск от развитие на диабет тип 2
- Развитие на астма
- Развитие на сънна анпнея
- Психологически и емоционални проблеми
- Влошаване на вече съществуващи медицински състояния и заболявания
- Поява на еректилна дисфункция при мъжете
- Проблеми с паметта
- Злоупотреба с медикаменти, алкохол, наркотици и други субстанции в опит за самолечение
- Повишен риск от затлъстяване
Как се поставя диагноза инсомния?
Обикновено диагностицирането на инсомния включва различни методи. Основните са:
- Снемане на анамнеза: това е първият етап от клиничния преглед, при който лекарят задава подробни въпроси на пациента за неговите симптоми и медицинска история.
- Физически преглед: вторият основен метод включва обстовен преглед. Чрез него лекарят се стреми да открие признаци за заболявания, които биха могли да доведат до безсъние.
- Кръвни изследвания: в допълнение лекарят може да назначи кръвни изследвания на щитовидната жлеза,
- Изследване на съня. ако причината за безсъние не е ясна или имате признаци на друго нарушение на съня, като например сънна апнея или синдром на неспокойните крака, може да се наложи да прекарате една нощ в център за сън. Извършват се тестове за наблюдение и записване на различни дейности на тялото, докато спите, включително мозъчни вълни, дишане, сърдечен ритъм, движения на очите и движения на тялото.
Има ли лечение за инсомния?
Безсънието, особено хроничната му форма, може да изглежда невъзможно за лечение. За щастие инсомнията може да бъде преодоляна стига да се открие точната причина за нея.Освен причината е важно да се определи и вида безсъние.
Препоръчително е страдащите да се въоражат с много търпение, тъй като лечението може да отнеме известно време.
За хората с остро безсъние, например, изпитан метод за лечение е подобряването на хигиената на съня. Някои добри практики за това са:
- Спазване на последователно време за заспиване и събуждане
- Избягване на стимулиращи дейности непосредствено преди сън
- Елиминиране на източниците на стрес
Хроничната инсомния се лекува предимно с когнитивно-поведенческа терапия. Целта ѝ е да установи причините за безсъние и да помогне на страдащия да придобие нови навици свързани със съня. Обикновено терапията се провежда от психолог, който прилага различни методи, като например:
- Контрол на стимулите чрез ограничаване на дейностите, които не са свързани със съня.
- Създаване на стриктен график за спане с органиени дрямки през деня
- Подобряване на обстановката в спалното помещение
- Усвояването на успокояващи техники за отпускане на отделни части на тялото
Според проучвания този тип лечение показва дори по-голяма ефективност от медикаментозното такова.
Възможно е лекуващият лекар да предпише и прием на лекарства, които да смекчат симптомите на безсъние. Те най-често намират приложение в краткосрочен план, тъй като тялото може да привикне към тях.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се консултирате с лекар, ако забелязвате сънливост през деня и умора за по-дълъг период от четири седмици.
Превенция
Лошият начин на живот и вредни навици са сред основните причинители на безсъние. Важно е да сте отговорни към здравето си и да избягвате нещата, които могат да отключат инсомнията.
Сред добрите практики, които биха могли да редуцират риска от безсъние са:
- Редовна физическа активност
- Здравословно хранене и избягването на ядене непосредствено преди сън
- Практикуване на йога и осъзната медитация, както и други техники за релаксация
- Ограничаване на приема на кофеин, никотин и алкохол
- Прием на хранителни добавки съдържащи мелатонин
Проблемите със съня са все по-често срещани при хора от различни възрасти. Стресът от ежедневието и нездравословният начин на живота са сред основните причинители на смущенията в съня. Важно е да не пренебрегвате липсата му, тъй като сънят е жизнено важен за цялостното ви здравословно състояние. Гарантирането на пълноценен сън през нощта може да ви предпазни от развитието на други сериозни медицински състояния и заболявания.
Източници:
PETER J. HAURI, MARY S. ESTHER, Insomnia, Mayo Clinic Proceedings, Volume 65, Issue 6, 1990, Pages 869-882, ISSN 0025-6196, https://doi.org/10.1016/S0025-6196(12)62578-6.