Съдържание:
- Какво трябва да знаем при поява на кръв от ухото?
- Какви са характерните симптоми при кръв от ухото?
- Какво води до поява на кръв от ухото?
- Рискови фактори
- Усложнения при потичане на кръв от ухото
- Как се диагностицира състоянието?
- Лечение при потичане на кръв от ухото
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво трябва да знаем при поява на кръв от ухото?
Кървенето от ухото, наричано също оторагия, е симптом, който може да е резултат от различни състояния, засягащи ушния канал, тъпанчето или средното ухо. Причината за поява на състоянието може да варира от леки наранявания до по-сериозни медицински състояния, които изискват незабавно внимание.
Кървенето може да произлиза от различни части на ухото, включително:
- Външното ухо (вследствие на драскотини, инфекции или травми)
- Средното ухо (от спукване на тъпанчето или инфекции)
- Вътрешното ухо (по-рядко, но може да означава сериозно увреждане)
В зависимост от причината и сериозността, кървенето от ухото може да бъде придружено от болка, световъртеж, загуба на слуха или изтичане на секрет.
За разлика от кървенето от носа, което може да бъде контролирано самостоятелно, оторагията изисква незабавна медицинска намеса.
Установяването на основната причина е от съществено значение за правилното лечение и справяне с проблема.
Какви са характерните симптоми при кръв от ухото?

Кървенето от ухото само по себе си е симптом, но често се проявява заедно с други признаци, които могат да помогнат за идентифициране на основната причина.
В зависимост от тежестта и източника на кървенето симптомите могат да варират. В допълнение към кървенето, други често срещани признаци са:
- Болка в ухото, която може да варира от лек дискомфорт до силно пулсиране
- Загуба на слуха, която може да бъде както частична, така и пълна
- Замайване или световъртеж
- Висока температура и втрисане
- Сърбеж
- Усещане за пълнота в ухото
- Изтичане на течност, ясен, жълт или кървав секрет
- Шум в ушите
Комбинацията от тези симптоми може да даде насоки на лекаря за диагностициране на причината за кървене от ухото.
Какво води до поява на кръв от ухото?
Анатомията на човешкото ухо представлява сложна структура, съставена от три основни части:
- Външно ухо
- Средно ухо
- Вътрешно ухо
Външното ухо включва ушния канал и тъпанчето, които защитават и предават звука. Средното ухо съдържа тъпанчевата мембрана и три малки костици (чукче, наковалня и стреме), които помагат за предаването на звука. Вътрешното ухо е съставено от слуховия и вестибуларния апарат и е отговорно за равновесието и слуха.
Кървене от ухото е налице, когато някоя част на ухото е наранена, инфектирана или засегната от заболяване.
Кървенето може да е резултат от травма на ушния канал, инфекция или други състояния, засягащи структурите вътре в ухото.
Някои от най-честите причини за кървене от ухото включват:
- Травма или нараняване: това може да включва одраскване на ушния канал, удари в ухото или попадането на чужди тела, които увреждат ушния канал или тъпанчето.
- Инфекции на ухото: бактериалните или вирусните инфекции в средното или външното ухо могат да доведат до възпаление и разкъсване на тъпанчето, което да причини кървене.
- Операции или процедури засягащи ушите: всяка медицинска процедура, свързана с ухото, като поставяне на вентилационни тръбички (тимпаностомия) или отстраняване на ушна кал, може да причини леко кървене.
- Инфекции на синусите или дихателните пътища: тежките инфекции на синусите, настинките или дихателните проблеми могат да създадат налягане в ухото, което да доведе до кървене, особено ако има спукване на тъпанчето.
- Хронични инфекции на ухото: повтарящи се инфекции или нелекувани заболявания на ухото могат да доведат до възпаление и спукване на тъпанчето, което да доведе до изтичане на кръв от ухото.
- Тумори или образувания: доброкачествени или злокачествени образувания, като холестеатоми или тумори на ушния канал, могат да причинят кървене, когато навлязат в околните тъкани.
- Баротравма: внезапните промени в налягането, като тези по време на летене или дълбоко гмуркане, могат да причинят кървене в ухото поради разкъсване на тъпанчето.
- Нарушения на кръвосъсирването: състояния, които засягат кръвосъсирването, като хемофилия, могат да доведат до спонтанно кървене от ухото.
Рискови фактори
Различни фактори могат да увеличат вероятността от кървене от ухото. Някои от причините са случайни, а други могат да бъдат свързани с основни здравословни състояния или многократно излагане на специфични рискове.
Най-често срещаните рискови фактори включват:
- Чести ушни инфекции: повтарящите се инфекции могат да отслабят тъпанчевата мембрана, като я направят по-податлива на спукване и кървене.
- Вкарването на предмети в ухото: неправилното използване на клечки за уши, както и вкарването на фиби или други предмети в ушния канал може да доведе до наранявания или да увреди тъпанчето.
- Излагане на силни шумове: внезапното или продължително излагане на силни звуци (като шум вследствие на експлозия или силна музика) може да увеличи риска от спукване на тъпанчето.
- Практикуване на контактни спортове: спортове като бокс, борба или други могат да доведат до травми на главата, което увеличава риска от травми и на ухото.
- Гмуркане или летене: бързите промени в налягането могат да причинят баротравма, която може да доведе до кървене на ухото.
- Хронични инфекции на синусите или дихателните пътища: тези състояния могат да предизвикат дисбаланс в налягането в ухото, което да доведе до усложнения, причиняващи кървене.
Познаването на тези рискови фактори може да помогне за предприемането на подходящи превантивни мерки и намаляване на вероятността от кървене от ушите.
Усложнения при потичане на кръв от ухото
Въпреки че самото кървене от ухото не винаги е сериозно състояние, понякога то може да показва скрит проблем, който, ако не се лекува, може да доведе до усложнения.
Тежестта на усложненията зависи от причината за кървенето и от това дали е оказана навременна медицинска помощ.
Възможните усложнения включват:
- Загуба на слуха: увреждането на тъпанчето, както и на структурите на средното ухо или вътрешното ухо може да доведе до временно или постоянно увреждане на слуха.
- Хронични инфекции на ухото: нелекуваните инфекции могат да станат хронични, което води до допълнителни усложнения, като натрупване на течност, болка и допълнителни проблеми със слуха.
- Перфорирана тъпанчева мембрана: разкъсана тъпанчева мембрана, която не заздравява правилно, може да причини дългосрочни проблеми със слуха или да изисква хирургическа намеса.
- Световъртеж и проблеми с равновесието: увреждането на вътрешното ухо може да доведе до замаяност, световъртеж и трудности с координацията.
- Разпространение на инфекция: инфекциите, които причиняват кървене от ухото, могат да се разпространят към близките структури, като мастоидната кост (мастоидит) или дори мозъка (менингит), което може да бъде животозастрашаващо.
- Шум в ушите: постоянното звънене или бръмчене в ушите може да се развие поради увреждане на нервите или промени в налягането в ухото вследствие на причините довели до кръв в ухото.
Ранното третиране на причините довели до кървенето от ухото може да помогне за предотвратяване на тези усложнения.
Как се диагностицира състоянието?

Диагностицирането на причината за кървене от ухото изисква задълбочена медицинска оценка. Лекарят извършва различни изследвания, за да определи източника и тежестта на състоянието.
Диагностичният процес може да включва:
- Анамнеза и обсъждане на симптомите: лекарят ще ви попита за скорошни наранявания, инфекции, излагане на силен шум или предишни заболявания на ушите. Той ще се поинтересува и от съпътстващите симптоми като болка, замаяност или загуба на слуха.
- Физически преглед: с помощта на отоскоп лекарят ще провери ушния канал и тъпанчето за видими наранявания, инфекции или признаци на перфорация.
- Аудиометрия: ако има съмнение за увреждане на слуха, може да се извърши аудиометричен тест за оценка на слуховата функция.
- Тимпанометрия: този тест измерва движението на тъпанчето в отговор на промени в налягането и помага да се открие натрупване на течност или перфорация на тъпанчето.
- Образна диагностика: в случаи на травма на главата, упорити инфекции или съмнения за тумори може да се назначи компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да се изследват по-дълбоките структури на ухото и околните области.
- Лабораторни изследвания: при съмнение за инфекция или други здравословни проблеми може да се направят кръвни изследвания или посявки на ушен секрет, за да се установят бактерии, вируси или нарушения в кръвосъсирването.
Точната диагноза е от решаващо значение за определяне на най-ефективното лечение и за предотвратяване на потенциални усложнения.
Лечение при потичане на кръв от ухото

Лечението на кървенето от ухото зависи от причината за него. В много случаи отстраняването на основния проблем цели не само да спре кървенето, но и да подпомогне оздравяването. Общите подходи за лечение включват:
Прием на лекарства
- Антибиотици: ако кървенето е причинено от ушна инфекция, могат да бъдат предписани перорални или локални антибиотици (под формата на капки) за отстраняване на инфекцията.
- Болкоуспокояващи: болкоуспокояващи лекарства без рецепта, като ибупрофен или парацетамол, могат да помогнат за справяне с дискомфорта.
- Противовъзпалителни лекарства: ако е налице подуване, могат да се използват лекарства за намаляване на възпалението и подпомагане на заздравяването.
Грижа за раната и поддържащо лечение
- Лечение на перфорация на тъпанчето: малките разкъсвания на тъпанчето често заздравяват сами, но по-големите перфорации може да изискват медицинско наблюдение или намеса.
- Избягване на излагането на вода: поддържането на ухото сухо може да предотврати по-нататъшно дразнене и инфекция.
- Внимателно почистване: ако има засъхнала кръв или секрет, лекарят може внимателно да почисти ушния канал, за да предотврати запушването му.
Хирургически интервенции
- Тимпанопластика: ако спуканото тъпанче не заздравее по естествен път, може да се наложи операция за възстановяване на тъпанчевата мембрана.
- Отстраняване на чужди тела или тумори: ако кървенето е причинено от заседнал предмет или анормално образувание, лекарят може да извърши процедура за безопасното му отстраняване.
Навременното търсене на медицинска помощ осигурява по-добри възможности за ефективно лечение и намаляване на риска от усложнения.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да потърсите лекарска помощ, ако кървенето от ухото се появи без очевидна причина. Незабавна медицинска намеса е необходима, ако кървенето е продължително, силно или е придружено от други тревожни симптоми.
Дори ако кървенето спре от само себе си, консултацията със специалист отоларинголог (УНГ) може да помогне за установяване на основната причина и за предотвратяване на потенциални усложнения.
Превенция
Въпреки че не всички случаи на кървене от ухото могат да бъдат предотвратени, някои мерки могат да помогнат за намаляване на риска от появата му:
- Въздържайте се от използване на клечки за уши, остри предмети или други способи за почистване на ухото, тъй като това може да доведе до наранявания.
- Предпазвайте ушите си от силни шумове, като носите тапи за уши или шумоизолиращи слушалки в шумна среда. По този начин може да предотврати увреждането на тъпанчето.
- Практикувайте добра ушна хигиена. Почиствайте внимателно външното ухо и избягвайте прекомерното отстраняване на ушната кал, което може да доведе до дразнене или инфекции.
- Предотвратявайте инфекциите. Лекувайте настинките, инфекциите на синусите и инфекциите на ушите незабавно, за да избегнете усложнения, които могат да доведат до кървене.
- Контролирайте хроничните заболявания. Ако имате нарушение на кръвосъсирването или друго заболяване, засягащо ухото, следвайте съветите на лекаря си за правилно лечение.
Кървенето от ухото може да се получи в резултат на инфекции, травми и – в редки случаи – рак на ухото. В повечето случаи лекарят може успешно да се справи с общите състояния, които водят до оторагия. Състоянието е по-сериозно, в случаите на скорошна травма на главата.
Без значение каква е причината, е препоръчително да се обърнете към специалист, ако забележите кървене от ушите.
Източници:
Duband S, Timoshenko AP, Morrison AL, Prades JM, Debout M, Peoc’h M. Ear bleeding: A sign not to be underestimated in cases of strangulation. Am J Forensic Med Pathol. 2009 Jun;30(2):175-6. doi: 10.1097/PAF.0b013e3181875a8b. PMID: 19465811.
Chan R, Cuthbertson D, Jeng Z, Hsieh G, Antosh D. Intraoperative ear bleeding with bilateral otorrhagia during laparoscopic sacrocolpopexy. Female Pelvic Med Reconstr Surg. 2015 Jan-Feb;21(1):e6-7. doi: 10.1097/SPV.0000000000000088. PMID: 25185617.