Съдържание:
- Какво е епистаксис?
- Видове епистаксис
- Защо ни потича кръв от носа?
- Какви са характерните признаци за потичане на кръв от носа?
- Рискови фактори
- Може ли потичането на кръв от носа да доведе до усложнения?
- Какво да правим ако ни потече кръв от носа?
- Как се поставя диагноза епистаксис?
- Как се лекува епистаксис?
- Нормално ли е да виждам кръвни съсиреци?
- Превенция
Какво е епистаксис?
Епистаксисът, по-известен като кръвотечение от носа, се появява, когато от носа потече кръв поради увреждане или дразнене на деликатните кръвоносни съдове, покриващи носната лигавица. Тези съдове, наречени капиляри, са многобройни и разположени близо до повърхността, което прави носа особено податлив на кървене.
Кървенето от носа може да бъде с различна тежест. В повечето случаи е незначително и спира от само себе си в рамките на няколко минути. Тежките или чести кръвотечения от носа обаче могат да означават скрит здравословен проблем, който изисква медицинска помощ.
Кръвотечението от носа може да възникне по различни причини, вариращи от сух въздух и леки наранявания до по-сериозни състояния като високо кръвно налягане или кръвни нарушения.
Видове епистаксис
Състоянието обикновено се категоризира въз основа на това, в коя част на носната кухина се появява. Съществуват два основни вида:
- Преден епистаксис: този вид се локализира в предната част на носната кухина, която е и по-богата на малки кръвоносни съдове. Това е най-често срещаният вид епистаксис, тъй като представлява над 90 % от случаите.
- Заден епистаксис: появява се по-дълбоко в носната кухина, като често произлиза от по-големи кръвоносни съдове. Макар по-рядко срещани, обикновено този вид е протича по-тежко, тъй като кървенето се контролира по-трудно, а и може да потече към гърлото.
Защо ни потича кръв от носа?
Носът е орган богат на кръвоносни съдове, особено в носната преграда – тънката стена, която разделя ноздрите. В тази област е разположена гъста мрежа от капиляри, която се намира близо до повърхността на носната лигавица. Тези съдове отговарят за кръвоснабдяването на тъканите на носа. Близостта им до повърхността обаче ги прави силно податливи на увреждане и кървене.
Това може да се случи по различни причини. Най-общо те могат да бъдат разделени на два вида:
- Общи причини: отнасят се до фактори, които не оказват пряко въздействие върху носната лигавица, но все пак могат да допринесат за кървене от носа. Те често включват инфекциозни заболявания, сух климат, високо кръвно налягане, проблеми със съсирването на кръвта, и др.
- Локални причини: са тези, които засягат директно лигавицата на носа. Локални причини например са попадането на чуждо тяло в носа, травми на носната преграда, деформация на носа, тумори, и др.
Какви са характерните признаци за потичане на кръв от носа?
Състоянието обикновено се разпознава лесно, а именно по видимото кръвотечение от едната или двете ноздри. То може да варира от леко зацапване до по-силно и по-продължително течение.
Кървенето от носа може да бъде съпроводено и с допълнителни признаци, като:
- Усещане за стичане на кръвта в гърлото, особено при заден епистаксис
- Неприятен вкус в устата
- Замайване или световъртеж
- Главоболие
- Отпадналост
В някои случаи придружаващите симптоми могат да са признак за наличието на друго заболяване или медицинско състояние. Ето защо е добре да не ги пренебрегвате, а да потърсите своевременно консултация със специалист.
Рискови фактори
Няколко фактора могат да увеличат вероятността от поява на епистаксис. Те включват:
- Сух въздух и ниска влажност: живеенето или престоят в среда с ниска влажност може да изсуши лигавицата на носа, което я прави по-склонна към напукване и кървене.
- Често издухване на носа: редовното или силно издухване на носа, често поради алергии или настинка, може да раздразни и увреди кръвоносните съдове в носа.
- Травма на носа: физическо нараняване на носа, като удар или бъркане в ноздрите, може да наруши деликатните кръвоносни съдове.
- Използване на спрейове за нос или лекарства: прекомерната употреба на спрейове за нос или продължителната употреба на някои лекарства, като например антикоагуланти, може да отслаби кръвоносните съдове, което да доведе до епистаксис.
- Алергичен ринит: постоянното дразнене и възпаление на носа, причинено от алергия, може да увеличи риска от кръвотечение.
- Хронични здравословни състояния: заболявания като високо кръвно налягане, проблеми с кръвосъсирването или състояния като хемофилия могат да направят кръвотечението от носа по-често и по-силно.
- Консумация на алкохол и тютюнопушене: както употребата на алкохол, така и пушенето могат да изсушат или раздразнят носните пътища, което води до повишен риск от кървене.
Може ли потичането на кръв от носа да доведе до усложнения?
Въпреки че кръвотечението от носа обикновено е безобидно и самоограничаващо се, в някои случаи то може да доведе до проблеми, особено ако е често или протича тежко. Ето кои са потенциалните усложнения:
- Анемия: хроничните или силни кръвотечения от носа могат да доведат до значителна загуба на кръв, което води до намаляване на броя на червените кръвни клетки и до анемия.
- Затруднено дишане: кръвните съсиреци или значителното кървене могат да запушат дихателните пътища, което затруднява дишането.
- Инфекции: повтарящите се случаи на епистаксис или неправилната грижа за областта в носа, от която произлиза кръвотечението могат да увеличат риска от инфекции, като например синузит.
- Лош вкус в устата: кръвта, която се стича в задната част на гърлото, може да остави метален или неприятен вкус, който често причинява гадене или дискомфорт.
Честото кървене от носа може да означава и скрито заболяване. Понякога могат да възникнат инфекции, ако раната в носа не заздравее правилно, което от своя страна пък води и до други локални проблеми.
Какво да правим ако ни потече кръв от носа?
Кървенето от носа може да бъде обезпокоително, но в повечето случаи то може да бъде овладяно сравнително бързо и ефективно. Ето някои стъпки, които да предприемете, ако ви потече кръв от носа:
Запазете спокойствие и седнете или стойте в изправено положение
Избягвайте да лягате или да накланяте главата си назад, тъй като това може да доведе до навлизане на кръв в гърлото и стомаха. Това от своя страна може да доведе до гадене или повръщане.
Наведете се леко напред
Това предотвратява стичането на кръв в гърлото и помага да се избегне поглъщането ѝ.
Притиснете ноздрите си
Използвайте палеца и показалеца си, за да стиснете здраво меката част на носа си. Може също така да поставите и мек тампон или парченце памук в засегнатата ноздра.
Задръжте за около 10 до 15 минути, без да пускате. Така оказвате натиск върху мястото на кървене и му помагате да се съсири.
Нанесете студен компрес
Поставете пакет с лед или студена кърпа върху носа си. Студът помага за свиване на кръвоносните съдове, като забавя кървенето.
Избягвайте да духате носа си
Не издухвайте и не бъркайте в носа си след спиране на кървенето, тъй като това може да възобнови кървенето.
Ако е необходимо, използвайте спрей с деконгестант
Спрейовете за нос, които се продават без рецепта и съдържат оксиметазолин или фенилефрин, могат да помогнат за свиване на кръвоносните съдове и спиране на кървенето.
Почивка и наблюдение
Избягвайте усилена дейност няколко часа след спиране на кървенето, за да предотвратите повторна поява.
Как се поставя диагноза епистаксис?
В повечето случаи кървенето от носа може да се овладее с прости мерки. Ако обаче кървенето продължава повече от 20-30 минути или се повтаря често, е необходимо да се консултирате със специалист. Постоянното или тежко кървене от носа може да подсказва за скрито заболяване.
Посещението при лекар и диагностицирането на епистаксис обикновено включват:
- Снемане на анамнеза: прегледът започва с разпит за медицинската история на пациента, включително за скорошни заболявания, наранявания, лекарства или фамилна анамнеза за нарушения на кръвосъсирването.
- Физически преглед: следва обстоен преглед на носа и околните структури. Лекарят проверява за видими признаци на нараняване, чужди предмети или дразнене в носната кухина.
- Риноскопия: при по-тежките случаи на епистаксис, може да се направи риноскопия (предна или задна). При тази процедура, лекарят използва специален инструмент, с който оглежда носната лигавица.
- Кръвни тестове: в някои случаи може да се наложи да се направят кръвни изследвания, за да се изключат нарушения в кръвосъсирването, анемия или инфекции.
- Образни изследвания: при съмнения за структурна аномалия, тумор или проблем със синусите, може да се препоръчат образни изследвания като рентгенови снимки, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
Как се лекува епистаксис?
Лечението на епистаксиса зависи от тежестта и основната причина за появата му. В повечето случаи простите домашни методи са ефективни, но при упорити или тежки епизоди на кървене от носа може да се наложи медицинска намеса.
В такива случаи най-често се прибягва до:
- Тампонада: при тази процедура се поставя тампон, марлено руло или специална гъба в носа, за да окаже натиск и да контролира кървенето. В повечето случаи предметът, който ще бъде поставен в носа, бива предварително намазан с вазелин или аналгетик.
- Каутеризация: при повтарящо се кървене от носа лекарят може да каутеризира кървящия съд. Тази процедура може да се извърши по различни начини, като често включва използването на химически агенти, ток или лазер, за да “запечата” кръвоносния съд и да спре кървенето.
- Лекарства: в някои случаи се използват локални назални спрейове или мехлеми за намаляване на възпалението или сухотата в носната кухина.
Нормално ли е да виждам кръвни съсиреци?
Не е необичайно да се наблюдават кръвни съсиреци по време на кръвотечение от носа. В повечето случаи това се счита за нормално.
Кръвните съсиреци се образуват като част от естествения процес на организма за спиране на кървенето. Когато кръвоносен съд в лигавицата на носа се спука, съсирването помага да се запечата нараняването и да се забави или спре кървенето.
Превенция
Предотвратяването на епистаксис се свежда основно до предприемане на мерки за поддържане на носната кухина здрава и избягване на потенциални дразнители или наранявания.
Ето някои добри практики, които биха могли да помогнат за превенция на кървене от носа:
- Поддържане на носната кухина овлажнена: използването на овлажнителни спрейове, като например тези с физиологичен разтвор, в суха среда, особено през зимата, помага за да поддържането на добра хидратацията на носа.
- Избягване на чопленето на носа: въздържайте се от бъркане в носа, както и от прекалено силно или често издухване.
- Ограничаване излагането на дразнители: дразнители като дим, силни химикали и алергени, могат да възпалят носната лигавица и да увредят деликатните ѝ структури.
- Кихане с отворена уста: препоръчително е да не задържате носа си при порив за кихане. Вместо това кихайте с отворена, но прикрита с кърпичка или ръка уста.
- Отказ от вредни навици: избягвайте пушенето, както и прекомерната консумация на алкохол, тъй като те могат да изсушат носната лигавица и да доведат до раздразването ѝ.
Кървенето от носа е сравнително често явление, което почти всеки човек изпитва поне веднъж в живота си. Ето защо е важно да сте добре запознати със стъпките, които е добре да предприемете, когато това се случи. Повечето случаи на епистаксис не са сериозни. Въпреки това ако кървенето не може да бъде овладяно или се появява често е добре да потърсите медицинска помощ.
Източници:
Tabassom A, Dahlstrom JJ. Epistaxis. [Updated 2022 Sep 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/