Съдържание:
- Какво представлява шум в ушите?
- Видове шум в ушите
- Какви са характерните за шум в ушите симптоми?
- Какви са причините за шум в ушите?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе шумът в ушите?
- Как се поставя диагноза шум в ушите?
- Има ли лечение за шум в ушите?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява шум в ушите?
Шумът в ушите, познат в медицинските среди като тинитус, е широко разпространено слухово състояние. То се характеризира с появата на звук, подобен на звънене, бръмчене или свистене, в ушите без външен източник.
Сам по себе си той не е заболяване, а по-скоро симптом на основно състояние, засягащо слуховата система. Често пъти хората с тинитус имат и загуба на слуха, но не осъзнават това.
Шумът в ушите засяга различните хора по различен начин. Може да се появи за кратко или да се превърне в продължително явление. Също така може да варира и по интензитет.
Видове шум в ушите
Съществуват два основни вида пищене в ушите:
- Субективен: повечето случаи на шум в ушите са субективни, което означава, че само засегнатия чува звуците.
- Обективен: в редки случаи шумът пулсира ритмично, често в такт с пулса на сърцето. В тези случаи лекарят може да успее да чуе звуците със стетоскоп и ако това е така, се счита, че това е обективен шум в ушите.
Какви са характерните за шум в ушите симптоми?
Симптомите на шума в ушите се проявяват по различен начин при различните хора.
Някои пациенти чуват шум само в едното, или и в двете си уши. Освен това звукът сам по себе си може да наподобява звънене, бръмчене, съскане, пищене, щракане или други ‘’фантомни’’ звуци. Звукът може да е тих или силен и да е с ниски или високи тонове. Може също така да се появява и да изчезва или да присъства постоянно.
В допълнение шумът в ушите може да бъде придружен от:
- Главоболие
- Световъртеж
- Проблеми с вестибуларния апарат
Какви са причините за шум в ушите?
Точните причини за появата на пищене в ушите не са напълно ясни. Учените смятат, че състоянието се дължи на различни фактори, засягащи слуховата система.
Сред най-често срещаните причини са:
- Травми на ухото: те могат да бъдат предизвикани от високо външно налягане или високи нива на шум, които да увредят ухото.
- Умора на ухото: излагането на продължителен шум при посещение на концерти, носенето на слушалки, и др., могат да афектират слуховия нерв и да доведат до шум в ушите.
- Запушване на ухото: натрупването на ушна кал или навлизането на вода в ушния канал могат да бъдат причини за поява на шум в ухото.
- Загуба на слуха: увреждането на деликатните структури в ухото вследствие на естествените процеси на стареене или други фактори могат да доведат до шум в ушите.
- Други заболявания: често шумът в ушите се появява в резултат на други заболявания, като отосклероза, болест на Мениер, и др.
- Прием на някои лекарства: продължителния прием или високите дози на някои медикаменти като антибиотици, аспирин, диуретици, и др. Могат да предизвикат пищене в ушите.
Рискови фактори
Някои от фактори, които могат да увеличат риска от поява на шум в ушите са:
- Възраст: стареенето може да повлияе слуха и да увеличи риска от поява на шум в ушите.
- Пол: според проучвания, мъжете са по-склонни към развитие на шум ушите, отколкото жените.
- Сърдечно-съдови заболявания: някои заболявания като атеросклероза, високо кръвно налягане, и др., се свързват с появата на шум в ушите.
- Стрес: високите нива на стрес и безпокойство могат да предизвикат шум в ушите или да обострят симптомите му.
- Тютюнопушене: употребата на никотин се свързва с повишен риск от поява на шум в ушите.
До какви усложнения може да доведе шумът в ушите?
Сам по себе си тинитусът не е животозастрашаващо състояние. Основните усложнения, които могат да се проявят вследствие на шум в ушите са:
- Проблеми със слуха: според проучвания в голяма част от случаите тинитусът се асоциира с увреждания на слуха, а дори и със слухова загуба.
- Нарушения на съня: постоянните звуци, които засегнатият чува могат значително да нарушат режима на съня, което да доведе до безсъние и умора.
- Емоционално разстройство: продължителният шум в ушите може да се отрази на цялостното емоционално състояние на засегнатия, а дори и да доведе до състояния като депресия и тревожност.
- Проблеми с концентрацията: непрестанният шум в ушите може да доведе до проблеми с фокусирането при извършването на различни дейности.
- Хиперакузис: характеризира се с повишена чувствителност към различни звуци от ежедневието.
Как се поставя диагноза шум в ушите?
Състоянието се диагностицира при посещение на лекар, обикновено специалист по уши, нос и гърло (УНГ). Диагностичният процес най-често включва следните методи:
- Снемане на анамнеза: първа стъпка, с която започва всеки преглед е разпит на пациента за неговите симптоми и медицинска история.
- Физически преглед: лекарят извършва обстоен преглед, като акцентира предимно върху ушите, главата, шията и неврологичната система. С това цели да открие видими аномалии или други признаци на основни заболявания, които могат да доведат до шум в ушите.
- Аудиограма: представлява изследване на слуха, което се извършва със специален апарат, наречен аудиометър. Резултатите от него показват дали има намаление на слуха и от какъв тип е то.
- Образна диагностика: в редки случаи, лекарят може да назначи образни изследвания като ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), компютърна томография, ултразвук или друго.
Има ли лечение за шум в ушите?
Подходящото лечение на шум в ушите зависи от това каква е причината за неговата поява.
Най-общо препоръките на лекарите са:
- Употреба на слухов апарат: ако пациентът има слухова загуба, то употребата на слухов апарат може да бъде от полза. Освен това, тези устройства могат да спомогнат и за изолиране на шума в ушите.
- Кохлеарни импланти и устройства: в случаите, в които шумът в ушите е неконтролируем тези устройства могат да помогнат за намаляването на пищенето в ушите.
- Употреба на генератори на “бял шум”: тези устройства симулират звуци от околната среда, които отвличат вниманието на засегнатия от неприятния шум в ушите.
- Премахване на натрупана ушна кал: почистването на ушите може да спомогне за облекчаване на шума в ушите.
- Лечение на съпътстващи заболявания: ако тинитусът е следствие на друго заболяване, то лекарят може да назначи лечение на основния проблем.
- Промяна в приема на лекарства: пищенето в ушите може да е налице вследствие на прекомерен прием на някои лекарства. Ако това е така, лекарят следва да промени или замени лекарствата, които може да са причина за това.
- Редуциране на стреса и напрежението: промяната на работното място, консултация с психолог също биха могли да помогнат с редуциране на шум в ушите.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате явлението на шум в ушите за по-продължителен период от време е добре да се консултирате с лекар.
Профилактика
Профилактиката за шум в ушите не винаги е възможна. На пациентите се препоръчва да провеждат редовни профилактични прегледи не само на слуха си, но и на цялостното си здравословно състояние.
Превенция
В голяма част от случаите появата на тинитус се дължи на множество различни фактори. Някои от тях не могат да бъдат контролирани, но други биха могли да бъдат редуцирани чрез спазването на някои добри практики.
Ето кои са те:
- Редовна физическа активност и балансирано хранене са основни стъпки в превенцията на редица заболявания, които могат да доведат то тинитус.
- Предпазване от излагане на силни шумове, които могат да увредят слуховия нерв.
- Ограничаване на консумацията на алкохол, никотин и кофеин, тъй като прекаляването с тези субстанции може да засегне кръвния поток, което да доведе до шум в ушите.
Шумът в ушите е състояние, което не бива да бъде пренебрегвано. От ключово значение за лечението на тинитус е установяването на основната причина за появата му. Вашият лекуващ лекар следва да назначи подходящото за вас лечение или терапия, която да помогне за облекчаване на симптомите и елиминирането на проблема.
Източници:
Dalrymple, Lewis, & Philman. (2021, June 8). Tinnitus: Diagnosis and Management. Elsevier, 103(11)
Dauman, N., & Erlandsson, S. I. (2012, December 27). Learning from tinnitus patients’ narratives—A case study in the psychodynamic approach. PubMed Central (PMC). https://doi.org/10.3402/qhw.v7i0.19540