Съдържание:
- Какво е колит?
- Видове колит
- Какви са характерните за колит симптоми?
- Какво причинява колит?
- Рискови фактори
- Какви могат да бъдат усложненията при колит?
- Как се поставя диагноза колит?
- Лечение на колит
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е колит?
Колитът е термин, с който се означава хронично заболяване на храносмилателната система, което се характеризира с възпаление на обвивката на дебелото черво.
При наличието на колит се нарушават нормалните функции на дебелото черво. Това може да причини болка при изхождане, диария, кървави изпражнения, и други симптоми и усложнения.
Видове колит
Съществуват различни видове колит. Някои са по-лесни за лекуване и отминават сравнително бързо. Други видове обаче са хронични и изискват по-сложно лечение.
Сред най-разпространените са:
- Улцерозен колит: познат още като язвен колит е с възпалителен характер, като засяга предимно дебелото черво и ректума. Проявява се като остро или хронично заболяване. Характерни за него са непрекъснатото възпаление и поява на язви по лигавицата на дебелото черво.
- Крон-Колит: представлява подтип на болестта на Крон. Характерното за него е, че засяга конкретно дебелото черво, като причинява подобни симптоми на улцерозен колит.
- Исхемичен колит: този вид е налице, когато притокът на кръв към дебелото черво е нарушен. Някои от причините за исхемичен колит са стеснени и запушени кръвоносни съдове, ниско кръвно налягане, и др.
- Микроскопски колит: характерното за този вид е, че диагнозата може да бъде поставена само чрез микроскопско изследване. Основен симптом на този вид колит е хронична водниста диария.
- Инфекциозен колит: този вид възниква в резултат на бактериална, вирусна или паразитна инфекция в дебелото черво. Повечето форми на инфекциозен колит са заразни и се предават чрез директен контакт с телесни течности.
- Псевдомембранозен колит: този вид е налице при дисбиоза на бактериалните видове намиращи се в червата, вследствие на продължителна антибиотична терапия.
Какви са характерните за колит симптоми?
Симптомите на колит варират спрямо вида и тежестта на заболяването. Основните признаци са:
- Болка в корема
- Подут стомах
- Диария
- Слуз или кръв в изпражненията
- Загуба на апетит
- Внезапна загуба на тегло
- Гадене и повръщане
- Висока температура
- Обща умора
Какво причинява колит?
Причините за поява на колит варират според вида му. Ето някои от основните причини:
- Инфекциозният колит се причинява от вирусна, паразитна или бактериална инфекция. Често срещани причинители са салмонела и ешерихия коли (E. coli.) Повечето хора се заразяват от консумация на заразена храна или вода.
- Псевдомембранозен колит е вид колит, който обикновено се причинява от специфична бактерия, известна като C. diff (Clostridioides difficile). По ирония на съдбата хората често получават псевдомембранозен колит след прием на антибиотици. Обикновено бактерията C. diff вече живее в червата, но някои антибиотици убиват други бактерии, които помагат да я държат под контрол, което води до прекомерно ѝ разрастване.
- Алергичен колит се причинява от непоносимост към хранителен провокатор, често към храни съдържащи протеини като млечни продукти, яйца, морски дарове, някои видове риба, различни видове месо, и други.
- Исхемичният колит е страничен ефект на чревния исхемичен синдром, който се проявява, когато червата не се кръвоснабдяват достатъчно. Обикновено исхемията се причинява от запушване на кръвоносните съдове, като например кръвен съсирек, аневризма или атеросклероза.
- Възпалителните заболявания на червата (ВЗЧ) са група състояния, които причиняват хронично възпаление на дебелото черво. Те включват улцерозен колит, микроскопичен колит и болест на Крон.
Рискови фактори
Основните фактори повишаващи риска от развитие на колит са:
- Възраст: колитът може да засегне хора от всякакви възрасти, но най-често се среща при хора между 15 и 30 години.
- Етнос: някои етнически групи, например евреите, са изложени на по-висок риск от развитие на определени видове колит.
- Семейна история: наличието на близък член на семейството, като родител, брат или сестра, който е страдал от възпалително заболяване на червата може да повиши риска от развитие на колит.
- Тютюнопушене: употребата на никотин може да увеличи риска от развитие на някои видове колит.
- Някои лекарства: продължителния прием на медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), могат да увеличат риска от развитие на определени видове колит.
Какви могат да бъдат усложненията при колит?
Усложненията, които могат да настъпят обикновено се наблюдават при тежки, хронични форми на колит.
- Перфорация: хроничното възпаление отслабва стените на дебелото черво. Това го прави по-слабо и податливо на разкъсвания и перфорации.
- Рак на дебелото черво: продължителното възпаление се свързва с клетъчни промени в стената на дебелото черво. Това може да увеличи риска от развитие на ракови изменения.
- Токсичен мегаколон: възпалението в червата може да доведе до разширяване на стените му. Този процес нарушава перисталтиката на червата и да доведе до запушване на дебелото черво. Токсичният мегаколон е следствие на лечения с радиация или химиотерапия.
- Развитие на други заболявания: хроничните възпалителни заболявания на червата могат да доведат и до други заболявания, като остеоартрит, възпаление на черния дроб и жлъчните пътища, и др.
Как се поставя диагноза колит?
Диагнозата колит се поставя на база:
- Снемане на анамнеза: е първата стъпка в диагностичния процес. Лекарят задава подробни въпроси на пациента за симптомите му и медицинската му история.
- Физически преглед: следващата стъпка е физически преглед, който цели да провери за типичните признаци на колит. Лекарят може да провери корема на пациента за чувствителност или подуване.
- Лабораторни изследвания: кръвни тестове или изследвания на изпражненията могат да бъдат назначени за оценка на цялостното здравословно състояние на пациента. Помагат също и за откриването на характерни симптоми на колит, като кръв в изпражненията.
- Колоноскопия: вид ендоскопско изследване, което позволява оглеждането на дебелото черво отвътре. Използва колоноскоп, инструмент с камера в единия край, който се въвежда през ректума на пациента.
- Сигмоидоскопия: този вид изследване използва сигмоидоскоп, мека тръба снабдена с камера в единия край. Подобно на колоноскопията, но се фокусира върху долната част на дебелото черво (сигмовидното черво).
- Образни излседвания: като компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), ултразвук и други, помагат за предоставянето на подробни изображения на дебелото черво и околните тъкани.
- Биопсия: по време на колоноскопия или сигмоидоскопия, лекарят може да вземе малки тъканни проби (биопсия), които да бъдат изпратени за микроскопско изследване. Това спомага за определяне вида и степента на възпалението и за изключване на други състояния.
Лечение на колит
Подходящото за колит лечение зависи от вида и причината за колит. Най-общо използваните методи включват:
- Прием на медикаменти: на пациентите могат да бъдат назначени различни лекарства като антибиотици, кортикостероиди, имуносупресори, и др. Те помагат за овладяване на възпалителните процеси или за потискане на имунния отговор на организма, например.
- Промени в начина на живот: спазването на стриктна диета, редуцирането на стреса, както и ограничаването на вредните навици, също са от полза за справяне със симптомите на колит и укрепване на общото здраве на пациента.
- Оперативна намеса: в случаите, в които останалите методи за лечение не са успешни, може да се стигне до операция. Съществуват различни видове хирургични процедури, с които да се подходи спрямо вида колит.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да потърсите консултация с лекар ако наблюдавате продължителни промени в чревните ви навици.
Превенция
Превенцията на колит не винаги е възможна предвид възможните причинители. Освен това мерките за превенция могат да варират в зависимост от вида на колит.
Някои практики, обаче могат значително да намалят риска от развитие на колит. Ето и кои са те:
- Поддържане на балансирана диета богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и др.
- Добро хидратиране на организма чрез прием на достатъчно вода и течности
- Редуциране на стреса чрез дихателни упражнения, йога, медитация или други подобни занимания
- Отказ от тютюнопушене
- Редуциране на консумацията на алкохол
- Ограничаване на приема на медикаментите, които биха могли да раздразнят лигавицата на червата
- Поддържане на добра хигиена с редовно миене на ръцете
През последните години колитът се среща все по-често и по-често. Лекарите предполагат, че това се дължи предимно на лошите хранителни навици на хората. Голяма част от тях се свеждат до консумацията на възпалителни храни богати на наситени мазнини. Ето защо е изключително важно да сте добре запознати със заболяването, както и рисковите му фактори.
Източници:
Azer SA, Sun Y. Colitis. [Updated 2023 Aug 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541037/
Catherine Le Berre, Sailish Honap, Laurent Peyrin-Biroulet, Ulcerative colitis, The Lancet, Volume 402, Issue 10401, 2023, Pages 571-584, ISSN 0140-6736, https://doi.org/10.1016/S0140-6736(23)00966-2. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673623009662)