Съдържание:
- Какво е ешерихия коли?
- Какви са симптомите на ешерихия коли?
- Какво причинява ешерихия коли?
- Рискови фактори
- Усложнения при ешерихия коли
- Как се поставя диагноза ешерихия коли?
- Лечение на ешерихия коли
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е ешерихия коли?
Ешерихия коли (E.coli) е грам-отрицателна бактерия, която се среща в долната част на червата при всички здрави хора и повечето топлокръвни животни. Към момента са идентифицирани повече от 700 форми на бактерията, от които голяма част са безвредни или водят да сравнително леки форми на диария.
Някои щамове обаче могат да причинят сериозни чревни заболявания, както и други болести като пневмония, коремни инфекции, цистит, колит, и други. Един от най-изследваните и често срещани щамове е О157:Н7.
Източници на заразата са:
- Заразена вода
- Немити пресни зеленчуци и плодове
- Сурово или несготвено месо
- Непастьоризирано мляко, млечни продукти или сокове
- Заразени животни, най-често говеда, кози, овце, прасета, елени, кучета и домашни птици
- Заразен човек
- Лоша лична хигиена
- Заразени повърхности и предмети
Въпреки негативите от зараза с ешерихия коли, известна част от формите на бактерията всъщност са полезни за човешкия организъм. Те помагат за процеси като храносмилането, усвояването на желязо от клетките и ни защитават от други вредни микроби.
Какви са симптомите на ешерихия коли?
Симптомите при инфекция с ешерихия коли са:
- Болки в корема
- Диария
- Гадене и повръщане
- Обща отпадналост
- Загуба на апетит
- Главоболие
- Подуване на корема
- Втрисане
- Бледост
Ако бактерията се разпространи извън червата, признаците са:
- Често уриниране
- Болки и парене при уриниране
- Следи от кръв в урината
- Засилено вагинално течение
Какво причинява ешерихия коли?
Инфекцията се причинява от бактерията ешерихия коли (E.coli). Тя е най-разпространената грам-отрицателна бактерия в стомашно-чревния тракт на човека.
Съществуват над 700 установени серотипа на ешерихия коли. Голяма част от тях за полезни и помагат за доброто функциониране на стомашно-чревния тракт. Ако обаче тези бактерии попаднат в други органи, където средата е стерилна, то те могат да доведат до сериозни инфекции.
Някои щамове могат да причинят диария, ако попаднат в червата. Те са:
Ентеропатогенни (ЕРЕС)
Бактериите от този вид успешно преодоляват стомашните киселини и стигат до тънките черва. Там те се прикрепят към лигавицата им и образуват бактериални колонии, които пречат на усвояването на хранителните вещества. Този тип инфекция засяга най-често кърмачетата, както и децата в ранна възраст. Причиняват диария, повишена температура, както и обща отпадналост.
Ентеротоксигенни (ЕТЕС)
Този тип бактерии се свързват с така наречената “туристическа” диария. Нарича се така, тъй като се предполага, че по време на пътуване хората не са толкова предпазливи по отношение на хигиената на ръцете си. Въпреки това, всеки човек, който не спазва основните хигиенни навици при хранене, е също толкова застрашен от зараза с ешерихия коли.
Този вид бактерии произвеждат токсини, които дразнят лигавицата на тънките черва и стимулират активното отделяне на вода. Това води до водниста диария, която често отшумява от само себе си.
Ентероинвазивни (EIEC)
Подобно на ЕРЕС бактериите, този вид също преодолява стомашните киселини, след което достигат до тънките черва. Там те нахлуват в клетките на дебелото черво и предизвикват възпаление. За разлика от другите щамове, бактериите от този щам не произвеждат токсини, но могат да увредят сериозно чревната стена. Причиняват висока температура, както и кървави изпражнения.
Ентерохеморагични (EHEC)
Тези бактерии произвеждат шига токсин (Shiga toxin), който уврежда лигавицата на червата. Това води до остра водниста диария, която може да премине в кървави изпражнения. Освен това може да доведе до силна коремна болка, висока температура и повръщане.
Ентероагрегативни (EAEC)
Подобно на други щамове, ЕАЕС също имат способността да се прилепват към чревната лигавица, където се наслагват образувайки биофилм. Така те става още по-устойчиви на антибиотици и други препарати. Това натрупване от своя страна води до развитието на възпаление и нарушение на нормалната функция на червата. Пациентите заразени с този щам получават водниста диария, болки в корема, гадене и повръщане, както и други симпотми.
Дифузно адхерентни (DAEC)
DAEC е още един щам на ешерихия коли, който има способността да прилепва към червата с тази разлика, че се придържат към цялата повърхност на чревените клетки вместо да образуват биофилм. Симпотмите, които тези бактерии причиняват също включват водниста диария, болки в горема и висока температура.
Рискови фактори
Рисковите фактори включват:
- Възраст: кърмачетата, малките деца, а също и старите хора са по-застрашени от заразяване с бактерията, заради не добре развита или отслабена имунна система.
- Отслабена имунна система: вследствие на болести като ХИВ/СПИН, или други хронични заболявания.
- Консумация на определени храни и течности: фекално замърсена храна или питейна вода, както и не добре сготвено месо или непастьоризирано мляко и сокове са сред основните рискови фактори за заразяване с бактерията.
- Ниски нива на хигиена: не миенето на ръце преди консумация или приготвяне на храна може да увеличи шансовете от зараза с ешерихия коли.
- Сезон: според някои проучвания, инфекциите с ешерихия коли зачестяват в месеците от юни до септември.
- Отворени рани: а също и рани вследствие на операция, особено такава на корема, са също фактор за развитието на инфекция с ешерихия коли.
- Понижени нива на стомашна киселина: приемът на лекарства за понижаване на стомашната киселина могат да увеличат риска от заразяването с ешерихия коли.
Усложнения при ешерихия коли
Голяма част от хората заразени с ешерихия коли се възстановяват за около седмица. Други обаче могат да развият сериозни усложнения, които дори да представляват заплаха за живота на пациента.
Ето някои от тях:
- Сепсис: някои бактерии могат да доведат до “отравяне” на кръвта, което да доведе до животозастращаващото състояние сепсис. При него тялото реагира към инфекцията като причинява висока температура, учестен сърдечен ритъм и ниско кръвно налягане.
- Перитонит: ако ешерихия коли бактерии попадната в коремната кухина те могат да причинят перитонит. Това заболяване представлява възпаление на ципата, която покрива коремната кухина и вътрешните органи.
- Инфекции на пикочните пътища: ешерихия коли е една от основните причини за развитие на урологични инфекции, особено при жените като например цистит.
- Хемолитично-уремичен синдром: бактериите произвеждащи шига токсин (Shiga toxin) могат да навлязат в кръвния поток и да увредят малките кръвоносни съдове. Това води до разрушаване на еритроцитите в кръвта, а по-късно и до бъбречна недостатъчност.
- Рискова бременност: инфекцията с ешерихия коли може да доведе до преждевременно разкъсване на околоплодния мехур и преждевременно раждане.
- Менингит: ешерихия коли е най-често срещаната грам-отрицателна бактерия, която причинява менингит, най-вече при новородените.
- Пневмония: ако ешерихия коли бактерии достигнат до белите дробове, то те могат да причинят инфекция, която да доведе до пневмония.
- Проблеми с централната нервна система (ЦНС): ако бактерията навлезе в мозъчните клетки тя може да причини увреждания в ЦНС, особено при новородени.
Как се поставя диагноза ешерихия коли?
Поставянето на диагноза става след посещение при лекар. Той следва да се запознае подробно със симптомите ви и да извърши обстоен физически преглед.
Най-често диагностицирането на инфекции с ешерихия коли става чрез изследване на изпражненията ви. Проба от тях се изпраща в лаборатория, където различни тестове могат да бъдат извършени за потвърждаване на диагнозата.
Ако налице са други оплаквания, то може да се назначат и специални тестове, които да установят точния тип ешерихия коли, който причинява инфекцията. Освен тях, лекарят може да назначи и кръвни изследвания, както и урокултура, за да провери за други признаци при инфекция.
Лечение на ешерихия коли
Към момента няма установено специфично лечение на ешерихия коли. За щастие голяма част от инфекциите в червата отшумяват от само себе си. На пациентите с този вид инфекция се препоръчва:
- Почивка
- Прием на достатъчно течности
- Прием на лекарства за възстановяване на електролитния баланс в организма
Не се препоръчва приема на лекарства против диария. Те могат да забавят храносмилателната система и да попречат на тялото да се отърве от токсините.
Приемът на антибиотици също не е препоръчителен. Те могат да увеличат риска от появата на сериозни усложнения.
Ако бактерията попадне в други органи на тялото и доведе до други заболявания, то тогава лечението се определя от:
- Вида на бактерията
- Тежестта на инфекцията
- Местоположението на инфекцията
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да се свържете с лекар ако вие или вашето дете страдате от остра диария, която продължава за по-дълъг период от време.
Профилактика
Част от профилактиката е свързана с доброто познаване на симптомите и рисковите фактори свързани с инфекции причинени от ешерихия коли.
Превенция
Въпреки че няма сигурен начин за превенция от инфекция с ешерихия коли, на пациентите се препоръчва да спазват някои добри практики, които могат да намалят рисковите фактори водещи до зараза.
Ето и кои са те:
Стриктна хигиена
Задължително мийте ръцете си с топла вода и сапун ако:
- Предстои да приготвяте храна
- Предстои да консумирате храна
- Ходите до тоалетна
- Сменяте памперси на бебе
- Сте имали контакт със заразен човек или животно
Правилно обработване и приготвяне на храна
За да избегнете заразяване с ешерихия коли е важно да:
- Измиете дъската и приборите използвани при обработката на сурово месо
- Замразявате сурово месо отделно от други продукти
- Използвате пластмасови или керамични прибори за обработка на месо, тъй като те могат да бъдат по-лесно почистени в сравнение с дървени такива
- Измивате суровите плодове и зеленчуци преди консумация
- Сготвите добре месото преди консумация
Голяма част от щамовете на ешерихия коли са безобидни. Те обитават червата на човек и допринасят за правилното усвояване на храната. Ако обаче се сблъскате с някой от щамовете причиняващи диария или други заболявания е добре незабавно да потърсите лекарска намеса, за да избегнете евентуални усложнения. Препоръчително е да спазвате посочените добри практики, особено ако вие или вашите близки спадате в някоя от рисковите групи застрашени от развитие на инфекция с ешерихия коли.
Източници:
Mueller M, Tainter CR. Escherichia coli Infection. [Updated 2023 Jul 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564298/