Съдържание:
- Какво е атеросклероза?
- Видове атеросклероза
- Какви са характерните за атеросклероза симптоми?
- Какви са причините за поява на атеросклероза?
- Рискови фактори
- Усложнения при атеросклероза
- Как се поставя диагноза атеросклероза?
- Има ли лечение за атеросклероза?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е атеросклероза?
Атеросклерозата е често срещано хронично заболяване, което засяга артериите в организма на човека. Характеризира се с натрупването на мастни вещества по вътрешните стени на големите и средните артерии. Вследствие на това те стават по-дебели и твърди, с което се нарушава и нормалния кръвен поток в тялото.
Заболяването обикновено започва в млада възраст, като постепенно прогресира в продължение на години. Това е и причината то да се наблюдава предимно при възрастни хора. През последните години обаче атеросклерозата нараства значително при млади хора.
Атеросклерозата е все по-често срещано заболяване в нашето съвремие. Освен това тя е и един от основните причинители на редица сърдечно-съдови заболявани като инфаркт, инсулт, аневризми, високо кръвно налягане и други.
Видове атеросклероза
Атеросклерозата се проявява под различни форми и засяга различни артерии в цялото тяло. Най-често срещаните видове включват:
- Атеросклероза на аортата: засяга най-голямата артерия в човешкото тяло – аортата.
- Коронарна артериална болест: засяга коронарните артерии снабдяващи сърцето с кръв.
- Заболяване на каротидните артерии: засяга кръвоносните съдове, които снабдяват мозъка и главата с кръв.
- Периферна артериална болест (ПАБ): обхваща група заболявания, които водят до стесняване или разширяване на няколко вида артерии. Засяга предимно горните и долни крайници.
- Атеросклероза на бъбречната артерия: засяга артерията, която отговаря за кръвоснабдяването на бъбреците.
Какви са характерните за атеросклероза симптоми?
Обикновено атеросклерозата не причинява симптоми, докато артерията не се стесни значително или запуши напълно. Това е и причината много хора да не знаят, че страдат от заболяването, докато то не прогресира значително.
Когато признаците са налице, те могат да се различават в зависимост от това коя артерия е засегната. Най-често те включват:
- Болки в гърдите
- Нарушен сърдечен ритъм
- Замаяност
- Умора
- Задух
- Главоболие
- Болки или изтръпване в крайниците
- Внезапна загуба на тегло
- Шум в ушите
Какви са причините за поява на атеросклероза?
Постепенното стеснява и втъвърдяване на артериите се развива предимно вследствие на натрупване на холестерол, мазнини и други вещества по стените на артериите.
Образуванията се наричат плаки, които с нарастването си намаляват притока на кръв. По този начин органите и крайниците не могат да бъдат снабдени с достатъчно кислород. Освен че причинява запушване, плаката може да се разкъса и да навлезе в кръвния поток. Това от своя страна води до образуването на кръвни съсиреци, които могат да блокират притока на кръв и в други части на тялото .
Процесът започва с увреждането на вътрешната обвивка на артериите. Увреждането не е внезапно, а се развива бавно и постепенно с течение на времето.
Рискови фактори
Редица външни и вътрешни фактори играят роля в развитието на атеросклероза. Някои от тях са:
- Генетична предразположеност: хората с наследствени нарушения на холестерола са по-застрашени от развитието на атеросклероза.
- Възраст: при повечето хора натрупването на плаки започва още в детството, като постепенно се влошава с напредването на възрастта. При мъжете рискът се увеличава след 45-годишна възраст, а при жените след 55-годишна възраст.
- Високо кръвно налягане (хипертония): с течение на времето може да увреди стените на артериите.
- Диабет: високата кръвна захар е друг рисков фактор, който може да увреди вътрешните словере на артериите и да причини натрупването на плаки.
- Затлъстяване: прекомерното телесно тегло допринася за по-висок холестерол, възплание, и повишена инсулинова резистентност, които подпомагат артериалното увреждане.
- Заседнал начин на живот: липсата на физическа активност, както и нездравословното хранене могат да допринесат за повишените нива на холестерол и натрупването на плаки.
- Тютюнопушене: вредните химикали в тютюневия дим, не само увреждат кръвоносните съдове, но и ускоряват развитието на атеросклерозата.
Усложнения при атеросклероза
Атеросклерозата пречи на нормалното функциониране на сърдечносъдовата система. Ограниченият или блокиран приток на кръв към различните части на тялото, а най-вече към сърцето и мозъка, могат да доведат до сериозни животозастрашаващи усложнения.
Някои от тях са:
- Инфаркт: образуването на плаки в коронарните артерии може да причини спукване на кръвоносния съд и съсирване на кръвта. Това от своя страна възпрепятства притока на кръв към сърцето, което води до сърдечен удар.
- Инсулт: намаленият приток на кръв към мозъка или разкъсването на атеросклеротична плака могат да причинят внезапно прекъсване на кръвоснабдяването на мозъка.
- Аневризми: атеросклерозата отслабва артериалните стени, което води до образуването на аневризми. Те могат да се спукат, причинявайки тежък вътрешен кръвоизлив.
- Ампутация на засегнатите крайници: заболяването може да доведе и до намален приток на кръв към горните и/или долни крайници. Тежките случаи на периферна артериална болест (ПАБ) могат да доведат до увреждане на тъканите, инфекции и крайни случаи до необходимост от ампутация.
- Хронична бъбречна недостатъчност (ХБН): ако заболяването засегне бъбречните артерии, то може да влоши притока на кръв към бъбреците. С течение на времето това може да доведе до намалена бъбречна функция и потенциална бъбречна недостатъчност.
- Високо кръвно налягане (хипертония): атеросклерозата стеснява артериите, което кара сърцето да изпомпва кръвта по-силно, за да преодолее съпротивлението. Това води до развитието или влошаването на повишено кръвно налягане.
- Еректилна дисфункция: заболяването може да засегне и артериите отговорни за преноса на кръв към гениталната област. Това може да се отрази на способността за постигане и поддържане на ерекция при мъжете.
- Съдова деменция: намаленият приток на кръв към мозъка поради стеснени или запушени артерии може да доведе до влошаване на когнитивните способности, загуба на паметта и нарушени мисловни умения.
Това са само част от усложненията, до които атеросклерозата може да доведе. Разбира се рискът от тяхната поява може да бъде значително намален при правилно третиране на заболяването.
Как се поставя диагноза атеросклероза?
Често наричана „тихият убиец“, атеросклерозата може да се развива без забележими симптоми, докато не се появят усложнения.
Навременната диагностика е от първостепенно значение за справянето и предотвратяването на по-нататъшни проблеми, свързани със заболяването. Ето и някои от често използваните методи за поставяне на диагноза атеросклероза:
- Снемане на анамнеза и физически преглед: първата стъпка при всеки преглед включва разпит касаещ медицинската история на пациента, както и обстоен физически преглед.
- Кръвни изследвания: с тяхна помощ лекарят може да установи нивата на холестерол, триглицериди, кръвна захар, липопротеини, протеини и други вещества. Високите им стойности могат да са признак за възпалителни процеси и повишен риск от атеросклероза.
- Ангиография: представлява рентгеново изследване използващо контрастно вещество, с което да се изобразят аортата и нейните разклонения. То е и едно от основните изследвания при уточняване на диагнозата.
- Електрокардиограма (ЕКГ): това изследване записва електрическата активност на сърцето, като цели да установи наличието на аномалии в сърдечния ритъм.
- Образни изследвания: като компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс могат да бъдат назначени с цел подробното разглеждане на вътрешните органи и артерии.
- Стрес тест: това изследване има за цел да оцени здравето на сърцето и способността му да работи при физически стрес. За целта пациента трябва да извърши поредица от физически упражнения, докато лекарят проседлява различни показатели като сърдечния му ритъм, кръвното налягане, дишането, и др.
- Глезен-брахиален индекс (ABI): този тест се използва за измерването на кръвното налягане в глезените и ръцете, като има за цел да открие потенциални запушвания на периферните артерии.
Има ли лечение за атеросклероза?
След като заболяването бъде диагностицирано следва да се вземат мерки за неговото управление и смекчаване на въздействието му върху здравето на засегнатия. За щастие съществуват различни методи за ефективното лечение на атеросклероза.
Ето и някои от тях:
Промени в начина на живот
Първа и основна стъпка в борбата с атеросклерозата е промяната в начина на живот. Тя най-вече включва здравословна диета с ниско съдържание на наситени мазнини и редовна физическа активност.
Поддържането на здравословно тегло, както и ограничаването на вредни навици като тютюнопушене или консумация на алкохол също се препоръчват на пациенти с атеросклероза.
Овладяването на стреса, както и набавянето на достатъчно сън също се причисляват към промените в начина на живот. Подобряването на психическото здраве е важно за цялостното благосъстояние на организма.
Прием на медикаменти
Някои лекарства могат да помогнат при овладяването на заболяването и усложненията, които го съпровождат. Най-често на пациентите се предписват лекарства за регулиране на кръвното налягане, нормализиране на кръвната захар и холестерола, както и за предотвратяване образуването на кръвни съсиреци.
Хирургични операции и процедури
В някои случаи може да се прибегне до хирургични интервенции или минимално инвазивни процедури. Лекарят следва да избере подходяща процедура в зависимост от това, каква артерия е засегната. Някои от най-често срещаните процедури са:
- Ангиопластика: използва се за отваряне на стеснените или блокирани артерии, чрез малък балон, който се прокарва през засегнатия кръвоносен съд.
- Атеректомия: представлява минимално инвазивна процедура, която се използва за отстраняване на натрупаните плаки по вътрешността на блокираните артерии. Извършва се чрез въвеждане на специален инструмент през засегнатата артерия с помощта на който се изрязва или остъргва натрупаната плака.
- Аорто-коронарен байпас (CABG): тази процедура се използва за възстановяването на притока на кръв към засегнатите области на сърцето. За целта се използват кръвоносни съдове взети от други части на тялото, с помощта на които се създава обход около запушената артерия.
- Каротидна ендартеректомия: при тази процедура се отстраняват плаките от вътрешността на сънната артерия с цел подобряването на притока на кръв към мозъка.
Кога да посетим лекар?
Атеросклерозата протича безсимптомно в началните си етапи. Разпознаването на признаците и рисковите фактори на заболяването са от първостепенно значение за поддържане на сърдечносъдовото здраве и за предотвратяването на усложнения.
Ако изпитвате някой от горепосочените симптоми на атеросклероза или спадате към някоя от рисковите групи, е силно препоръчително да потърсите лекарска помощ.
Профилактика
Атеросклерозата е заболяване, което започва развитието си още в младежка възраст. Ето защо е добре и профилактиката срещу неговата поява да започне именно тогава.
На младите се препоръчва да поддържат постоянна физическа активност в допълнение към балансирано хранене и редовен прием на витамини. Контролирането на нивата на стрес е също важна част при поддържането на оптимална нервна и хормонална регулация.
Превенция
Контролирането на рисковите фактори е от основно значение за превенцията на атеросклероза. Ето някои полезни препоръки, които може да предприемете:
- Извършване на редовни годишни прегледи
- Лекуване на съпровождащи заболявания и медицински състояния, които могат да увеличат риска или да влошат атеросклерозата
- Контролиране на нивата на холестерол
- Отказ от тютюнопушене и консумация на алкохол
Ранното диагностициране и лечение могат значително да подобрят качеството на живот на хора страдащи от атеросклероза. Важно е заболяването да не бъде подценявано, тъй като то може да доведе до спешни случаи, а дори и да бъде фатално.
Източници:
Pahwa R, Jialal I. Atherosclerosis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507799/
Mitrovska, Slavica & Jovanova, Silvana & Matthiesen, I. & Libermans, C.. (2009). Atherosclerosis: Understanding pathogenesis and challenge for treatment.