Съдържание:
- Какво е анемия?
- Видове анемия
- Какви са симптомите на анемия?
- Какво причинява анемия?
- Рискови фактори
- До какви усложнения води анемията?
- Как се поставя диагноза анемия?
- Има ли лечение анемията?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е анемия?
Анемията е заболяване, което се характеризира с недостатъчния брой на червените кръвни телца, както и нисък хемоглобин в кръвта. Това от своя страна води до намаляване на способността на кръвта да пренася кислород до тъканите на тялото.
Червените кръвни телца, познати още като еритроцити, съставят около 40% – 50% от кръвта в човешкото тяло. Произвеждат се в костния мозък и отговарят не само за преноса на кислород и въглероден диоксид, но също и за поддържането на киселинно-алкалното състояние в кръвта, както и в регулацията на йонния състав на кръвта.
Тъй като кислородът захранва клетките в организма и му дава енергия, без здрави червени кръвни телца, той не може да функционира нормално. Докато някои видове анемия са краткотрайни и леки, други могат да продължат цял живот.
Ако не се лекува, анемията може да бъде животозастрашаваща.
Видове анемия
Съществуват над 400 вида анемия, които могат да бъдат класифицирани въз основа на основните причини или характеристики. Най-общо са разделени на три основни групи:
- Анемия, причинена от загуба на кръв
- Анемия, причинена от намалено или дефектно производство на червени кръвни клетки
- Анемия, причинена от повишеното разрушаване на червените кръвни телца
Ето и най-често срещаните от тях:
Желязодефицитна анемия
Това е най-често срещаният вид анемия и се дължи на недостиг на желязо в организма, което е необходимо за производството на хемоглобин. Липсата на желязо може да е резултат от:
- Недостатъчен прием на желязо с храната
- Лошо усвояване на желязото от организма
- Повишени нужди от желязо по време на бременност
- Загуба на кръв по време на менструация, нараняване или по други причини
Анемии, свързани с дефицит на витамини
Дефицитът на някои витамини също може да доведе до намалено производство на червени кръвни телца. Това от своя страна може да доведе до мегалобластна анемия. Съществуват различни видове мегалобластна анемия, но най-разпространения е този вследствие на недостиг на витамин В12 и/или фолиева киселина.
Хемолитична анемия
Този вид анемия възниква, когато червените кръвни клетки в организма се разрушават по-бързо, отколкото могат да бъдат заменени. Хемолитичната анемия може да бъде причинена от различни фактори, като:
- Автоимунни заболявания
- Наследствени състояния
- Прием на някои лекарства
- Инфекции като малария, тиф, и др.
- След тежки операции
- Излагане на вредни химични вещества
Апластична анемия
Това е рядък вид анемия, която възниква, когато костният мозък не произвежда достатъчно червени кръвни клетки, както и бели кръвни клетки и тромбоцити. Тя може да бъде придобита или наследствена и може да бъде причинена от фактори като:
- Излагане на радиация
- Прием на някои лекарства
- Вирусни инфекции
- Автоимунни заболявания
Сърповидно-клетъчна анемия
Това е наследствен вид анемия, която се дължи на генетична мутация, при която костния мозък произвежда мутирала форма на нормалния хемоглобин, който по принцип произвежда.
В резултат на това червените кръвни телца губят стандартната си форма, деформират се и се разпадат по-лесно, което води до недостиг на здрави червени кръвни телца.
Анемия при хронични заболявания
Някои хронични заболявания или състояния, могат да нарушат производството на червени кръвни клетки или да доведат до повишено разрушаване на червените кръвни клетки, което води до анемия.
Някои от тези състояния включват:
- Хронично бъбречно заболяване
- Рак
- Ревматоиден артрит
- Болест на Крон
Какви са симптомите на анемия?
Симптомите на анемията могат да варират в зависимост от вида на анемията, причината за нейното възникване и тежестта на състоянието.
Някои общи симптоми на заболяването включват:
- Умора и слабост
- Бледа кожа и лигавици
- Задух
- Бърз или неравномерен сърдечен ритъм
- Замайване и световъртеж
- Главоболие
- Затруднена концентрация
- Студени ръце и крака
- Болки в гърдите
- Загуба на апетит
- Чупливи нокти и косопад
- Раздразнителност
Какво причинява анемия?
Причинителите на заболяването могат да варират в зависимост от вида на анемията.
Някои често срещани причини включват:
- Дефицит на желязо
- Дефицит на витамин В12
- Дефицит на фолиева киселина
- Преждевременно разрушаване на червените кръвни клетки
- Нарушения на костния мозък
- Генетични мутации
- Хронични заболявания
- Загуба на кръв вследствие на нараняване или операция
- Прием на лекарства, които влияят на производството или живота на червените кръвни клетки
- Инфекции
- ХИВ/СПИН
Рискови фактори
Съществуват няколко рискови фактора, които могат да увеличат вероятността човек да развие анемия.
Тези рискови фактори могат да варират в зависимост от вида на анемията и причините за нея. Някои често срещани рискови фактори включват:
- Възраст: децата и юношите могат да имат повишен риск от анемия
- Пол: според проучвания, анемията е два пъти по-често срещана сред жените, отколкото мъжете
- Неправилен избор на хранителен режим
- Нарушено усвояване на хранителни вещества
- Медицински състояния, които влияят на усвояването на хранителните вещества
- Менструация
- Бременност
- Хормонален дисбаланс
- Фамилна история
- Излагане на токсични вещества
- Тютюнопушене
- Прекомерна консумация на алкохол
До какви усложнения води анемията?
Нелекуваната или неправилно лекуваната анемия може да доведе до редица усложнения, които могат да варират в зависимост от тежестта и основната причина за анемията.
Някои потенциални усложнения на анемията могат да включват:
- Отслабени функции на имунната система
- Сърдечно-съдови усложнения
- Когнитивни проблеми и проблеми с развитието при деца
- Увелизен риск от развитие на инфекции
- Усложнения по време на бременност
- Депресия
- Тревожност
- Синдром на неспокойните крака
Как се поставя диагноза анемия?
Диагностиката на анемията обикновено включва комбинация от:
- Снемане на анамнеза: на този етап лекарят следва да разпита пациента за симптомите му, предишни заболявания, както и за семейната медицинска история.
- Физически преглед: лекарят извършва и обстоен физически преглед, с който да се определи дали има признаци на анемия, като бледост, ускорен сърдечен ритъм, и др.
- Кръвни изследвания: обикновено се извършва пълна кръвна картина (ПКК), тъй като тя дава подробна информация за броя на клетките в кръвта, нивата на хемоглобин, и други показатели важни за диагностицирането на анемия.
- Допълнителни лабораторни изследвания: може да се направят изследвания на костния мозък, изследване на нивата на желязо, витамин В12, фолиева киселина и др., за да се определят причинителите на анемия.
Има ли лечение анемията?
Лечението на анемията зависи от основната причина и тежестта на състоянието. В много случаи лечението на основната причина за анемията е основният подход за справяне със заболяването.
Ето някои общи методи за лечение на анемия:
- Прием на хранителни добавки: ако анемията е причинена от хранителни дефицити, като например недостиг на желязо, витамин В12 или фолиева киселина, може да се предпише прием на хранителните добавки, които са в недостиг.
- Кръвопреливане: може да се наложи в случаи на тежка анемия или когато анемията е причинена от остра загуба на кръв.
- Прием на лекарства: в зависимост от причината за анемията могат да бъдат предписани определени лекарства, като кортикостероиди, имуносупресори, или такива които стимулират производството на червени кръвни телца, и др.
- Лечение на основни медицински състояния: при заболявания, като стомашно-чревно кървене, хронично бъбречно заболяване или рак, може да се наложи специфично лечение, насочено към основното заболяване, което от своя страна да подобри анемията.
- Промени в начина на живот: в някои случаи за подобряване на анемията може да се препоръча промяна на хранителния режим, повишаване на физическата активност и лечение на хронични заболявания като диабет или хипертония.
Кога да посетим лекар?
При наличието на продължителна умора, задух, бледа кожа или други симптоми присъщи на анемията е добре да потърсите лекарска помощ. Ако не бъде третирана навреме, анемията може да доведе до сериозни последици за здравето ви.
Профилактика
В случаите, в които анемията не е придобита вследствие на генетични мутации, профилактиката основно се свежда до поддържане на добро здравословно състояние.
Ако попадате в някоя от рисковите групи, добре е да си правите и профилактични изследвания на кръвта, за да следите показателите си. Освен това е препоръчително да извършвате редовни скрининги, които да ви помогнат за евентуалното откритие на други заболявания и медицински състояния, които биха могли да доведат до анемия.
Превенция
Превенцията на анемията зависи от основната причина и за съжаление не винаги е възможна. Ето някои общи мерки, които могат да помогнат за предотвратяване на някои видове анемия:
- Балансирана диета: включваща храни,като червено месо, птиче месо, риба, боб, леща, тофу, обогатени зърнени храни и зелени листни зеленчуци, може да допринесе за набавянето на хранителни вещества като желязо, витамин В12, фолиева киселина, и др.
- Прием на добавки с желязо: в определени случаи, като например по време на бременност или при лица с висок риск от недостиг на желязо, може да се препоръча добавяне на желязо като превантивна мярка. Добре е да се съгласувате с лекар относно точното количество.
- Избягване на излагане на вредни химикали: продължителното излагане на вредни химикали, или прием на някои лекарства, могат да допринесат за разрушаването на червените кръвни телца, което да доведе до анемия.
- Прием на достатъчно вода
- Редовна физическа активност
- Отказа от тютюнопушене
- Управляване на нивата на стрес
Анемията е налице, когато нямате достатъчно червени кръвни телца или когато те не работят толкова добре, колкото биха могли. Някои хора се раждат с анемия, но повечето хора, които имат анемия, развиват състоянието с течение на времето. Ето защо е важно да следите промените в организма си. Само по този начин може да реагирате навреме, в случай че се сблъскате със заболяването.
Източници:
William A. Sodeman, Thomas C. Sodeman, Anemia: Patient and Caregiver’s Guide, Editor(s): William A. Sodeman, Thomas C. Sodeman, Instructions for Geriatric Patients (Third Edition), W.B. Saunders, 2005, Pages 319-320, ISBN 9781416002031, https://doi.org/10.1016/B978-141600203-1.50127-X.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978141600203150127X)
N., Soundarya. (2015). A review on anaemia – types, causes, symptoms and their treatments..