Съдържание:
- Какво е розацея?
- Видове розацея
- Какви са характерните за розацея симптоми?
- Какви са причините за развитие на розацея?
- Рискови фактори
- Усложнения при розацея
- Как се поставя диагноза розацея?
- Лечение при розацея
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е розацея?
Розацеята е хронично възпалително състояние на кожата, което засяга предимно централната част на лицето и се характеризира с трайно зачервяване на засегнатите участъци. Обикновено се наблюдава при хора на възраст между 30 и 60 години, като според множество проучвания засяга около 5% от възрастните в световен мащаб.
Състоянието има рецидивиращ и ремитентен ход, като симптомите се контролират основно чрез мерки, свързани с начина на живот, общи грижи за кожата, лекарства и процедурни интервенции.
С течение на времето зачервяванията могат да станат по-груби и трайни, като могат да се появят и видими кръвоносни съдове. Ако не се лекува правилно или навреме, розацеята може да доведе и до появата на подутини по кожата, както и пъпки пълни с гной. При 50 % от пациентите очите също са засегнати, като се наблюдава видимо раздразнение и зачервяване.
Обострянето на симптомите, често има цикличен характер. Признаците могат да продължат със седмици или дори месеци, а след това да изчезнат, само за да се появят отново след време.
Въпреки че розацеята може да засегне хора от всякакъв етнос и с различни типове кожа, се счита, че хората със светла кожа и сини очи, са изложени на най-голям риск от развитие на състояниет.
Видове розацея
Четирите различни вида розацея включват:
- Еритемотелеангиектатична: този тип се характеризира с упоритозачервяване на лицето и видими разширени кръвоносни съдове. При този вид симптомите се появяват и изчезват неочаквано.
- Папулопустулозен: при него по кожата се образуват пъпки, пълни с гной или течност. Често симптомите са подобни на акне, а кожата може и да се подуе.
- Фиматозен (ринофима): е по-рядко срещан вид, който се характеризира със симптомите предизвикващи подуване и удебеляване на кожата. Най-често засегната е кожата в областта на носа.
- Очен: както името подсказва този тип засяга очите, като ги кара да се чувстват раздразнени. Освен това те също изглеждат кръвясали или сълзящи. Очите често са чувствителни към светлина, а по клепачите могат да се образуват болезнени подутини (ечемик).
Какви са характерните за розацея симптоми?
Проявите на розацея могат да варират значително при различните хора, а също и спрямо различните видове. В повечето случаи не всички потенциални признаци са налице. Въпреки това розацеята винаги включва поне един от основните симптоми, сред които са:
- Зачервяване
- Поява на подутини и пъпки пълни с гной
- Видими кръвоносни съдове
- Усещане за парене в зсегнатата област
- Суха, груба или лющеща се кожа
- Сърбеж на кожата в засегнатата област
- Мазна кожа
- Повишена чувствителност на кожата
- Зачервяване на очите
- Разширени пори
Симптомите на розацея могат да засегнат няколко различни части на тялото, включително:
- Носа
- Брадичката
- Бузите
- Челото
- Очите
- Гърдите
- Ушите
- Врата
- Скалпа
Какви са причините за развитие на розацея?
Въпреки че точната причина за появата на розацея остава неизвестна, множество проучвания вече са идентифицирали основните елементи на болестния процес.
Смята се, че механизмите, по които розацеята възниква са многофакторни, като включват основно:
- Генетична предразположеност
- Променен микробиом на кожата и червата
- Системно възпаление предизвикано от дисрегулация на имунния отговор на организма или при проблеми с нервната система
- Завишен брой малки паразитни кърлежи (демодекс), които обикновено се откриват върху човешкото тяло
- Неправилно функциониране на някои кожни протеини, като кателицидин
Рискови фактори
Основните фактори, които могат да увеличат риска от развитие на розацея включват:
- Светла кожа: хората със светла кожа са по-предразположени към развитие на розацея.
- Възраст: розацеята най-често засяга хора на възраст между 30 и 50 години.
- Пол: жените са по-склонни да развият розацея, отколкото мъжете, въпреки че мъжете често изпитват по-тежки симптоми.
- Прекомерно излагане на слънце: честото излагане на слънчева светлина и ултравиолетови лъчи може да предизвика или да влоши симптомите на розацея.
- Излагането на екстремни температури: излагането на топлина или студ, чрез горещи вани, сауни или сурови климатични условия, могат да предизвикат поява на розацея.
- Стрес и емоции: високите нива на стрес или прекалените емоционални реакции в различни ситуации, могат да предизвикат развитие на състоянието.
- Консумация на пикантни хрании горещи напитки: като сосове, люти подправки, чай, кафе и други са противопоказни за хора вече диагностицирани с розацея, тъй като се счита, че могат да обострят симптомите им.
- Употреба на някои лекарства: като например тези, които разширяват кръвоносните съдове, могат да предизвикат розацея.
Усложнения при розацея
Ако не бъде третирана правилно или навреме, розацеята може да доведе до следните усложнения:
- Фиматозна розацея: е тежка форма на розацея, която води до удебелена, неравна кожа, често по носа (ринофима), но може да засегне и брадичката, челото, бузите и ушите.
- Възпалителни усложнения на очите: като блефароконюнктивит (възпаление на клепачите) или склерокератит (възпаление на склерата и роговицата).
- Трайно зачервяване: хроничното възпаление може да причини трайно зачервяване на лицето, особено по бузите, носа, челото и брадичката.
- Видими кръвоносни съдове (телангиектазия): хроничното разширяване на малките кръвоносни съдове близо до повърхността на кожата може да ги направи видими, което води до зачервени линии или шарки по лицето.
- Емоционално и психологическо въздействие: видимите симптоми на розацея могат да повлияят на самочувствието и увереността, което води до социална тревожност, срам и дори депресия.
- Акнеподобни изригвания: папулопустулозната розацея, може да причини акнеподобни изригвания, които могат да бъдат болезнени и да доведат до белези, ако не се третират правилно.
- Повишена чувствителност на кожата: засегнатите участъци могат да стант по-чувствителни към продукти за грижа за кожата, козметика и фактори на околната среда, което води до повишено дразнене и дискомфорт.
- Вторични инфекции: възпаленията, свързани с розацея, понякога могат да доведат до вторични бактериални инфекции, ако бариерата на кожата е нарушена.
- Затруднения в ежедневните дейности: тежките симптоми, особено тези свързани с проблеми с очите, могат да попречат на ежедневни дейности като четене, работа и сън.
Как се поставя диагноза розацея?
Диагностицирането на розацея обикновено става след посещение при дерматолог. За да диагностицира състоянието, лекарят ще направи обстоен преглед на физическите признаци и симптоми, като същевременно снеме и медицинска анамнеза.
Няма специфичен тест за диагностициране на розацея. Възможно е лекуващият лекар да назначи различни изследвания, за да отхвърли други кожни заболявания с подобни на розацея симптоми, като например псориазис, лупус или себореен дерматит.
В случай, че симптомите засягат и очите на пациента може да се препоръча посещение при офталмолог. Той следва да постави точна диагноза и да назначи подходящо лечение при очна розацея.
Лечение при розацея
Розацеята не може да бъде излекувана, но може да бъде ефективно управлявана и контролирана с подходящо лечение и промени в начина на живот. Целта на лечението е да се намалят симптомите, да се предотвратят обострянията и да се подобри външният вид на кожата.
Основните възможности за лечение включват:
Локални и перорални медикаменти
Лечението на розацея често включва прием на медикаменти за овладяване на симптомите.
Локални лекарства под формата на кремове или гелове, се прилагат директно върху кожата, за да намалят зачервяването, възпалението и акнеподобните лезии. Пероралните антибиотици се предписват заради противовъзпалителните им свойства, или в случаите, в които розацеята не се повлиява от други терапии.
Терапии
Различни терапии също могат да помогнат за справяне с розацеята. Лазерните и светлинните терапии, като например интензивна пулсираща светлина (IPL) и лазерно лечение, са ефективни за намаляване на видимите кръвоносни съдове и постоянното зачервяване. Често са необходими няколко процедури за постигане на ефект, а и за поддържане на подобрения външен вид.
Промени в начина на живот
Управлението на розацеята включва и промени в начина на живот, за да се сведат до минимум обострянията. От решаващо значение е да се идентифицират и избягват отключващите фактори (тригери), като пикантни храни, алкохол, екстремни температури и стрес. Използването на щадящи продукти в грижата за кожата, редовното нанасяне на слънцезащитен крем, както и практикуването на добри навици за защита от слънцето могат да помогнат за предотвратяване на раздразненията и ефективно справяне със симптомите.
От изключително важно значение е да се консултирате с лекар относно подходящото лечение, тъй като то до голяма степен зависи и от вида розацея. Опитният специалист ще ви помогне в поставянето на правилна диагноза и избора на съобразено с нея лечение.
Кога да посетим лекар?
Ако имате постоянни симптоми засягащи лицето или очите, е добре да се обърнете към специалист за поставяне на диагноза и лечение.
Превенция
Тъй като причината за розацеята е неизвестна, състоянието на практика не може да бъде предотвратено. Въпреки това е възможно да се намали риска от неговата поява, като се идентифицират и избягват нещата, които биха могли да доведат предизвикват симптоми.
Добре е човек да внимава, когато излиза навън и излага кожата си на слънчевите ултравиолетови лъчи. Ето защо се препоръчва ежедневното носене на слънцезащитен крем, както и честото му нанасяне отново през деня.
Въпреки че розацеята не е животозастрашаващо състояние, тя е хронично заболяване, което изисква дългосрочно лечение. То може да засегне хората по различен начин, затова към нея трябва да се подходи с търпение, докато човек разбере как най-добре да контролира симптомите си.
Източници:
Farshchian M, Daveluy S. Rosacea. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557574/