Съдържание:
- Какво е лупус?
- Какви са характерните за лупус симптоми?
- Какво причинява лупус?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе лупус?
- Как се поставя диагноза лупус?
- Има ли лечение за лупус?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е лупус или т.н. “Вълчанка”?
Лупусът, известен също като вълчанка, е хронично автоимунно заболяване. То най-често засяга кожата, сърцето, бъбреците, белите дробове, кръвоносните съдове, ставите и централната нервна система. Въпреки това може да засегне и всеки друг орган и система в тялото.
Болестта носи името си още от 13ти век, тъй като характерния за нея обрив много наподобявал ухапване от вълк.
Заболяването може да засегне хора от всякакви възрасти и пол. Въпреки това най-често боледуват жени на възраст между 15 и 44 годишна възраст.
Лупусът не е заразен.
Съществуват различни форми на лупус, от които най-популярните са:
- Системен лупус еритематозус: най-разпространената форма на заболяването. Характерното за нея е, че може да бъде изключително агресивна и непредсказуема. Засяга най-често кожата, ставите и бъбреците.
- Кожен лупус еритематозус: тази форма е също често срещана, като засяга предимно кожата. Тази форма има подвида, а именно остър, подостър и хроничен лупус.
Какви са характерните за лупус симптоми?
Симптомите на лупус могат да варират при различните хора и могат да бъдат леки или тежки. Освен това, те могат да се появят внезапно или постепенно.
Ето някои често срещани симптоми:
- Умора
- Висока температура
- Кожни обриви по различни части на тялото
- Пеперуден обрив по лицето, който покрива бузите
- Болки в ставите и скованост
- Чувствителност към слънчева светлина
- Рани в устата
- Болка в гърдите и задух
- Сухота в очите
- Главоболие
- Загуба на памет
- Косопад
Какво причинява лупус?
Точната причина за появата на лупус не е напълно изяснена. Смята се, че тя е комбинация от различни фактори, които предизвикват анормален имунен отговор.
При хората с лупус имунната им система атакува здравите тъкани и органи, което води до възпаления и увреждания на засегнатите участъци.
Ето някои от факторите, за които се смята, че допринасят за развитието на заболяването:
- Генетични фактори: известно е, че някои генетични мутации могат да увеличат риска от развитие на заболяването.
- Наследственост: счита се, че лупусът може да бъде предаван в поколенията.
- Фактори на околната среда: прекаленото излагане на слънчева светлина например, може да предизвика появата на лупус.
- Прекомерен прием на лекарства: някои медикаменти като бета блокери, антиартимични лекарства, лекрства за лечение на туберкулоза, и др. Могат да увеличат риска от поява на лупус.
- Инфекции: като тези на дихателните пътища, кожата или на уринарния тракт, могат да инициират лупус или да предизвикат рецидив при някои хора.
- Хормони: според някои проучвания хормоналните промени могат да играят роля в развитието на заболяването.
Рискови фактори
Съществуват няколко рискови фактора, които могат да увеличат вероятността от развитие на заболяването, включително:
- Пол: около 90% от случаите на лупус се срещат при жени.
- Възраст: лупусът може да се развие на всяка възраст, но най-често се диагностицира при хора на възраст между 15 и 44 години.
- Етнос: лупусът се среща по-често при хора от африкански, латиноамерикански, индиански и азиатски произход, отколкото при хора от европейски произход.
- Продължителен престой на студено: според някои проучвания дългото излагане на студено и влажно време, може да окаже стрес върху тялото, което да отключи заболяването. Освен това ниските температури могат да влошат симптомите при хора, които вече са развили лупус.
- Натрупване на стрес: може да активира имунната система, което от своя страна да предизвика появата на лупус.
- Тютюнопушене: употребата на никотин е свързана с повишен риск от развитие на лупус, както и с по-тежки симптоми при хора, които вече имат заболяването.
До какви усложнения може да доведе лупус?
Лупусът може да причини сериозни усложнения. Техният вид и тежест най-често зависят от това кои органи и системи в тялото са засегнати. Възможно е също пациентите никога да не развият усложнения.
Ето някои потенциални усложнения на лупус:
- Увреждане на бъбреците: лупусът може да причини възпаление на бъбреците, което да доведе до увреждане или бъбречна недостатъчност.
- Сърдечно-съдови заболявания: хората с лупус са с повишен риск от развитие на сърдечносъдови заболявания, включително инфаркт и инсулт.
- Белодробни проблеми: лупусът може да причини възпаление на белите дробове, което може да доведе до болки в гърдите, задух и възпаление на ципата, която покрива белите дробове.
- Проблеми с централната нервна система (ЦНС): това може да доведе до припадъци, главоболие, проблеми с паметта и когнитивни нарушения.
- Заболявания на кръвта: лупусът може да причини анемия, нисък брой на тромбоцитите, както и други нарушения на кръвта.
- Усложнения по време на бременност: жените с лупус са с повишен риск от усложнения при бременност, като спонтанен аборт, преждевременно раждане и прееклампсия.
- Увреждания в ставите: лупусът може да причини възпаление на ставите, което да доведе до болка, скованост и подуване, а дори и до деформация на ставите.
Как се поставя диагноза лупус?
Диагностицирането на лупус може да се окаже нелека задача, тъй като симптомите могат да варират в широки граници, а някои от тях са доста сходни с тези на други заболявания.
Не съществува един-единствен тест за диагностициране на лупус, така че лекарите обикновено използват комбинация от методи, за да поставят диагноза. Ето и някои от тях:
- Снемане на анамнеза: лекарят използва този метод, за да се запознае подробно със симптомите и медицинската история на пациента.
- Физически преглед: извършва се, за да се провери за симптоми като болки в ставите, кожни обриви и подути лимфни възли, присъщи на лупус.
- Лабораторни изследвания: изследванията на кръвта и урината могат да помогнат за откриването на определени антитела и биомаркери, които се свързват с лупус.
- Образна диагностика: включва изследвани като ултразвук, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, и др. Използват се за откриване на възпаление или увреждане на органи като белите дробове, бъбреците, или други органи и тъкани.
- Биопсия: в някои случаи за потвърждаване на диагнозата може да е необходима биопсия на засегната тъкан, като например на кожата или бъбреците.
Освен това, лекарите често използват класификационна система установена от Американския колеж по ревматология. Според нея, пациентът трябва да има поне 4 от 11-те критерия за диагностициране с лупус. Ето кои са те:
- Маларен обрив: наблюдава се в областта на бузите и носа във формата на пеперуда.
- Дискоиден обрив: характеризира се с развитието на червени люспести петна. Засяга лицето, скалпа, ушите, гърдите или ръцете.
- Фоточувствителност: характеризира се с появата на обрив вследствие на излагане на слънце.
- Язви в устната кухина: около 40% от хората с лупус развиват болезнени язви в областта на устата.
- Неерозивен артрит: около 95% от хората с лупус развиват артрит в някой от етапите на развитие на лупус. Неерозивният артрит е вид артрит, който води до възпаление на ставите, но не и до разрушение на костите и ставите.
- Серозит: представлява възпаление на серозната ципа. Заболявания като перикардит или плеврит могат да бъдат наблюдавани при лупус.
- Бъбречни заболявания: лупус може да причини възпаление на бъбреците, бъбречна недостатъчност, и други проблеми с бъбречната функция.
- Неврологично заболяване: лупус засяга нервната система, което води до широк спектър от неврологични нарушения, като припадъци, психоза, нарушения в мисловната дейност, и др.
- Заболявания на кръвта: анемията, както и други нарушения на кръвта са често срещани при лупус.
- Антинуклеарни антитела: при съмнение за лупус се извършва изследване за антинуклеарни тела (ANA screening), който дава информация за наличието на автоантитела в организма. Ако теста е положителен, то заболяването е налице.
- Имунологични отклонения: те са особено характерни за лупус, затова се прави кръвен тест, който цели да се открие антитела
Има ли лечение за лупус?
Лечението на лупус зависи от тежестта и вида на симптомите, които са индивидуални за всеки пациент.
Различните методи на лечение имат за цел да намалят възпалението, да облекчат симптомите, да предотвратят увреждането на органите.
Ето и някои от често срещаните методи за лечение на лупус:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС): могат да помогнат за облекчаване на болката и сковаността в ставите.
- Кортикостероиди: могат да помогнат за намаляване на възпалението и потискане на имунната система.
- Имуносупресивни лекарства: също могат да помогнат за потискане на имунната система и предотвратяване на увреждането на органите.
- Биологични лекарства: могат да помогнат за намаляване на възпалението и предотвратяване на лупусни пристъпи. Могат да се използва, в случаите в които други методи за лечение не са ефикасни.
- Прием на хранителни добавки: рибеното масло, обега-3 мастни киселини, витамин Е, витамин С, както и други добавки могат да спомогнат за общото възстановяване на процесите в организма.
Кога да посетим лекар?
Посетете лекуващия ви лекар, в случай че получите необясним обрив, висока температура или умора за продължителен период от време.
Профилактика
Тъй като точните причини за появата не са изяснени, на практика първичната профилактика не е възможна.
Препоръчително е да сте добре запознати както със заболяването и неговите симптоми, така и с рисковите фактори, които биха могли да увеличат шансовете от развитие на лупус.
В случай, че попадате в някоя от рисковите групи е добре да правите редовни профилактични прегледи и изследвания, които да ви помогнат за евентуалното навременно откриване на болестта.
Превенция
Понастоящем не е известен начин за предотвратяване на лупус.
Въпреки това има някои добри практики, които могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на заболяването:
- Намаляване на излагането на слънце
- Отказ от тютюнопушене
- Управляване на нивата на стрес
- Здравословно хранене
- Прием на достатъчно витамини и минерали
- Редовна физическа активност
Лупусът има широк спектър от симптоми и може да засегне хората по различен начин. При някои хора може да се наблюдават цикли на обостряне и ремисии, докато при други симптомите могат да продължат във времето. Ето защо диагностицирането на заболяването може да се окаже истинско предизвикателство за лекарите.
В случаи, че се сблъскате със заболяването, не губете надежда, тъй като съвременната медицина предлага много различни варианти за овладяване на симптомите и подобряване на качеството на живот на пациентите.
Източници:
Maidhof W, Hilas O. Lupus: an overview of the disease and management options. P T. 2012 Apr;37(4):240-9. PMID: 22593636; PMCID: PMC3351863.
Ameer, Muhammad & Chaudhry, Haroon & Mushtaq, Javaria & Sherjeel Khan, Osama & Babar, Maham & Hashim, Tehmina & Zeb, Saima & Tariq, Muhammad & Patlolla, Sridhar Reddy & Ali, Junaid & Hashim, Syeda & Hashim, Sana. (2022). An Overview of Systemic Lupus Erythematosus (SLE) Pathogenesis, Classification, and Management. Cureus. 14. 10.7759/cureus.30330.