Съдържание:
- Какво е кандидоза?
- Видове кандидоза
- Какви са характерните за кандидоза симптоми?
- Какви са причините за поява на кандидоза?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе кандидозата?
- Как се поставя диагноза кандидоза?
- Има ли лечение за кандидоза?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е кандидоза?
Кандидозата представлява гъбична инфекция, причинена от свръхрастежа на вид гъбичка от рода Candida. Въпреки разнообразието от представители на този род, най-честият причинител на кандидоза е гъбичката Candida albicans.
Въпреки че кандидозата се асоциира по-често с появата си при жени, тя може да засегне и мъже. Този вид гъбична инфекция прогресира бързо и е особено упорита за лечение.
Смята се, че почти всеки човек е страдал поне веднъж от кандидоза. Кандидозата не се счита за венерическо заболяване, но въпреки това може да бъде предавана по време на секс.
Видове кандидоза
Както вече стана ясно този вид гъбичка естествено обитава човешкия организъм. Ето защо могат да бъдат разграничени няколко вида кандидоза, в зависимост от мястото, в което инфекцията протича. Те включват:
- Вагинална кандидоза (вагинит): вероятно най-често срещаната инфекция при жените, която протича с отличителни симптоми на парене, сърбеж, и отделяне на характерен секрет от влагалището.
- Кандидоза по кожата и ноктите: този вид засяга кожата и ноктите. Причинява появата на обрив под формата на червени петна и силен сърбеж или гъбички по ноктите. Обривът може да засегне различни части на тялото, но най-често се наблюдава под мишниците, между пръстите, в областта на слабините или под гърдите при жените.
- Орална кандидоза: позната още като млечница засяга устната кухина причинявайки бели ранички по лигавицата на устата, езика, гърлото или хранопровода.
- Инвазивна кандидоза: в случай че, имунната система не успее да се справи с инфекцията, тя може да се разпространи и до други части на тялото. Инвазивната кандидоза може да засегне кръвта, мембраните около сърцето и мозъка, или други части на тялото.
Какви са характерните за кандидоза симптоми?
Симптомите могат да варират в зависимост от мястото на развитие на инфекцията. Най-общо те включват:
- Поява на обрив с малки червени петна
- Интензивен сърбеж
- Усещане за парене в засегнатата област
- Секреция от вагината или пениса
- Болка или дискомфорт по време на секс
- Поява на бели петна или малки язви в областта на устата
- Подуване в засегнатата област
Важно е да се отбележи, че не при всички хора с кандидоза се наблюдават едни и същи симптоми. Тежестта им също може да варира. Освен това при някои хора заболяването протича без забележими симптоми, особено когато инфекцията е лека.
Какви са причините за поява на кандидоза?
Основният причинител на кандидоза са дрождите от род Candida, както подсказва и името на заболяването. Обикновено тя се намира в организма на човек в малки количества в устата, стомашно-чревния тракт или във вагината на жената без да причинява проблеми.
Определени бактерии в тялото на човек се грижат за баланса в количеството на тези гъбички. Нарушения в този баланс водят до свръхрастеж, което от своя страна води до развитието на гъбична инфекция. Това може да се дължи на:
- Отслабена имунна система: например при хора, които имат ХИВ/ СПИН, рак или друго подобно заболяване могат по-лесно да развият гъбична инфекция
- Прием на антибиотици: често те убиват полезните бактерии, които държат гъбичките под контрол. Това нарушение води до свръхрастеж на дрождите и развитието на гъбична инфекция.
- Хормонален дисбаланс: при състояния като бременност например могат да се наблюдават колебания в нивата на определени хормони. Това може да създаде благоприятна среда за развитието на гъбична инфекция.
Гъбичките не са особено заразни, но могат да се предадат от един човек на друг при определени обстоятелства. Някои от тях са:
- Директен контакт особено в случаите на кандидоза по кожата и ноктите
- При полов контакт
- По вертикален път от майка на бебе
Рискови фактори
Сред основните фактори, които увеличават риска от развитие на кандидоза са:
- Диабет: високите нива на кръвната захар при хората с диабет могат да стимулират развитието на кандидоза.
- Начин на хранене: хората, чиято диета е с високо съдържание на захари или преработени храни предоставят благоприятна среда за развитието на гъбична инфекция.
- Стрес: хроничният стрес може значително да отслаби имунната система, с което да наруши баланса на микроорганизмите в тялото на човек.
- Употреба на кортикостероиди: те могат да повишат нивата на кръвната захар, с което да осигурят благоприятна среда за развитието на гъбична инфекция.
- Употреба на стегнато бельо: ако използвате стегнато и некомфортно бельо, изработено от синтетични материли е възможно да осигурите влажна среда в областта на слабините си. Тя е особно благоприятна за развитието на гъбични инфекции.
До какви усложнения може да доведе кандидозата?
Ако не бъде лекувана правилно или навреме кандидозата може да доведе до сериозни усложнения. Разбира се те зависят до голяма степен от вида и местоположението на инфекцията. Някои от най-често срещаните са:
- Кандидемия: инвазивната кандидоза, при която инфекцията се разпространява в цялото тяло, може да бъде животозастрашаваща, ако не се лекува своевременно. Тя може да доведе до усложнения като септицемия (инфекция на кръвния поток), ендокардит (инфекция на вътрешната обвивка на сърцето) или органна недостатъчност.
- Депресия: повтарящата се или дълготрайна кандидоза може да доведе не само до физически дискомфорт, но и до емоционални нарушения, тъй като се отразява на качеството на живот на човека.
- Усложнения при оралната кандидоза: в тежки случаи млечницата може да причини затруднения при хранене и преглъщане, което да доведе до недохранване и загуба на тегло.
- Усложнения при кандидоза на кожата и ноктите: при този вид кандидоза могат да се развият вторични бактериални, онихомикоза, трайно увреждане на ноктите и деформация, и други.
Как се поставя диагноза кандидоза?
Заболяването се диагностицира след физически преглед извършен от лекар. Освен оглед на засегнатото място, лекарят следва да зададе серия от въпроси касаещи симптомите, включително относно тяхната тежестта и продължителност.
За потвърждаване на диагнозата, вашият лекуващ лекар най-вероятно ще назначи лабораторни изследвания. С тяхна помощ може да се определи точно вида на гъбичките причиняващи инфекцията. По този начин може да се определят по-добре възможностите за лечение.
Има ли лечение за кандидоза?
Важно е лечението за кандидозата да се назначи спрямо индивидуалния случай. Съществуват различни методи и терапии за лечение в зависимост от тежестта и мястото на инфекцията. Общото между всички тях е че включват противогъбични лекарства под една или друга форма.
Антибиотиците не са препоръчително средство за борба с гъбичките, тъй като те по-скоро ускоряват разпространението им. Важно е предписаните лекарства да се приемат точно спрямо указанията назначени от лекаря. Кандидозата е особено упорита инфекция и е важно да завършен пълният курс на лечение.
Освен медикаментозното лечение, на пациентите може да се препоръча и промяна в хранителния режим. Правилната диета е особено важна при лечението на кандидоза. На страдащите се препоръчва да избягват храни, които могат да допринесат за развитието на дрождите. В списъка на забранените храни влизат тестедни и сладки изделия, преработени и подсладени храни, кафе, алкохол, и други.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате някой от горепосочените симптоми и то с трайна продължителност е препоръчително да се консултирате с лекар.
Освен това, ако наблюдавате появата на повтарящи се гъбични инфекции, особено при повече от четири пъти в годината, е необходимо да се консултирате с лекар. Това може да е признак за друг здравословен проблем, на който трябва да се обърне внимание.
Превенция
Превенцията не винаги е възможна. Въпреки това се препоръчва спазването на някои добри практики, които биха могли значително да намалят риска от развитие на кандидоза.
Ето и някои от тях:
- Пълноценно и балансирано хранене с диета богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, и млечно-кисели продукти
- Поддържане на здравословно тегло
- Редуциране или отказ от вредни навици като тютюнопушене, консумация на алкохол, прием на кофеин, и други
- Използване на удобно памучно бельо, което да осигурява достатъчно приток на въздух към кожата
- Спазване на отлична хигиена с редовно къпане
- Контролиране съпровождащи заболявания като диабет, които биха могли да повишат риска от развитие на гъбични инфекции
Кандидозата е трудна за лечение, а протичането ѝ е съпроводено с голяма доза дискомфорт. Ето защо ако подозирате, че може да сте развили този вид гъбична инфекция е препоръчително незабавно да потърсите лекар. Макар ѝ упорита, инфекцията може да бъде третирана успешно.
Източници:
Susan E. Barnett, Natalie Ann Carrillo, Chapter 49 – Candidiasis, Editor(s): Debra C. Sellon, Maureen T. Long, Equine Infectious Diseases (Second Edition), W.B. Saunders, 2014, Pages 408-411.e1, ISBN 9781455708918, https://doi.org/10.1016/B978-1-4557-0891-8.00049-X. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978145570891800049X)
Vila T, Sultan AS, Montelongo-Jauregui D, Jabra-Rizk MA. Oral Candidiasis: A Disease of Opportunity. J Fungi (Basel). 2020 Jan 16;6(1):15. doi: 10.3390/jof6010015. PMID: 31963180; PMCID: PMC7151112.