Съдържание:
- Какво е ишиас?
- Какви са типичните за ишиас симптоми?
- Какви са причините за поява на ишиас?
- Рискови фактори
- Усложнения при ишиас
- Диагностициране на ишиас
- Как се лекува ишиасът?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е ишиас?
Ишиасът е термин, с който се описва болка, която се появява при възпален седалищен нерв. Обикновено ишиасът не причинява сериозни усложнения, а в повечето случаи дори отшумява от само себе си.
Седалищният нерв е най-дългият и най-широкият нерв в човешкото тяло. Тръгва от долната част на гърба, минава през седалището и завършва точно под коляното. Съставен е от сноп от нерви, които се разклоняват от гръбначния мозък. Всеки човек има два седалищни нерва, по един от всяка страна на тялото.
Какви са типичните за ишиас симптоми?
Основният симптом при ишиас е силна болка. Тя може да се усеща навсякъде по продължението на седалищния нерв. Болката при ишиас може да бъде постоянна или стрелкаща се. Обикновено започва в кръста и се спуска надолу по бедрото и до коляното.
Освен нея други симптоми са:
- Изтръпване или мравучкане в засегнатата зона
- Парене в засегнатия участък
- Скованост
- Слабост в мускулите
- Ограничена подвижност
- Чести позиви за ходене в тоалетната
Рядко симптомите засягат и двата крака едновременно.
Какви са причините за поява на ишиас?
Основната причина за ишиасът е притискане на седалищния нерв. Редица заболявания и медицински състояния причиняват ишиас. Приблизително 90% от случаите обаче се дължат на дискова херния.
Други причини за ишиас са:
- Лумбална спинална стеноза: представлява стеснения в гръбначния канал в областта на кръста. Това оказва натиск върху нервните коренчета, отиващи към крака.
- Спондилолистеза: при това състояние, прешлените се изместват един спрямо друг. Това води до разтягане или притискане на нервите преминаващи през гръбначния канал.
- Тумор: развитието на тумори в гръбначния стълб може да доведе до притискане на коренчетата на седалищния нерв.
- Наранявания: или травми в областта на гърба, таза и краката.
- Бременност: увеличаването на матката по време на бременност може да доведе до притискане на структурите в таза.
Рискови фактори
Основните рискови фактори за ишиас са:
- Възраст: с напредването на възрастта се увеличава и износването на гръбначния стълб. Това е нормален процес, който обаче може да увеличи риск от поява на дискова херния, а с нея и ишиас.
- Наднормено тегло: затлъстяването оказва натиск върху гръбначния стълб, който може да увеличи риска от развитие на дискова херния и ишиас.
- Липса на физическа активност: води до слабо развита мускулатура в областта на гърба и корема. Те са важни, за да улеснят натоварването върху гръбначния стълб при движение или вдигане на тежко.
- Професия: работа, която води до продължително натоварване в гърба и кръста, вследствие на резки движения, вдигане на тежко, или дълго седене на едно място могат да увеличат риска от развитие на ишиас.
- Диабет: с напредването на диабет тип 2, се увеличава и риска от развитие на периферна невропатия, която води до увреждане на нервите и възможно развитие на ишиас.
- Тютюнопушене: употребата на никотинови изделия влияе негативно на циркулацията на кръвта. Това може да увеличи риска от развитие на различни медицински състояния, като ишиас.
- Продължително носене на обувки с висок ток: това води до сериозно натоварване в кръста и напрежение в гръбначния стълб, които могат да причинят ишиас.
Усложнения при ишиас
В повечето случаи ишиасът минава от само себе си и не води до сериозни усложнения. Неправилното лечение обаче може да доведе до:
- Загуба на сетивност в засегнатия участък
- Хронична болка
- Проблеми при вървене
- Парестезия: усещания за парене, изтръпване или мравучкане в засегнатата област
- Неволно изпускане по голяма или малка нужда
Диагностициране на ишиас
Диагностицирането на ишиасът става при посещение при лекар. Той може да използва комбинация от диагностични методи като:
- Снемане на анамнеза: помага на лекаря да се запознае със симптомите на пациента, както и предишната му медицинска история
- Подробен физически преглед: използва се, за да изследва двигателните функции на пациента. Лекарят може да помоли пациента да върви, да изправя крака си в легнало положение, или да кляка и да се изправя.
- Образна диагностика: за потвърждаване на диагнозата, лекарят може да назначи рентгенография, ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), или компютърна томография.
Как се лекува ишиасът?
Лечението на възпаления седалищен нерв е индивидуално за всеки пациент. То се основава на причините, местоположението и тежестта на ишиасът. Леките форми на ишиас обикновено отшумяват от само себе си.
В голяма част от случаите лечението се основава на намаляване на болката и увеличаване на движението. Тези две неща могат да се постигнат и само от пациента без медицинска намеса.
Ето някои от най-често препоръчваните методи:
Медикаментозна терапия
- Болкоуспокояващи лекарства
- Противовъзпалителни лекарства
- Кортикостероиди
- Лекарства подобряващи кръвооросяването
- Антиконвулсанти
- Хранителни добавки като витамини и минерали
Други терапевтични методи
- Физиотерапия
- Лечебна гимнaстика
- Балнеолечение
- Масажи
- Йога
- Разтягане
- Вървене
- Студени или топли компреси
Оперативно лечение
При по-тежките случаи на ишиас, хирургията може да се окаже най-добрият метод за лечение. Обикновено то се препоръчва едва когато другите методи не дадат резултат.
Възможните операции са:
- Дисектомия: при тази операция се отстранява фрагмент или малка част от увредения диск, който причинява дисковата херния.
- Ламинектомия: е операция, която се използва за освобождаването на гръбначния мозък, най-често при стеснен гръбначен канал.
Кога да посетим лекар?
Ако болката не отминава е добре да се консултирате с вашия лекуващ лекар.
Самолечението на възпаления седалищен нерв не винаги е от ползa. Най-добре е да съгласувате подходящото за вас лечение с лекар за постигане на оптимални резултати.
Превенция
Спазването на някои добри практики би могло да помогне за предотвратяването на ишиасът. Ето някои от тях:
- Редовна физическа активност
- Използване на правилна техника за вдигане на тежести
- Поддържане на нормално тегло
- Спазване на пълноценно хранене
- Избягване на излагане на кръста на течение
- Поддържане на добра стойка на тялото при вървене или седене
- Отказ от тютюнопушене
- Предпазване от травми или наранявания
В случай, че все пак възникне възпаление на седалищния ви нерв, е препоръчително незабавно да предприемете мерки. Съпровождащата болка може да е изключително неприятна и дискомфортна и да повлияе негативно на качеството ви на живот. Ако симптомите на ишиас не отшумят и пречат на начина ви на живот, то най-добре е да се обърнете към вашия лекуващ лекар. Той ще ви помогне за назначаването на подходящо лечение, което да облекчи симптомите.
Източници:
Davis, Maini, & Vasudevan. (2022, May 6). Sciatica. National Library of Medicine.
Ropper, & Zafonte. (2015, March 26). Sciatica. The New England Journal O F Medicine, 372(13). https://doi.org/10.1056/NEJMra1410151