Съдържание:
- Какво е пневмония?
- Видове пневмонии
- Какви са характерните за пневмония симптоми?
- Какви са причините за поява на пневмония?
- Рискови фактори
- Усложнения при пневмония
- Как се диагностицира пневмония?
- Има ли лечение за пневмония?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е пневмония?
Пневмонията е респираторна инфекция, която засяга белите дробове. Тя може да бъде причинена от различни микроорганизми като бактерии, вируси, гъбички, или паразити.
Състоянието настъпва, когато въздушните торбички в белите дробове (алвеоли) се напълнят с гной и други възпалителни вещества. Това от своя страна води до затруднено дишане.
Пневмонията може да засегне хора от всякакви възрастови групи. Инфекцията може да протече много тежко, като дори доведе и до смърт. Ето защо е изключително важно при съмнения за пневмония незабавно да се потърси лекарска намеса.
Видове пневмонии
Пневмониите се категоризират спрямо различни критерии. В тази статия ще разгледаме част от основните видове и форми:
Видове пневмонии спрямо причинителите на инфекцията
- Бактериална пневмония: причинява се от бактерии като стрептококи, стафилококи, пневмококи, Ешерихия коли, и др. Този вид може да бъде заразен, особено в ранните стадии на инфекцията.
- Вирусна пневмоиня: причинява се от вируси като грип, аденовируси, риновируси, и др. Този вид е заразен, като се разпространява най-често при кашляне или кихане.
- Гъбична пневмония: причинява се от гъбички и плесени като Candida, Aspergillus, Pneumocystis jirovecii, и др. Този вид не е заразен.
- Микоплазмена пневмония: позната още като атипична пневмония и се причинява от бактериите Mycoplasma pneumoniae. Този вид е заразен, като човек лесно може да се зарази при вдишване на бактериите отделени във въздуха.
- Аспирационна пневмония: наблюдава се при случайно навлизане на чужди вещества от стомаха или устата в белите дробове.
Видове пневмонии спрямо размера на засегнатия участък
- Лобарна пневмония: характеризира се с инфекция и възпаление на цял лоб на белия дроб.
- Сегментна пнвемония: включва инфекция и възпаление на един или повече бронхопулмонални сегменти. Този тип може да засегне по-скоро определени сегменти на даден лоб, отколкото целия лоб.
- Лобуларна пневмония: засяга предимно бронхите и бронхиолите. Най-често срещания вид лобуларна пневмония е бронхопневмонията. Тя често започва в една област на белия дроб и може да се разпространи, причинявайки възпаление и инфекция в множество малки участъци.
Видове пневмонии според местоположението на възпалителния процес в белите дробове
- Алвеоларна пневмония: включва възпаление и инфекция на алвеолите, които са малките въздушни торбички в белите дробове, където се осъществява обменът на кислород. Тя често води до запълване на алвеолите с гной и други възпалителни вещества.
- Интерстициална пневмония: засяга белодробната тъкан между алвеолите и капилярите. Възпалението възниква в интерстициума, който представлява пространството между въздушните мехурчета.
- Бронхиална пневмония: изразява се с възпаление на бронхите – по-малките дихателни пътища в белите дробове.
Какви са характерните за пневмония симптоми?
Симптомите на пневмония зависят до голяма степен от причината за инфекцията. Освен това тежестта им може да варира при всеки човек. Основните симптоми разграничаващи се при повечето видове пневмония включват:
- Повишена телесна температура и втрисане
- Обща умора и отпадналост
- Мускулна слабост
- Кашлица
- Задух
- Учестен пулс
- Болки в гърдите, особено при поемане на въздух или кашляне
- Отделяне на секрет
- Изпотяване, особено нощно време
- Посиняване на кожата
- Гадене и повръщане
До голяма степен характерните за пневмония симптоми наподобяват тези на настинка или грип. Ето защо разграничаването на тези заболявания може да бъде трудно в началото. Важно е да посетите лекар веднага щом изпитате някой от горепосочените симптоми, вместо да се опитвате сами да намерите лечение.
Какви са причините за поява на пневмония?
Човешкият организъм има способността да филтрира микробите от въздуха, който вдишваме. Понякога обаче микроорганизми, като бактерии, вируси или гъбички, могат да попаднат в белите дробове, с което да причинят инфекция.
Когато това се случи, имунната система на организма се задейства, с цел да защити организма от нашествениците. Имунните клетки атакуват нахлулите микроби, което понякога може да причини възпаление в алвеолите. Това от своя страна води до намаляването на тези въздушни торбички с течност и гной. Именно това е и причината за появата на симптомите характерни за пневмонията.
Основните причинители на инфекциите, водещи до пневмония са:
- Бактерии
- Вируси
- Гъбички
- Паразити
- Попадане на течности като храна, течности или повръщано в белите дробове
Рискови фактори
Най-често срещаните рискови фактори за развитие на пневмония са:
- Възраст: новородените, както и възрастните хора са по-податливи на пневмония поради недоразвита или отслабена имунна система.
- Отслабена имунна система: поради състояния като ХИВ/СПИН, ракови заболявания или автоимунни заболявания могат да отслабят имунната система. Употребата на някои лекарства като кортикостероиди или лекарства за химиотерапия могат да имат същия ефект върху имунната система.
- Хронични белодробни заболявания: като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) или астма могат да увеличат риска от развитие на пневмония.
- Тютюнопушене: цигареният дим уврежда дихателните пътища, което прави както активните, така и пасивните пушачи изложени на по-голям риск от развитие на инфекции.
- Хоспитализация: някои видове пневмония могат да се развият в болнична среда, тъй като в нея виреят бактерии устойчиви на антибиотично лечение.
- Други хронични заболявания: хора с хронични сърдечни заболявания, диабет, саркоидоза, и други са изложени на по-голям риск от развитие на пневмония.
Усложнения при пневмония
Повечето хора страдащи от пневмония се възстановяват напълно при подходящо лечение. Въпреки това някои фактори, като възраст, общо здравословно състояние и наличие на основни заболявания, могат да повлияят на вероятността и тежестта на усложненията.
Някои от усложненията, до които може да доведе пневмонията включват:
- Дихателна недостатъчност: тежките случаи на пневмония могат да доведат до дихателна недостатъчност, при която белите дробове не могат да осигурят достатъчно кислород на организма или да отстранят ефективно въглеродния диоксид.
- Сепсис: пневмонията може да предизвика бактерия, състояние, което да доведе до системен възпалителен отговор, който пък от своя страна да доведе до сепсис.
- Плеврален излив: може да се получи натрупване на течност в плевралната кухина, пространството около белите дробове, което да затрудни дишането.
- Белодробен абсцес: в белите дробове може да се образуват гнойни джобове, които да причинят абсцес. Това може да доведе до дългосрочно увреждане на белите дробове.
Как се диагностицира пневмония?
Лекарите използват комбинация от диагностични методи, с които да потвърдят наличието на пневмония. Ранната и точна диагноза е от решаващо значение за започването на подходящо лечение и предотвратяването на потенциални усложнения.
Най-често използваните диагностични методи включват:
- Снемане на анамнеза: лекарят започва прегледа с подробен разпит касаещ симптомите на пациента, медицинската му история, както и скорошни заболявания.
- Физически преглед: следваща стъпка в диагностиката е обстоен физически преглед. С помощта на стетоскоп, лекарят преслушва пациента с цел проследявае на дишането му и установяването на необичайни звуци или хрипове. Освен това лекарят ще оцени и цялостните жизнени показатели на пациента.
- Кръвни изследвания: за потвърждаване на диагнозата могат да бъдат назначени и изследвания с цел установяване наличието на инфекция, както и нейния причинител.
- Образни изследвания: като рентгенография на гръден кош, компютърна томография, или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) също могат да бъдат назначени, за да помогнат на лекаря да потвърди диагнозата и да определи тежестта и местоположението на инфекцията.
Има ли лечение за пневмония?
Подходящото за пневмония лечение зависи основно от причината за нейната поява, както и тежестта на инфекцията. Страдащите от пневмония трябва непременно да следват предписания план за лечение, тъй като това е от решаващо значение за ефективността му.
Най-често използваните методи за лечение включват:
- Антибиотици: предписват се предимно при бактериална пневмония, като са насочени към конкретния вид бактерии, причиняващи инфекцията.
- Антивирусни лекарства: при вирусна пневмония могат да бъдат предписани антивирусни лекарства, специфични за грипния вирус.
- Противогъбични лекарства: в случаите на гъбична пневмония се използват противогъбични лекарства за борба с гъбичната инфекция.
- Кислородна терапия: при тежките случаи на пневмония, или при пациенти с дихателна недостатъчност може да се приложи кислородна терапия за осигуряване на допълнителен кислород.
- Лекарства за овладяване на симптоми като висока температура, болки, кашлица и други.
- Активна почивка позволяваща на организма да се възстанови от инфекцията
- Прием на достатъчно течности с цел поддържане на добра хидратация
Кога да посетим лекар?
Важно е да потърсите консултация с лекар, ако подозирате, че имате пневмония, или симптоми, които могат да подскажат наличието на респираторна инфекция.
Профилактика
Ваксинацията е най-разпространеният и ефективен метод за профилактика срещу някои видове пневмония. Пневмококовата ваксина и противогрипната ваксина, например, са препоръчителни за предотвратяване както на бактериална, така и на вирусна пневмония.
Превенция
Освен ваксинацията съществуват и други добри практики, които могат да помогнат за редуциране на рисковете от развиване на инфекция, която да доведе до пневмония. Ето и някои от тях:
- Поддържане на добра хигиена на ръцете. Редовното им миене с топла вода и сапуна може да спомогне за разпространяването на микроби.
- Избягване на докосване на лицето, особено очите, носа и устата, с мръсни ръце.
- Поддържане на здравословен начин на живот с балансирано хранене и редовно спортуване. По този начин се стимулира имунната система и цялостното здраве.
- Отказ от тютюнопушене и ограничаване на приема на алкохол.
- Избягване на близък контакт с болни.
- Контролиране на хронични заболявания, които биха могли да отслабят имунната система.
В миналото пневмонията е била страшно и потенциално смъртоносно заболяване. Благодарение на напредъка на съвременната медицина, заболяването е претърпяло значителна промяна. Днес страдащите от пневмония се възстановяват напълно след подходящо лечение, като риска от усложнения е значително занижен.
Източници:
Pleuropneumonia, Editor(s): David A. Wilson, Clinical Veterinary Advisor, W.B. Saunders, 2012, Pages 447-449, ISBN 9781416099796, https://doi.org/10.1016/B978-1-4160-9979-6.00557-2.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9781416099796005572)