Съдържание:
- Какво е диабет тип 1?
- Какви са симптомите при диабет тип 1?
- Какви са причините за поява на диабет тип 1?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе диабет тип 1?
- Как се поставя диагноза диабет тип 1?
- Има ли лечение за диабет тип 1?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
Какво е диабет тип 1?
Диабет тип 1, познат в още като инсулинозависим диабет или детски диабет, е хронично автоимунно заболяване, което засяга милиони хора в световен мащаб. Характерно за заболяването е, че панкреасът произвежда малко или никакъв инсулин. Това води до повишени нива на кръвната захар в организма.
Заболяването се появява обикновено в детска или юношеска възраст, но може да се развие и при възрастни. Ако не бъде третиран навреме или правилно, диабет тип 1 може да доведе до редица усложнения. Сред тях са заболявания на бъбреците, очите, сърцето, нервната система, както и до състояния като загуба на слуха, загуба на зрението, и други.
Какви са симптомите при диабет тип 1?
Характерните за диабет тип 1 симптоми могат да възникнат внезапно и често биват:
- Прекомерна жажда
- Прекомерен глад
- Замъглено зрение
- Обща умора и отпадналост
- Често уриниране
- Внезапна необяснима загуба на тегло
- Постоянна смяна в настроенията
Какви са причините за поява на диабет тип 1?
Основната причина за развитие на диабет тип 1 е нарушената функция на панкреаса. Познат още като задстомашната жлеза, панкреасът е отговорен за производството на хормона инсулин. Именно той спомага за разграждането на глюкозата (захарта) в човешкото тяло.
Както се спомена в началото на статията, диабет тип 1 е автоимунно заболяване. Това означава, че той се развива когато имунната система на организма атакува и унищожава клетките в панкреаса, които синтезират инсулин. Това от своя страна води до прекратяване на неговото производство.
Инсулинът е необходим на тялото, за да помогне на захарта приета от храната да достигне до клетките. В тях тя се превръща в енергия. Когато клетките получат достатъчно глюкоза, останалата се складира от черният дроб и мускулите под формата на гликоген. Всеки път, когато тялото ни се нуждае от енергия, то може да черпи от запасите си гликоген.
Липсата на инсулин при диабет тип 1 води до неспособността на организма да усвои захарта приета от храната. Така тя остава да циркулира в кръвта, което води и до повишени нива на кръвната захар.
Към момента все още не е ясно какво точно причинява този процес. Възможно е той да е следствие от различни генетични фактори или фактори на околната среда.
Рискови фактори
Някои фактори, за които се предполага, че биха увеличили риска от развитие на диабет тип 1 са:
- Семейна анамнеза: хора, чиито родители, братя или сестри имат диабет са изложени на по-висок риск от развитие на заболяването.
- Генетика: наличието на определени гени също може да увеличи риска от развитие на диабет тип 1.
- Възраст: заболяването може да се развие във всякаква възраст, но се наблюдава предимно при деца и юноши.
- Понижени нива на витамин D: според някои проучвания, ниските нива на витамин D се свързват с инсулинова резистентност и загуба на бета-клетки, което може да доведе до развитието на диабет тип 1.
- Вирусни инфекции: особено тези, които биват причинени от ентеровируси, се свързват с повишен риск от развитие на диабет тип 1.
До какви усложнения може да доведе диабет тип 1?
Нелекувано правилно или навреме заболяването може да засегне някои от основните органи в тялото. С течение на времето лошо контролираните нива на кръвна захар могат да доведат то сериозни усложнения. Те от своя страна могат да доведат до трайна инвалидност, а дори и до смърт.
Ето и някои от най-често срещаните усложнения на диабет:
- Хипогликемия: характеризира се с ниски нива на кръвната захар. Те могат да се появят, ако се приема твърде много инсулин или ако се пропусне или забави хранене. Тежката хипогликемия може да доведе до втрисане, изпотяване, замаяност, главоболие, и др.
- Хипергликемия: характеризира се със силно завишени нива на кръвната захар. С течение на времето хипергликемията може да допринесе за дългосрочни усложнения в организма.
- Диабетна кетоацидоза (ДКА): е най-тежкото усложнение на диабет тип 1. ДКА е потенциално животозастрашаващо състояние, което може да възникне при значителен недостиг на инсулин. То води до производството на кетони, които могат да направят кръвта кисела и да причинят симптоми като повръщане, замаяност и дори кома, ако не се лекуват своевременно.
- Сърдечно-съдови усложнения: при диабет тип 1 се увеличава риска от развитие на сърдечни заболявания като атеросклероза, високо кръвно налягане, необичайни нива на холестерола, инсулт, и др.
- Проблеми със зрението: диабетът може да увреди кръвоносните съдове в ретината, което води до диабетна ретинопатия. Тя може да причини проблеми със зрението и дори слепота, ако не се лекува.
- Бъбречни заболявания: високите нива на кръвната захар могат да увредят бъбреците с течение на времето, което води до диабетна нефропатия и бъбречна недостатъчност.
- Увреждания на нервите: продължителните високи нива на кръвната захар могат да увредят нервите в цялото тяло, причинявайки симптоми като изтръпване, мравучкане и болка, обикновено в крайниците.
- Кожни проблеми: диабетът може да направи кожата по-податлива на бактериални и гъбични инфекции.
- Гастропареза: високите нива на кръвната захар могат да засегнат нервите, контролиращи стомаха, което води до забавено проблеми с храносмилането и трудно изпразване на стомаха
- Хормонални промени: диабетът може да повлияе на хормоналния баланс, включително на инсулина и други хормони. Това може да доведе до менструални нарушения и сексуална дисфункция.
Как се поставя диагноза диабет тип 1?
Диагностицирането обикновено не представлява проблем за опитните специалисти. Както и при другите форми на диабет, така и при диабет тип 1 диагностиката се базира предимно на лабораторни изследвания.
Те биват назначени след посещение при лекар и клиничен преглед включващ разпит на пациента за симптомите и медицинската му история, както и физически преглед.
Основните излседвания за поставяне на диагноза диабет тип 1 са:
- Изследване на гликиран хемоглобин (HbA1c): представлява кръвно изследване, което има за цел да предостави информация за нивата на кръвната захар. Тестът показва средното ниво на глюкоза в кръвта за последните 2 до 3 месеца. При стойности по-високи от 6.5% се счита, че заболяването е налице.
- Изследване на кръвна захар на гладно: както името подсказва този тест се извършва на гладно, като има за цел да установи нивата на кръвната захар. Резултати над 7 mmol/L при две отделни изследвания показват наличието на диабет.
- Антиинсулинови антитела: този вид изследвания се изполват за установяването на наличието на автоантитела, които атакуват произвеждащите инсулин клетки в панкреаса. Наличието на тези антитела е основна характеристика на диабет тип 1.
Има ли лечение за диабет тип 1?
Основният метод за лечение на диабет тип 1 е приемът на инсулин. Целта на този метод е да поддържа нивата на кръвната захар в норма. Съществуват различни видове инсулин, затова е необходимо да се консултирате с лекар, който да ви насочи към най-подходящия за вашите нужди вид.
Обикновено инсулинът се приема чрез инжектиране. Друг начин за прием на инсулин е инсулиновата помпа. Представлява малко устройство, което въвежда необходимата за пациента доза инсулин. Част от усторйството се имплантира подкожно в областта на корема, докато самият апарт се носи през цялото време.
Освен приема на инсулин от пациентите се изисква редовно да проследяват нивата на кръвната си захар. Обикновено това се извършва с помощта на глюкомер. С него се тества малка капка кръв взета след убождане на някой от пръстите на ръката. По този начин пациента може сам да следи кръвната си захар в домашни условия.
Диетата е друг важен елемент за поддържането на нормални нива на кръвната захар при болни от диабет тип 1. Важно е болният да се храни здравословно и да е добре запознат с начина, по който различните храни покачват кръвната захар. Поддържането на здравословно тегло, избягването на тютюнопушене и прекомерната консумация на алкохол също допринасят за контролирането на кръвната захар.
Кога да посетим лекар?
Ако спадате към някоя от рисковите групи или ако наблюдавате някой от горепосочените симптоми у вас или дете ви е препоръчително да се консултирате с лекар.
Профилактика
Към настоящия момент няма доказани методи за ефективна профилактична мярка за диабет тип 1. Това е така, тъй като учените не са наясно какво точно провокира реакцията на имунната система разрушаваща постепенно клетките в панкреаса.
Диабет тип 1 е комплексно заболяване, което засяга все повече и повече хора в световен мащаб. Заболяването е хронично и без лечение, но с контролируеми симптоми. Ето защо е важно да сте добре запознати с рисковите фактори на заболяването, както и с добрите практики, които да ви помогнат в овладяването му.
Източници:
Saleh Adi, Andrea Gerard-Gonzalez, Chapter 1 – Type 1 Diabetes Mellitus: An Overview, Editor(s): Debasis Bagchi, Sreejayan Nair, Nutritional and Therapeutic Interventions for Diabetes and Metabolic Syndrome (Second Edition), Academic Press, 2018, Pages 3-13, ISBN 9780128120194, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-812019-4.00001-5.