Съдържание:
- Какво представлява пресбиакузис?
- Какви са типичните за старческата глухота симптоми?
- Какви са причините за поява на старческа глухота?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе старческата глухота?
- Как се поставя диагноза старческа глухота?
- Има ли лечение за старческата глухота?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява пресбиакузис?
Пресбиакузис е медицински термин, с който се описва загубата на слух вследствие на напредването на възрастта. Тя се характеризира с прогрсивно и обикновено двустранно намаляване на слуха предимно засягащо високите тонове.
Само по себе си явлението е нормално като се наблюдава при почти всички хора над 55 годишна възраст.
Какви са типичните за старческата глухота симптоми?
Старческата глухота обикновено се развива постепенно с течение на времето. Това е и причината много хора да не забележат ранните признаци, тъй като често свикват с незабележимите промени в слуховите си способности.
С напредването на пресбиакузиса обаче някои общи симптоми могат да са налице. Те биват:
- Трудности при чуване на високочестотни звуци
- Неясно разбиране на речта при групови разговори
- Ограничена възможност за възприемане на ясни звуци
- Необходимост от увеличаване на силата на звука на телевизор, радио, и други
- Поява на шум в ушите
- Приглушено чуване на звуци или говор
Какви са причините за поява на старческа глухота?
Много неща влияят на слуха ни с напредването на възрастта. Сред най-разпространените теории за поява на старческа глухота са промените, които се наблюдават в структурите на вътрешното и средното ухо. Промените в нервните пътища, отговорни за предаването на звуковите вълни от ухото до мозъка също могат да повлияят на слуха.
Дългосрочното излагане на шум и някои медицински състояния, като диабет , атеросклероза или високо кръвно налягане също биха могли да бъдат причини за пресбиакузис.
Приемът на лекарства като силни антибиотици или силно токсични медикаменти използвани при химиотерапия например, също могат да имат негативно влияние върху слуховия нерв.
Рискови фактори
Основните рискови фактори свързани със старческа глухота са:
- Възраст: основният рисков фактор за състоянието е възрастта. Пресбиакузисът засяга предимно хора над 50 годишна възраст, като състоянието има тенденцията да се влошава с напредването на възрастта.
- Пол: старческата глухота се наблюдава предимно при мъжете, отколкото при жените.
- Семейна история: според някои проучвания някои генетични фактори предавани в поколенията могат да увеличат риска от развитие на старческа глухота.
- Тютюнопушене: прекомерната употреба на никотин се асоциира с негативните си ефекти върху кръвотечението и евентуалното увреждане на кръвоносните съдове.
- Лоши хранителни навици: особено диета бедна на хранителни вещества като антиоксиданти и фолиева киселина, могат да допринесат за загубата на слуха при някои хора.
До какви усложнения може да доведе старческата глухота?
Основното усложнение при старческата глухота е влошеното качество на живот на засегнатия. С прогресивното отслабване на слуха ежедневните задължения могат да се превърнат в сериозна трудност за засегнатите.
Неспособността за свободно общуване с останалите може да доведе до социална изолация, усамотяване и развитие на състояния като тревожност или депресия.
Освен това загубата на слуха може да доведе и до рискове свързани с безопасността на засегнатия в ежедневието.
Как се поставя диагноза старческа глухота?
Диагнозата се поставя на база преглед при отоларинголог (специалист УНГ). Прегледът обикновено се състои от:
- Снемане на анамнеза: това е първият етап от прегледа, при който лекарят се запознава подробно със симптомите на пациента както и неговата медицинска история.
- Физически преглед: при прегледът лекарят използва инструмент, познат още като отоскоп, с помощта на който се оглеждат вътрешните структури на ухото. Прегледът цели да установи евентуалното наличие на наранявания по тъпанчето, натрупвания на ушна кал, инфекция, или друга причина, която може да води до проблеми със слуха.
- Аудиомтерия: е основен диагностичен похват в откриването на старческата глухота. Аудиомтерията цели да тества слуховите способности на пациента посредством различни методи. След това се прави оценка на вида, причината и тежестта на слуховата загуба.
Диагностицирането от специалист е важно, тъй като загубата на слуха може да бъде следствие и от други медицински състояния или заболявания.
Има ли лечение за старческата глухота?
Старческата глухота е постоянно и прогресивно състояние. За съжаление към момента няма лекарство, което да обърне естествения процес резултат от стареенето.
Въпреки това съществуват различни методи, с които да се помогне на засегнатия да подобри слуха си. Ето и някои от тях:
- Слухови апарати: те са най-често срещаното и ефективно средство за подобряване на слуха вследствие на пресбиакузис. Представляват малки електронни устройства, които се поставят в или зад ухото. Имат за цел да усилват звуците, като съвременните слухови апарати предлагат и куп други функции, които допълнително да улесняват живота на пациента.
- Кохлеарни импланти: представляват малки електронни устройства, които се имплантират хирургически във вътрешното ухо и директно стимулират слуховия нерв. Те са най-подходящи за хора, при които обикновените слухови апарати не биха дали резултат.
- Други помощни средства за слуха (ALD): могат да се използват в допълнение с или самостоятелно от слуховия апарат. Те могат да бъдат под формата на устройства или приложения за усилване на звука от телефон, звукоусилватели и други.
Добре е да имате предвид, че колкото по-рано се диагностицира и лекува старческата глухота, толкова по-ефективни биха били горепосочените възможности за лечение.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате трудности при чуване или поява на шум в ушите, то е препоръчително да се обърнете към специалист. Той ще извърши необходимите изследвания, с които да направи оценка на слуха ви.
Профилактика
Ако спадате към рисковите групи, то е препоръчително да извършвате редовни профилактични прегледи, с които да следите здравето на ушите си и слуха си. Препоръчително е те да се извършват поне веднъж годишно.
Превенция
Както вече стана ясно, пресбиакузисът е следствие от естествения процес на стареене. За съжаление няма успешни мерки за неговото предотвратяване.
Добрите практики, които може да предприемете в случая са по-скоро насочени към забавянето на прогресията на старческата глухота. Ето и някои от тях:
- Пазете слуха си от силни шумове като носите предпазни слушалки, тапи за уши, или други средства
- Грижете се за общото си здравословно състояние чрез балансирано хранене и редовна физическа активност
- Ако страдате от други медицински състояния или заболявания като високо кръвно налягане, диабет, и други, то вземете мерки, за да ги овладеете
Старческата глухота не е нещо, което да ви плаши. Тя е част от естествения процес на стареене и единственото нещо, което може да направите за нея е да забавите развитието ѝ. Затова е важно редовно да следите здравето си с профилактични прегледи. Освен това в днешно време съществуват модерни устройства и методи, които да ни помогнат да водим пълноценен живота дори и при проблеми със слуха.
Източници:
Sousa CS, Castro Júnior Nd, Larsson EJ, Ching TH. Risk factors for presbycusis in a socio-economic middle-class sample. Braz J Otorhinolaryngol. 2009 Jul-Aug;75(4):530-6. doi: 10.1016/S1808-8694(15)30492-4. PMID: 19784422; PMCID: PMC9446002.
Tu, Nathan & Friedman, Rick. (2018). Age-related hearing loss: Unraveling the pieces: Age-Related Hearing Loss. Laryngoscope Investigative Otolaryngology. 3. 10.1002/lio2.134.