Съдържание:
- Какво е мек шанкър?
- Какви са симптомите при мек шанкър?
- Какви са причините за поява на мек шанкър?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе мекият шанкър?
- Как се поставя диагноза мек шанкър?
- Има ли лечение за мек шанкър?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е мек шанкър?
Мек шанкър, познат още в медицинските среди като шанкроид, е рядко срещано полово предавано заболяване. Причинява се от бактерията Haemophilus ducreyi. Характерни за мекият шанкър са болезнени отворени рани подобни на малки язви в областта на гениталиите.
Заболяването се среща сравнително рядко в Европа, за разлика от други венерически болести като хламидия, гонорея или сифилис. По-широко разпространено е в някои райони на Африка, Югозападна Азия и Карибския регион.
Шанкроидът е изключително заразно заболяване, което засяга както мъже така и жени.
Какви са симптомите при мек шанкър?
Голяма част от засегнатите започват да наблюдават проявата на симптоми между 3 и 10-ти ден след заразяване с бактерията. Други изобщо нямат видими признаци. Обикновено симптомите са по-ясно изразени пр мъжете, отколкото при жените.
Ако такива все пак са налице, те включват:
- Поява на болезнени, червени язвички с назъбени краища в областта на пениса или вагината
- Подути лимфни възли в областта на слабините
- Болка при уриниране
- Болка по време на полов акт
- Поява на необичаен секрет от влагалището или пениса
Какви са причините за поява на мек шанкър?
Бактерията, която причинява мек шанкър се нарича Haemophilus ducreyi (H. ducreyi). Представлява малка грам-отрицателна бактерия, която има силно заразен характер. За бактерията се знае още, че има особени характеристики, които я правят сравнително неустойчива в среда извън човешкото тяло.
Предава се предимно при полов акт, като се счита че навлиза в организма през малки наранявания по кожата в областта на гениталиите или ануса. Възможно е също инфекцията да бъде предадена и при контакт със заразени течности излизащи от язвите на вече инфектиран човек.
Веднъж навлязла в организма, бактерията изпуска токсин, който уврежда тъканите в засегнатата област и причинява инфекция.
Рискови фактори
Основните рискови фактори за развитието на шанкроид са:
- Практикуване на полов контакт без предпазни мерки
- Многобройни сексуални партньори
- Продължително пребиваване в някой от районите, в които заразата е преобладаваща
- Пол: мекият шанкър се наблюдава повече при мъже, отколкото при жени
До какви усложнения може да доведе мекият шанкър?
Ако не бъде лекуван правилно или навреме, мекият шанкър може да доведе до:
- Поява на белези вследстиве на образуването на язви
- Повишен риск от развитие на други венерически болести като ХИВ, херпес, и други.
- Разпространяване на инфекцията до други части на тялото
Как се поставя диагноза мек шанкър?
За диагностицирането на шанкроид се използват различни методи. След като разпита пациента за неговите симптоми, лекарят следва да проведе физически преглед, с който да огледа за наличието на характерните за заболяването язвички.
За да бъде диагнозата потвърдена е необходимо да се направят лабораторни излседвания, с които да се установи наличието на H. ducreyi бактерията. Понякога диагностицирането може да се окаже трудно, тъй като са необходими специфични лабораторни условия и наличието на вещества, които не винаги са широко достъпни.
Има ли лечение за мек шанкър?
Основният метод за лечение на мекия шанкър са антибиотиците. Важно е те да бъдат изписани от лекар, тъй като той може най-точно да определи подходящите за всеки индивидуален случай медикаменти. На пациентите се препоръчва да приемат стриктно антибиотиците спрямо предписанията на лекаря. Сред често предписваните медикаменти са:
- Азитромицин
- Цефтриаксон (под формата на инжекция)
- Еритромицин
- Ципрофлоксацин
Кога да посетим лекар?
Ако подозирате, че може да сте заразени с бактерията причиняваща мек шанкър е препоръчително да се консултирате със специалист.
Превенция
Някои добри практики биха могли значително да редуцират риска от развитие на шанкроид. Ето и кои са те:
- Употребата на предпазни мерки както при вагинален, така и при анален полов контакт
- Редовно тестване за полово предавани болести, особено при висока сексуална активност
- Запознаване със заболяването и неговото разпространение в различните части на света
Шанкроидът е лечимо венерическо заболяване. Важно е да сте добре запознати със заболяването и рисковите фактори за него. Ако все пак имате мек шанкър е важно да се въздържате от секс, тъй като инфекцията е особено заразна.
Източници:
S. Spinola, R. Ballard, 8 – Chancroid, Editor(s): Stephen A. Morse, Ronald C. Ballard, King K. Holmes, Adele A. Moreland, Atlas of Sexually Transmitted Diseases and AIDS (Fourth Edition),
W.B. Saunders, 2010, Pages 141-156, ISBN 9780702040603, https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-4060-3.00008-9. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780702040603000089)
Lewis, DA. (2003). Chancroid: Clinical manifestations, diagnosis, and management. Sexually transmitted infections. 79. 68-71. 10.1136/sti.79.1.68.