Съдържание:
- Какво е херпес?
- Видове херпес
- Какви са характерните за херпес симптоми?
- Какви са причините за поява на херпес?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе херпес?
- Как се поставя диагноза херпес?
- Има ли лечение за херпес?
- Кога да посетим лекар?
- Превенция
Какво е херпес?
Херпес е вирусна инфекция, която засяга предимно кожата. Протича с възпаление и поява на мехурчета или язви. Причинява се от вируса на херпес симплекс (HSV).
Заболяването е широко разпространено в световен мащаб, като почти двама на всеки трети са засегнати. Херпесът се наблюдава предимно около устата или лицето или в областта на гениталиите.
Обикновено заболяването не причинява сериозни проблеми, но може да бъде особено опасно за деца, възрастни или хора с отслабена имунна система. Голяма част от хората се заразяват с вируса в някакъв етап от живота си. Въпреки това не всеки човек развива симптоми.
Веднъж навлязъл в организма, вирусът никога не напуска тялото. След първата си проява, вирусът остава в латентно състояния, криейки се в нервните клетки. Възможно е да се активира отново в някакъв етап от живота на засегнатия.
Видове херпес
Разграничават се два вида херпес, които се различават спрямо частите от тялото, които засягат. Те биват:
- Хепрес симплекс тип I (HVS-1): характерното за този вид е че засяга горната половина на тялото. Проявява се предимно около устата (лабиален херпес), носа, бузите, но може да засегне и лигавицата на гърлото, трахеята и хранопровода.
- Херпес симплекс тип II (HVS-2): този вид засяга предимно долната половина на тялото. Проявява се в гениталната област, около ануса, по бедрата, пръстите на краката, и други.
Какви са характерните за херпес симптоми?
Голяма част от случаите протичат безсимптомно. Ако симптоми все пак са налице те могат да варират по тежест, в зависимост от това дали заразеният Характерните признаци включват:
Симптоми при зараза с херпес симплекс тип I
- Поява на мехури пълни с течности около устата
- Възпаление на гърлото
- Повишена телесна температура
- Подуване на лимфните възли
- Главоболие
Симптоми при зараза с херпес симплекс тип II
- Болка и сърбеж в областта на гениталиите
- Поява на малки пъпчици или мехури около гениталиите
- Болка при уриниране
- Изтичане на секрет от пениса или вагината
- Подути лимфни възло
- Главоболие
Какви са причините за поява на херпес?
Херпесът се причинява от инфекция с вируса на херпес симплекс (HVS). Вирусът е част от голямото семейство на Herpesviridae. Друг известен представител на това семейство е и варицела-зостер вируса, причиняващ херпес зостер.
Заразяването с херпес симплекс тип I (HVS-1) може да стане при контакт с рани, слюнка или повърхности заразени с вируса. Това най-често може да се случи при:
- Целувка
- Споделяне на общи прибори
- Споделяне на лична козметика като балсам за устни, червило, и други
- Споделяне на общи хавлии или бельо
- Докосване на окото със замърсени пръсти
Разпространяването на херпес симплекс тип II (HVS-2) се случва главно по време на секс при контакт с генитални или анали течности или рани на заразен човек. Възможно е също предаването на вируса да стане и при използване на заразени секс играчки.
Както HVS-1, така и HVS-2 могат да се предадат от заразена майка на нейното бебе при раждането. Това води до неонатален херпес.
Важно е да се отбележи, че и двата вида вирус могат да се предадат дори и ако кожата на заразения изглежда нормално без наличието на характерните за херпес отличителни белези.
Входна врата за херпес симплекс вируса са лигавиците или рани по кожата. Веднъж навлязъл в тялото, вирусът заразява клетките намиращи се в близост до мястото на проникване. Следва развитието на инфекция, която може да протече различно при всеки човек.
Херпес симплекс вирусът може да се придвижи по нервните влакна и да достигне до струпвания на нервни клетки. Там той остава в латентно състояние. Това означава, че по всяко време вирусът може да се реактивира и да причини повторна инфекция.
Рискови фактори
Основните фактори, които повишават риска от заразяване с вируса на херпес симплкес са:
- Пол: жените са три пъти по-застрашени от заразяване с вируса отколкото мъжете
- Незащитен полов контакт включително вагинален, анален или орален
- Наличието на множество сексуални партньори
- Отслабена имунна система
- Наличието на друго венерическо заболяване
До какви усложнения може да доведе херпес?
И двата вида вируси на херпес симплекс могат да доведат до различни усложнения. Ето и някои от най-често срещаните:
- Повтарящи се епизоди: заболяването е известно с периодичното повтаряне на инфекцията. Честотата на повтарящите се епизоди може да варира при всеки човек.
- Разпространение на инфекцията: херпесната инфекция може да се разпространи и до други части на тялото. Ако човек докосне засегнатото място, а след това друга част на тялото си.
- Риск от заразяване с ХИВ: наличието на херпес симплекс, особено от тип II, увеличава риска от заразяване или предаване на ХИВ вируса, а и до развитието на СПИН.
- Менингит или енцефалит: макар и рядко, херпес симплекс може да причини възпаление на мозъка (енцефалит) или на мозъчната обвивка на главния и гръбначния мозък (менингит).
- Херпесен кератит: херпес симплекс може да доведе до вирусна инфекция на окото. Тя от своя страна може да доведе до проблеми със зрението или слепота ако не бъде лекувана своевременно.
- Психологическо и емоционално въздействие: когато протичат с характерните си симптоми, херпесните инфекции могат да причинят дискомфорт, чувство на срам или неудобство.
Как се поставя диагноза херпес?
Диагностицирането на заболяването обикновено се осъществява след преглед при лекар. Обикновено той включва комбинация от методи за клинична оценка като:
- Снемане на анамнеза: първа и основна стъпка при преглед, кото се основава на разпит на пациента относно симптомите му, тяхното възникване, медицинската му история, както и за потенциални рискови фактори.
- Физически преглед: друг често използван метод е обстойният физически преглед. Той включва щателен оглед от страна на лекаря, търсещ наличието на характерните за херпес признаци като мехурчета или язвички около устата или по гениталиите.
- Лабораторни изследвания: кръвните изследвания са също важни не само за диагностицирането, но и за определянето на вида инфекция. Често те включват тестване на пробва от рана или мехурче или кръвен тест за антитела.
Има ли лечение за херпес?
Към момента няма установено лечение, което трайно да елиминира вируса на херпес симплекс. Веднъж заселил се в организма на човек, вирусът завинаги остава в него.
Основните похвати назначавани от лекарите целят да облекчат симптомите, с които протича заболяването. Друга цел на лечението е да сведе до минимум честотата на повтарящите се епизоди.
В голям процент от случаите не е необходимо назначаването на специфично лечение. Лекуващият лекар може да препоръча:
- Изолиране на болния предвид високата заразност на заболяването
- Прием на обилно количество течности с цел избягване на дехидратация
- Прилагане на обезболяващи мехлеми или кремове за облекчаване на болката и дискомфорта
- Прием на противовирусни лекарства, най-вече при по-тежко протичащите инфекции
Кога да посетим лекар?
Ако забележите поява на мехурчета или рани около устата или в областта на гениталиите е препоръчително незабавно да се консултирате с лекар.
Херпесът е особено заразно заболяване, за което е важно да се избягва контакт с други хора.
Превенция
Въпреки че няма сигурен начин за превенция, съществуват редица добри практики за редуциране на шансовете от заразяване с вируса на херпес симплекс. Ето и някои от тях:
- Използването на презерватив при полов контакт
- Ограничаване на броя на сексуалните партньори
- Избягване на близък контакт с хора, за които се знае че са заразни
- Практикуване на добра лична хигиена с редовно миене на ръцете
- Избягване на споделяне на лични вещи като четки за зъби, хавлии, бельо и други
- Овладяване на стреса, тъй като той може да провокира повторната поява на херпес
- Водене на здравословен начин на живот с редовна физическа активност и пълноценна диета. Тези практики укрепват имунната система като я правят по-малко уязвима за развитието на инфекции.
Херпесната инфекция не е животозастрашаващо заболяване. В днешно време тя дори се счита за нещо нормално предвид високата ѝ честота. Ако вече сте заразени с вируса, то е важно да предприемете мерки за повторното му появяване.
Физическият и психически стрес са едни от основните причинители за повторното появяване на херпеса. Това е така тъй като те оказват огромно влияние върху имунната система отслабвайки нейните функции.
Източници:
A. Cliffe, L. Chang, R. Colgrove, D.M. Knipe, Herpes Simplex Virus, Reference Module in Biomedical Sciences, Elsevier, 2004, ISBN 9780128012383, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-801238-3.00080-5. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128012383000805)
Rebecca W. Widener, Richard J. Whitley, Chapter 11 – Herpes simplex virus, Editor(s): Alex C. Tselis, John Booss, Handbook of Clinical Neurology, Elsevier, Volume 123, 2014,
Pages 251-263, ISSN 0072-9752, ISBN 9780444534880, https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53488-0.00011-0. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444534880000110)