Съдържание:
- Какво е гонорея?
- Какви са симптомите при гонорея?
- Какви са причините за поява на гонорея?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе гонорея?
- Как се поставя диагноза гонорея?
- Има ли лечение за гонорея?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е гонорея?
Гонорея, позната още като трипер, е често срещана полово предавана болест, причинена от инфекция с бактерията Neisseria gonorrhoeae. Заболяването засяга както мъже, така и жени. Предаването става най-често вследствие на полов контакт, включително чрез вагинален, анален или орален секс.
Ако не бъде лекувана правилно или навреме, гонореята може да доведе до сериозни усложнения като тазово-възпалителна болест при жените или възпаление на надсеменника при мъжете.
Гонореята е една от най-разпространените венерически болести, заемаща челно място в класациите заедно със сифилис, хламидии, СПИН, и други. Инфекцията е силно заразна, което изисква добро познанство на заболяването, неговите симптоми и възможности за превенция.
Противно на общите вярвания, честата смяна на сексуалните партньори, не винаги е причина за заразяване с бактерията. Дори и най-моногамните също са изложени на риск. Ето защо е важно да сте добре запознати с възможните начини на заразяване.
Какви са симптомите при гонорея?
Често гонореята протича без ясно изразени симптоми, особено при жените.
Ако такива все пак са налице те засягат предимно гениталния тракт. Въпреки това заболяването може да причини поява на симптоми и в други части на тялото.
Симптоми при жени
- Вагинална секреция
- Болка ниско в коремната област
- Болка по време на полов контакт
- Често уриниране
- Парене при уриниране
- Кръвотечение извън менструалния цикъл
- Зачервяване и подуване на гениталиите
- Сърбеж или усещане за парене във вагиналната област
Симптоми при мъже
- Болки при уриниране
- Секреция от пениса в бял, жълт или зелен цвят
- Болка в областта на тестисите
- Зачервяване и подуване на тестисите
- Поява на малки пъпчици по пениса
- Леко повишаване на телесната температура
Симптоми при гонорея засягаща други части на тялото
- Поява на болка, сърбеж, кървене или секрет в областта на ректума
- Поява на болка, чувствителност към светлина или гноен секрет в очите
- Поява на болки в гърлото или подути лимфни възли в областта на шията
- Подуване, зачервяване и болка в ставите, особено по време на движение
Какви са причините за поява на гонорея?
Гонореята се причинява от заразяване с бактерията Neisseria gonorrhoeae, позната още като гонококи. Тя е особено чувствителна към условията на околната среда и не може да оцелее твърде дълго извън човешкото тяло. Оцелява предимно в топла и влажна среда, което е и причината да засяга предимно лигавиците на гениталиите, ректума или гърлото.
Поради тези ѝ особености, бактерията се предава предимно чрез пряк полов контакт. Макар и рядко срещани, съществуват и други методи за предаване на бактерията. Някои от тях са:
- чрез заразени предмети като секс играчки или споделени хавлии при интимна употреба
- докосване на очите с мръсни ръце, по които може да се намират остатъци от заразени телесни течности
- вертикален път – от болна майка към нейното бебе
Веднъж навлязла в тялото на човек, бактерията се прикрепя към здравите клетки покриващи лигавицата на съответния орган, в които бактерията се намира. След като навлезе в тях, тя започва да се размножава водейки до увреждане на тъканите.
Това от своя страна предизвиква имунен отговор в организма, което води до развитието на възпаление – част от защитния механизъм на тялото срещу инфекции. То от своя страна причинява и характерните за гонорея симптоми.
Рискови фактори
Основните фактори, които водят до увеличен риск от развитие на гонорея са:
- Секс без предпазни мерки: практикуването на всякакъв вид секс без постоянна употреба на презервативи може значително да увеличи риска от развитие на гонорея.
- Многобройни сексуални партньори: честата смяна на сексуалните партньори или сексуални отношения с човек, който има многобройни партньори, повишава риска от заразяване с гонококи.
- Възраст: хората на по-млада възраст са изложени на по-висок риск от заразяване не само с гонорея, но и с други венерически болести. Това отчасти се дължи на факта, че те са по-сексуално активни и е по-малко вероятно да използват последователно предпазни мерки.
- Предишни полово предавани болести: ако в миналото сте имали гонорея или други сексуално предавани болести (СПБ), рискът от развитие на гонорея може да е по-висок.
До какви усложнения може да доведе гонорея?
В случай че, гонореята не бъде лекувана навреме или правилно тя може да причини сериозни и трайни усложнения. Някои от тях са:
Усложнения при жени
- Тазово-възпалителна болест: бактерията причиняваща гонорея може да се разпространи до репродуктивните органи на жената, включително матката, фалопиевите тръби и яйчниците. Това води до развитието на тазово-възпалителна болест причиняваща силна болка и допълнителни усложнения.
- Извънматочна бременност: ако инфекцията засегне маточните тръби, те могат да се “запушат”, което да доведе до имплантиране на оплодената яйцеклетка извън матката.
Усложнения при мъже
- Стриктура на уретрата: гонореята може да доведе до промени в лигавиата на уретрата. Те от своя страна могат да причинят стесняване на уретрата, което може да доведе до затруднено или болезнено уриниране.
- Епидидимит: представлява възпаление на надсеменника (епидидим) – навито каналче, в което се натрупват и съхраняват сперматозоидите до пълното им узряване.
- Развитие на абсцес: ако епидидимитът не се лекува, той може да прогресира до събиране на гной в тестисите.
- Намалена плодовитост: причинените от гонореята усложнения могат да повлияят на производството и качеството на сперматозоидите. Това от своя страна води до намалена плодовитост.
Усложнения и при двата пола
- Безплодие: и мъжете и жените с нелекувана гонорея са застрашени от безплодие. Развитието на сериозни усложнения на репродуктивните системи и на двата пола водят до трудности при зачеване, а дори и до безплодие.
- Повишен риск от инфектиране с ХИВ: заболяването може да направи заразения още по-податлив на инфекция с ХИВ, която от своя страна да прогресира в СПИН.
- Дисеминирана гонококова инфекция: ако бактерията причиняваща гонорея се разпространи в други части на тялото чрез кръвния поток, тя може да причини системна инфекция.
Как се поставя диагноза гонорея?
Диагностицирането на гонорея се осъществява след извършването на специфични лабораторни изследвания. След посещение на гинеколог или уролог, следва да бъдат назначени:
- Изследване на секрет: лекарят взима материал от засегнатото място, било то шийката на матката, уретрата, ректума или гърлото. Секретът се изпраща в лаборатория, където се изследва за наличието на бактерията причиняваща гонорея.
- PCR анализ за гонококова инфекция: този метод включва взимането на проби от вагинален секрет, урина, сперма или материал от засегнатото място. Основната цел на това изследване е да открие ДНК специфична за бактерията причиняваща гонорея.
Възможно е лекуващият лекар да препоръча тестването и за други венерически болески, тъй като гонореята увеличава риска от развитието им.
Има ли лечение за гонорея?
Отговорът на този въпрос е, да. Гонореята се лекува най-често с антибиотици. Изборът им, както и техния прием трябва да бъдат определени от лекар. Ето защо е изключително важно да спазвате стриктно лекарските предписания, дори и при липса или отшумяване на симптомите.
Чест избор за лечение на гонококови инфекции е еднократното инжектиране на цефтриаксон или прием на цефиксим под формата на хапчета.
Други препоръки включват въздържането от полов контат за определен период от време, както и активната почивка.
Важно е да уведомите сексуалният си партньор или партньори ако бъдете диагностицирани с гонорея, тъй като той също трябва да премине лечение.
Кога да посетим лекар?
Ако установите наличието на някой от горепосочените симптоми е препоръчително да се консултирате с лекар.
Ако вашият сексуален партньор е диагностициран с гонорея също е препоръчително да посетите лекар, дори и да нямат изразени симптоми.
Профилактика
Редовните профилактични прегледи се считат за златен стандарт при откриването на гонорея, тъй като заболяването често протича безсимптомно.
Годишните скрининги за гонорея са препоръчителни при полово активни хора на възраст над 25 години.
Превенция
Основните практики, които се препоръчват за редуцирането на риска от инфектиране с бактерията причиняваща гонорея са:
- Използването на предпазни мерки при полов контакт
- Редуциране на броя на сексуалните партньори
- Избягвайте полов контакт, с човек който е възможно да има венерическо заболяване
- Спазвайте добра хигиена
Гонореята е все по-често срещана особено сред младите хора. Много вероятно е инфектираните с гонорея да бъдат заразени и с хламидия. Ето защо е важно да сте добре запознати с често срещаните венерически болести на нашето съвремие и техните симпотми. Гонореята изисква правилно и навременно лечение, с което да си гарантирате липса на последващи здравословни усложнения.
Източници:
C.A. Ison, D.A. Lewis, 2 – Gonorrhea, Editor(s): Stephen A. Morse, Ronald C. Ballard, King K. Holmes, Adele A. Moreland, Atlas of Sexually Transmitted Diseases and AIDS (Fourth Edition), W.B. Saunders,
2010, Pages 24-39, ISBN 9780702040603, https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-4060-3.00002-8.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780702040603000028)
Barberá MJ, Serra-Pladevall J. Infección gonocócica: un problema aún sin resolver. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2019;37:458–466.