Съдържание:
- Какво е хепатит В?
- Видове хепатит В
- Какви са симптомите при хепатит В?
- Какви са причините за поява на хепатит В?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе хепатит В?
- Как се поставя диагноза хепатит В?
- Има ли лечение за хепатит В?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е хепатит В?
Хепатит В е един от петте вида хепатит. Представлява вирусна инфекция, която засяга предимно черния дроб. Основният причинител е вируса на хепатит В (HBV), който се разпространява предимно при контакт със заразени телесни течности.
Заразяването най-често става при контакт със заразена кръв, но може да се осъществи и чрез сперма, вагинални течности, слюнка, или при употребяване на заразени предмети.
Хепатит В е най-сериозната чернодробна инфекция в световен мащаб, като е сред основните причинители на цироза и рак на черния дроб. Новородените и децата са особено застрашени от заразяването с вируса поради слабият им имунитет.
Видове хепатит В
Разграничават се два вида хепатит В, които се определят според протичането на заболяването. Те са:
- Остър хепатит В: този вид протича краткосрочно траейки по-малко от шест месеца. Острият хепатит В обикновено бива преборен от имунната система, като пациентът се възстановява напълно. Протичането на този вид хепатит е различно като варира от напълно безсимптомно до тежко.
- Хроничен хепатит В: ако вирусът на хепатит В се задържи в организма повече от шест месеца, заболяването се счита за хронично. Имунната система е неспособна да пребори инфекцията, а за заболяването все още не е открит лек.
Какви са симптомите при хепатит В?
Заболяването може да протече безсимптомно в леките си форми. Въпреки това, характерните признаци могат да се появят по всяко време между осем седмици и пет месеца след заразяване с вируса на хепатит В.
Те най-често включват:
- Обща умора и отпадналост
- Жълтеница
- Болки в корема и дискомфорт
- Тъмна на цвят урина
- Загуба на апетит
- Гадене и повръщане
- Болки в ставите
- Треска
Какви са причините за поява на хепатит В?
Заболяването се причинява от вируса на хепатит В (HBV), който се предава предимно чрез контакт със заразена кръв, сперма или други телесни течности. Това може да стане при:
- Незащитен полов контакт
- Споделяне на игли или спринцовки със заразен човек
- От майка на дете по време на раждане
- Споделяне на лични предмети като самобръсначки или четки за зъби със заразен човек
- Случайно нараняване като убождане или одраскване със заразен предмет
Вирусът е сравнително устойчив, като може да живее извън човешкото тяло в продължение на около седем дни. Поради тази причина нестерилизирани инструменти могат също да пренесат вируса и да причинят инфектиране.
Въпреки че вирусът на хепатит В може да се открие в човешката слюнка, той не се предава лесно чрез нея. Ето защо, вероятността човек да се зарази при целуване, споделяне на общи прибори за хранене или от някой, който кашля и киха е много малка.
Рискови фактори
Рисковите фактори за заразяване с хепатит В са:
- Практикуване на секс със заразен партньор без предпазни средства
- Близък контакт със заразен човек
- Пътуване или продължително пребиваване в райони, където вирусът е високо разпространен
- Заразените с ХИВ са изложени на по-висок риск от заразяване с хепатит В
- Практикуване на професия, която изисква честа работа с човешка кръв
До какви усложнения може да доведе хепатит В?
Хроничният хепатит В може да доведе до сериозни здравословни усложнения сред които са:
- Чернодробна цироза: е усложнение, което се появява вследствие на унищожаването на чернодробните клетки от имунната система. Развиват се белези в различни части на черния дроб, които постепенно нарушават функциите му, което води и до цироза.
- Остра чернодробна недостатъчност: неспособността на черния дроб да функционира правилно води до чернодробна недостатъчност, която може да наложи трансплантация на черен дроб.
- Рак на черния дроб: причинените от хепатит В усложнения могат да прераснат в рак на черния дроб.
- Развитие на други заболявания: заболяването може да засегне и други органи като бъбреците или кръвоносните съдове, причинявайки състояния като гломерулонефрит и криоглобулинемия.
- Усложнения по време на бременност: хроничният хепатит В при бременни може да доведе до преждевременно раждане, гестационен диабет, раждане на бебе с по-ниско тегло, и др.
Как се поставя диагноза хепатит В?
Заболяването се диагностицира чрез комбинация от методи, които включват:
- Снемане на анамнеза: лекарят обикновено започва прегледа с разпит на пациента касаещ симптомите му и медицинската му история. Това помага за подробното запознаване със здравословното състояние на пациента.
- Физически преглед: следваща стъпа при диагностицирането е извършването на обстоен физически преглед. При него се търси за наличието на характерните за хепатит В симптоми.
- Лабораторни изследвания: кръвните тестове, сред които HBsAg тест и Anti-HBc тест, както и изследванията на урина за определяне на билирубин и уробилиноген са част от изследванията, които се назначават при диагностицирането на хепатит В.
- Образни изследвания: в някои случаи е възможно да се извърши ултразвуково изследване, за да се установи състоянието на черния дроб.
- Биопсия: възможно е лекарят да вземе проба от черния дроб, за да се провери за наличие на чернодробно увреждане. Това изследване се нарича биопсия, като се извършва под упойка.
Има ли лечение за хепатит В?
Острият хепатит В няма специфично антивирусно лечение. На болните се преопръчват помощни грижи съобразени с индивидуалните им симптоми. Ако тази форма на хепатит В протича с тежки симптоми, то лекуващият лекар може да препоръча прием на болкоуспокояващи, лекарства против гадене и повръщане, интравенозна терапия, и други.
Хроничният хепатит В, от друга страна, може да бъде третиран с антивирусни лекарства. За съжаление те не водят до излекуване от инфекцията. Основната цел на лечение е да:
- Намали активността на вируса
- Предотврати развитието на усложнения свързани с черния дроб
Кога да посетим лекар?
Ако имате съмнения или основание да вярвате, че вие или вашет дете сте изложени на хепатит B или имате симптоми, свързани с инфекцията, е важно да се консултирате с лекар възможно най-бързо.
Профилактика
Към момента ваксинацията срещу хепатит В се счита за най-ефективният начин за предотвратяване на инфекцията. Ваксината съдържа повърхностен вирусен антиген, който стимулира имунната система в производството ѝ на антитела срещу хепатит В.
В България ваксината е част от задължителния имунизационен календар. Препоръчва се поставянето ѝ да се осъществи на втория, третия или четвъртия месец след раждането на детето. Ваксината е подходяща също и за хора, които не са били ваксинирани като деца.
Превенция
Освен ваксинацията съществуват и други добри практки за намаляване на риска от зараза с вируса на хепатит В. Ето някои от тях:
- Практикуване на безопасен секс, особено при наличието на множество сексуални партньори
- Избягване на използване на игли, които могат да бъдат заразени с вируса при татуиране, пиърсинг или други подобни дейности
- Практикуване на добра хигиена включваща редовно миене на ръцете с топла вода и сапун
- Избягване на споделянето на лични предмети като четки за зъби или самобръсначки
Острият хепатит В идва с добри прогнози, тъй като голям процент от заболелите го преодоляват без проблем. След подобно разболяване обикновено се изгражда траен имунитет. В случай че, човек развие хроничен хепатит В, то заболяването може да бъде регулирано медикаментозно. Ето защо е препоръчително извършването на редовни профилактични прегледи в допълнение с имунизацията.
Източници:
Aspinall, Esther & Hawkins, G & Fraser, A & Hutchinson, S & Goldberg, D. (2011). Hepatitis B prevention, diagnosis, treatment and care: A review. Occupational medicine (Oxford, England). 61. 531-40. 10.1093/occmed/kqr136.