Съдържание:
- Какво е грип?
- Какви са типичните за грип симптоми?
- Какви са причините за поява на грипна инфекция?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе грипа?
- Диагностициране на грип
- Какво е подходящото за грип лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е грип?
Грипът, познат още като инфлуенца, е силно заразно инфекциозно заболяване. Основните му причинители са различни грипни вируси, които най-често инфектират носа, гърлото, а в някои случаи и белите дробове.
Грипът е една от най-често срещаните инфекциозни болести, с която всеки човек се сблъсква поне веднъж в живота си. Тъй като вирусите причиняващи грип не са устойчиви на топлина, тяхното разпространение се наблюдава предимно в студените и влажни месеци на годината.
Грипните инфекции и настинките имат много сходни симптоми, но не бива да се бъркат, тъй като са две различни заболявания, които следва да се лекуват по различен начин.
Какви са типичните за грип симптоми?
Грипът се появява внезапно с много по-обострени симптоми от тези на обикновена настинка. Те са:
- Висока температура
- Болки в мускулите
- Втрисане или изпотяване
- Главоболие
- Загуба на апетит
- Суха и упорита кашлица
- Задух
- Умора
- Запушен нос
- Хрема
- Сухота в гърлото
- Болки в очите
- Повръщане
- Диария
Какви са причините за поява на грипна инфекция?
Основните причинители на грипните инфекции са грипни вируси. Съществуват четири типа грипни вируси; инфлуенца вирус тип А, В, С и D. Вирусите от тип А, В и С са сред най-често срещаните видове, които причиняват инфекции сред хората.
Инфлуенца вирусите се разпространяват чрез:
- Въздушно-капков път при кашляне или кихане
- Досег със заразени повърхности или предмети
- Директно предаване, чрез докосване на заразен човек
Грипът е изключително заразно заболяване с инкубационен период от един до четири дни след излагане на вируса.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на грипна инфекция или да доведат до сериозни усложнения след грип са:
- Възраст: грипните инфекции имат по-лошо проявление при деца под 2 годишна възраст, както и при възрастни над 65 години.
- Хронични заболявания: като например астма, диабет, сърдечно-съдови проблеми, и други биха могли да увеличат риска от развитие на усложнения вследствие на грипна инфекция.
- Отслабена имунна система: някои фактори като трансплантация на органи, лечение на ракови заболявания, продължителната употреба на кортикостероиди, или заболявания като ХИВ/СПИН могат да отслабят имунната система и да допринесат за лесното заразяване с грипен вирус.
- Бременност: води до по-висок риск от усложнения от грип поради промените в имунната система, сърцето и белите дробове. Грипната инфекция по време на бременност може да представлява риск и за плода.
- Ваксинация: хората, които не се подлагат на годишна противогрипна ваксина, са изложени на по-голям риск от заразяване с грипни вируси.
- Затлъстяване: хората с наднормено тегло са изложени на по-висок риск от заразяване с грип, а и могат да развият по-сложни усложнения след това.
До какви усложнения може да доведе грипа?
При здрав човек, грипната инфекция обикновено не води до сериозни усложнения. Въпреки това, ако спадате към някоя рискова група, може да развиете:
- Пневмония: едно от най-често срещаните и най-сериозните усложнения на грипа. Грипните вируси могат да отслабят имунната система и да увредят дихателните пътища, което улеснява бактериите да причинят вторична бактериална пневмония.
- Бронхит: грипните инфекции могат да причинят възпаление на бронхите, което да доведе до бронхит. Той от своя страна може да предизвика и обостряне на съществуващи респираторни заболявания.
- Менингит или енцефалит: в някои случаи грипът може навлезе в централната нервна система и да доведе до тежки заболявания на главния и гръбначния мозък.
- Ушни инфекции: грипът може да доведе до вторични инфекции в ушите. Те причиняват болка в ушите, натрупване на течност или дори временна загуба на слуха.
- Синузит: ако грипната инфекция се разпространи към горните дихателни пътища, то тя може да засегне и синусите намиращи се около тях.
- Остър респираторен дистрес синдром (ОРДС): грипните инфекции могат да доведат до дихателна недостатъчност, която да прерасне в ОРДС, тежко животозастрашаващо състояние.
- Неврологични усложнения: грипните вируси могат да причинят потенциално животозастрашаващи усложнения като възпаления на мускулите, парализа на черепно-мозъчните нерви, заболявания засягащи гръбначния мозък, и др.
Диагностициране на грип
Диагнозата се поставя на база извършен физически преглед и снета анамнеза. Вашият лекуващ лекар следва да вземе под внимание и други фактори като контакт с болни, сезонни епидемии, и други.
Освен това, за да бъде диагнозата окончателна, лекарят може да назначи и лабораторни изследвания. Те включват взимането на секрет от носа или гърлото, който се изследва за наличието на специфични грипни антигени.
Грипът може да бъде много сходен с обикновена настинка в началните си етапи. Затова е важно да не бъде сбъркан, тъй като неправилното лечение може да доведе до сериозни усложнения.
Какво е подходящото за грип лечение?
Ако болните от грип не спадат към някоя от високорисковите групи, то лечението следва да бъде насочено към облекчаване на симптомите. В повечето случаи това включва:
- Активна почивка
- Прием на много течности като вода, чай или чист бульон
- Прием на антивирусни лекарства
- Прием на топли напитки и лесносмилаема храна
- Взимането на гореща вана или душ
- Разтривки на тялото
- Ограничаване на контактите с други хора, за да се сведе до минимум рискът от заразяване
Хората, които имат отслабена имунна система и са изложени на риск от развитие на сериозни усложнения трябва да се консултират с лекар. Той следва да назначи най-подходящото за тях лечение.
Кога да посетим лекар?
В голяма част от случаите грипът е самоограничаващо се заболяване, което не изисква посещение при лекар.
Въпреки това, ако грипната инфекция премине в остра форма, то е наложително да се свържете с вашия лекуващ лекар.
Профилактика
Един от основните методи за профилактика от грипни инфекции е годишната ваксинация срещу сезонен грип. Освен безопасна, тя се счита и за високоефективна.
Най-добре е да се постави преди появата на грипа, възможно най-бързо след появата на ваксината на пазара. Ваксината предоставя временен имунитет, тъй като е предназначена само за циркулиращите към момента грипни щамове.
Превенция
Други добри практики за предотвратяване на заразяването с грипни вируси са:
- Редовна физическа активност
- Балансирано хранене
- Отделяне на достатъчно време за сън и почивка
- Редовно измиване на ръцете
- Добра респиратона хигиена, която включва покриване на устата и носа при кашляне или кихане
- Избягване на близък контакт с болни хора
Грипът може да не представлява сериозна заплаха, тъй като в по-голяма част от случаите отшумява от само себе си. Въпреки това, понякога той може да доведе и до сериозни животозастрашаващи усложнения. Ето защо е важно да сте добре запознати със симптомите и основните причинители на грипните инфекции. По този начин може да съкратите продължителността на заболяването и да предотвратите развитието на други усложнения.
Източници:
Tarro, Giulio. (2021). INFLUENZA VIRUSES. International Journal of Current Research. 13. 16620-16622. 10.24941/ijcr.40988.03.2021.
Kawana, Akihiko & Morichika, Kyoko & Fujikura, Yuji. (2016). Influenza. Nihon Kikan Shokudoka Gakkai Kaiho. 67. 353-361. 10.2468/jbes.67.353.