Съдържание:
- Какво е туберкулоза?
- Видове туберкулоза
- Какви са характерните за туберкулоза симптоми?
- Какви са причините за поява на туберкулоза?
- Рискови фактори
- Усложнения при туберкулоза
- Диагностициране на туберкулоза
- Как се лекува туберкулоза?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е туберкулоза?
Туберкулозата е инфекциозно заболяване, което най-често засяга белите дробове. Бактерията причиняваща туберкулоза също така може да засегне и други органи и системи като сърцето, кожата, централаната нервна система, и др. Освен хора, туберкулозата може да засегне и животни.
Туберкулозата е позната на човечеството още от древни времена, като е считана за една от болестите причинили масови епидемии. В миналото е била позната под името охтика или “Жълтата гостенка”.
Болестта е лечима, но ако е остане нелекувана туберкулозата може да доведе до смърт.
Видове туберкулоза
Съществуват различни видове туберкулоза. Те се определят според местоположението на инфекцията, както и според нейното протичане.
Основните видове туберкулоза са:
Белодробна туберкулоза
Позната още като пулмонална туберкулоза, е най-често срещаната форма на туберкулоза, която засяга предимно белите дробове. В масовия случай се развива в горната част на белите дробове. Може да засегне и трахеята, бронхите, ларинкса и други части от дихателната система.
Екстрапулмонална туберкулоза
Наричана още извънбелодробна туберкулоза, се отнася до всички останали туберкулозни инфекции, които се развиват извън белите дробове. Могат да се засегнат различни части на тялото, включително костите, ставите, пикочните пътища, централната нервна система (главния и гръбначния мозък), сърцето и други.
Милиарна туберкулоза
По-рядко срещан вид, който се дължи на срив в имунната система на болния. Вследствие на това, туберкулозната бактерия навлиза в кръвния поток, от където се разпространява и до други части на тялото. Милиарната туберкулоза се среща най-често при деца или при хора с ХИВ.
Латентна туберкулоза
За латентна туберкулоза се говори, когато човек е носител на туберкулозни бактерии, но имунната му система не им позволява да се активират. Тези пациенти не са заразни и при контакт с тях няма опасност от разпространение на инфекцията. Хората с латентна туберкулоза може никога да не разберат за нейното съществуване. Ако бъде открита, тя трябва да бъде наблюдавана, защото в при наличието на благоприятни условия може да се активира.
Активна туберкулоза
Хората с отслабена имунна система развиват активна туберкулоза веднага след инфектиране с туберкулозните бактерии. Организмът не е достатъчно силен, за да контролира бактериите, което им позволява да се размножават. Това е силно заразна форма на туберкулоза, която може да засегне различни органи, най-често белите дробове.
Някои от видовете могат да съществуват едновременно.
Какви са характерните за туберкулоза симптоми?
Хората с латентна туберкулоза не изпитват никакви симптоми и не се разболяват. За останалите видове туберкулоза общите симптоми са:
- Продължителна кашлица
- Кашлица с кръв или слуз
- Болка в гърдите
- Обща умора и отпадналост
- Загуба на апетит
- Загуба на тегло
- Втрисане
- Висока температура
- Нощно изпотяване
Какви са причините за поява на туберкулоза?
Основният причинител на туберкулозата е туберкулозният микробактерий (Mycobacterium tuberculosis), познат още като бацил на Кох. Основните начини за заразяване с него са:
- Въздушно-капков път при контакт с болен
- Чрез прах, тъй като бактериите са изключително издържливи
- По хранителен път при консумация на заразени храни
Не всеки контакт с туберкулозни бактерии води до развиване на заболяването. На практика голяма част от хората се срещат с бактериите, но само около 22% се заразяват.
Рискови фактори
Рисковите фактори увеличаващи шансовете от развитие на туберкулоза са:
- Възраст: бебетата, малките деца и възрастните хора са най-застрашени предвид отслабената им имунна система
- Отслабена имунна система
- Наличие на други заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, и др.
- Стрес
- Преумора
- Нездравословен начин на живот
- Тютюнопушене
- Системна консумация на алкохол
- Близък контакт с потенциално болни при работа в болници, старчески домове, и др.
- Посещение или пребиваване в ендемични райони, където туберкулозата преобладава
Усложнения при туберкулоза
Възможните усложнения при туберкулоза са:
- Разпространение на инфекцията: ако не бъде третирана навреме, инфекцията може да достигне и до други органи. След белите дробове, най-често увреждани за бъбреците и черния дроб.
- Хронични проблеми: увреждането на засегнатите органи може да доведе до трайни усложнения, като силна болка в гърдите, задух, затруднена белодробна функция, и др.
- Сепсис: макар и рядко срещано, туберкулозата може да доведе до възпалителен отговор на тялото към инфекцията.
- Туберкулозен менингит: вероятно едно от най-тежките усложнения. Ако инфекцията засегне централната нервна система, то тя може да доведе и до възпаление на главния и гръбначния мозък.
- Усложнения при бременност: ако бременна жена се зарази с туберкулоза, това може да доведе до усложнения по време на бременността, раждането или след него, както за майката, така и за плода.
Диагностициране на туберкулоза
Поставянето на диагноза туберкулоза не е толкова лесно, колкото изглежда. Трудно е то да бъде направено само въз основа на симптомите нап пациента.
Освен снемането на анамнеза и физическия преглед, лекуващия лекар назначава и:
- Лабораторни изследвания: имат за цел да тестват определени показатели в кръвта, които могат да покажат наличието на туберкулоза независимо от вида ѝ.
- Бактериално изследване: включва изследването на храчки, стомашен сок, бронхиален секрет или урина. Има за цел да установи наличието на туберкулозни бактерии причиняващи заболяването.
- Туберкулинов тест: познат още като проба на Манту, е най-често използвания метод за скрининг. Използва се за ранно откриване на туберкулоза при хора, които попадат в рисковите групи. Особеното при това изследване е, че може да отчете фалшиви положителни или отрицателни резултати ако налице са други фактори, които могат да попречат на резултатите.
- Образна диагностика: ако резултатите от другите изследвания не са задоволителни, лекарят може да назначи рентгенография или компютърна томография на бял дроб или друга зона. Образните изследвания предоставят ясно изображение на вътрешните органи, което помага за правилното диагностициране.
Как се лекува туберкулоза?
Туберкулозата се лекува предимно с антибиотици. Най-често използваните лекарства са:
- Изониазид
- Рифампицин
- Пиразинамид
- Етамбутол
- Стрептомицин
За да бъдат максимално ефективни тези лекарства, често те се прилагат в комбинация едно с друго. Освен това трябва да бъдат приемани всеки ден в продължение на 4 до 6 месеца. Важно е да не се спира приемът им по-рано от предписаното, тъй като това може да направи бактерият устойчива към лекарствата.
Съществува и лекарствено резистентна туберкулоза. При този вид стандартната терапия не дава ефект. Затова се налага приема на по-силни антибиотици.
Кога да посетим лекар?
Ако налице са някои от горепосочените симптоми е препоръчително да се консултирате с лекар.
Профилактичните прегледи и изследвания конкретно за туберкулоза могат да помогнат за диагностицирането и на латентна туберкулоза.
Профилактика
Ваксинацията с БЦЖ е една от основните профилактични мерки срещу туберкулоза. Поставя се до 48 часа след раждането на новороденото и е част от задължителния имунизационен календар.
След като бъде поставена ваксината се прави проба на Манту, за да се установи наличието на имунен отговор на организма. Ако той е отрицателен, тогава пациентът се реимунизира. Това се случва обикновено на седмия месец и на около седмата година от развитието на детето.
Имунитетът, който ваксината осигурява е със средна продължителност от около 10 години. Към момента се разработват нови ваксини срещу туберкулоза, които се очаква да бъдат по-ефективни от БЦЖ.
Превенция
Освен ваксинирането, на пациентите се препоръчват и някои добри практики, които да помогнат за предотвратяването на заразата. Те са:
- Редовно и щателно измиване на ръцете
- Спазване на добра респираторна хигиена, като се покриват устата и носа с лакът или кърпичка при кихане или кашляне
- Избягване на близък контакт с болни хора
- Поддържане на добра имунна систем чрез пълноценно хранен и редовна физическа активност
Туберкулозата може да бъде изключително опасно заболяване. За щастие съвременната медицина осигурява успешни методи за лечение. Важно е да сте добре запознати с възможните профилактични мерки, за да си осигурите добър имунитет и да намалите риска от заразяване с туберкулоза.
Източници:
Shah M, Reed C. Complications of tuberculosis. Curr Opin Infect Dis. 2014 Oct;27(5):403-10. doi: 10.1097/QCO.0000000000000090. PMID: 25028786.
Cruz-Knight W, Blake-Gumbs L. Tuberculosis: an overview. Prim Care. 2013 Sep;40(3):743-56. doi: 10.1016/j.pop.2013.06.003. PMID: 23958367.