Съдържание:
- Какво е рак на панкреаса?
- Симптоми на рак на панкреаса
- Какви са основните за рак на панкреаса причини?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе рак на панкреаса?
- Как се диагностицира рак на панкреаса?
- Какви са характерните стадии за рак на панкреаса?
- Какво е най-подходящото за рак на панкреаса лечение?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на панкреаса?
Рак на панкреаса е заболяване, което засяга задстомашната жлеза, един от най-малките органи в тялото. Той има както храносмилателна, така и хормонална функция.
Заболяването е налице, когато здравите клетки в панкреаса мутират и започват да се размножават и развиват извън контрол. Вследствие на този процес е натрупва тъканна маса, позната още като тумор.
Има два основни вида рак на панкреаса, които се определя от вида и развитието на тумора, който нараства в органа. Те биват:
- Екзокринни: считат се за по-често срещаната форма тумори, с над 90% от случаите на рак на панкреаса. Развиват се в екзокринната функция на панкреаса, която отговаря за секрецията на ензими и разграждането на мазнини, протеини и въглехидрати.
- Ендокринни: по-рядко срещания вид тумор, който засяга ендокринната функция на панкреаса. Тя отговаря за отделянето на хормони.
Симптоми на рак на панкреаса
В голяма част от случаите, ракът на панкреаса протича без ясно изразени симптоми в началото. Когато обаче те са вече налице, могат да включват:
- Болки в горната част на корема, които може да се разпространят и към гърба
- Пожълтяване на кожата и очите
- Потъмняване на урината
- Сърбеж по кожата
- Отоци в крайниците
- Дискомфорт в стомаха и чувство на парене
- Подуване на корема
- Загуба на апетит
- Внезапна загуба на тегло
- Гадене и повръщане
- Кръвни съсиреци
- Повишена температура
Какви са основните за рак на панкреаса причини?
Няма точно изяснена причина, която да обяснява появата на рак на панкреаса. Учените смятат, че някои рискови фактори биха могли да допринесат за развитието на заболяването.
Към момента е установен процеса на формиране на рака, който засяга пряко клетките в панкреаса. Когато в тяхното ДНК настъпят промени, те мутират и се видоизменят в анормални клетки. Те от своя страна губят способността си да умират, а вместо това започват да се развиват неконтролируемо и да сформират тъканна маса, позната още като тумор.
Рискови фактори
Учените смятат, че следните рискови фактори могат да доведат до мутации на здравите клетки:
- Възраст: голяма част от хората диагностицирани с рак на панкреаса са на възраст над 45 години
- Пол: проучвания показват, че заболяването засяга повече мъже, отколкото жени.
- Фамилна история: изследвания показват, че ракът на панкреаса може да се предава в семейството, ако близки и роднини са били диагностицирани със същото заболяване.
- Наследствени
- Тютюнопушене: хората, които пушат имат двойно, дори тройно по-голям риск от развитие на рак, отколкото непушачите.
- Наднормено тегло: затлъстяването води до по-голям риск от смърт при наличието на рак на панкреаса.
- Диабет: наличието на диабет, особено тип 2, увеличават рисковете от развитие на заболяването. В някои случаи, внезапно развития диабет в определена възраст може дори да е ранен симптом за наличието на заболяването.
До какви усложнения може да доведе рак на панкреаса?
С напредването си, заболяването може да доведе до следните усложнения:
- Загуба на тегло
- Жълтеница
- Остра болка причинена от нарастването на тумора
- Чревна непроходимост
Как се диагностицира рак на панкреаса?
Както вече споменахме, в голяма част от случаите ракът на панкреаса протича безсимптомно в ранните си етапи. Това прави заболяването трудно откриваемо в ранен стадий.
Често физическите рутинни прегледи не са достатъчни за установяването на заболяването. Ако вашият лекуващ лекар се съмнява в наличието на рак, то той може да назначи следните тестове и изследвания:
- Кръвни тестове: с тяхна помощ се установяват нивата на различни вещества в кръвта, като билирубин например.
- Образна диагностика: различни видове изследвания, като ендоскопски ултразвук или компютърна томография, могат да предоставят по-ясна представа на лекарите за местоположението, размера и разпространението на ракът в панкреаса и други органи на тялото.
- Биопсия: при това изследване, лекаря взима малка част от засегнатата тъкан, за да я изследва под микроскоп. По този начин може да се постави най-точна диагноза и да се назначи най-подходящо лечение.
Какви са характерните стадии за рак на панкреаса?
След поставянето на диагноза, определянето на стадия помага допълнително на лекарите да установят къде точно се намира рака и дали се е разпространил в други части на тялото. Стадирането също помага и за назначаването на най-подходящо лечение.
Ракът на панкреаса се категоризира в четири различни стадии. Те биват:
- Стадий 0: при този стадий, анормалните клетки са ограничени само до повърхностните слоеве или лигавицата на панкреаса.
- Стадий I: на този етап, туморът вече се намира в панкреаса и може да достигне размери между 2 и 4 см в диаметър. Характерното за този стадий, е че заболяването не се разпространява в други близки тъкани и органи.
- Стадий II: туморът се уголемява като надвишава 4 см в диаметър. На този етап е възможно ракът да обхване близките тъкани или лимфни възли.
- Стадий III: туморът е с подобни размери на тези от втори стадий, но вече се разпространява до големи кръвоносни съдове в близост до панкреаса.
- Стадий IV: представлява много напреднал етап от развитието на заболяването. Ракът се е разпространил и до други органи като черния дроб, белите дробове, и др.
Какво е най-подходящото за рак на панкреаса лечение?
Лечението на панкреаса зависи от много различни фактори, като например:
- местоположението на тумора
- стадия в който се намира
- възможните нежелани реакции от даденото лечение
- общото здравословно състояние на пациента
- предпочитанията на пациента
Най-често използваните варианти за лечение включват:
- Оперативно лечение: има за цел да отстрани засегнатата част от панкреаса или целия орган. Това се извършва чрез различни видове хирургични операции, като лапароскопия, панкретомия, процедура по Уипъл, и други.
- Лъчетерапия: този тип лечение използва високоенергийни рентгенови лъчи, които имат за цел да унищожат раковите клетки. Този тип терапия може да се назначи преди или след оперативна намеса, както и в комбинация с химиотерапия.
- Химиотерапия: този метод използва медикаменти с цел унищожаването на раковите клетки. Те могат да се приемат чрез вливане в кръвта или под формата на таблетки или капсули.
- Таргетна терапия: е насочена към определени гени или протеини, които допринасят за развитието и оцеляването на рака.
- Имунотерапия: това лечение е фокусирано върху използването на собствената ви имунна система за борба с рака.
Кога да посетим лекар?
Незабавно се консултирайте с вашия лекуващ лекар ако изпитвате някой от горепосочените симптоми.
Въпреки че, много други заболявания биха могли да причинят подобни симптоми, навременното откритие на рак на панкреаса или друго медицинско състояние би било от ключово значение за успешното му лечение.
Профилактика
Както при всяко друго медицинско състояние или заболяване, така и при рака на панкреаса е от основно значение, той да бъде открит възможно най-рано.
Тъй като голяма част от онкологичните заболявания протичат безсимптомно в началните си етапи е важно да извършвате профилактични прегледи и изследвания редовно.
Превенция
При все, че точните причини за появата на заболяването не са напълно изяснение, превенцията е на практика трудно осъществима. Някои добри практики биха могли значително да редуцират риска от поява на рак на панкреаса.
Ето някои препоръки:
- Отказ от тютюнопушене
- Умерен прием на алкохол
- Ограничаване на излагането на токсини от околната среда
- Намаляване на нивата на стрес
- Балансирана диета богата на витамини и минерали
- Редовна физическа активност от минимум 30 минути на ден
Обикновено ракът на панкреаса е трудно откриваем, докато не достигне до по-напреднал стадий, в който да има ясно изразени симптоми. За да предотвратите това е препоръчително да сте добре запознати със заболяването, неговите симптоми и рискови фактори. Ранното диагностициране на което и да е онкологично заболяване играе ключова роля за успешното му лечение.
Източници:
D.S. Michaud, Pancreatic Cancer, Editor(s): Stella R. Quah, International Encyclopedia of Public Health (Second Edition), Academic Press, 2017, Pages 390-398, ISBN 9780128037089, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00322-2.(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128036785003222)