Съдържание:
- Какво е екзема?
- Видове екземи
- Какви са симптомите на екзема?
- От какво се получава екзема?
- Рискови фактори
- Какви са усложненията при екзема?
- Как се поставя диагноза екзема?
- Лечение на екзема
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е екзема?
Екзема е медицински термин, който обхваща често срещани хронични възпалителни състояния на кожата. Характерни за тях са зачервена, сърбяща и суха кожа, придружена от обриви, мехури или петна.
Често хората използват понятията “дерматит” и “екзема” взаимозаменяемо, но на практика те обхващат различни кожни състояния. Термина „дерматит“ се отнася до възпалението на кожата, а екземата конкретно се отнася до вида дерматит.
Екземата не е заразна и не представлява опасност за живота, но би могла да влоши качеството на живот на засегнатия.
Видове екземи
Съществуват най-различни видове екзема. Най-често срещаните от тях са:
- Атопичен дерматит: най-разпространената форма на екзема, която засяга пациенти предимно в ранна детска възраст.
- Контактен дерматит: както името подсказва, този вид екзема се развива, когато кожата влезе в контакт с дразнители или алергени. От това изхождат и два вида контактен дерматит – иритативен и алергичен.
- Себореен дерматит: този вид екзема засяга предимно скалпа, но и в други части а тялото като лицето, ушите и гърдите. Причинява люспи, сърбеж и зачервяване в засегнатата област.
- Нумуларна екзема: характерни за този тип са кръгли петна с големината на монета, които се появяват най-често по стъпалата, ръцете или седалището.
- Дисхидротична екзема: засяга основно пръстите на ръцете и краката, дланите и стъпалата. Характерни симптоми са силен сърбеж и поява на различни по размер мехури.
Какви са симптомите на екзема?
Част от симптомите характерни за екзема са:
- Зачервяване на кожата
- Обрив с различен цвят в зависимост от цвета на кожата на засегнатия
- Силен сърбеж
- Парене по кожата
- Суха кожа
- Лющеща се кожа
- Чувствителна кожа
Основните признаци могат да се появят по всяка една част на тялото. Най-често се наблюдават по:
- Ръцете и краката
- В сгъвките на лактите и коленете
- Врата
- Лицето
- Ушите
- Устните
- Скалпа
Екземата и нейните симптоми се проявяват по различен начин при различните хора. Възможно е пациентите да изпитват епизоди на обостряне и ремисия.
От какво се получава екзема?
Към момента няма установена точна причина за появата на екзема. Според проучвания тя е следствие на множество различни фактори. Основните сред тях са:
- Генетични фактори: ако в семейството ви има случаи на екзема или дерматит, то се предполага, че вие сте генетично предразположени към развитие на това състояние.
- Имунна система: счита се, че екземата е свързана с хиперчувствителност на имунната система дори към най-малки дразнители или алергени от околната среда.
- Нарушена функция на кожната бариера: е също често спрягана причина за поява на екзема. Нарушената кожна бариера е по-пропусклива, което прави кожата по-суха и чувствителна.
- Стрес: емоционалните преживявания и психическото натоварване могат да окажат влияние върху функциите на имунната система, което да отключи екзема.
Рискови фактори
Основните фактори, които повишават риска от развитие на екзема са:
- Семейна история: наличието на родители, брат или сестра с екзема, астма или сенна хрема повишава риска от развитие на екзема в поколенията.
- Възраст: екземата се среща по-често в ранна детска възраст, като приблизително 60% от случаите се развиват през първата година от живота на човек. Въпреки това екземата може да се появи във всяка възраст.
- Пол: при децата, момченцата са по-засегнати отколкото момичетата. Тази тенденция обаче се изменя с напредването на възрастта.
- Фактори от околната среда: излагането на тютюнев дим, агресивни химикали, замърсявания на въздуха, и др., могат да увеличат риска от развитие на екзема.
- Климат: сухият и студен климат могат значително да изсушат кожата, докато високата влажност и температури могат да причинят повишено изпотяване и дразнене при някои хора. Тези фактори влияят върху защитните функции на кожата и могат да отключат появата на екзема или да обострят нейните симптоми.
- Алергени и дразнители: определена козметика, бои, сапуни, препарати и други могат да съдържат вещества, които да са потенциални алергени или дразнители за кожата.
Въпреки наличието на тези рискови фактори, не е гарантирано, че човек ще развие екзема. Важи и обратното – лица, които не са изложени на рискови фактори все пак могат да получат екзема.
Какви са усложненията при екзема?
В някои случаи е възможно екземата или свързани с нея състояния да доведат да усложнения.
Някои от потенциалните проблеми са:
- Кожни инфекции: непрекъснатото чесане или разраняване на кожата могат да създадат рани, през които лесно да проникнат бактерии, гъбички или вируси. Те причиняват кожни инфекции, които могат да доведат до още по-обострени симптоми.
- Плачеща екзема: характеризира се с появата на малки мехури пълни с течност.
- Астма и сенна хрема: хората с екзема са по-склонни да развият други алергични състояния.
- Нарушения в съня: силният сърбеж може да причини дискомфорт, който да наруши режима на съня на засегнатия. Това от своя страна води до умора, намалена концентрация и цялостно влошено състояние.
- Психологически усложнения: видимите белези на екземата, както и дискомфорта причинен от състоянието могат да доведат до чувства на срам, неудобство и емоционален стрес. Засегнатите могат да развият състояния като депресия и тревожност.
Как се поставя диагноза екзема?
Обикновено състоянието се диагностицира след физически преглед извършен от лекар дерматолог. В допълнение, лекарят следва да зададе въпроси на пациента относно симптомите му и медицинската му история.
Характерните за екзема симптоми са много сходни с тези на други кожни заболявания. За да се потвърди диагнозата, лекарят може да назначи допълнителни изследвания, като:
- Алергологичен тест
- Кръвни изследвания
- Кожна биопсия
Лечение на екзема
Установяване на подходящо лечение за екзема е индивидуално за всеки пациент. Обикновено то зависи от причинителите и тежестта на състоянието.
Най-честите методи включват:
- Използването на емолиенти под формата на кремове, мазила, лосиони, и др. Те служат за хидратиране на кожата и поддържането на защитните ѝ функции.
- Прием на антихистамини, с цел облекчаването на сърбежа и ограничаването на алергичните реакции на организма.
- Прием на имуносупресори с цел потискане на имунния отговор.
- Прием на кортикостероиди под формата на хапчета или медикаменти за облекчаване на сърбежа и овладяване на възпалението.
- Подлагане на фототерапия, която има за цел да подпомогне изчистването на екземата.
- Редуциране на нивата на стрес чрез практикуване на йога, медитация, дихателни упражнения, и др.
Кога да посетим лекар?
Препоръчително е да потърсите лекарска намеса, ако изпитвате подобни на екзема симптоми, които не отшумяват в рамките на седмица.
Профилактика
За профилактиката на екзема е препоръчително да се идентифицират факторите, които могат да отключат появата ѝ и на които човек е изложен.
Това обаче не винаги би гарантирало успех, тъй като състоянието се проявява по различен начин и по различни причини при всеки човек.
Превенция
Превенцията от поява на екзема не винаги е възможна. Въпреки това съществуват добри практики, които биха могли да минимизират риска от развитие на състоянието.
Ето някои от тях:
- Спазване на здравословна диета
- Ограничаване на консумацията на алкохол
- Отказ от тютюнопушене
- Пиене на достатъчно вода, за добра хидратация на кожата
- Хидратиране на кожата чрез лосиони, кремове или мехлеми, за да се избегне изсушаването ѝ
- Взимане на душ или вана с топла, но не гореща вода
- Носене на по-отпуснати дрехи, по възможност памучни или от други естествени материали
- Избягване на алергени или дразнители
Екземата е често срещано състояние, което може сериозно да влоши качеството на живота на човек, ако не бъде третирано правилно или навреме. Екземата може да се появи под различни форми, а лечението на повечето от тях се явява дълго и упорито.
Източници:
Scollan, Margaret & Lauren, Christine. (2022). What Is Eczema?. Frontiers for Young Minds. 10. 764748. 10.3389/frym.2022.764748.
InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Eczema: Overview. 2013 Sep 26 [Updated 2017 Feb 23]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279399/