Съдържание:
- Какво е атопичен дерматит?
- Какви са характерните за атопичен дерматит симптоми?
- Какво причинява атопичен дерматит?
- Рискови фактори
- Какви могат да бъдат усложненията при атопичен дерматит?
- Как се поставя диагноза атопичен дерматит?
- Лечение на атопичен дерматит
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е атопичен дерматит?
Атопичният дерматит, известен още като атопична екзема, е упорито възпаление на кожата. Характерни за него са суха, сърбяща и лющеща се кожа. Може да засегне както лицето, така и останалите части на тялото.
Заболяването е все по-често срещано, като засяга около 20% от децата и около 3% от възрастните в световен мащаб. Атопичният дерматит е сред най-често срещаните състояния при кърмачета и малките деца.
Според проучвания, хората, които са имали атопичен дерматит са предразположени към развитие на други подобни заболявания като астма, хранителни алергии, алергичен ринит, и др.
Атопичният дерматит не е заразен.
Какви са характерните за атопичен дерматит симптоми?
Симптомите на атопичния дерматит при всеки човек. Обикновено включват:
- Силно изсушена кожа
- Сърбеж и дразнене
- Обрив, който може да бъде с различен цвят в зависимост от цвета на кожата
- Загрубяла и напукана кожа
- Чувствителна и лесно раздразнима кожа
Атопичният дерматит засяга различни части на тялото, но най-често се наблюдава в областта на:
- Лицето
- Шията и деколтето
- Скалпа
- Ръцете и краката
- Сгъвките на лактите и коленете
Какво причинява атопичен дерматит?
Точната причина за поява на атопичен дерматит не е напълно ясна. Предполага се, че тя е резултат на комбинация от различни външни и вътрешни фактори. Някои от тях са:
- Генетична предразположеност: счита се, че специфични гени, свързани с функцията на кожната бариера, играят роля за развитието на атопичен дерматит. Семейният генетичен фактор, отговорен за развитието на атопичен дерматит, се нарича атопия.
- Дисфункция на имунната система: според някои проучвания, определени нарушения в имунната система могат да доведат до развитие на атопичен дерматит. Свръхактивният имунитет може да доведе до възпаление и нарушение на кожната бариера.
- Фактори от околната среда: излагането на някои фактори от околната среда като алергени, дразнители или дори климатични промени могат да отключат или влошат атопичния дерматит.
- Хормонални промени: като например тези по време на бременност или менструация, могат да окажат влияние върху развитието на атопичен дерматит при някои хора.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на атопичен дерматит са:
- Сезонни и климатични фактори: студено и сухо време, ниската влажност на въздуха или прекомерната топлина могат да изсушат кожата и да причинят атопичен дерматит.
- Алергени: прахови акари, полени, някои храни, и др. , могат да провокират имунен отговор, който да отключи атопичен дерматит.
- Хигиенни фактори: употребата на груби сапуни, козметика с високо съдържание на химикали и парфюми, както и силно варовита вода, биха могли да доведат до възпаление на кожата и атопичен дерматит.
- Инфекции: причинени от бактерии, вируси или гъбички могат да доведат до възпаление на кожата.
- Психологически фактори: високите нива на стрес могат да отключат или влошат атопичния дерматит.
Какви могат да бъдат усложненията при атопичен дерматит?
Усложненията при атопичен дерматит включват:
- Кожни инфекции: непрестанното чесане при сърбеь може да доведе до нарушаване на кожната бариера и лесното развитие на различни инфекции. Те от своя страна влошават симптомите на дермати и правят кожата още по-раздразнена и сърбяща.
- Кожни усложнения: хроничният атопичен дерматит може да причини различни по вид кожни усложнения като белези, хиперпигментация, удебеляване на кожата и др. Някои от тези промени могат да бъдат трудни за отстраняване или дори перманентни.
- Нарушения на съня: дискомфортът от сърбежа на кожата може да причини нарушения в режима на съня, което да доведе до умора или лошо качество на съня.
- Психологически състояния: атопичният дерматит може да влоши качеството на живот, което да доведе до депресия или тревожност.
- Астма или сенна хрема: много хора с атопичен дерматит развиват състояния като астма или сенна хрема.
Как се поставя диагноза атопичен дерматит?
Диагностицирането на атопичен дерматит се извършва при преглед от лекар, най-често дерматолог.
Основните методи за диагноза включват разпит от страна на лекаря касаещ симптомите на пациента, както и данни за медицинската му история. Следващата основна стъпка е физически преглед. Лекарят преглежда кожата на пациента, като търси характерните за атопичен дерматит симптоми.
Към момента няма универсален тест за доказване на атопичен дерматит. Може да се наложи назначаването на допълнителни изследвания, като кръвни тестове или кожна биопсия, за да се отхвърлят други заболявания с подобни признаци.
За да се определи тежестта на заболяването лекарите използват различни методи за оценяване като Индекс на площта и тежестта на екземата (EASI), Скала за оценка на атопичен дерматит (SCORAD), и др.
С помощта на тези методи, лекарите могат да проследят развитието на заболяването, както и резултатите от лечението.
Лечение на атопичен дерматит
Към момента няма едно единствено лекарство за атопичен дерматит. Основните цели на лечението на заболяването се свеждат до:
- Овладяване на симптомите
- Редуциране на възпалението
- Контролиране на сърбежа
- Предотвратяване на появата на инфекции
- Предотвратяване на нови обострения
- Рехидратиране на кожата
Вашият лекуващ лекар следва да назначи лечение, което включва комбинация от методи подходящи за вашия случай. Някои от методите включват:
- Рутинна грижа за кожата: установяването на всекидневна грижа с подходящи продукти е от основно значение на справяне със симптомите на атопичен дерматит. Важно е да почиствате и овлажнявате кожата си с леки, специално формулирани препарати.
- Локални медикаменти: прилагане на кортикостероидни или нестероидни противовъзпалителни лекарства под формата на кремове, гелове, или мехлеми се предписват за намаляване на възпалението и облекчаване на сърбежа.
- Емолиенти: продукти за хидратиране на кожата и предпазването ѝ от изсушаване. Обикновено се прилагат през целия период на лечение, като могат да са под формата на кремове, лосиони, измивни продукти, и др.
- Фототерапия: широко разпространен метод за лечение на атопичен дерматит. Използва ултравиолетови лъчи, които се прилагат върху засегнатите зони на кожата. Помагат за облекчаване на възпалението.
- Системни лекарства: при тежките случаи на атопичен дерматит могат да се предпишат перорални или инжекционни лекарства, като имуносупресори или биологични препарати.
Атопичният дерматит може да бъде доста упорит. Възможно е да се наложи да прибегнете до няколко различни метода на лечение, които да продължат с месеци.
Кога да посетим лекар?
Ако смятате, че вие или вашето дете може да страдате от атопичен дерматит, е добре да се консултирате с лекар.
Той ще ви помогне в диагностицирането на заболяването и правилното назначение на лечение.
Профилактика
Множество проучвания сочат, че диагнозата атопичен дерматит е една от най-често поставяните при бебета и деца.
Ето защо важна част от профилактиката за атопичен дерматит е доброто познаване на заболяването. Идентифицирането на рисковите фактори, които увеличават шанса от развитие на това състояние е една от основните стъпки.
Важно е да се предприемат някои добри практики, които могат да предотвратят развитието на атопичен дерматит в ранна детска възраст.
Превенция
Въпреки че няма сигурен начин за превенция на атопичен дерматит, съществуват няколко добри практики, които могат да помогнат за намаляване на риска от поява на заболяването.
Ето кои са те:
При бебета и деца
- Хидратиращи продукти: употребата на различни хидратиращи продукти, особено след къпане, ще предотврати изсушаването и ще помогне за поддържането на добра хидратация на кожата на вашето бебе или дете. Препоръчително е да използвате продукти, които са без аромати и с лека формула.
- Пробиотици: въпреки малкото данни, съществуват хипотези, че приема на пробиотици от бременни или кърмачки, или пробиотици давани на деца могат да редуцират риска от развитие на атопичен дерматит.
- Кърмене: според някои проучвания, кърменето може да окаже влияние върху степента на развитие на атопичен дерматит. Въпреки това, трябва да се има предвид, че през кърмата преминават и някои потенциални алергени, които могат да влошат екземата.
- Употреба на памучни дрехи: препоръчително е да облизате детето си в памучни дрехи, които не прилепват плътно по тялото. По този начин кожата на вашето бебче или дете ще може да диша свободна, а мекотата на памучните тъкани ще предпазва кожата му от дразнене и сърбеж.
- Избягване на алергени: добре е да избягвате храни, които могат да предизвикат алергична реакция у вашето дете.
- Редовни прегледи: редовните прегледи при педиатър ще ви осигурят последователно наблюдаване на състояние на кожата на вашето бебе или дете. Това е важно за навременното диагностициране на заболяването.
При възрастни
- Хидратация на кожата: препоръчително е да хидратирате кожата си поне два пъти дневно използвайки лосиони, кремове, или мазила. Добре е да изберете продукт, който да не съдържа парфюми и аромати и да е с лека формула.
- Избягвайте алергени и здразнители: установете какво предизвиква алергична рекация или раздразняване на кожата ви. Такива могат да бъдат някои храни, фактори от околната среда, медикаменти, и други. Препоръчително е да ги избягвате.
- Овладяване на стреса: практикувайте техники за справяне със стреса и натрупаното напрежение. Йогата, медитациите или дихателните упражнения могат значително да помогнат за цялостното отпускане на тялото.
- Поддържане на здравословен начин на живот: балансираното хранене, редовната хидратация чрез прием на вода, както и физическата активност са особено благоприятни за цялостното благосъстояние на организма ви, в това число и здравето на кожата.
- Редовни прегледи при дерматолог: препоръчително е да извършвате редовни прегледи при дерматолог, за да поддържате оптимално здравето на кожата си.
Макар че атопичният дерматит обикновено не е опасен, той може да влоши комфорта на засегнатия, както и качеството му на живот. За щастие модерната медицина предлага редица възможности за справя със симптомите на заболяването. Ако вие или вашето дете страдате от атопичен дерматит е важно да откриете правилното за вас лечение.
Източници:
Stephan Weidinger, Natalija Novak, Atopic dermatitis, The Lancet, Volume 387, Issue 10023, 2016, Pages 1109-1122, ISSN 0140-6736, https://doi.org/10.1016/S0140-6736(15)00149-X.
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S014067361500149X)
Oninla, Olumayowa & Akinkugbe, Ayesha & Otike-Odibi, Bolaji & Oripelaye, Mufutau & Olanrewaju, Fatai. (2021). Atopic Dermatitis in Adults: Epidemiology, Risk Factors, Pathogenesis, Clinical Features, and Management. 10.5772/intechopen.97287.