Съдържание:
- Какво представлява алергичен ринит?
- Видове алергичен ринит
- Какви са типичните на алергичен ринит симптоми?
- Какви са причините за поява на алергичен ринит?
- Рискови фактори
- До какви усложнения може да доведе алергичният ринит?
- Как се поставя диагноза алергичен ринит?
- Има ли лечение за алергичен ринит?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво представлява алергичен ринит?
Алергичният ринит, познат още като сенна хрема, представлява възпаление на носната лигавица, причинено от различни видове алергени. Той е и сред най-често срещаните алергични заболявания.
Характеризира се с поява на кихане, запушване на носа, зачервяване на очите, обща отпадналост, и други признаци. Обикновено хората с алергичен ринит страдат и от други алергични заболявания като например астма, атопичен дерматит, алергичен конюктивит, и други.
Обикновено сенната хрема се дължи на излагане на алергени като полени, прахови акари, плесени, животински косми, и други. Важно е да се отбележи, че алергичният ринит не е заразно заболяване.
Видове алергичен ринит
Разграничават се два основни вида алергичен ринит:
- Сезонен алергичен ринит: както името подсказва този вид се проявява предимно през определни сезони, по-конкретно пролетта и есента. Възниква в отговор на изобилието на алергени като полени от дървета и плесени от тревисти растения.
- Целогодишен алергичен ринит: този тип се характеризира с целогодишна проява в отговор на алергени като домашен прах, акари, животински пърхот, алергизиращи съставки на козметични продукти, хранителни алергени, и други.
Съществуват и други класификации според протичането на заболяването:
- Интермитентет алергичен ринит: при него симптомите се проявяват по-малко от четири дни в седмицата или по-малко от четири последователни седмици в годината.
- Персистиращ алергичен ринит: за този вид се говори, когато симптомите се проявяват повече от четири дни в седмицата или повече от четири седмици в годината.
Освен това алергичният ринит се дели на три вида в зависимост от тежестта му и това как той засяга качеството на живот на пациента.
Важно е видът на сенната хрема да бъде определен правилно, тъй като от това до голяма степен зависи и правилното лечение.
Какви са типичните на алергичен ринит симптоми?
Обикновено симптомите се проявяват веднага след като човек е влязъл в контакт с определн алерген. Това е Основните симптоми на сенната хрема са:
- Дразнене и сърбеж в носа
- Кихане
- Бистър секрет от носа
- Сълзене от очите
- Паре и зачервяване на очите
- Подуване на клепачите
- Обща умора и отпадналост
- Главоболие
- Дишане през устата
Какви са причините за поява на алергичен ринит?
Алергичният ринит е налице, когато имунната система на тялото реагира срещу алергените. Сами по себе си те са безвредни за повечето хора. При някои обаче, организмът третира тези вещества като заплаха.
В отговор на това се задействат защитни механизми, при които имунната система започва производството на определни вид антитела наречени имуноглобулини Е или IgE. Те имат за цел да се прикрепят към дразнителите, подпомагайки тяхното унищожение.
При повторна среща с алергените, антителата разпознават вредителя, като в отговор на това сигнализират на имунната система, провокирайки я да освободи естествени химикали. Един от тях е хистаминът. Той има за цел да подпомогне изхвърлянето на алергените от тялото.
Защитната реакция на организма в таква ситуация е напълно нормална. Тази свръхчувствителност на имунната система към иначе безопасни вещества обаче води до неприятни симптоми, от които засегнатия иска да се отърве час по-скоро.
Към момента за учените не е напълно ясно какво точно кара имунната система на някои хора да реагира по този начин, докато при други не. Съществуват различни теории, според които причините за това могат да са гентични фактори или такива от околната среда.
Рискови фактори
Факторите свързвани с повишеният риск от развитие на сенна хрема са:
- Наличието на други алергични заболявания като астма, екзема, алергичен конюктивит, и други
- Различни фактори от околната среда като живот в райони с високи нива на алергени или замърсяване на въздуха може да увеличи риска от развитие на алергичен ринит
- Постоянното излагане на тютюнев дим, особено в ранна детска вързраст, може значително да повлияе за развитието на алергичен ринит
До какви усложнения може да доведе алергичният ринит?
Ако не бъде лекуван правилно или навреме, алергичният ринит може да доведе до сериозни усложнения. Някои от тях са:
- Синузит: алергичният ринит може да причини възпаление и запушване на носните пътища, което може да доведе до инфекции на синусите и до синузит.
- Носни полипи: в някои случаи хроничният алергичен ринит може да доведе до развитие на носни полипи – малки израстъци подобни на мехурчета в носните проходи. Те могат допълнително да затруднят въздушния поток и да причинят симптоми като запушване на носа и загуба на обоняние.
- Отит на средното ухо: заболяването може да засегне евстахиевите тръби, които свързват средното ухо със задната част на гърлото. По този начин инфекциите и възпалителните процеси могат да се разпространят и до средното ухо, където да прерастнат в отит.
- Сънна апнея: запушването на носа вследствие на алергичен ринит възпрепятства въздушния поток по време на сън, което може да доведе до повтарящи се прекъсвания в дишането през нощта.
- Намаление на слуха: заболяването може потенциално да причини проблеми със слуха или загуба на слуха. Вследстивие на отговора на имунната система към алергията, лигавицата на носа и на евстахиевите тръби се подува, което води до натрупването на слуз и течности в синусите и ушите.
Как се поставя диагноза алергичен ринит?
Обикновено диагностицирането на алергичен ринит се извършва след посещение при лекар. Той ще ви разпита подоробно за симптомите ви както и за медицинската ви история. Освен това е вероятно да извърши и физически преглед, с който да огледа носа и гърлото ви.
Основен похват за установяването на алергичен ринит са определени изследвания. Те биват:
- Кожно алергични тестове: най-използваните тестове за установяване на алергичен ринит. Включват няколко различни метода като например:
- Скарификационна проба: този метод използва игла, с която се надрасква повърхността на кожата, най-често в областта на предмишницата. След това върху драскотините се накапват алергените, а резултатите се отчитат спрямо реакцита на кожата.
- Интрадермален тест: при този метод лекарят инжектира малко количество от определен алерген в кожата на ръката. Резултатите отново се отчитат на база реакцията на кожата в тази област.
- Пач тест: този тест използва лепенки, които се поставят на гърба или на ръката на пациента. Лепенките съдържат малки количества алергени, които влизат в контакт с кожата. Обикновено резултатите се отчитат след около 48 часа, като се следи за зачервяване, подуване или обрив върху мястото.
- Изследване на носен секрет: при този метод лекарят взима проба секрет от носа, чрез която да се определи дали хремата е от алергичен или друг произход.
- Кръвни изследвания: кръвните проби взети от пациента се изследват за наличието на специфични IgE антитела, които показват сензитивност към определени алергени.
Има ли лечение за алергичен ринит?
Основната цел на лечението на алергичен ринит е да се намалят или предотвратят симптомите. Често първата стъпка в третирането на сенната хрема е пълното избягване на контакт с алергена.
Подходящото лечение на алергичен ринит зависи от различни фактори. Затова е най-добре то да бъде назначено от специалист, който може да препоръча някой от следните методи:
- Прием на антихистамини: тези лекарства са предназначени за лечението на различни по вид леки алергии. Могат да бъдат приемани под формата на хапчета, капки, спрейове, кремове, и др.
- Промивки на носа: имат важна роля в оздравителния процес, като често за тях се използват препарати на основата на физиологичен разтвор или морска вода.
- Деконгестанти: представляват лекарства, най-често под формата на капки за нос, които имат за цел да намалят отока в носа, с което да освободят носните проходи.
- Алергенна имунотерапия: има за цел да помогне на тялото да се “научи” да се справя с алергените. Включва поставянето на серия от алергенни ваксини, съдържащи конкретен алерген. След проведената терапия тялото изгражда толеранс към въпросното вещество.
Кога да посетим лекар?
Ако наблюдавате проявата на някой от горепосочените симптоми в продължителен период от време или в определени сезони е добре да се консултирате с лекар.
Профилактика
Към момента няма строго определен профилактичен метод срещу алергизен ринит. Това е така, тъй като свръхчувствителността на някои хора към определени алергени възниква по неясни прични. Съответно не може да бъде установен единен метод за профилактика.
Превенция
На пациентите се препоръчва спазването на някои добри практики, които биха могли да спомогнат за контролирането на някои рискови фактори. Борбата с превенцията от сенна хрема включва:
- Навременно определяне на конкретните алергени, които могат да предизвикат алергичен ринит
- Поддържане на чиста среда в дома или офиса с редовно почистване на прах, проветряване на помещенията, пране на спално бельо над 60 градуса, махане на килими, и други с цел унищожаването на прахови акари
- Контролиране на влажността в дома или офиса с цел ограничаване на развитието на плесени и мухъл, които могат да бъдат причинители на алергичен ринит
- Редовно миене на ръцете с топла вода и сапун, особено ако сте докосвали животно преди това
- Предпазвайте очите и носа си в сеозни, когато полените са особено активни
Сенната хреме не причинява сериозни здравословни проблеми, но не бива и да бъде пренебрегвана. Ако се съмнявате, че вие или вашето дете може да изпитвате симптоми на алергичен ринит, то незабавно се консултирайте с лекар. Той ще ви помогне не само в правилното диагностициране, но и в избора на подходящо лечение.
Източници:
René Maximiliano Gómez, Víctor Hugo Croce, Mario Emilio Zernotti, Juan Carlos Muiño, Active smoking effect in allergic rhinitis, World Allergy Organization Journal, Volume 14, Issue 2, 2021, 100504, ISSN 1939-4551, https://doi.org/10.1016/j.waojou.2020.100504.
Small, Peter & Kim, Harold. (2011). Allergic rhinitis. Allergy, asthma, and clinical immunology : official journal of the Canadian Society of Allergy and Clinical Immunology. 7 Suppl 1. S3. 10.1186/1710-1492-7-S1-S3.