Съдържание:
- Какво е рак на пикочния мехур?
- Характерни за рак на пикочния мехур симптоми
- Какво причинява рак на пикочния мехур?
- Рискови фактори
- Усложнения при рак на пикочния мехур
- Диагностика при рак на пикочния мехур
- Стадии на рак на пикочния мехур
- Има ли лечение за рак на пикочния мехур?
- Кога да посетим лекар?
- Профилактика
- Превенция
Какво е рак на пикочния мехур?
Ракът на пикочния мехур е често срещано злокачествено заболяване, което е добре познато сред уролозите. В над 90% от случаите, заболяването се развива в клетките на най-вътрешния слой, който обвива пикочния мехур. Той представлява малък кух орган, в който се съхранява урината.
Разграничават се три основни вида рак на пикочния мехур:
- Уротелиален карцином: познат още като преходно-клетъчен карцином, е най-разпространения вид, който започва в епитела, най-вътрешния слой на пикочния мехур. Представлява около 90% от случаите.
- Плоскоклетъчен карцином: развива се в плоските, тънки клетки намиращи се във вътрешността на пикочния мехур. Те могат да се появят при дразнене или възпаление и с течение на времето да се видоизменят в ракови клетки. Представлява около 4% от всички случаи на рак на пикочния мехур.
- Аденокарцином: развива се в жлезите в пикочния мехур. Този вид е най-рядък от трите, като засяга между 1% и 2% от всички случаи.
Ракът на пикочния мехур се среща по-често при мъжете, отколкото при жените. Заболяването може да засегне хора от всякаква възраст, но най-често се среща при хора над 55 годишна възраст.
Характерни за рак на пикочния мехур симптоми
Признаците и симптомите свързани с рак на пикочния мехур могат да включват:
- Кръв в урината (хематурия)
- Болки или парене при уриниране
- Честа нужда за уриниране
- Проблеми с уринирането
- Упорити инфекции на пикочния мехур
- Болки в гърба или кръста
Тези симптоми могат да бъдат причинени и от други заболявания. Затова е препоръчително да посетите вашия лекуващ лекар в случай, че изпитвате някой от тях.
Какво причинява рак на пикочния мехур?
Както при останалите видове рак, така и при този е известно, че се развива в здравите клетки, които преминават през определени промени водещи до видоизменянето им в ракови клетки.
Настъпилите мутации в здравите клетки, водят до промени в тяхното ДНК. То от своя страна съдържа важни инструкции за живота и функциите на всяка една от клетките. С тези промени здравите клетки започват да нарастват и да се размножават все по-бързо, като продължават да живеят без да умират.
С течение на времето този процес води до натрупване на анормални клетки, които образуват тумор.
Какво точно води до този процес, обаче все още не е ясно. Учените смятат, че редица рискови фактори биха могли да увеличат вероятността от развитие на заболяването.
Рискови фактори
Следните рискови фактори могат да повишат вероятността от развитие на рак на пикочния мехур:
- Тютюнопушене: след редица проучвания и изследвания, учените смятат, че най-често срещания рисков фактор за развитието на заболяването е пушенето на цигари. В някои случаи рак на пикочния мехур може да се развие до 20 години след като човек е спрял да пуши.
- Възраст: с нарастването на възрастта се увеличава и риска от появата на рак на пикочния мехур.
- Пол: ракът на пикочния мехур може да засегне както мъже, така и жени. Въпреки това, мъжете са с до 4 пъти по-застрашени от развитието на болестта.
- Излагане на определени химикали: според някои проучвания, хората които работят с определени химикали използвани в някои текстилни материали, боите, печатни мастила, и др., могат да увеличат риска от поява на рак.
- Радиационно облъчване: подлагането на лечениe с радиация при други видове рак може да увеличи риска от поява на рак на пикочния мехур.
- Чести проблеми с пикочния мехур: честата поява на инфекции на пикочния мехур или пикочните пътища, както и камъни в пикочния мехур, може да увеличат риска от развитието на плоскоклетъчен карцином.
- Фамилна или лична история на заболяването: хората, които вече са боледували от рак на пикочния мехур или имат кръвни роднини с това заболяване, са изложени на по-висок риск от първична или повторна поява на болестта.
- Синдром на Линч: познат още като наследствен рак на дебелото черво, е друг рисков фактор, който може да бъде предпоставка за развитие на рак на пикочния мехур.
Усложнения при рак на пикочния мехур
При наличието на какъвто и да е вид рак, възможните усложнения могат да възникнат както вследствие на самото заболяване, така и вследствие на неговото лечение.
Възможните усложнения, до които може да доведе заболяването в по-напреднал стадии включват:
- Анемия
- Подуване на пикочните пътища
- Стесняване на пикочния канал
- Затруднено уриниране
- Неволно изпускане на урина
- Импотентност
- Депресия
Някои методи за лечение на рак на пикочния мехур, могат да доведат до:
- Висока температура
- Болки в тялото
- Гадене и повръщане
- Косопад
- Запек или диария
- Умора
- Желание за често уриниране
- Чувство на парене в пикочния мехур
- Сексуални проблеми
Диагностика при рак на пикочния мехур
Както вече споменахме появата на определени признаци и симптоми може да се свързва и с други заболявания. Затова вашият лекуващ лекар следва да използва различни тестове и изследвания, за да диагностицира заболяването.
Някои от най-често разпространените изследвания за рак на пикочния мехур включват:
- Анализ на урината: тестването на урината често е първото нещо, към което лекарите прибягват. Това изследване помага за установяването на инфекции или кръв и други субстанции в урината, които може да са показател за наличието на заболяването.
- Цитология на урината: при налично малко количество кръв в урината, лекарят може да назначи цитология. При това изследване се наблюдава проба от урината под микроскоп, за да се установи дали в нея има ракови клетки.
- Цистоскопия: счита се за основното изследване, с помощта на което лекарят може да диагностицира рак на пикочния мехур. За този тест се използва малка гъвкава тръба наречена цитоскоп, която се вкарва през уретрата. По този начин, лекарят може да огледа пикочния мехур и други части в долния уринарент тракт.
- Образна диагностика: различни видове образни изследвания като ЯМР, компютърна томография, ултразвук и други, се използват с цел получаване на подробни изображения на вътрешните органи. С тяхна помощ може да се определи не само дали има наличен тумор, но и неговото местоположение и размери.
- Биопсия: извършва се по време на цистоскопията. Ако лекарят открие анормална тъкан, то той взима малка част от нея за допълнителни изследвания под микроскоп.
Стадии на рак на пикочния мехур
След окончателното диагностициране, лекарите използват метод за стадиране, за да опишат къде се намира ракът, с какви размери е и дали той се е разпространил до други части на тялото.
Стадиите на рака на пикочния мехур се определят спрямо различни системи за стадиране. Най-често предпочитаната в този случай е ТNM системата, където Т означава тумор, N – лимфни възли, а М означава метастази.
Спрямо тази система, стадиите биват:
- Стадий 0: най-ранен стадий, в който ракът е ограничен само до повърхността на вътрешната обвивка на пикочния мехур или съединителната тъкан намираща се точно под лигавицата. Заболяването все още не се е разпространило до мускулната стена.
- Стадий I: на този етап ракът вече е започнал да се разраства като преминава през вътрешната обвивка на пикочния мехур. Все още не е достигнал до мускулната стена или лимфните възли.
- Стадий II: в този малко по-напреднал етап, заболяването вече е засегнало дебелия слой на мускулната стена на пикочния мехур. Все още не е засегнал лимфните възли или други органи.
- Стадий III: заболяването продължава да се разпространява в мускулната стена като вече може да засяга и други органи като простата при мъжете, или матката при жените. Все още лимфните възли не са засегнати.
- Стадий IV: последният стадий на рак на пикочния мехур се наблюдава тогава, когато заболяването е достигнало до лимфните възли или други органи или кости в човешкото тяло.
Има ли лечение за рак на пикочния мехур?
Вариантите за лечение на рак на пикочния мехур зависят от редица фактори, като например:
- Вида на рака
- Степента и стадия на развитие на заболяването
- Цялостното здравословно състояние на пациента
- Личните предпочитания за лечение на пациента
Най-често използваните методи за лечение са:
- Оперативно лечение: използва се за отстранява не тумора, както и някои заобикалящи го части. В някои случаи може да е необходимо и пълното отстраняване на пикочния мехур и близките до него тъкани и органи. При пълно премахване, лекарят следва да изгради нов начин за извеждане на урината от тялото.
- Химиотерапия: този вид терапия може да бъде насочен както за лечение на рак ограничен само в пикочния мехур, така и за превенция от повторна поява на заболяването на пациент, който е преминал оперативно отстраняване на пикочния мехур. И в двата случая се използват лекарства с цел унищожаването на раковите клетки.
- Лъчетерапия: за лечение на рак на пикочния мехур, този вид терапия се използва в допълнение с химиотерапия като алтернатива на операцията. Този вид терапия използва йонизиращи лъчи, които имат за цел да проникнат в тъканите и да унищожат раковите клетки.
- Имунотерапия: използва имунната система на човек, за справянето с раковите клетки. С помощта на различни вещества, имунотерапията стимулира функциите на естествената защита на организма.
- Таргетна терапия: този вид лечение е насочен към специфични гени или протеини, които подпомагат растежа на раковите клетки и тяхното оцеляване. Използват се медикаменти, които имат за цел да блокират разпространението на раковите клетки и да ограничат увреждането на здравите клетки.
Кога да посетим лекар?
Ако забележите, че урината ви е с променен цвят и се опасявате, че може да съдържа кръв, то е препоръчително да се консултирате с вашия лекуващ лекар. Той може да ви насочи към уролог, който да назначи допълнителни тестове и изследвания за определяне на състоянието ви.
Профилактика
Профилактиката е ключова за ранното диагностициране на заболяването и успешното му лечение.
Важно е да сте добре запознати с рака на пикочния мехур, неговите основни симптоми, както и с рисковите фактори, които биха могли да увеличат шанса от поява на заболяването.
Редовните прегледи при уролог след определена възраст са също изключително важни за навременното диагностициране.
Превенция
Въпреки че към момента няма сигурен начин за превенция от заболяването, лекарите препоръчват спазването на някои добри практики, които мога да помогнат за намаляването на рисковите фактори.
Ето и някои от тях:
- Отказ от тютюнопушене
- Ограничено излагане на определени химикали
- Здравословна диета богата на плодове и зеленчуци
- Прием на достатъчно течности, предимно вода
Ракът на пикочния мехур е потенциално животозастрашаващо заболяване, което обаче открито навреме може да бъде третирано успешно. Ето защо е от изключително значение да бъдете добре запознати със симптомите на заболяването, както и рисковите фактори, които биха могли да увеличат риска от появата на рак.
Източници:
Claudio Pelucchi, Eva Negri, Bladder Cancer, Editor(s): Stella R. Quah, International Encyclopedia of Public Health (Second Edition), Academic Press, 2017, Pages 233-238, ISBN 9780128037089,
https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00035-7. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128036785000357)
Degeorge, Katharine & Holt, Harry & Hodges, Stephanie. (2017). Bladder Cancer: Diagnosis and Treatment. American family physician. 96. 507-514.